Data: 07.10.2019 21:12

Autor: Monte

Wiele się mówi o agencjach kosmicznych takich jak NASA, ESA czy o samym Elonie Musku, który chce podbić czerwoną planetę, ale czy słyszeliście kiedykolwiek o Fińskiej agencji kosmicznej DASA?

Fińska Agencja Kosmiczna DASA już w 2013 roku wysłała rakietę na misje załogową na Marsa, poniżej zamieszczam dokument gdzie możecie zobaczyć na włase oczy jak przebiegały treningi oraz ćwiczenia astronautów, warto zobaczyć i przekonać się czy Wy byście podołali takim katorżniczym treningom, dokument również pokazuje fińską fabrykę statków kosmicznych oraz sam start misji załogowej na Marsa.

https://youtu.be/9xxUBoR46xw?t=364

#nauka #ciekawostki #kosmologia #dasa #nasa #kosmos #mars #finlandia

Data: 02.10.2019 12:19

Autor: Ijon_Tichy

Obejrzałem ten film o kwazarach i szczerze powiem, że mocno zachwiał on moją wiara w teorię Wielkiego Wybuchu.

Nie mówię z całkowitym przekonaniem, że WW nie było, ale jestem zaskoczony faktem, że odrzuca się negujące WW doniesienia naukowców, w tym wybitnych noblistów, walczy się z ich odkryciami, niszczy się ich zawodowo i odmawia udostępniania narzędzi badawczych i jakichkolwiek grantów na badania tylko dlatego, że ich niezaprzeczalne ODKRYCIA nie zgadzają się z przyjętym w środowiskach akademickich paradygmatem. Oglądając ten film byłem zszokowany haniebnymi działaniami środowisk akademickich, które – mówiąc zupełnie wprost – po prostu walczą z nauką, która nie pasuje do ich światopoglądu. Szok.

#nauka #kosmologia #astrofizyka #fizyka #gwiazdy #filozofia

Czy wielki Wybuch na pewno miał miejsce?

Data: 02.10.2019 10:27

Autor: Ijon_Tichy

youtube.com

Materiał dla ludzi zastanawiających się nad wszechświatem.

Od razu nadmieniam, że akceptuję teorię Wielkiego Wybuchu, bo jest w miarę spójna i wiele wyjaśnia. Zaczytywałem się w takich książkach, jak: "pierwsze trzy minuty", "na początku był wodór" i tym podobnej literaturze popularnonaukowej, która ciekawie przedstawia koncepcje Wielkiego Wybuchu.

Historia nauki pokazuje jednak, że nigdy nie wolno przestawać zadawać pytań, kwestionować, poszukiwać nowych wyjaśnień i odpowiedzi. Jaskrawym przykładem jest fizyka Izaaka Newtona, która w środowiskach naukowych uchodziła za ostateczne wytłumaczenie działania fizyki, podczas gdy okazało się, że mechanika kwantowa obaliła ten mit! Podobnych przykładów jest wiele.

Parafraza opisu filmu z Yoytube:

Niezliczone strony i portale internetowe umieszczają pokaźną liczbę artykułów w sprawie tajemnic kosmosu. Wielu uznanych naukowców (w tym noblistów) podejrzewa, że niektóre standardowe teorie kosmologiczne nie są poprawne, a część, tak jak ja, sądzi, że duży procent jest błędna lub źle interpretowana. Oto mocne dowody na poparcie poglądów głoszących, iż Wszechświat jest inny od tego jaki się nam przedstawia. Wniosków wypływających z przetłumaczonego filmu może być wiele, jednym z nich mógłby być ten, że podróże kosmiczne na określonych odległościach będą lub są możliwe.

