Idea serwisu

Lurker.pl niezaprzeczalnie powstał, z nadzieją zbudowania realnej konkurencji dla wypok.ru.

Naszym celem jest stworzenie miejsca, rzeczywiście tworzonego przez użytkowników i przede wszystkim... dla użytkowników. Głównym celem jest prowadzenie go w mniej dziecinny sposób niż robi to konkurencja i wychodzenie na przeciw potrzeb użytkowników. Chcemy stworzyć miejsce, którego zaczęło brakować nam w polskim internecie. Byliśmy użytkownikami wypoku o bardzo dużych stażach i to w jakiej formie on teraz występuje pozbawiło nas miejsca w którym zaspokajaliśmy swoją potrzebę codziennej dawki „śmiesznych obrazków”.

Główne założenia:

  1. Wdrożenie zdrowej moderacji;
  2. Skuteczny sposób filtrowania treści (hashe);
  3. Regulamin równy dla wszystkich.

Serwis jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie, wprowadziliśmy tylko podstawowe funkcjonalności aby wygodnie wam się z niego korzystało. Nie chcemy nic narzucać, liczymy że wspólnie z wami wybierzemy najlepszy kierunek dla jego rozwoju.

Kto za tym stoi?

Od samego początku, użytkownicy. Zniesmaczeni poziomem treści, jak i poziomem samej administracji Wypoku oraz widocznymi oznakami poszukiwania alternatywy przez resztę użytkowników postanowiliśmy ją stworzyć.

Byliśmy użytkownikami wykopu z wieloletnimi stażami. Pamiętamy jego początki, pamiętamy jaki poziom kiedyś reprezentował i widzimy, jaki reprezentuje teraz. Uważamy, że mamy pomysł jak utrzymać wysoki poziom i napędzać quality-content.

Skrócona treść artykułu

Do waszej dyspozycji, w trakcie dodawania nowego linku na główną oddaliśmy edytor treści. W naszym zamyśle ma on stanowić miejsce dla tl;dr wpisane przez autora. Czyli do wyciągnięcia esencji artykułu w skróconej wersji dostępnej dla czytającego jeszcze z poziomu naszego serwisu (bez konieczności wchodzenia w pełny artykuł pod linkiem). Stosować go można do np.: wypunktowania przepisu na rogale, dodania tłumaczenia artykuły w obcym języku, wrzucenia bezpośredniego filmu, czy na co tylko wasza kreatywność pozwoli.

Moderacja

Moderatorzy wybierani będą spośród użytkowników. Dodatkowo moderacja będzie jawna i będzie podlegać ocenie użytkowników. Jeżeli któryś z moderatorów będzie wykonywał swoją pracę nieodpowiednio – na drodze demokratycznego głosowania wyleci z hukiem.

Moderatorzy będą przydzielani do konkretnych HASHy („subredittów”), ale będą również moderatorzy globalni. Panel moderacyjny jest jeszcze w powijakach, ale jest to jedno z głównych zadań do zrobienie zaraz po oficjalnym starcie. Wtedy też rozpoczniemy pierwszą rekrutację.

Plany rozwoju

Najbliższe plany są takie, aby rozwijać serwis: dodawać nowe funkcjonalności i gromadzić społeczność. Mamy świadomość, że na tę chwilę nie jest to wersja doskonała. Będziemy nad nią pracować i ją udoskonalać. Zmierzamy w stronę całkowitej niezależności i neutralności. Chcemy – tak jak oryginalny wypok – być miejscem niestronniczym, agregującym wartościowe treści i skupiającym interesujących ludzi. Zero rak-contentu, patostrimerów czy dziecięcej pornografii :]

Dlaczego HASH?

Bo tag ;) Zrezygnowaliśmy z formy używanej u konkurencji, czyli oznaczania wpisów hasztagami, z kilku powodów. Głównymi są:

  1. Nie można dodać u nas wpisu 'nieoznaczonego' – zawsze musi zostać wybrany odpowiedni HASH (sorry nocna, sorry furry, nie-sorry CP)
  2. Nie ma sytuacji w której mając 'anime' na czarnejliście zobaczysz je pośród wpisów bo śmieszek otagował jako 'heheszki'
  3. Łatwe śledzenie quality-contentu poprzez Autorskie HASHe (chcemy motywować wartościowych autorów, pozwolić im gromadzić fanów w jednym miejscu i samemu moderować ich własny HASH)

HASHe porównać można do subredditów – nie ukrywamy tego. Uznaliśmy że takie rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze i skuteczniejsze przy filtrowaniu niepożądanej przez was treści. Dodatkowo liczymy, że wokół danych HASHy tworzyć się będą mini-społeczności.

Przeglądanie

HASHe to podkategorie dla UBER-HASHY. Służące precyzowaniu zapytania.

Listę HASHy podzieliliśmy dodatkowo na dwie części: tę ze strony głównej, oraz tę z mikroblogu. Czarnalista jednak, obejmuje obydwa te rodzaje.

Aby przejrzeć interesujący Cię HASH możesz go wybrać z listy w górnej belce (w przyszłości będzie ona spersonalizowana), z rozsuwanego menu w prawym bocznym pasku strony głównej, albo na podstronie 'Lista HASHy'.

W przyszłości również wrócimy do pomysłu 'strimów' – czyli „katalogów” które możecie tworzyć w swoim profilu. Na przykład strim „IT” i do niego wrzucić sobie obserwowanie hashy: programowanie, android, elektroda, heheszki itd. Otrzymacie wtedy tablicę gromadzącą wpisy z wielu interesujących was tematów w jednym miejscu.

Nowe HASHe

Na start przygotowaliśmy dla was listę prawie 50 UBERHASHY, w każdym po kilka-kilkanaście HASHY. Docelowo dla każdego użytkownika dostępny będzie formularz zgłoszeniowy z propozycją nowego HASHu. Wniosek zawierać będzie musiał nazwę, oraz przykładowy (i zarazem pierwszy) wpis.

Na tę chwile formularz jest jeszcze niedostępny, ale jeżeli uznacie że brakuje kluczowego HASHu to zapraszamy do kontaktu na Discord.

Czarnalista

Czarnalista działa globalnie na dany UBERHASH (główna+mikroblog). Dodając 'anime' na czarnąlistę nie ma możliwości, abyś gdziekolwiek w serwisie zobaczył niepożądaną treść.

Każdy wpis oznaczony błędnym HASHem będzie od razu przenoszony do poprawnego, a użytkownik który błędnie oznaczył swój wpis, otrzymywać będzie ostrzeżenie.

Czarnalista dostępna jest w: Profil → Edytuj → 'Zablokuj wybrane ubery' (na samym dole strony).

Oczywiście w planach jest ułatwienie wam tego zadania. Ale to w przyszłości.