Data: 02.08.2020 13:40

Autor: KLAssurbanipal

Macedoński hypaspista, IV wiek p.n.e. (rys. Joan Francesc Oliveras).

Na jego uzbrojenie składają się:

– włócznia ok. 2,5 m.,

– tarcza "aspis" – nie widać symbolu, ale może być to słonce z Werginy,

– widać pas od miecza – może być to prosty typ obusieczny "xiphos" albo zakrzywione jednosieczne "machaira" lub "kopis",

– pancerz płócienny "linothorax" malowany na czerwono,

– nagolennice z brązu (w domysle),

– zdobny hełm z brązu w stylu frygijskim malowany na niebiesko z bogato zdobionym pióropuszem z końskiego włosia i piórami.

#macedonia #grecja #aleksander #walka #zbroja #podboje #hypaspista

Data: 16.07.2020 00:18

Autor: KLAssurbanipal

Cesarz rzymski Marcus Aurelius Antoninus Augustus Elagabalus (204-222 n.e.), znany jako Heliogabal (rekonstrukcja: Haroun Binous).

Młody cesarz, który rządził między 14, a 18 rokiem życia nie zapisał się pozytywnie na kartach historii Rzymu. Urodził się jako Warius Awitus Bassjanus w mieście Emesa w Syrii, w rodzinie najwyższych kapłanów boga słońca Baala, zwanego w semickim narzeczu „Elah-Gabal”.

Heligabal jako władca był niezrównoważony emocjonalnie i okrutny. Mimo sprzeciwu mieszkańców miasta wprowadził w Rzymie kult boga słońca. Dokonywał czystek etnicznych. Wysocy urzędnicy byli traceni, a w ich miejsce wchodzili ludzie bez żadnego doświadczenia – często z odległych rejonów imperium i na dodatek atrakcyjni fizycznie. Widywano cesarza w rydwanie zaprzężonym w nagie młode dziewczyny. Ponadto Heliogabal miał dość specyficzne poczucie humoru: podawał gościom potrawy z wosku, drewna lub kości słoniowej, wrzucał w tłum węże. Heliogabal zajmował się głównie rozrywkami i orgiami, a praktyczną władzę w kraju sprawowały jego matka i babka. Ostatecznie znienawidzony cesarz przypłacił życiem swój los. Według relacji Kasjusza Diona, gdy Heliogabal zdał sobie sprawę z nadciągającego puczu, zamknął się w skrzyni. Została ona jednak zrewidowana. Heliogabalowi i jego matce odcięto głowy, ciała rozebrano i włóczono po mieście, by wreszcie wrzucić do rzeki.

#cesarz #rzym #imperium #emocje #walka #rozrywki #dziewice

Data: 17.05.2020 23:39

Autor: KLAssurbanipal

Pojedynek we Francji za panowania Ludwika XIV (rys. Claude i Denise Millet).

Pojedynek był krwawym, uznawanym za honorowy, sposobem rozstrzygania konfliktów między dwoma rywalami. Pojedynkowano się o obronę dobrego imienia, sławę czy kobietę. Od średniowiecza tzw. pojedynek sądowy był środkiem dowodowym. Przez pojedynek rozstrzygnięto np. w 1085 roku spór o sprawowanie obrządku liturgicznego w Toledo. Jeden z rycerzy reprezentował liturgię łacińską, drugi mozarabską. Zwycięstwo tego drugiego zdecydowało, że do dziś w toledańskiej katedrze odprawia się msze w rycie mozarabskim. W XVII wieku, szczególnie we Francji rozpowszechniły się pojedynki w obronie honoru. Arystokracja prowadziła próżniaczy tryb życia, a szły za tym dworskie plotki, intrygi i różne skandale. Stwarzało to okazje do pojedynków. Kultura tamtejszej arystokracji była bardzo powierzchowna. Dość często do pojedynków dochodziło po spożyciu alkoholu. Gdy doszło do sporu między dwoma mężczyznami to nierzadkie były sytuacje, w których towarzysze powaśnionych honorowo włączali się do walki. Taką scenę widzimy na powyższej ilustracji. Na początku XVII wieku w całej Francji stracić życie w pojedynkach mogło ok. 30 000 ludzi co stanowiło wówczas spora liczbę. Pojedynki tego okresu znane są dziś w kulturze masowej za sprawą powieści Aleksandra Dumasa "Trzej muszkieterowie". W czasach Ludwika XIV pojedynkowały się nawet kobiety. Najczęściej stosowano broń sieczną (miecz, rapier, szpada, szabla, czasami też floret), a od XVIII wieku także pistolety.

#francja #pojedynek #szpada #muszkieter #walka #historia

Data: 19.04.2020 00:10

Autor: KLAssurbanipal

"Bokser z term", rzeźba znana także pod nazwami "Odpoczywający bokser", "Bokser z Kwirynału".

Rzeźba jest arcydziełem hellenistycznego profesjonalizmu. Bokser został przedstawiony bardzo realistycznie z umięśnionym torsem, bliznowatą i posiniaczoną twarzą, uszami kalafiora, złamanym nosem i ustami sugerującymi połamane zęby. Praca pochodzi z okresu w sztuce greckiej, w której nastąpiło odejście od wyidealizowanych bohaterskich przedstawień ciała i twarzy na rzecz większego realizmu.

Jest to grecka rzeźba z okresu hellenistycznego przedstawiająca siedzącego nagiego boksera podczas odpoczynku, który na rękach ma "caestus" (odpowienik dzisiejszych rękawic bokserskich). Datowana jest w dość szerokim przedziale czasowym od 330 do 50 p.n.e. Bokser został wykopany w Rzymie w 1885. Obecnie znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego w Rzymie, zwykle wystawiony w Palazzo Massimo alle Terme. Rzeźba była także wystawiona w Stanach Zjednoczonych po od czerwca do lipca 2013 r. W nowojorskim Metropolitan Museum of Art w ramach „Roku kultury włoskiej w Stanach Zjednoczonych”.

Ten post został poświęcony rzeźbie. Niedługo napiszę o starożytnym boksie w Grecji "pygmachia", a także dyscyplinie będącej połączeniem boksu i zapasów "pankration".

#boks #antyk #mma #walka #nawalanie #grecy

Data: 09.09.2019 18:10

Autor: ziemianin

#starwars #sport #ciekawostki #jedi #sith #walka #mieczeswietlne #rosja #moskwa

Rycerz Jedi walczy z Sith Lordem

Szkoła walki mieczami świetlnymi

Mistrzostwa Świata Szermierki Seniorów Moskwa 2015

School of Saberfighting to jedna z pierwszych drużyn na świecie, która specjalizuje się w publicznym występie w pojedynkach inspirowanych Gwiezdnymi Wojnami, a także zapewnia szkolenia dla tych, którzy chcą nauczyć się tej formy szermierki scenicznej.


Miecz świetlny – w uniwersum Gwiezdnych wojen tradycyjna broń rycerzy Jedi, później używana także przez Mrocznych Jedi i Sithów. Zbudowanie własnego miecza świetlnego jest jednym z ważnych etapów na drodze do uzyskania tytułu Padawana Jedi.