Baner aktywistów Greenpeace zawisł na gmachu ministerstwa. Policja zareagowała, są zatrzymania

Data: 03.08.2020 11:44

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

Policja sprowadziła 11 aktywistów Greenpeace protestujących w poniedziałek na gmachu Ministerstwa Środowiska w Warszawie rozwieszając olbrzymi baner z napisem "Stop dewastacji! Czas na ochronę" oraz wizerunkiem, który ma przedstawiać szefa resortu Michała Wosia wycinającego drzewo. Trwa akcja zdejmowania działaczy, którzy zawiesili się na linach na budynku.

#ekoterroryzm #polska #greenpeace #gospodarkapolska

Unia blokuje pieniądze polskim samorządom nawet za Kartę Praw Rodziny

Data: 29.07.2020 20:22

Autor: Starszyoborowy

centrummedialne.pl

Rozpoczął się ideologiczny atak na Polskę ze strony unijnych biurokratów. UE blokuje pieniądze już nie tylko tym samorządom, które przyjęły uchwały o strefach wolnych od ideologii LGBT, ale nawet tym, które przyjęły Samorządową Kartę Praw Rodziny. Karta gwarantuje dzieciom i rodzicom bezpieczną edukację oraz zabezpiecza ich przed nadużyciami ze strony samorządów.

#ue #lgtb #polityka #gospodarka #gospodarkapolska #

Polska wielostopniowa rakieta, która sięgnie kosmosu. Ruszają prace

Data: 27.07.2020 13:47

Autor: Starszyoborowy

space24.pl

Ambicją konsorcjum pod przewodnictwem Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A. – w partnerstwie z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia oraz Zakładem Produkcji Specjalnej GAMRAT S.A. – jest zapewnienie niebawem Polsce (i nie tylko zresztą) niskokosztowego potencjału realizacji suborbitalnych lotów z ładunkami badawczymi. Cel ten ma być osiągnięty za sprawą trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego.

#polska #gospodarkapolska #kosmos #satelita

Owoce pamięci – akcja sadzenia starych i tradycyjnych odmian drzew

Data: 21.07.2020 08:32

Autor: Starszyoborowy

swiatrolnika.info

W ramach akcji ,,Owoce pamięci” powstały kolejne sady z tradycyjnymi odmianami drzew owocowych. Projekt zainicjowany został w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Obejmuje szereg działań związanych z zachowaniem drzew owocowych tradycyjnych odmian na terenie województwa łódzkiego, w tym nie tylko tworzenie tradycyjnych sadów, ale także bezpłatne szkolenia sadownicze.

#polska #gospodarkapolska #rolnictwo #owoce

Ekolodzy walczący z przekopem Mierzei gwiazdami kremlowskiego portalu

Data: 11.06.2020 09:51

Autor: Starszyoborowy

swiatrolnika.info

Ekolodzy walczący z przekopem Mierzei Wiślanej pochwalili się swoimi działaniami na łamach Sputnika. Nieprzemyślane działanie, a może wręcz przeciwnie? Ekolodzy walczacy z przekopem Trudno ocenić to, co zrobili niedawno ekolodzy walczący z przekopem Mierzei Wiślanej. Aktywiści z Obozu dla Mierzei Wiślanej sprzeciwiają się inwestycji od dobrych kilku lat. Przekop Mierzei nie podoba się również Rosji, dla której inwestycja stanowi silną konkurencję i zagrożenie dla interesów w tym regionie..

#morze #rosja #polska #polityka #gospodarkapolska #ekoterroryzm

DEFICYT BUDŻETOWY POLSKI I INNYCH KRAJÓW UE. KTO W UE ŻYJE PONAD STAN?

Data: 09.06.2020 07:40

Autor: Harnas

inwestomat.eu

Na wstępie chciałbym Ci obiecać, że pomimo tego, że wpis będzie się w 80% opierał o statystykę, zrobię co mogę by urozmaicić go ciekawymi mapami zamiast samych wykresów i tabelek. Jeśli interesują Cię tabele z danymi to po jego przeczytaniu zajrzyj do “źródeł danych” powyżej. Artykuł ten nie będzie oceniał sensowności zadłużania się Polski i pozostałych 27 krajów UE (oraz Wielkiej Brytanii, która w momencie zbierania danych w niej była), a jedynie przedstawiał jej obecne i historyczne wartości. W tekście pojawią się następujące wskaźniki:

Deficyt budżetowy z roku 2019 czyli o ile milionów euro zadłużył się każdy kraj w zeszłym roku.

