Data: 24.05.2019 10:19

Autor: bmbcz01

Zadałem wczoraj prowokacyjnie pytanie co kieruje ludźmi, którzy uważają, że deflacja jest dobra dla gospodarki.

Pojawiały się abstrakcyjne koncepcje "10% inflacji", zmniejszenia długu publicznego (choć przy deflacji jego wartość rośnie), zwiększenia inwestycji (choć inwestycje tracą na opłacalności), banków centralnych, które są w, uwaga, "prywatnych rękach". Inflacja też według niektórych służy do "okradania obywateli", zupełnie tak, jakby obywateli inflacja dotyczyła, ale dla banku centralnego ona magicznie znikała. Przyszedł diabeł do banku centralnego i zabrał inflację do piekła. Nie wspomnę już o poglądzie, że banki centralne drukują pieniądze, żeby je komuś dać. Nie wiem komu, Żydom, Rockefellerom, bankierom z wall street, może jeszcze ludziom-jaszczurkom. A drukują je tak losowo, jak się skończą, nie bacząc na ustalaną rok-rocznie politykę monetarną.

Do tej pory myślałem, że ta cała polsko-korwinistyczno-neoaustriacka "szkoła" ekonomii polegała na uproszczeniach, przestawiania ekonomii jako zbitej witryny w sklepie, czy innych szkodliwych uogólnień, ale teraz widzę, że jest znacznie gorzej. To jest przeciwstawianie się nauce i negowanie wszelkich badań. Historia gospodarek wielu państw pokazuje, że deflacja miała straszne skutki a państwa, które np. w latach 90 odeszły szybciej od polityki utrzymywania inflacji na niskim poziomie miały zdecydowanie szybszy wzrost gospodarczy. Ale ekonomiczni płaskoziemcy powiedzą, że chlebek będzie tańszy o ten 1%, ludzie będą mieli dzięki temu pieniądze a z całą resztą jakoś to będzie, bo przecież musi się ułożyć.

Ja rozumiem, że oglądając za młodu kryzys w 2008 roku, obecnie mamy niewielkie zaufanie do banków. Ale dlaczego do banków centralnych? Przecież te banki istnieją po to, żeby duże instytucje finansowe nie działały, zaślepione zyskiem, na szkodę obywateli, co jest strasznie trudnym zadaniem, ponieważ walczą z instytucjami nie tylko bogatymi i potężnymi, ale też kreatywnymi. Ale nawet nie trzeba nawet ufać bankom centralnym, żeby spojrzeć na dane historyczne.

O ile w przypadku szczepionek i kształtu ziemi wiele osób jest w stanie bronić się przed głupotami, ponieważ biologia, geografia i fizyka w szkołach przystosowały ich do odsiewania największych bzdur, o tyle brak jakiejkolwiek edukacji ekonomicznej kiedyś doprowadzi ten kraj do tragedii. Ekonomia dotyczy nas wszystkich w ogromnym stopniu. Setki lat kształtowania się obecnego systemu finansowego nie były robione wyłącznie po to, żeby zaszkodzić obywatelom na całym świecie.

Jakby ktoś chciał dowiedzieć czegoś nt. ekonomii i chciałby skorzystać z naukowego źródła, polecam książkę "Podstawy Ekonomii" Milewskiego. Jest to pierwsza książka z którą mają styczność studenci ekonomii i daje bardzo fajny ogólny pogląd na mikro i makro ekonomię.

#ekonomia #plaskaziemia #teoriespiskowe

Data: 12.05.2019 10:11

Autor: Starszyoborowy

Zwolennicy teorii o tym, że Ziemia jest płaska przybyli do Palermo na Sycylii na obrady. Tzw. płaskoziemcy w czasie sympozjum będą starali się udowodnić, że Biegun Północny jest w środku Ziemi, a astronauci to tak naprawdę aktorzy. Do miasta przyjechali na niedzielny zjazd płaskoziemcy z całych Włoch.

Trzeba zorganizować jako przeciwwagę zjazd wklęsłoziemców. Od dawna przecież wiadomo, że buty zdzierają się najbardziej na obcasach i czubkach ……

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-udowodnimy-wielkie-oszustwo-plaskoziemcy-obraduja-w-palermo,nId,2986288

#humor #plaskaziemia #teoriespiskowe

Data: 07.04.2019 00:47

Autor: Moody

Skoro patostreamy są zakazane to może pójść o krok dalej i zakazać również shitpostingu o płaskich ziemiach i innych szkodliwych szczepionkach? Ewentualnie zakaz takich postów bez podania konkretnych argumentów?

Rozumiem że wolność dyskusji musi być, ale gdy ktoś zalewa mikro i główną tego typu treściami i nawet nie przejawia chęci przedstawienia konkretnych motywów to dla mnie jest to ewidentny troll. Argument w stylu "nam nie wolno jechać na kraniec Ziemi bo zakazujo" oczywiście w moim mniemaniu nie jest argumentem.

Dwóch rzeczy nie mogę w życiu znieść, hipokryzji i robienie kurtyzany z logiki. Musiałem to z siebie wydusić.

#pomysl #teoriespiskowe #stopdebilizmowi #plaskaziemia