Data: 21.06.2020 09:37

Autor: Starszyoborowy

W portugalskiej miejscowości Arouca oddano do użytku jeden z najdłuższych mostów wiszących w Europie.

Ponad półkilometrowa przeprawa powstała na wysokości 175 m nad rzeką Paiva. Jej szerokość wynosi 1,2 m, więc minąć mogą się na niej najwyżej dwie osoby.

https://www.youtube.com/watch?v=ZaLMkuHsNJ8&feature=emb_logo

#portugalia #mosty #budownictwo #ciekawostki

Plac Terreiro da Se (Plac Katedralny) w Porto

Data: 07.06.2020 22:57

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Plac Terreiro da Sé uchodzi z pozoru za typowy obszar bezpośrednio pod katedrą. Nieuważni zwiedzający mogliby się bardzo pomylić, jeśli zabrakłoby im czasu na przyjrzenie się mu bliżej. Właśnie w tym miejscu skupia się co najmniej kilka wyjątkowo intrygujących zabytków, które warto poznać podczas eksploracji starówki Porto.

#portugalia #porto #podroze

Dworzec Sao Bento – piękno portugalskich kafelków

Data: 31.05.2020 12:23

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Stacja kolejowa São Bento w Porto charakteryzuje się jednym z najbardziej wyjątkowych projektów dekoracji wnętrz. Cała magia opiera się na dwudziestu tysiącach płytek azulejos, które zapierają dech w piersiach swoim układem. Choć na terenie miasta nad rzeką Douro, a także w miastach w całej Portugalii odnajdziemy mnóstwo instalacji składających się ze znanych portugalskich płytek, to właśnie stacja São Bento całkowicie przenosi sprawy na inny poziom kunsztu artystycznego.

#portugalia #podrozujzlurkiem #porto

Kościół św. Franciszka - gotyk prosto z Porto

Data: 28.05.2020 11:46

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Wąskie ulice Porto, niewielkie place kryją w sobie liczne zabytki z różnych okresów historycznych. Wnikliwi turyści z pewnością znajdą ciekawą świątynię w pobliżu mostu Ludwika I oraz Palácio da Bolsa. Patronem świątyni Igreja de São Francisco jest niezwykle popularny na terenie Półwyspu Iberyjskiego święty Franciszek z Asyżu.

#portugalia #porto #podroze

Monsanto – wioska z kamienia

Data: 03.05.2020 17:23

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Monsanto jest niewielką wsią położoną przy granicy z Hiszpanią, prawie 300 km od Lizbony i Porto. Co czyni ją wyjątkową? Piękne wydrążone w skale chaty i domy z kamienia. W czasach dyktatury Salazara Monsanto zostało nawet uznane za “najbardziej portugalską miejscowość”.

#portugalia #podroze

Tavira – Algarve kameralne

Data: 30.04.2020 22:13

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Niewielka Tavira została założona przed blisko pięciuset laty. Dziś liczy ponad piętnaście tysięcy mieszkańców i co roku przyciąga tłumy turystów głownie ze względu na wspaniałe zabytki i przepiękne plaże, będące miejscem wypoczynku dla spragnionych słońca.

#portugalia #podroze

Flaga Portugalii: symbolika i historia

Data: 13.04.2020 22:34

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Flaga Portugalii, czyli w języku miejscowych Bandeira de Portugal jest prostokątnym fragmentem dwukolorowej tkaniny z polem podzielonym na zielony przy fragmencie drzewca i czerwony peryferyjnie w stosunku 2:3. W miejscu, gdzie łączą się wspomniane barwy, twórcy umieścili herb na tle złotej sfery armilarnej.

#portugalia

Prezydent Portugalii poddany kwarantannie po spotkaniu z uczniami

Data: 09.03.2020 14:36

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Decyzja jest związana z niedawnym spotkaniem polityka z grupą uczniów ze szkoły do której chodził zarażony koronawirusem. Prezydent najbliższe 14 dni spędzi odizolowany w swojej wilii w Cascais. Odwołał także wszystkie wystąpienia publiczne i spotkania.

#koronawirus #portugalia

Loulé - nietypowe miasteczko w Algarve

Data: 05.03.2020 16:18

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Loulé jest stosunkowo niewielkim, portugalskim miasteczkiem w regionie Algarve. Bliskość dużych ośrodków turystycznych jak Faro czy Albufeira sprawia, iż zwiedzający z przyjemnością decydują się na jednodniowy wypad, by zakosztować atmosfery lokalnego targowiska, odwiedzić imponujący zamek czy największe, narodowe sanktuarium maryjne na południe od Fatimy.