Dług publiczny w grudniu 2019 czyli całkowite zadłużenie sektora publicznego danego kraju.

Produkt Krajowy Brutto czyli jak wiele wartości dodanej poszczególne kraje wytworzyły w roku 2019.

Stosunek długu publicznego do PKB czyli wyznacznik “prawa do dalszego zadłużania się”.

Wszystkie wskaźniki najpierw zaprezentuję i opiszę na czytelnych mapkach, a na końcu porównam ich historyczne wartości dla wybranych krajów. W każdym porównaniu wezmą udział tylko niektóre kraje (najczęściej najlepsze i najgorsze w każdej kategorii oraz Polska), bo 28 przebiegów na jednym wykresie nie byłoby zbyt czytelne. Kluczem tej selekcji będzie zawsze TOP 3 najlepszych + Polska + TOP 3 najgorszych, aby dać Ci porównanie jak dobrze lub źle radził sobie nasz kraj wobec swoich bliższych i dalszych sąsiadów na Starym Kontynencie.

#gospodarka #gospodarkapolska

UOKiK grozi Gazpromowi karą - chodzi o Nord Stream 2

Data: 03.06.2020 11:56

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

  • Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw Gazpromowi za brak współpracy podczas dochodzenia antymonopolowego – podał w środę Urząd. Podkreślił, że za brak udzielenia informacji grozi kara w wysokości do 50 mln euro.

Sprawa dotyczy postępowania w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2. W 2018 r. UOKiK postawił sześciu spółkom zarzuty finansowania budowy gazociągu bez wymaganej prawnie zgody.

#polska #rosja #gaz #gazprom #gospodarkapolska #uokik

Telewizja Polska zwalnia częstotliwości pod 5G. To samo musi zrobić Rosja

Data: 03.06.2020 07:58

Autor: Starszyoborowy

wnp.pl

W nocy z 2 na 3 czerwca Telewizja Polska rozpoczyna wprowadzanie zmian w częstotliwościach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Wszystko po to, by uwolnić pasmo 700 MHz pod budowę polskiej sieci 5G. Proces jego zwalniania potrwa jeszcze jednak przez co najmniej dwa lata i zależy także o dobrej woli państw ościennych, w tym Rosji.

#polska #rosja #gospodarkapolska #5g

Wnioski z kwietnia wciąż leżą w szufladach urzędników Trzaskowskiego

Data: 28.05.2020 10:52

Autor: Starszyoborowy

centrummedialne.pl

Przedsiębiorcy są wściekli na urzędników – podlegających samorządom – powiatowych urzędów pracy. W wielu miastach wnioski o bezzwrotne pożyczki dla mikrofirm są rozpatrywane wyjątkowo ślamazarnie, a najmocniej na złą opinię urzędów pracują urzędnicy podlegli Rafałowi Trzaskowskiemu. Jak informuje money.pl, rząd rozważa, by odebrać samorządom kontrolę nad nimi i powierzyć ją instytucji centralnej. Taki system mają Niemcy.

#polska #gospodarkapolska #warszawa #trzaskowski #polityka

Rzecznik MŚP chce bonu turystycznego dla wszystkich płacących podatki

Data: 28.05.2020 10:49

Autor: Starszyoborowy

wnp.pl

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz skierował do wicepremier Jadwigi Emilewicz pismo, w którym postuluje, żeby bonem turystycznym objąć wszystkich Polaków płacących podatki, niezależnie od dochodu – poinformowało biuro Rzecznika w komunikacie.

Jak podano, w piśmie Adam Abramowicz negatywnie ocenił pomysł, aby ze wsparcia wykluczeni byli przedsiębiorcy. Zdaniem Rzecznika bon ten powinien przysługiwać każdemu obywatelowi, który płaci w Polsce podatki, niezależnie od tego, czy odprowadzane są one od umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, emerytury czy też przedsiębiorca opłaca je samodzielnie z tytułu swojej działalności. Według Rzecznika, świadczenie nie powinno być także uzależnione od wysokości dochodu.

