Woda w kanałach weneckich stała się krystalicznie czysta po ogłoszeniu epidemii koronawirusa!

Data: 11.04.2020 10:45

Autor: ziemianin

bbc.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #wenecja #wlochy #woda #koronawirus

Po ogłoszeniu kwarantanny we Włoszech, ludzie zauważyli pozytywne zmiany w Wenecji.

Wody oczyściły się wystarczająco, by odkryć żyjące tam ryby.

Ludzie robią zdjęcia krystalicznie czystszych wód i udostępniają je w mediach społecznościowych.

Chociaż zawsze tam mieszkały ryby, nie było ich wcześniej widać z powodu dużego ruchu w kanałach.

Woda w kanałach weneckich stała się krystalicznie czysta po ogłoszeniu epidemii koronawirusa!

Gdy pesymiści widzą do połowy pustą szklankę, pojawiają się optymiści, aby pokazać, że jest ona w połowie pełna. To samo dotyczy trwającego chaosu koronawirusa – podczas gdy niektórzy gromadzą papier toaletowy, jakby nie było jutra, są ludzie, którzy widzą pozytywy, nawet w tak strasznej sytuacji. Jednym z tych pozytywnych wyników jest to, że zanieczyszczenie dramatycznie spadło podczas kwarantanny we Włoszech. Naukowcy i badacze są zgodni co do znacznego spadku poziomu NO2. Ponieważ ulice są puste, powietrze staje się czystsze, a mętne wody oczyściły się, ukazując życie w kanałach Wenecji, które wcześniej nie były tak przejrzyste.

W Wenecji odwołane wszystkie Msze, także w Środę Popielcową

Data: 24.02.2020 11:18

Autor: kisiel

gosc.pl

Katolicki patriarchat Wenecji podjął w niedzielę decyzję o odwołaniu wszystkich Mszy w mieście w związku z szerzeniem się koronawirusa. Odwołano również Msze w Środę Popielcową. Decyzja, jaką podjął patriarcha miasta Francesco Moraglia, jest konsekwencją rozporządzenia władz regionu Wenecja Euganejska o odwołaniu wszystkich masowych uroczystości, w tym także kulturalnych i sportowych oraz wszelkich imprez w związku z potwierdzonymi tam przypadkami groźnego wirusa.

#wlochy #newsy #newsyzeswiata #wenecja

Data: 18.10.2019 20:03

Autor: KLAssurbanipal

Wenecki doża Leonardo Loredano, 1501 (mal. Giovanni Bellini).

Doża był najwyższym urzędnikiem w Republice Weneckiej wybieranym od VIII wieku do 1797 roku (upadku państwa). Początkowo wybierany był przez ogół pełnoprawnych obywateli, z czasem ograniczyło się to do rady złożonej z patrycjuszy. Leonardo Loredano był jednym z najwybitniejszych dożów weneckich. Odegrał dużą rolę podczas wojny osmańsko-weneckiej oraz wojen włoskich w początkach XVI stulecia. Najciekawszym elementem widocznym na obrazie jest Corno Ducale. Było to charakterystyczne nakrycie głowy noszone wyłącznie przez dożów w Wenecji. Przypomina ono nieco czapkę frygijską, jednak z mniejszym rogiem. W zależności od czasów Corno Ducale były ozdabiane adamaszkowymi wstawkami, perłami i kamieniami szlachetnymi. Nieużywane od czasów upadku Republiki wciąż widnieje w herbie Wenecji nad lwem św. Marka. Dożowie rządzili także w Republice Genui, jednak tam nie nosili żadnego charakterystycznego nakrycia głowy.

#wenecja #republika #corno #ducale #doza