#portugalia #podroze #podrozujzlurkiem

Belém – żywy pomnik portugalskich odkryć

Data: 25.02.2020 17:19

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Współcześnie o sławie tego miejsca świadczą liczne pomniki, muzea, czy inne monumenty szczególnie bliskie pamięci każdego Portugalczyka, jak Wieża Belém, Klasztor Hieronimitów czy pałac prezydencki który kryje dostojne muzeum powozów. Choć Belém zamieszkuje zaledwie kilkanaście tysięcy osób, to rok rocznie liczbę tą należy przemnożyć kilkunastokrotnie ze względu na tłumy turystów spragnionych zwiedzania największych atrakcji dzielnicy.

#portugalia #architektura #podroze

Tomar – ostatnia twierdza templariuszy

Data: 23.02.2020 11:51

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Tomar, ostatnia twierdza templariuszy, jeden z najpiękniejszych klasztorów w Portugalii i zdecydowanie najładniejsze okno w całym kraju. Miasteczko położone zaledwie 150 km od Lizbony co roku przyciąga setki turystów również na Festa dos Tabuleiros jeden z najpiękniejszych, tradycyjnych festiwali. Mistycyzm, towarzyszący zabawie, wpisuje się idealnie w dziesiątki mitów narosłych wokół osady. Jedne mówią o setkach tajnych tuneli pod starówką, inne o wielkich bogactwach ukrytych przez templariuszy.

#portugalia #ciekawostki #architektura #templariusze

Quinta da Regaleira - masońska rezydencja w środku Portugalii

Data: 13.01.2020 20:05

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Kompleks jest spełnieniem romantycznych marzeń António Augusto Carvalho Monteiro. Jego wyjątkowy pałac wypełniono po sam dach ornamentyką w stylu manuelińskim i symbolami masońskimi, a o wyjątkowości, przedziwności miejsca świadczą ukryte w podziemiach systemy tuneli i grot, z których wszystkie mają na celu wzbudzić pewne zmieszanie i zachwyt. Atmosferę tajemnicy podkreślają ozdobne altany, ławki z rzeźbami i “studnia wtajemniczenia”, czyli głęboki szyb wyłożony spiralnymi schodami prowadzącymi do mistycznych sanktuariów pośród nieskrępowanej roślinności.

#portugalia #podrozujzlurkiem #podroze

Pałac Narodowy w Sintrze

Data: 05.01.2020 18:21

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Pałac Narodowy można bez najmniejszego trudu poznać po dwóch charakterystycznych, stożkowych w kształcie wieżach. Budynek wraz z przyległą infrastrukturą jest uznawany za najstarszy kompleks rezydencji w mieście i przyjmuje się, że żadna rezydencja władców Portugalii nie jest współcześnie lepiej zachowana. Rodzina władcy mieszkała tu mniej więcej od początku XIV stulecia do końca XVII, a każdy kolejny gospodarz dodawał odrobinę swojej osobowości zarówno do wystroju wewnętrznego jak i architektury budynku.

#portugalia #architektura

Sintra – perła w koronie Portugalii

Data: 04.01.2020 14:33

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Sintra to jedno z najpiękniejszych miejsc w Portugalii. Miasto położone na niewielkim paśmie górskim Serra de Sintra w XVIII wieku stało się domem dla portugalskich możnowładców, którzy rozpoczęli budowę nowych, wyjątkowych rezydencji. Sintra to jednak nie tylko pałace i zamki. Ze względu na swój mikroklimat i znacznie chłodniejsze lato niż w Lizbonie, stała się także domem dla bogatych kupców, którzy zaczęli stawiać swoje kamienice w centrum miasta.

#portugalia #lizbona #sintra

Plac Rossio – najważniejsze punkty pięknego placu

Data: 02.01.2020 10:30

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Pokryty falującą mozaiką plac położony jest na północnych obrzeżach dzielnicy Baixa, czyli w tak zwanym Dolnym Mieście. Praça Dom Pedro IV popularnie nazywany placem Rossio, co oznacza dosłownie “duży plac publiczny”. Na Rossio warto wybrać się zarówno dla jego walorów estetycznych jak i smakowych.

