Data: 19.11.2019 13:43

Autor: KLAssurbanipal

Tracki król Kotys I (rys. Radu Oltean).

Kotys I był królem trackich Odrysów od 384/383 do 359 p.n.e. Prawdopodobnie był synem Seutesa II. Przejął władzę po zamordowaniu swojego poprzednika Hebryzelmisa, króla rządzącego w latach ok. 387-384/83. Był w konflikcie z Ateńczykami o Chersonez. Wydał za mąż jedną z córek za słynnego wodza ateńskiego Ifikratesa. Dzięki temu zięć stawał w walce po jego stronie, przeciwko rodzinnemu państwu. Kotys został zabity rok po odbiciu ostatnich miast spod ateńskiej władzy na Chersonezie. Zabójcy traccy Peithon i Heraklejdes po przybyciu do Aten w nagrodę zostali ogłoszeni honorowymi obywatelami miasta. Śmierć Kotysa doprowadziła do walk o tron w wyniku czego królestwo zostało podzielona na trzy części.

Król Kotys widoczny na ilustracji ma na głowie brązowy hełm frygijski z osłoną w kształcie brody. Ten typ hełmu był bardzo popularny w Grecji i Tracji w IV wieku p.n.e., a we wczesnym okresie hellenistycznym rozpowszechnił się na wschodzie za sprawą Macedończyków. Ma ponadto charakterystyczny w Tracji i Dacji łuskowy pancerz z brązu z wyodrębnionymi pteruges i złotym pektorałem wokół szyi. Miecz to machaira, również używana wśród Greków i na Bliskim Wschodzie. Na uwagę zasługują pięknie rzeźbione nagolennice. Trakowie używali często uzbrojenia, które z Grecji wyszło z mody nieraz nawet 100 lat wcześniej. W IV wieku p.n.e. wciąż były używane w Tracji kirysy z brązu typu dzwonowego, które na terenie Grecji wyszły z użycia we wczesnej epoce klasycznej.

#grecja #tracja #antyk #miecz #wojna #zbroja #ateny

Data: 21.10.2019 18:39

Autor: KLAssurbanipal

Pułkownik Daniel Anrig, dowódca Gwardii Szwajcarskiej, salutuje podczas ceremonii zaprzysiężenia 26 nowych rekrutów w hali Pawła VI w Watykanie 6 maja 2012 r. Nowi rekruci zaprzysiężani są podczas ceremonii w Watykanie w dniu 6 maja w celu upamiętnienia kiedy to 150 gwardzistów szwajcarskich zginęło, ratując życie papieża Klemensa VII w czasie plądrowania Rzymu w tym dniu w 1527 roku. (Fot. Paul Haring).

Umundurowanie gwardii szwajcarskiej inspirowane jest XVI-wieczną modą. Uzbrojenie składa się z półzbroi (osłonięty tułów i ręce), hełmu typu morion (popularnego w XVI i XVII wieku), dwuręczne długie miecze typu Flamberg (z głownią płomienistą) i przede wszystkim halabardy (podoficerowie partyzany). Gdy pełnią funkcje ochroniarskie Gwardziści używają również: pistolet SIG P220, karabin SIG SG 550 lub SG 552, gaz łzawiący – RSG-2000, pistolet Glock 19, pistolet maszynowy Heckler & Koch MP7.

#swiss #guards #gwardia #zbroja #morion #glock #halabarda

Najlepiej zachowana zbroja średniowiecza

Data: 20.08.2019 03:00

Autor: KLAssurbanipal

Słynna italska zbroja "avant", Kelvingrove Museum w Glasgow.

"The Avant Armour" z kolekcji R. L. Scotta w Glasgow jest w prawie idealnym stanie. Nazwa pochodzi od powtarzającego się napisu na napierśniku – avant, co oznacza „naprzód!”. Pancerz został wykonany około 1440-45 roku dla członka rodziny zamku Churburg. Pancerz Avant powstał w Mediolanie.

#sredniowiecze #zbroja #armour #medieval #italian #Italia #Glasgow #muzeum #gotyk