Depresja, miażdżyca, żylaki? Weź pijawkę!

Data: 08.03.2019 23:02

Autor: FiligranowyGucio

youtube.com

W Polsce hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, jest niekonwencjonalnym sposobem terapii. Natomiast w USA lub Wielkiej Brytanii, pijawki zostały wpisane w 2004 r. na listę leków, o takim samym statusie prawnym, jak antybiotyki i leki stosowane w cukrzycy, miażdżycy itp. Leczenie pijawkami jest przykładem kontrolowanego wykorzystania pasożytnictwa w celu uzyskania korzystnych efektów zdrowotnych. W USA drugim lekiem o podobnym znaczeniu są jaja włosogłówki świńskiej Trichiuris suis, wykorzystywane w leczeniu WZJG u ludzi.

Pijawka lekarska H. medicinalis wydziela w ślinie związki o charkaterze przeciwzakrzepowym, fibrynolitycznym, immunomodulującym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Należą do nich: anestezyna, hirudyna, eglina, kanina, esterazy cholesterolowe, inhibitory proteaz, białka podobne do tPA oraz antyelastazy. Hirudyna hamuje trombinę oraz czynniki krzepnięcia V, X, XIII. Lecznicze właściwości pijawek polegają na wpuszczaniu do organizmu żywiciela związków bioaktywnych zawartych w ich ślinie, a nie na upuszczaniu krwi. Syntetycznie otrzymano główny składnik śliny pijawki lekarskiej – lewirudynę, r-hirudynę, biwaliwerdynę.

Pijawki znajduje zastosowanie między innymi w leczeniu nadciśnienia tętniczego, nieprawidłowej gospodarki lipidowej, obrzęków mięśni i stawów, owrzodzenia podudzi, żylaków kończyn, po replantacji narządów, a także w kosmetologii. Zabieg trwa od 30 do 90 minut i może być powtarzany co 4-5 tygodni. Podczas jednego zabiegu używa się od 4 do 8 pijawek, a pacjent traci maksymalnie około 120 ml krwi. Pijawki mogą być użyte tylko jednorazowo, a po żerowaniu są traktowane jak odpad medyczny i przeznaczane do spalenia lub innej formy utylizacji, zgodnie z obowiązująca procedurą, jako materiał potencjalnie zakaźny. Pijawki z dzikich hodowli mogą przenosić pasożyty i inne choroby, na przykład infekcję Aeromonas hydrophila. W Polsce pijawki pozyskuje się z legalnych hodowli, na które trzeba posiadać zezwolenie.

Zabieg hirudoterapii nie jest wskazany dla małych dzieci, poniżej 12 r.ż., pacjentów z chorobą nowotworową, chorych psychicznie, w czasie ciąży, z hemofilią i zaburzeniami układu krzepnięcia. Przed zabiegiem należy wykonać badania: morfologię krwi pełnej oraz koagulologię – APTT, TT, PT oraz INR. Skuteczność tej metody leczenia ocenia się – w leczeniu łuszczycy – 10-20%, efekty krótkotrwałe, w leczeniu żylaków kończyn, pajączków – 30-40%, efekty tymczasowe, ale wyraźne, obrzęków podudzi, owrzodzenia podudzi – 30-50%, efekty długotrwałe, zespołów bólowych stawów, kręgosłupa – zmienna skuteczność i czas utrzymywania się efektów leczenia. Leczenie pijawkami ma charakter objawowy, a nie przyczynowy.

Najkorzystniejsze efekty terapeutyczne obserwowano w leczeniu żylaków kończyn dolnych, zespołów bólowych nadgarstka, podudzi, kręgosłupa, owrzodzenia podudzi, po replantacji narządów oraz w kosmetologii. Zawarta w ślinie pijawek antyelastaza ma korzystny wpływ na zmarszczki, dlatego może być wykorzystana w kosmetologii w leczeniu zmarszczek na twarzy.

Co oznaczają wielobarwne paski na tubkach pasty do zębów?

