Project Trident - Duża aktualizacja systemu na komputery osobiste. Oparty na FreeBSD

Data: 06.01.2020 20:27

Autor: R20_swap

distrowatch.com

Project Trident to system operacyjny bazujący na TrueOS, który z kolei oparty jest na FreeBSD i przeznaczony jest dla użytkowników komputerów osobistych. Korzysta z pulpitu Lumina, a także z wielu samodzielnie opracowanych narzędzi administracyjnych do systemu.

Obraz instalacyjny dostarcza instalator systemu działający w trybie graficznym.

Trident dostępny jest tylko dla maszyn klasy x86_64.

#unix #freebsd #bsd #pc #komputery

System Hyperbola przenosi się na OpenBSD, bo Linux nie jest wystarczająco wolny

Data: 28.12.2019 21:30

Autor: R20_swap

teamquest.pl

Opensource’owy puryzm jest w społeczności linuksowej żywy, czego dowiodła w ostatnim czasie choćby sprawa promowania własnościowych flatpaków w sklepie z oprogramowaniem Fedory. Prawdziwie wolnych systemów operacyjnych jest jednak stosunkowo niewiele, na liście dostępnej na stronie GNU Project znajdziemy ich raptem jedenaście. Jednym z nich jest Hyperbola, system z powodzeniem rozwijany dotąd na bazie jądra Linux.

#OpenBSD #Linux #Unix #opensource

DragonFlyBSD aktualizuje sterownik grafiki Intel z Linuksa 4.8.17

Data: 28.12.2019 01:40

Autor: R20_swap

phoronix.com

Seria Linux 4.8 ma ponad trzy lata, a teraz załoga DragonFlyBSD wprowadziła do jądra źródła Linux 4.8.17 sterownika DRM Intel „i915”, aby zapewnić zaktualizowane pokrycie sterowników graficznych.

Od około dwóch lat jądro DragonFlyBSD korzysta ze zmodyfikowanego kodu jądra Linux 4.7 ~ 4.8 do adaptacji sterowników Intel Direct Rendering Manager. Dzięki tej aktualizacji w stosunku do nowszego kodu wydania punktu użytkownicy komputerów DragonFlyBSD z grafiką Intela powinni uzyskać lepszą obsługę.

W szczególności ten kod wypychający dziś do DragonFlyBSD Git Master powinien zapewnić lepszą obsługę Broxton / Cherryview / Valleyview, ulepszenia grafiki Gen8 / Gen9, ulepszenia ustawień trybu atomowego, ulepszenia wydajności i różne inne zmiany.

Więcej szczegółów za pośrednictwem tego zatwierdzenia.

Kod sterownika Intel i Radeon DRM w DragonFlyBSD i innych plikach BSD zwykle pozostaje dość przestarzały w porównaniu do najnowszego DRM jądra Linuksa, ale przynajmniej robiono postępy i jest on lepszy niż lata temu, gdy nie było obsługi sterowników GPU na BSD poza NVIDIA. Dla tych, którzy używają sprzętu NVIDIA ze swoim zastrzeżonym sterownikiem, zwykle „po prostu działa” z podobnymi funkcjami i wydajnością jak Linux.

#BSD #Unix #Intel #linux

Servws Linuxiarze.pl dzięuje za wsparcie na większy serwer 2019

Data: 07.12.2019 23:44

Autor: R20_New

linuxiarze.pl

Bardzo dziękujemy Wam za wsparcie, jesteśmy wdzięczni za każdy Wasz gest wsparcia i chęć pomocy, co jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach.

Pełna lista naszych Darczyńców dostępna jest na stronie:

https://sparkylinux.org/october-2019-donation-report/

oraz:

https://sparkylinux.org/november-2019-donation-report/

Już wkrótce ruszymy z przeprowadzką naszych serwisów na większy serwer (o terminie poinformujemy Was kilka dni wcześniej na kanałach społecznościowych), tak więc gdyby któraś ze stron chwilowo nie działała, to znaczy że ma to związek z przeprowadzką, także prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość w tym względzie.

Jak pisaliśmy wcześniej, potrzebujemy nowszego laptopa, niestety nikt nie zgłosił się z zamiarem podarowania nam takiego sprzętu, ale żeby w nieskończoność nie przedłużać tego tematu postanowiliśmy, iż od nowego roku będziemy co miesiąc zbierać min. 1000 zł. To niewielka kwota, ale pozwoli nam na opłacanie comiesięcznych rachunków oraz na nieco większe wydatki związane ze zakupem drobnych sprzętów do pracy, jak choćby dysków na archiwizację danych, których stale przybywa, nasze stare dyski pękają już w szwach. Być może zdołamy również z tych pieniędzy uzbierać na potrzebny laptop czy desktop, który wkrótce będziemy musieli wymienić oraz hektolitry kawy, byśmy mogli wlać ją sobie do oczu lub kroplówką do żył 🙂

Jeszcze raz bardzo bardzo dziękujemy za kolejny rok z Wami.

Pamiętajcie o nas również i w kolejnym miesiącu.

Aneta i Paweł

#linux #unix #opensource #linuxiarzepl