#polska #gospodarkapolska #turystyka #wypoczynek #podatki

Gazprom osusza gazociąg jamalski. Reakcja na spadek pobytu

Data: 26.05.2020 13:13

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Po zakończeniu długoterminowego kontraktu z Polską na tranzyt gazu z Rosji koncern Gazprom znacznie obniżył dostawy przez gazociąg jamalski, co może być sposobem na zmniejszenie kosztów w warunkach rekordowego spadku popytu – pisze we wtorek „Kommiersant”.

Na tle niskiego popytu i spadających cen Gazprom „osuszył gazociąg Jamał-Europa” – zauważa dziennik, w artykule zatytułowanym „Gazprom niweluje polski tranzyt”.

#gazprom #polska #gospodarkapolska #rosja

Zwlekają z pomocą dla Polski, ale nie dla Niemiec

Data: 26.05.2020 06:55

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Musimy czekać na decyzję Komisji Europejskiej już 6 tygodni. A stawką tej decyzji są setki tysięcy, a nawet miliony miejsc pracy w Polsce, które dzięki środkom z Tarczy Finansowej PFR można by ocalić – powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Co chwilę się dowiadujemy, że w kolejnych unijnych krajach są opracowywane programy pomocy dla dużych przedsiębiorstw i zazwyczaj bardzo szybko, czasami w ciągu kilku dni, pojawia się zgoda się Komisji Europejskiej – powiedział Bujak. – W przypadku polskiego programu przeznaczonego dla dużych firm, musimy czekać na decyzję KE już 6 tygodni. Wydaje się to dziwne, zwłaszcza że wartość polskiej Tarczy Finansowej dla dużych firm jest mniejsza, niż pomoc kilku pojedynczym korporacjom z Europy Zachodniej – dodał.

#ue #polska #gospodarka #gospodarkapolska

Domowa produkcja alkoholu – czy jest legalna? Czego nie wolno nam, robić?

Data: 23.05.2020 16:46

Autor: Starszyoborowy

swiatrolnika.info

Można mówić o legalnej produkcji alkoholu, jeśli wytworzony jest w sposób domowy oraz tylko na użytek własny, nie na sprzedaż. Dodatkowo ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 nr 3 poz. 11) art. 47 ust. 1 pkt. 3 mówi o „zwolnieniu z ogólnego obowiązku produkcji w składzie podatkowym: piwa, wina i napojów fermentowanych, wytwarzanych domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczonych do sprzedaży”. Ponadto na mocy Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. 2017 poz. 430) domowe wyroby alkoholowe poddawane fermentacji mogą skorzystać również ze zwolnienia od akcyzy. Oczywiście przy założeniu, że produkt został „wytworzony domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczone do sprzedaży”.

#alkohol #polska #gospodarkapolska

Produkcja materiałów ochronnych będzie odbywać się w Polsce. „Jesienią będziemy samowystarczalni

Data: 22.05.2020 10:08

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

Teraz produkcja materiałów ochronnych – nawet jeśli ekonomicznie droższa – będzie odbywać się w Polsce. Podpisano już umowy z firmami, które budują linie produkcyjne – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

#polska #gospodarkapolska

Polski poseł postawił się Goldman Sachs

Data: 22.05.2020 08:01

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Poseł Kacper Płażyński (PiS) napisał list do prezesa banku Goldman Sachs, w którym wzywa go do odstąpienia od realizacji inwestycji na terenie dawnych terenów klubu piłkarskiego Gedania w Gdańsku Wrzeszczu. Jego zdaniem planowana zabudowa przekreśla historyczne dziedzictwo tego miejsca.

Spółka Robyg, będąca własnością banku Goldman Sachs, wezwała posła Prawa i Sprawiedliwości Kacpra Płażyńskiego do przeprosin i zapłaty 250 tysięcy złotych odszkodowania. Zdaniem dewelopera, polityk naruszył jej dobra osobiste.