W roku 2013 pożegnaliśmy jednego z największych astronomów naszych czasów, możliwe że największego. Halton Christian Arp urodził się w roku 1927, w Nowym Yorku. Jest znany z podania w wątpliwość TEORII głoszącej, że przesunięcie ku czerwieni w widmie kwazarów wskazuje na ich ogromne odległości. Zaproponował własną interpretację przesunięcia ku czerwieni w widmach kwazarów, które uważał za pobliskie galaktyki, a ze swoich przekonań nie wycofał się nawet gdy ewolucyjne grono "wybuchowiczów z niczego" uznało, że kwazary to jedne z najdalszych obiektów w kosmosie. Oczywiście był przeciwnikiem teorii Wielkiego Wybuchu. Zaproponował teorię głoszącą, że jądra galaktyk mogą eksplodować, wyrzucając kwazary z prędkością dostatecznie wielką, aby spowodować obserwowane przesunięcie ku czerwieni. Dodatkowe kontrowersje budzą doniesienia, że w reakcji na poglądy Arpa, odmawiano mu publikacji jego artykułów, oraz wycofano mu dostęp do teleskopów, a obecnie wykorzystywane teleskopy nowej generacji nie wykonały dotąd zdjęć spornych obiektów badanych przez Arpa. Opracowany przez niego Atlas galaktyk stanowi obecnie ogromny zasób obserwacyjnej wiedzy na temat ewolucji i oddziaływań galaktyk, a obiekty z katalogu są podawane jako wzorcowe przykłady etapów w ich życiu, które próbuje wyjaśnić astrofizyka teoretyczna.

#kosmologia #astrofizyka #fizyka #wszechswiat #wielkiwybuch #filozofia

Data: 19.09.2019 09:00

Autor: FiligranowyGucio

NASA wykonała zdjęcie które udowadnia że ludzki umysł nie jest w stanie ogarnąć rozmiarów Wszechświata

5 stycznia 2015 roku NASA wykonała zdjęcie Galaktyki Andromedy przy użyciu teleskopu Hubble. Jest to największe i najostrzejsze zdjęcie tej galaktyki. Zajmuje aż 4,3 Gb miejsca na dysku (czyli tyle co film na płycie DVD). Możecie zobaczyć całe zdjęcie, korzystając ze specjalnej strony internetowej. To jest tylko zdjęcie, jednak ogrom tego malutkiego fragmentu Wszechświata przytłacza.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=udAL48P5NJU

Nie zapomnijcie włączyć wysokiej rozdzielczości i dźwięku oglądając ten film.

https://podaj.to/post/922,1,nasa-wykonaa-zdjcie-ktre-udowadnia-e-ludzki-umys-nie-jest-w-stanie-ogarn-rozmiarw-wszechwiata.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=referral&utm_campaign=fb_podaj&utm_content=18.09_13_link__powt_&fbclid=IwAR2S4NLgqCMheg8dPCao7yDKyNPoVBxREXu4dCgkjxT1IZlOxYnxLFmt7PE

#kosmologia #wszechswiat #ludzie #film #fotografia

Data: 11.09.2019 17:16

Autor: FiligranowyGucio

Astérix – pierwszy francuski sztuczny satelita, umieszczony na orbicie 26 listopada 1965 roku przez rakietę typu Diamant A, która wystartowała z kosmodromu Hammaghir w Algierii. Francja stała się wtedy szóstym państwem posiadającym własnego satelitę na orbicie po ZSRR (Sputnik 1, 1957), USA (Explorer 1, 1958), Wielkiej Brytanii (Ariel 1, 1962) Kanadzie (Alouette 1, 1962) i Włoszech (San Marco 1, 1964) i trzecim, które wysłało go samodzielnie (satelitę brytyjskiego, kanadyjskiego i włoskiego wyniosły na orbitę rakiety USA).

Nazwa satelity pochodzi od znanej komiksowej postaci Asteriksa, ale pierwotnie nosił on nazwę A-1.

Jedynym instrumentem na pokładzie Astérixa był nadajnik. W trakcie startu uległa jednak uszkodzeniu jedna z anten. Satelita działał tylko dwa dni. Trwałość jego orbity szacuje się na 200 lat

Więcej zdjęć w komentarzach

"Francuzi szybko pokochali galijskich awanturników, co to z pomocą dającego nadludzką moc napoju regularnie spuszczają łomot rzymskim legionistom. Zaledwie cztery lata po premierze pierwszego komiksu na orbitę okołoziemską wysłano pierwszego francuskiego satelitę. Nazwano go… „Asterix-1”. Wszyscy byli zgodni co do tego, że to najlepszy sposób na oddanie hołdu ulubionemu komiksowemu bohaterowi Francuzów!"