#portugalia #lizbona #doportugalii

Winda Santa Justa w Lizbonie

Data: 29.12.2019 12:21

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Lizbonę można podziwiać na ogromną liczbę sposobów. Urok architektury stolicy Portugalii turyści poznają przechadzając się po wąskich, klimatycznych ulicach, jeżdżąc najbardziej znanym żółtym tramwajem czy jedną z tysięcy hulajnóg. Ważnym środkiem ułatwiającym przemieszczanie mieszkańców między niżej położonymi arteriami, a placami powyżej były od wieków windy.

#portugalia #lizbona #architektura #steampunk

Katedra Sé w Lizbonie

Data: 27.12.2019 12:26

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Lizbońska katedra Najświętszej Maryi Panny, po portugalsku nazywana Sé de Lisboa, jest najstarszą świątynią na terenie stolicy Portugalii. Została wybudowana w koncepcji stylu romańskiego, jednak trzęsienie ziemi, a także inne klęski żywiołowe sprawiły, że była wielokrotnie restaurowana i współcześnie uchodzi za nagromadzenie licznych wizji artystycznych późniejszych epok.

#portugalia #budynkisakralne #chrzescijanstwo #lizbona

Praça dos Restauradores w Lizbonie

Data: 26.12.2019 11:40

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Główny bulwar Lizbony, Avenida da Liberdade, zaczyna się od owalnego placu zwanego Praça dos Restauradores. Plac poświęcony jest przywróceniu niepodległości Portugalii w 1640 roku, po ponad półwieczu hiszpańskiej dominacji. Obelisk na środku placu stanowi monument pamięci z nazwami oraz datami bitew toczonych podczas wojny o przywrócenie niepodległości. Prostokątny rynek otaczają budynki z XIX i XX stulecia.

#portugalia #lizbona

Kościół Santa Engracia czyli panteon narodowy w Lizbonie

Data: 22.12.2019 21:08

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Położony na Alfamie kościół Santa Engracia był budowany przez blisko 300 lat. Z czasem stał się także miejscem pochówku – panteonem, mauzoleum – przeznaczonym dla najbardziej znanych Portugalczyków. Panteon narodowy zachwyca pięknym, barokowym wnętrzem i choć często omijany na turystycznych szlakach, z pewnością jest godny krótkiej wizyty.

#portugalia #podrozujzlurkiem #budowlesakralne

Casa dos Bicos – kamienica pełna kolców

Data: 17.12.2019 09:40

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Casa dos Bicos, czyli w tłumaczeniu “dom kolców” jest jedną z najbardziej urokliwych kamienic w obrębie centrum Lizbony. Swoją wyjątkowość zawdzięcza cudownemu ocaleniu podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku. Ten fakt pozwolił na zachowanie się budynku w niezmienionej formie od czasu powstania przed kilkoma wiekami.

#portugalia #podrozujzlurkiem #lizbona

Kościół świętego Antoniego w Lizbonie

Data: 15.12.2019 11:10

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Igreja de Santo António de Lisboa, czyli świątynia im. świętego Antoniego w centrum stolicy Portugalii, jest przedstawicielem mieszanki stylów oraz nurtów barokowych i rokokowych. Patronem kościoła znajdującego się między dzielnicami Baixa i Alfama jest Antoni z Padwy, którego równie często współcześni chrześcijanie kojarzą z Lizboną.

#portugalia #budowlesakralne

Most Ludwika I – najbardziej znany most w Porto

Data: 11.12.2019 13:33

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Zabytki przestrzeni użytkowej stanowią bardzo ważną część krajobrazu miejskiego. Most Ludwika I (Ponte de D. Luís) w portugalskim Porto jest wybitnym przykładem dziewiętnastowiecznej architektury służącej ludziom. Most ma rozpiętość prawie dwustu metrów, co czyniło go w momencie budowy najdłuższym mostem dwukondygnacyjnym.

#portugalia #architektura

Klasztor São Vicente de Fora

Data: 07.12.2019 23:00

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Klasztor São Vicente de Fora (św. Wincentego za Murami) w Lizbonie jest wybitnym przykładem portugalskiego manieryzmu. Położony wśród stromych zboczy jednej z najstarszych dzielnic miasta – urokliwej Alfamy – obiekt został poświęcony świętemu Wincentemu z Saragossy, patronowi Lizbony, którego pomnik można zobaczyć na pobliskim Largo da Portas do Sol.