Firma oczekuje od polityka przeprosin i wpłaty 150 tys. zł na cel społeczny za jego wypowiedź na temat pożaru budynku znajdującego się na historycznym terenie Gedanii, którą poseł opublikował 15 kwietnia w mediach społecznościowych. Kolejnych 100 tys. zł zadośćuczynienia Robyg domaga się za wypowiedź opublikowaną 9 maja w programie „Alarm” (TVP Info), dotyczącą okoliczności, w jakich Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wydał decyzję o pozwoleniu na budowę.

#polska #polityka #goldmansachs #gospodarkapolska #gdansk

Gazociąg Jamalski: Od dziś nowe zasady przesyłu

Data: 18.05.2020 08:09

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Przesył rosyjskiego gazu gazociągiem jamalskim do Europy Zachodniej odbywa się od poniedziałku na nowych zasadach, opisywanych przez regulacje Unii Europejskiej. 17 maja 2020 roku wygasła bowiem wieloletnia umowa między Gazpromem a spółką Europol Gaz na tranzyt rosyjskiego błękitnego paliwa.

Do 17 maja przesył gazu „Jamałem” odbywał się na podstawie kontraktu zawartego między Gazprom Eksportem i Europol Gazem z 17 maja 1995 r. na przesył rosyjskiego gazu ziemnego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do krajów Europy Zachodniej. Europol Gaz – spółka PGNiG, Gazpromu i Gas-Tradingu jest właścicielem gazociągu jamalskiego. Jednak z mocy polskiego prawa z 2019 r. operatorem na nim jest operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System, a warunki operowania określił Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

#polska #gospodarkapolska #rosja #gaz #gazprom

Znany biznesmen krytycznie o strajku przedsiębiorców. "Wziąłbym sprawy w swoje ręce"

Data: 18.05.2020 07:57

Autor: Starszyoborowy

pulshr.pl

W sobotę (16 maja) w Warszawie na placu Zamkowym odbył tzw. strajk przedsiębiorców. Przedsiębiorcy kolejny raz protestowali w związku z ich pogarszającą się sytuacją wynikającą z epidemii koronawirusa. O ocenę tego typu protestów Rafał Kerger, redaktor naczelny WNP.PL i PulsHR.pl, zapytał jednego z najbardziej dynamicznych biznesmenów młodego pokolenia, Dawida Zielińskiego. – Osobiście dzisiaj zamiast strajkować, wziąłbym sprawy w swoje ręce. Chociaż na pewno jest niesamowicie trudno – powiedział prezes firmy Columbus Energy.

#gospodarkapolska #polska #protest

Ekonomiści: odbudujmy gospodarkę w duchu obiegu zamkniętego

Data: 17.05.2020 20:34

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Odbudowę gospodarki po pandemii warto oprzeć na zasadach gospodarki obiegu zamkniętego. Nie oznacza to rezygnacji z plastiku, ale wydłużenie jego życia poprzez standaryzację materiałów i opakowań oraz skuteczniejszy recykling (w tym chemiczny).

Zmiany wymaga też projektowanie urządzeń codziennego użytku, tak aby ułatwić ich naprawę i przetwarzanie. Oprócz korzyści dla środowiska pozwoliłoby to częściowo uniezależnić polską i europejską gospodarkę od dostaw krytycznych surowców, np. paliw kopalnych i metali ziem rzadkich – twierdzą ekonomiści ING w raporcie „Osiem mitów o gospodarce obiegu zamkniętego”.

#gospodarka #gospodarkapolska

Jesteśmy uzależnieni od międzynarodowego łańcucha dostaw.

Data: 16.05.2020 17:21

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Fundacja Republikańska opublikowała raport dotyczący suwerenności lekowej Polski. Według ekspertów, nasze bezpieczeństwo lekowe jest zagrożone, ponieważ większość produkcji substancji medycznych odbywa się poza Polską. Produkcja przebiega głównie w państwach azjatyckich, przede wszystkim w Chinach i Indiach, co znacząco wydłuża i komplikuje łańcuch dostaw.