Data: 28.02.2019 14:24

Autor: Mani1

joemonster.org

Z pewnością każdy z was zauważył na końcu zamkniętej tubki pasty paski o różnych kolorach. Zastanawialiście się, co one oznaczają?

Obcy są wśród nas. Długo po innych gatunkach na Ziemię przybyły ośmiornice.

Data: 24.02.2019 04:07

Autor: aborygo

tygodnik.tvp.pl

Tlen – wbrew temu, co nam się wydaje – jest bardzo toksyczny. 2,5 miliarda lat temu pewne organizmy naprodukowały tlenu aż nadto. Każdy, kto nie umiał sobie poradzić z tą trucizną, po prostu kopnął w kalendarz. To była masowa zagłada. Że życie w ogóle wtedy przetrwało na Ziemi, to cud.

Trudna w wytworzeniu, przechowywaniu i najdroższa substancja na ziemi [artykuł]

Data: 12.02.2019 16:57

Autor: pawelP

wideociekawostki.pl

Gram srebra kosztuje obecnie prawie 2 złote, niewiele.

Gram złota, to już koszt prawie 160 złotych.

Jedno gramowy diament klasy IF to koszt **1,6 miliona złotych **– dane z 2007 roku)

Ponad milion złotych to dużo, lecz wciąż niewiele w zestawieniu z najdroższym znanym obecnie pierwiastkiem Kalifornem 252. Gram tego izotopu kosztował w 1998 roku** 676 milionów** złotych! Kwota naprawdę kolosalna, jednak wciąż nie najwyższa na świecie.

Mózg Boltzmanna – hipotetyczny samoświadomy podmiot

Data: 11.02.2019 18:04

Autor: 12358

polityka.pl

Mózg Boltzmanna – hipotetyczny samoświadomy podmiot, który wyłania się z chaosu w wyniku przypadkowych fluktuacji. Pomysł pochodzi od fizyka Ludwiga Boltzmanna (1844-1906), który postulował, że znany Wszechświat powstał z przypadkowej fluktuacji, podobnej do procesu, w którego wyniku mógłby powstać mózg Boltzmanna.

Istota świadomości (wykład)

Data: 10.02.2019 23:17

Autor: 12358

youtu.be

Świadomość – podstawowy i fundamentalny stan psychiczny, w którym jednostka zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych, takich jak własne procesy myślowe, oraz zjawisk zachodzących w środowisku zewnętrznym i jest w stanie reagować na nie. (Wikipedia)

Eugenika w praktyce

Data: 07.02.2019 18:01

Autor: 12358

youtu.be

Eugenika – pojęcie wprowadzone w 1869 przez Francisa Galtona, kuzyna Karola Darwina, które dotyczyło selektywnego rozmnażania zwierząt oraz ludzi, aby ulepszać gatunki z pokolenia na pokolenie, szczególnie jeśli chodzi o cechy dziedziczone.

"Dlaczego istnieje raczej coś, niż nic?" - profesor Michał Heller

Data: 07.02.2019 12:50

Autor: 12358

youtu.be

Michał Kazimierz Heller – polski prezbiter katolicki, teolog, profesor nauk teologicznych specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka–wiara. Pierwszy polski laureat Nagrody Templetona i do tej pory jedyny odznaczony z tego kraju.

Piwo pojawiło się na świecie przed chlebem- był efektem ubocznym produkcji piwa.

Data: 06.02.2019 10:45

Autor: Ottis

racjonalista.pl

Wedle dotychczasowych teorii człowiek wynalazł rolnictwo, by produkować żywność — piec chleb. A piwo pojawiło się przy okazji. Tyle że wokół, w lasach było mnóstwo żywności. W istocie, rolnictwo powstało, by warzyć piwo. Udomowienie roślin nastąpiło z chęci dostepu do alkoholu, piwo pojawiło się na świecie przed chlebem.

Data: 05.02.2019 12:28

Autor: Exo

Chciałbym poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje w dziedzinie elektetyki/elektroniki.

Posiada ktoś z was jakieś ciekawe materiały albo porady z tych dziedzin?

#elektronika