#kosmologia #ciekawostki #francja #satelita

Link do artykułu https://joemonster.org/art/33392/Asterix_legenda_wasatego_Gala

Data: 14.07.2019 21:00

Autor: Anty_Anty

Georges Lemaître

"…w swoich przewidywaniach i stwierdził, że jeżeli cofnęlibyśmy się jeszcze dalej w czasie, w pewnym momencie natrafilibyśmy na stan, w którym cały wszechświat był skondensowany do pojedynczego punktu w przestrzeni, wysuwając tym samym termin „pierwotny atom …Obserwacje Lemaître’a nie zostały dobrze przyjęte przez fizyków (zwracano uwagę, że Lemaître był księdzem, a jego model początku Wszechświata pokrywa się z opisem stworzenia świata według Biblii)."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Georges_Lema%C3%AEtre

#historia #slawnepostacie #kosmologia #aferoweheheszki

Data: 26.04.2019 21:58

Autor: FiligranowyGucio

https://nauka.rocks/sztuka-nocnej-fotografii/?fbclid=IwAR2mrJYQStIOKPsThG66OBDeRL8jDKKIrZSiN-FJBEhJehnnzZM07RT71X8

To zdumiewające zdjęcie Wielkiego Obłoku Magellana zajęło 1060 godzin. Uchwycili je amatorzy

Sztuka nocnej fotografii polega na długim czasie naświetlania. Długa ekspozycja pochłania więcej światła, dzięki czemu wszystko jest doskonale uchwycone na zdjęciu. Oczywiście pod warunkiem, że aparat pozostanie nieruchomo.

Sztuka nocnej fotografii

Jeśli chodzi o długi czas naświetlania zwykle myślimy o kilku dodatkowych sekundach, może minutach. W rzadkich przypadkach godzinach. Jednak zespół astronomów-amatorów poszedł kilka kroków dalej, by dostarczyć nam ten zdumiewający obraz Wielkiego Obłoku Magellana.

To, co zobaczysz poniżej jest 1060 godzinami ekspozycji (!). Poszczególne części zostały sfotografowane osobno, a następnie złączone w całość przez pięciu francuskich astronomów-amatorów zwanych Ciel Austral. Zdjęcia powstały w Obserwatorium El Sauce w Chile.

#kosmologia #zdjecia

Data: 19.04.2019 17:23

Autor: Starszyoborowy

Przyczyną wypadku izraelskiego lądownika księżycowego była najprawdopodobniej ręcznie wydana komenda, która doprowadziła do zablokowania automatycznej sekwencji programu pokładowego.

Reakcją systemu na nowe polecenie było prawdopodobnie automatyczne wyłączenie napędu głównego bez możliwości szybkiego wznowienia jego pracy. Jak wyjaśniono, ręczne wprowadzenie nowej komendy miało związek z odnotowaną usterką jednego z układów żyrostabilizatora (Inertial Measurement Unit, IMU), odpowiedzialnego za nawigowanie maszyną na ścieżce podejścia do miejsca docelowego lądowania.

W efekcie wystąpienia blokady systemu, przez dłuższy moment wznowienie pracy silnika głównego Beresheet nie było możliwe. Kilkukrotne próby wtórnego rozruchu systemu napędowego sondy okazały się nieskuteczne. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami zespołu SpaceIL, pomysłodawców misji, od momentu jej rozpoczęcia nie zanotowano wcześniej podobnej sytuacji w działaniu układu sterującego lądownika.

https://www.space24.pl/trwa-analiza-wypadku-izraelskiego-ladownika-lunarnego-podano-wstepne-ustalenia

#kosmologia

Data: 13.04.2019 16:28

Autor: Starszyoborowy

Wszyscy byli zachwyceni zdjęciem czarnej dziury M87. Tutaj jest wytłumaczenie co widzieliśmy. Jak ktoś zrozumie z tego więcej niż połowę to znaczy, ze jest cholernie inteligentny.

https://kosmonauta.net/2019/04/co-mozna-zobaczyc-na-obrazie-czarnej-dziury-w-m87/

#kosmologia

Data: 22.02.2019 15:14

Autor: 2_M_A

Request do @kosmitolog o kolejną ciekawostkę o kosmosie. Proponuję przybliżyć nam– plebsowi z Lurker.pl, zjawisko deszczu diamentów, które zachodzi na Uranie, Jowiszu oraz Neptunie. Z góry dziękuję.

Zawartość fotograficzna kapsuł czasu na pokładach sond Voyager

Data: 09.02.2019 22:50

Autor: hellboy

imgur.com

Album prezentujący wszystkie zdjęcia znajdujące się na Złotym Nagraniu, w które zostały wyposażone sondy Voyager przed wyruszeniem w swą kosmiczną podróż. Stanowi one opis położenia Układu Słonecznego w przestrzeni kosmicznej (względem okolicznych pulsarów) oraz różnorodności biologicznej, kulturowej i technologicznej Ziemi.