#gospodarkapolska #leki

Korytarze dla turystów w Europie. Polska też je stworzy

Data: 14.05.2020 18:48

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

W państwach UE już od jakiegoś czasu dojrzewał pomysł by powstawały „korytarze turystyczne” łączące poszczególne kraje – pisała o tym m.in. agencja Bloomberg. Branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotkniętych koronawirusem, a odpowiada za 10 proc. unijnego PKB. Teraz korytarze zyskują oficjalną aprobatę i Polska też zamierza w tym uczestniczyć.

Polska będzie mogła tworzyć korytarze turystyczne z wybranymi krajami. Ale otwarte dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej – napisała dzisiejsza „Rzeczpospolita”.

#ue #gospodarkapolska #turystyka

Agora w opałach. Skorzysta z Tarczy Antykryzysowej

Data: 11.05.2020 18:54

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Pandemia koronawirusa uderzyła również w Agorę. Spółka tnie wynagrodzenia i obniża świadczenia swoim pracowników. Wydawca m.in. Gazety Wyborczej postanowił w związku z tym skorzystać z Tarczy Antykryzysowej.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że sama „GW” często krytykuje zarówno rząd, jak i funkcjonowanie Tarczy Antykryzysowej. Zdaniem portalu „Business Insider” teraz Agora chce wykorzystać regulacje i środki z tarczy antykryzysowej rządu. Chodzi o przepisy dot. ochrony miejsc pracy – „jeśli przedsiębiorca obniży etat od 20 do 50 proc. i mimo tego płacić będzie więcej niż minimum płac (2600 zł brutto), a dodatkowo obroty spadły mu w tym roku w ciągu dwóch kolejnych miesięcy o minimum 15 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok temu, lub 25 proc. rok do roku w jednym miesiącu, wówczas firma otrzymuje dofinansowanie na pracownika w kwocie 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału”.

Jeżeli Agora spełni wymagania, to może liczyć nawet na 5,2 mln środków ze Skarbu Państwa. Spółka ma za sobą serię nieudanych inwestycji. W minionych miesiącach skupiła się na rozwoju sieci kinowej Helios i restauracji (sieć Foodio Concepts). Teraz te branże są wśród najmocniej dotkniętych kryzysem finansowym.

#polska #gospodarkapolska #media

Zakupy z kodem 590 to dziś za mało. Czytaj etykiety!

Data: 29.04.2020 18:45

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Polska jest krajem na tyle dużym, że sam popyt na rynku wewnętrznym będzie miał kolosalne znaczenie dla podnoszenia się naszej gospodarki z kryzysu, w jaki epidemia koronawirusa wpędziła cały świat. Oczywiście rynek wewnętrzny spełni swoją rolę tylko wówczas, gdy pieniądze z portfeli polskich konsumentów faktycznie wesprą polskich wytwórców, usługodawców, dostawców i handlowców. Jeżeli chcemy zatem, by nasz kraj wyszedł z okresu zamrożenia gospodarczego z jak najmniejszym uszczerbkiem powinniśmy wszyscy zwracać baczną uwagę na to co i od kogo kupujemy. To dziś leży w interesie nas wszystkich. Im mnie ucierpią polskie firmy, im mniej osób straci pracę, im szybciej zostaną załatane w polskich przedsiębiorstwach powstałe dziury kapitałowe, tym szybciej powrócimy na ścieżkę szybkiego wzrostu, na której znajdowaliśmy się w ostatnich latach. To dlatego portal wGospodarce.pl zainicjował właśnie teraz akcję „Kupuję, bo polskie”.

#gospodarkapolska #zakupy

Przez suszę woda pitna może być droższa od ropy

Data: 28.04.2020 08:57

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Jak pisze Bartosz Sobik na Biznesalert.pl ciepła zima doprowadziła do warunków sprzyjających straszliwej suszy… ale to nie koniec problemów, bo sucha Polska to ważki problem gospodarczy:

Należy liczyć się ze wzrostami cen żywności (w szczególności warzyw i owoców), gdyż w związku z suszą zbiory mogą okazać się znacznie mniejsze, a koszty produkcji z uwagi na konieczność nawadniania rosną. Otwartym wydaje się być pytanie czy wzrost cen żywności przełoży się na inflację, gdyż kryzys spowodowany epidemią spowolnił ją do tego stopnia, że istnieje ryzyko pojawienia się deflacji. Niedobór wody w środowisku i niewystarczająca retencja to także ryzyko ograniczenia dostaw wody do gospodarstw domowych – już teraz mówi się o ograniczeniu używania wody do podlewania roślin i trawników na posesjach.

