#motoryzacja Polski algorytm sprzedaje auta

Data: 28.07.2020 15:30

Autor: ziemianin

carsmile.pl

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #leasing #motoryzacja #technologie #transport #wynajemaut #auta #samochody #algorytmy #polska #reklama

Idzie nowe w polskiej branży motoryzacyjnej. Inteligentne algorytmy zastępują dealerów samochodowych

#motoryzacja Polski algorytm sprzedaje auta

Polska platforma do wynajmu i leasingu samochodów Carsmile.pl poinformowała, że używa sztucznej inteligencji do obsługi finansowej swoich klientów.

– To prosty algorytm korzystający z wielu różnych danych, pobieranych z różnych źródeł, wykorzystujący skomplikowaną matematykę i prognozowanie zużycia auta w stosunku do jego ceny. Cały mechanizm obejmuje też kwestie związane z badaniem zdolności kredytowej oraz weryfikacją statusu klienta – tłumaczy nam Katarzyna Siwek z Carsmile.pl.

Użytkownik platformy, klikając w dany model samochodu, po wybraniu określonych parametrów umów, od razu widzi wyliczoną ratę. Jeżeli użytkownik zmieni jakiś parametr, rata wyliczana jest ponownie. Choć użytkownik widzi tylko miesięczną ratę, czyli jedną konkretną liczbę, do jej obliczenia konieczne jest przetworzenie wielu danych. Dlatego sztuczna inteligencja kalkuluje ją m.in. na podstawie ceny zakupu samochodu, ceny usług serwisowych i opon, kosztu finansowania, długości okresu umowy, wysokości wkładu własnego. System musi każdorazowo oszacować, ile pojazd straci na wartości w okresie trwania umowy. Tylko tę jedną czynność wykonuje odrębny algorytm na podstawie założonego przebiegu auta i wybranego sposobu użytkowania – w zależności od tego czy będzie to auto dla firmy czy do użytku osobistego.

Firma chwali się, że użytkownicy platformy Carsmile inicjują dziennie 300 tysięcy obliczeń raty za samochód. Gdyby te obliczenia mieli wykonywać pracownicy, a nie inteligentny algorytm, start-up musiałby zatrudniać co najmniej 2000 osób do wykonywania tylko tej jednej czynności. Tymczasem za stworzenie i funkcjonowanie algorytmu do wyliczania raty oraz zapewnienie mu „wsadu” w postaci różnego typu niezbędnych danych, odpowiada 5 osób.

Użytkownicy platformy inicjują dziennie 300 tysięcy obliczeń raty za samochód. Gdyby te obliczenia mieli wykonywać pracownicy, a nie inteligentny algorytm, start-up musiałby zatrudniać co najmniej 2000 osób

Dzięki algorytmowi firma nie musi zatrudniać ekspertów znających się na rynku motoryzacyjnym i finansowym, niepotrzebni są też pracownicy, którzy wykonywaliby żmudną pracę „wklepywania” danych.

Zdaniem przedstawicieli start-upu trend wdrażania sztucznej inteligencji będzie utrzymywał się w wielu branżach. Szczególnie po pandemii, kiedy większego znaczenia nabiera kontakt online niż twarzą w twarz.

Praca w leasingu to nie jedyny obszar na styku motoryzacyjno – finansowym zagrożony przejęciem przez algorytmy. Podobnie rzecz ma się z ubezpieczeniami. Kilka tygodni temu polski start-up Quantee opracował sztuczną inteligencję dla firm ubezpieczeniowych, która potrafi szacować ryzyko. Dotychczas to zadanie wykonywali aktuariusze, czyli pracownicy zatrudnieni przez towarzystwo ubezpieczeń m.in. do wyceny ubezpieczeń, w tym komunikacyjnych.

Zważywszy na rosnące zaangażowanie firm finansowych w technologie, być może już wkrótce bardziej poszukiwani będą koderzy i analitycy danych niż finansiści i bankierzy.

Wojsko dostanie radary izraelskie zamiast polskich

Data: 26.04.2020 22:17

Autor: ziemianin

wnp.pl

#izrael #ministerstwoobronynarodowej #mon #Polska #sprzetwojskowy #technologie #wojsko #wojskopolskie #aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci

Rozpoczęto pracę nad przeciwlotniczym systemem rakietowo-artyleryjskim PSR-A, docelowo mającym trafić do jednostek Wojska Polskiego. Do jego budowy zostaną użyte między innymi izraelskie systemy radarowe ELM-2106NG. Tym samym Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło zrezygnować z radarów mających być sztandarowym produktem polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Wojsko dostanie radary izraelskie zamiast polskich

Inspektorat Uzbrojenia w listopadzie 2016 roku podpisał odpowiednie porozumienia z Polską Grupą Zbrojeniową. Polskie konsorcjum zgodnie z umową miało dostarczyć polskim siłom zbrojnym sześć baterii PSR-A Pilica o wartości blisko 635 mln zł. System rakietowo-artyleryjski PSR-A jest dziełem Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A. oraz spółek PCO i PIT-Radwar.

Rozpoczęcie prac nad systemem oznacza, że po ich zakończeniu nastąpi przekazanie systemów do jednostek Wojska Polskiego. Wciąż nie wiadomo z jakich danych radiolokacyjnych będzie korzystał nowy system. Wpierw mówiono o stacji radiolokacyjnej wstępnego wykrywania Soła, z kolei później o stacji radiolokacyjnej Bystra.

Ostatecznie okazuje się, że w skład systemu Pilica wejdą systemy produkcji izraelskiej, a nie polskiej. Siły zbrojne będą więc korzystały w przyszłości z syjonistycznego radaru SRL-97, w skład którego wejdzie sensor radarowy ELM-2106NG.

Portal internetowy pisma „Nowy Przemysł” zauważa, że minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiadał szerokie wykorzystanie potencjału polskiego przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem zdecydowano się na izraelskie radary, choć te produkowane przez PIT-Radwar są niezwykle nowoczesne. To właśnie te zakłady są zresztą uważane za technologiczne zaplecze Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Według pojawiających się informacji Wojsko Polskie miało zdecydować się na syjonistyczną produkcję, ponieważ polskie radary miały być zbyt duże i skomplikowane. WNP.pl zauważa jednak, że rządzący chcieli, aby wojskowa radiolokacja stała się jednym ze sztandarowych produktów naszego przemysłu zbrojeniowego, których ogólnie rzecz biorąc nie ma zbyt dużo.

Jak tanim kosztem rozbudować laptopa na przykładzie Lenovo T440p

Data: 06.09.2019 17:05

Autor: Bethesda_sucks

youtu.be

Krótki, acz treściwy kurs rozbudowy starego laptopa, który pozwoli tanim kosztem uzyskać znakomite osiągi.

Część wymienianych podzespołów:

i7 4910MQ CPU on Ebay: https://ebay.to/2Meuejh

Lenovo t440p Nvidia: https://ebay.to/2YJBgDh

Lenovo t440p Intel: https://ebay.to/2KvSDiv

LCD Panel: https://www.amazon.com/dp/B0714LCT87?tag=teksynd-20

Laptop Dock: https://ebay.to/2ToWtMU

T440p upgraded heatsink: https://ebay.to/2ZY5dvV

Podświetlana klawiatura https://ebay.to/31zdXsN

Reszta w opisie filmiku.

#ciekawostki #komputery #it #diy #zrobtosam #hardware #technologie