#portugalia #architektura #podrozujzlurkiem

Benagil – najpiękniejsza jaskinia w Portugalii

Data: 04.12.2019 10:35

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Widoczna już z plaży w Benagil (uproszczona wymowa: Benażił) niewielka grota jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Portugalii. I choć na wielu zdjęciach „pozuje” na wielką, tak miejsce w środku znajdzie się dla góra kilkudziesięciu turystów. Piaszczysta plaża, wpadające znad skał słońce i piękny, żółtawo-pomarańczowy kolor skał czynią grotę w Benagil wyjątkową.

#portugalia #podrozujzlurkiem

Cristo Rei – pomnik Chrystusa Króla w Lizbonie

Data: 20.11.2019 08:51

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Pomniki przedstawiające Jezusa w zwycięskiej postawie, jako władcę świata, są znane na całym świecie. Najbardziej rozpoznawalnym elementem wznoszącym się nad lizbońskim wybrzeżem Atlantyku i rzeki Tag jest pomnik Chrystusa Króla w sąsiedniej, leżącej na południowym brzegu estuarium miejscowości o nazwie Almada.

#portugalia #katolicyzm #podroze

Most 25 kwietnia w Lizbonie

Data: 17.11.2019 11:18

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Most 25 kwietnia jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Lizbony. Ta dwupoziomowa konstrukcja licząca sobie dokładnie 2278 metrów długości łączy Lizbonę ze zlokalizowaną po drugiej stronie Tagu Almadą. Most, który doskonale widać z centralnej części stolicy Portugalii do złudzenia przypomina słynny Golden Gate z San Francisco.

#portugalia #lizbona #podrozujzlurkiem

Vasco da Gama – żeglarz i morderca. Życie wielkiego odkrywcy

Data: 15.11.2019 08:28

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Wielkie odkrycia geograficzne kojarzą się głównie z trzema żeglarzami: Krzysztofem Kolumbem, Ferdynandem Magellan oraz Vasco da Gamą. Morskie wyprawy wszystkich wymienionych miały ogromne znaczenie, ale to właśnie Vasco da Gama dokonał tego o czym marzyli inni: znalazł drogę morską do Indii.

#historia #portugalia #ciekawostki

Praça do Comércio i łuk triumfalny w Lizbonie

Data: 13.11.2019 11:47

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Praça do Comércio (plac handlowy) to jeden z głównych placów w Lizbonie i jednocześnie jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Majestatyczny plac handlowy otoczony jest z trzech stron, zjawiskowymi XVIII-wiecznymi budynkami, a od południowej strony otwiera się na rzekę Tag. To miejsce gdzie kilkaset lat temu przybijały barki wypełnione po brzegi przyprawami sprowadzanymi z zamorskich kolonii Portugalii, a okolica dudniła dźwiękami zliczających wszystko urzędników.

#portugalia #architektura

Pomnik odkrywców w Belém

Data: 12.11.2019 16:36

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Pomnik odkrywców położony jest w lizbońskiej dzielnicy Belém na północnym wybrzeżu estuarium rzeki Tag. Powstał jako hołd dla minionej ery odkryć geograficznych narodu portugalskiego, w czasach gdy kraj uchodził za talassokrację. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, gdyż wznosi się nad destynacją statków powracających z transoceanicznych wypraw będących źródłem potęgi portugalskiego imperium.

#portugalia #ciekawostki

Pałac Monserrate w Sintrze

Data: 11.11.2019 11:16

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Kompleks parku oraz zabudowań stanowi unikalną w skali światowej wersję dziewiętnastowiecznego eklektyzmu. Pałac łączy wpływy gotyckie, indyjskie, a także mauretańskie wraz z egzotycznymi, roślinnymi motywami, które harmonijnie współgrają z instalacjami na zewnątrz. W ogrodach znajdziemy gatunki flory ze wszystkich zakątków świata, zasadzone zgodnie z ich naturalnym siedliskiem geograficznym.

#portugalia #podrozujzlurkiem

Pałac w Queluz - perła rokoko w Portugalii

Data: 09.11.2019 14:00

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

m. W swych dziejach uchodził za dyskretne schronienia dla podupadającej na zdrowiu psychicznym królowej Marii I, oficjalną królewską rezydencję, a także ostatnią bazę pobytu władców przed internowaniem w Brazylii. Mimo, że sam Palácio de Queluz jest znacznie mniejszy od francuskiej rezydencji, często określa się go „portugalskim Wersalem”. Stanowi idealny obraz tendencji w architekturze portugalskiej XVIII wieku i manifestację kultury dworskiej tego okresu.

#portugalia #architektura #ciekawostki