Susza to też wyzwanie dla energetyki, jednak tutaj ocalić nas może kryzys wywołany koronawirusem, przez który zapotrzebowanie na energię jest znacznie mniejsze.

#susza #polska #gospodarkapolska #rolnictwo

Gospodarka nie wystrzeli w górę

Data: 26.04.2020 12:32

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Polska gospodarka po ustąpieniu epidemii nie wystrzeli do góry w takim samym tempie, jak ostatnio spadała – uważa główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki. Jego zdaniem, nawet jeżeli wskutek suszy wzrosną ceny warzyw czy owoców, nie ma obawy o wzrost inflacji

Czernicki w rozmowie ocenił, że wartość polskiej tarczy antykryzysowej plasuje nas pomiędzy tym, co robią kraje naszego regionu a najbardziej rozwinięte. Jego zdaniem gdyby wydatki z nią związane były ponad nasze siły, to widzielibyśmy wzrost rentowności obligacji i większe osłabienie złotego, co nie nastąpiło.

#gospodarkapolska

Ardanowski: gdzie są dziś wszyscy obrońcy „gwałconych” krów?

Data: 26.04.2020 08:01

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

I ciekaw jestem, gdzie są dziś wszyscy ci obrońcy „gwałconych” krów, przeciwnicy spożywania mleka i jego przetworów?! Ci zmuszający do rezygnacji z mięsa poprzez chęć wprowadzenia wysokiego podatku? Chcieli zlikwidować produkcję zwierzęcą i co byłoby dalej? – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w wywiadzie dla „Super Expressu”.

Minister Rolnictwa wypowiadał się na temat nadchodzącej suszy i jej konsekwencji gospodarczych. Podkreślił, że każdy musi dbać o oszczędzanie wody. Ale niższa produkcja rolna nie spowoduje braków żywności w Polsce.

#polska #rolnictwo #gospodarkapolska

Data: 26.04.2020 01:59

Autor: skurwodaktyl

Nie sądziłem, że do tego dojdzie ale tęsknie za pracą. Za biurem, za codziennymi zadaniami i tym jak spedycja działała. Za dojazdem, za tą rutyną. Praca, treningi, praca, treningi i tak do weekendu. Jeśli ten lockdown potrwa dłużej, to z Polski nie będzie co zbierać, a ja nie mam zamiaru zapieprzać po 12 godzina dziennie za grosze i nie mieć własnego życia, bo tym krajem rządzą debile. Obudzimy się z ręką w nocniku, gdy inne kraje zaczynają odmrażać gospodarki.

Nie da się trzymać ludzi w zamknięciu, żadnego kraju na to nie stać. Z czego ludzie zapłacą rachunki i kupią jedzenie?

Recesja zdmuchnie nas jak domek z kart, a te dziady debatują nad kolejnymi wersjami śmiesznych tarcz.

Jak myślicie, jak to się skończy?

#koronawirus #praca #gospodarkapolska #gospodarka

Banki stają się nadpłynne. Mają problem z nadwyżką depozytów

Data: 25.04.2020 17:06

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Relacja kredytów do depozytów spadła do 92 proc. Banki stają się nadpłynne, mając nadwyżkę depozytów, których nie mogą przeznaczyć na finansowanie nowej akcji kredytowej – powiedział Marcin Czaplicki, ekonomista PKO BP.

Relacja kredytów do depozytów spadła do 92 proc., czyli najniżej od czerwca 2007 r. W lutym liczyła 92,6 proc. – powiedział ekonomista.

Z jednej strony oczekujemy kontynuacji szybkiego wzrostu depozytów w krótkim okresie, wspieranego programem skupu aktywów NBP. W średnim okresie wyhamowanie wzrostu wynagrodzeń, a nawet ich spadek, a także spadek obrotów w gospodarce powinien osłabić tempo wzrostu także w tej kategorii – stwierdził Czaplicki.