Różnica między zawartością nagrania a prezentowanym albumem wynosi 10 zdjęć na korzyść tego drugiego, nie doliczyłem się wszystkich, które są nadmiarowe, ale są to m.in. teksty oświadczeń umieszczone na końcu.

Opis okładki nagrania (ostatnie zdjęcie albumu):

Astronauta Chris Hadfield obala niektóre z mitów o przebywaniu w kosmosie

Data: 08.02.2019 16:17

Autor: Lukmar

youtu.be

Hi, I'm Commander Chris Hadfield,

Astronaut, Spaceship Commander, Spacewalker and part-time Musician.

Niektórym być może znany ze swojej serii filmów nagrywanych na ISS, astronauta Chris Hadfield rozprawia się z popularnymi mitami na temat przebywania w kosmosie. Angielski wymagany.

PS Kosmologia to dobry hash?

Data: 05.02.2019 22:05

Autor: Syriusz

Syriusz (Alfa Canis Majoris) – najjaśniejsza gwiazda na nocnym niebie. Pięknie prezentuje na naszym północnym niebie w pobliżu Gwiazdozbioru Oriona.

Czy komuś z was udało się ją rozdzielić i zaobserwować składnik B? Słyszałem, że jest to bardzo trudne zadanie (problemem jest różnica jasności obu składników, nie sama odległość kątowa).

Oto największa w historii mapa nocnego nieba. „Zawiera aż 800 milionów obiektów”

Data: 05.02.2019 19:43

Autor: false_nine

geekweek.pl

Nie tylko misje sond kosmicznych dają nam cenną wiedzę na temat otaczającego nas Wszechświata. Wciąż najważniejszymi instrumentami obserwacyjnymi są ziemskie teleskopy. Za chwilę zobaczycie ich potęgę.

Jak naukowcy dokonują odkryć w kosmosie - Astrofaza

Data: 31.01.2019 01:30

Autor: Immortal_Emperor

youtube.com

Często widzę komentarze ludzi, w których piszą że naukowcy wyciągają sobie te wszystkie teorie z palca, nikt nigdy nie był tak daleko w kosmosie więc nie może wiedzieć co i jak. Pojechaliśmy do naszych przyjaciół z radioobserwatorium UMK w Piwnicach żeby zapytać ich jak wygląda praca, którą na co dzień wykonują. Opowiedzieli nam jak się robi naukę na przykładzie interferometrii, którą tam wykonują. Okazuje się, że jest to bardzo skomplikowany proces, wymagający ogromu wiedzy i idealnie przygotowanego sprzętu obserwacyjnego. Z resztą posłuchajcie sami. Mam nadzieję, że przynajmniej niektórym rozjaśni to ogląd na prowadzenie badań naukowych.

Ziemia "pożarła" inną planetę i dzięki temu powstało życie.

Data: 29.01.2019 22:36

Autor: Felix_Felicis

focus.pl

Nasza planeta mogła dosłownie kiedyś zjeść inną. To nie koniec, bo w wyniku tego kosmicznego kataklizmu mogło dojść do pojawienia się na naszym globie składników potrzebnych do powstania życia.

NASA stara się obudzić łazik Opportunity na Marsie. Niestety, bezskutecznie

Data: 29.01.2019 02:45

Autor: Immortal_Emperor

tabletowo.pl

w ubiegłym tygodniu NASA świętowała 16-lecie obecności łazika Opportunity na marsjańskiej ziemi, ale radość z tego osiągnięcia tłumiła świadomość, że robot nie odezwał się ani „słowem” przez ostatnie kilka miesięcy. Sytuacja raczej nie ma się ku lepszemu.

Czarne dziury - Astronarium

Data: 28.01.2019 22:13

Autor: Immortal_Emperor

youtube.com

Czarne dziury - jedne z największych zagadek Wszechświata. Obiekty o tak silnej grawitacji, że nawet światło nie jest z nich w stanie uciec. W tym programie sprawdzimy co wiadomo na temat czarnych dziur i jakie są wyniki najnowszych badań tych niezwykłych obiektów. Zapraszamy na Astronarium!