Koniec europejskiej puli adresów internetowych IPv4

Data: 26.11.2019 19:12

Autor: R20_New

kopalniawiedzy.pl

W Europie skończyła się pula adresów IPv4. Dzisiaj o godzinie 15:35, 25 listopada 2019 roku przyznaliśmy ostatnie adresy IPv4. Tym samym pula adresów IPv4 uległa wyczerpaniu, oświadczyła RIPE NCC, organizacja zajmująca się zarządzaniem zasobami internetowymi dla Europy, Bliskiego Wschodu i części Azji.

Wyczerpanie się puli IPv4 nie jest zaskoczeniem, przewidywano je od dawna.

RIPE NCC informuje jednocześnie, że fakt wyczerpania się puli IPv4 nie oznacza, iż adresy takie nie będą w przyszłości przyznawane. Organizacja będzie bowiem zajmowała się odzyskiwaniem zwolnionych adresów. Można je pozyskać od firm, które przestały działać czy też od sieci, które zrezygnowały z używania części przyznanych adresów. Odzyskane numery IPv4 będą przyznawane członkom RIPE NCC w kolejności ich zapisywania się na listę oczekujących. Trafią one wyłącznie do tych, którzy wcześnie n ie otrzymali żadnych adresów IPv4 do RIPE NCC. Ocenia się, że każdego roku odzyskanych zostanie kilkaset tysięcy adresów. To kropla w morzu potrzeb.

Adresy IPv4 to 32-bitowe numery wykorzystywane do identyfikowania urządzeń podłączonych do internetu. Na całym świecie jest zatem 232 (4,2 miliarda) takich adresów, jednak do sieci podłączonych jest tak wiele urządzeń, że zaczyna brakować numerów IPv4. W 2012 roku IANA (Internet Assigned Numbers Authority) przyznało RIPE NCC ostanią przysługującą tej organizacji pulę IPv4. Od tamtej pory były tylko kwestią czasu, kiedy pula się wyczerpie.

Następcą IPv4 jest IPv6. Wykorzystuje on 128-bitowe numery, zatem liczba adresów wynosi tutaj 2128 (340 undecylionów czyli 340 miliardów miliardów miliardów miliardów). Problem jednak w tym, że pomimo powtarzanych od wielu lat ostrzeń, IPv6 został wdrożony w niewielkim stopniu. Jedynie 24% ruchu internetowego korzysta z nowego systemu, a w bieżącym roku odsetek ten spadł w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Bez powszechnego zaimplementowania IPv6 grozi nam sytuacja, w której rozwój internetu zostanie niepotrzebnie ograniczony, nie przez brak inżynierów, sprzętu czy inwestycji, ale przez brak unikatowych identyfikatorów sieciowych, ostrzega RIPE NCC.

Autor: Mariusz BłońskiŹródło: RIPE NCC

#ip #ipv4 #RIPE #informatyka #siecikomputerowe #internet

Wykorzystanie wyrażeń regularnych do analizy atrybutu AS-PATH

Data: 22.03.2019 14:09

Autor: showroute_pl

showroute.pl

Regexp, a dokładniej regular expressions, czyli wyrażenia regularne są to wzorce, które opisują ciągi znaków. Bardzo często spotykane w językach programowanie.

Data: 13.02.2019 00:04

Autor: zakowskijan72

Szukam providera VPN, który udostępni mi prawdziwą funkcjonalność VPN, czyli każde urządzenie zalogowane z tego samego konta VPN będzie dostępne tak, jakby było w LANie.

Wiem już, że NordVPN nie oferuje takiej funkcjonalności. Pomimo tego, że mają VPN w nazwie, to oferują jedynie 'anonimowe' surfowanie w sieci.

Ktoś może coś polecić?

Data: 08.02.2019 13:18

Autor: VoolT

Możecie polecić jakiś sprawdzony programik do wymiany plików pomiędzy komputerami w domu za pomocą routera wifi/kabel bez wychodzenia poza sieć domową?

Alternatywa dla openvpn i ipsec od Google.

Data: 07.02.2019 23:59

Autor: shellman

getoutline.org

Outline ułatwia organizacjom medialnym konfigurowanie firmowej wirtualnej sieci prywatnej (VPN) na własnych serwerach, by mogły bezpieczniej łączyć się z siecią i dbać o poufność przesyłanych informacji.

Korzysta z technologii Shadowsocks, którą można wykorzystać do jeszcze innych fajnych rzeczy:)

BGP Community - co to jest?

Data: 04.02.2019 14:54

Autor: showroute_pl

showroute.pl

Co to jest BGP Community? Po co operatorzy używają community? Jak mogę wykorzystać BGP community w swojej sieci? Na te i kilka innych pytań odpoweidź znajdziesz w nowym wpisie ,a ShowRoute.pl

Kompendium: Co powinieneś wiedzieć o domenie internetowej?

Data: 02.02.2019 22:31

Autor: viaxe

thecamels.org

Bez adresu strony, czyli domeny internetowej, nikt nie odwiedzi Twojej witryny www. No może poza magikami, którzy znają adres IP serwera, na jakim się ona znajduje i wiedzą jak go wykorzystać. Zresztą, czy wyobrażacie sobie zwiedzanie Internetu poprzez wpisywanie skomplikowanego ciągu liczb, aby zobaczyć swój ulubiony serwis?