#gospodarkapolska #banki #kredyty #

Data: 22.04.2020 08:33

Autor: Starszyoborowy

– Liczę również na to, że Europa, Unia Europejska pójdzie po rozum do głowy i te linie produkcyjne, łańcuchy dostaw, produkcji, które w dużym stopniu były wyoutsourcowane do Chin, do Indii, na Daleki Wschód, że one będą tutaj wracać, będą wracać do Europy. A jak będą wracać do Europy, to będą wracać też do Polski – mówił Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

#polska #gospodarkapolska

Banki nieuczciwe grają ws. „wakacji kredytowych"

Data: 21.04.2020 18:46

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Rzecznik Finansowy wystąpił do prezesa UOKiK o wszczęcie postępowania w związku z podejrzeniem naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przez BNP Paribas Bank i Santander Bank przy podpisywaniu aneksów o tzw. „wakacje kredytowe”.

Uważam, że okoliczności, w których te warunki są proponowane klientom i sposób ich prezentowania pozwalają uznać zachowanie banków za sprzeczne z dobrymi obyczajami. Dodatkowo może dochodzić do tzw. zniekształcenia zachowania rynkowego przeciętnego konsumenta – mówi Mariusz Golecki Rzecznik Finansow.

#banki #gospodarkapolska #kredyty

Czy grozi nam koronadarwinizm? Czyli konsekwencje zatrzymania gospodarki

Data: 20.04.2020 08:03

Autor: Starszyoborowy

wsensie.pl

– Wiemy doskonale, że przez ostatni miesiąc zarówno w Polsce jak i w wielu innych krajach z powodu pandemii odwołano ogromną ilość różnych zabiegów medycznych. Część osób zmarła albo umrze w najbliższych tygodniach i miesiącach. (…) Mamy też całą grupę ludzi, którzy nie wytrzymują tego psychiczne. Zobaczymy to w statystyce samobójstw.

#polska #gospodarkapolska #koronawirus

Jedna czwarta polskiego PKB w „zamrażarce”

Data: 19.04.2020 11:27

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Najbardziej zagrożone sektory stanowią około jednej czwartej polskiego PKB i pracuje w nich 4,2 mln osób. Mamy więc bardzo istotną część polskiej gospodarki, która w tej chwili jest zamrożona – powiedział Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Najbardziej dotknięte epidemią są w tej chwili te sektory, które bazują na bezpośrednim kontakcie z konsumentem oraz gromadzeniem i przemieszczaniem się ludzi – powiedział Sawulski.

„To przykładowo biura podróży, restauracje, transport pasażerski, hotele oraz znaczna część handlu” – dodał. „To również drobne usługi konsumenckie, typu fryzjerzy czy usługi kosmetyczne, oraz podmioty świadczące usługi rozrywkowe, jak np. kina”.

#polska #gospodarkapolska

Na terenie Unii Europejskiej szwalnie są tylko w Polsce.

Data: 16.04.2020 17:07

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

  • Polska jest ostatnim państwem w Unii Europejskiej, na terenie którego znajdują się szwalnie. Przemysł ten został w całości przeniesiony w minionych latach przede wszystkim do Chin, do Indii, do innych państw azjatyckich. My rzeczywiście jesteśmy ostatnim państwem, które takie szwalnie posiada. Agencja Rozwoju Przemysłu zdecydowała się, zgodziła, zintegrować potencjał tych rozdrobionych firm po to, aby dostarczyć im dzisiaj pracę, a nam te maseczki, odzież ochronną, która jest nam dzisiaj tak bardzo potrzebna.

#gospodarka #gospodarkapolska #ue #chiny #indie #azja

Data: 15.04.2020 09:53

Autor: Starszyoborowy

Szef Kancelarii Premiera w Radiu Zet: "W tej chwili nie jestem w stanie powiedzieć precyzyjnie, kiedy poszczególne obostrzenia będą likwidowane. Znoszenie ograniczeń, które zostały wprowadzone w związku z koronawirusem, jest planowane, ale to, co trzeba dzisiaj podkreślać, to że będą dostosowane do aktualnej sytuacji. Zresztą tak jak robią to inne kraje, dlatego że musimy mieć świadomość, że szereg innych krajów, w których liczba osób chorych jest o wiele większa, powoli znosi ograniczenia".

#koronawirus #polska #gospodarkapolska

Minister: Gospodarka będzie odmrażana od 19 kwietnia

Data: 14.04.2020 10:22

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę – poinformował we wtorek rano minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jednocześnie podkreślił, że izolacja jest skuteczna i gdyby nie ona, liczba chorych byłaby znacznie wyższa.

„Będziemy powoli od 19 (kwietnia) odmrażać gospodarkę. Myślę, że to jest dobra wiadomość, jeśli patrzymy na wartości, jak wygląda koszt tej izolacji” – powiedział minister w rozmowie z RMF FM. Jednocześnie podkreślił, że obecna izolacja społeczna jest skuteczna i „gdyby nie ona, mielibyśmy dzisiaj kilkadziesiąt tysięcy chorych”.

#gospodarkapolska #koronawirus

Po Wielkanocy - zluzowanie części restrykcji

Data: 10.04.2020 09:19

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Będziemy dostosowywać nasze decyzje w sprawie ograniczeń i obostrzeń do rozwoju sytuacji; chcielibyśmy, żeby część ograniczeń po świętach była zdejmowana i będziemy szli w tym kierunku, jeśli będzie to możliwe ze względów bezpieczeństwa – mówił w piątek w TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk.

Część z obostrzeń i ograniczeń dotyczących możliwości przemieszczania się czy funkcjonowania restauracji, małych zakładów usługowych obowiązuje do 19 kwietnia, część do 26 kwietnia, część do 3 maja, a część do odwołania. Szef KPRM pytany, kiedy poszczególne obostrzenia będą zdejmowane, odparł, że rząd będzie dostosowywał swoje decyzje do rozwoju sytuacji.

#koronawirus #polska #gospodarkapolska

Data: 08.04.2020 17:33

Autor: Starszyoborowy

"Szczyt zachorowań związanych z koronawirusem jest przed nami. Nie ma danych, kiedy epidemia wygaśnie, może to się stać np. w grudniu, a może i jeszcze później" – ocenił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Cholera, a ja przygotowałem się tylko na pół roku. Później będę musiał uruchomić któryś ze swych planów awaryjnych.

#koronawirus #gospodarkapolska #przemyslenia

Przedsiębiorcy otrzymają trzyletnie subwencje pieniężne. Nawet w 75 proc. bezzwrotne!

Data: 08.04.2020 15:18

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

  • Pomoc dla przedsiębiorców będzie udzielana na podstawie oświadczeń składanych online. Subwencje będą udzielane na 3 lata. Nawet 75 procent tej subwencji będzie mogło być bezzwrotne – poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Premier mówił na dzisiejszej konferencji prasowej, że nowy rządowy program, to propozycja niezależna od programu gwarancji, pożyczek, dotacji ogłoszonego parę tygodni temu.

Morawiecki poinformował, że dla mikrofirm górny pułap subwencji wynosi 300 tys. zł. Dla małych i średnich firm ten pułap to ok. 4 mln zł.

#polska #gospodarkapolska #koronawirus

Kredyty będą tylko dla tych, którzy ich nie potrzebują

Data: 05.04.2020 20:18

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Od kwietnia PKO BP dwukrotnie (z 10 proc. do 20 proc.) podniósł wymagany wkład własny, konieczny do uzyskania kredytu hipotecznego. W większości banków o taki kredyt trudniej będzie osobom prowadzącym działalność gospodarczą oraz pracującym na umowie o dzieło lub zlecenie. W przypadku pożyczek i kredytów konsumpcyjnych może być jeszcze gorzej. Nowe przepisy mają 5-krotnie obniżyć limit kosztów pozaodsetkowych. Z analizy Expandera wynika, że zamiast spadku kosztów, efektem będzie jednak drastyczne zaostrzenie warunków przyznania pożyczek. Będą one dostępne tylko dla nielicznych osób, o wyjątkowo dobrej sytuacji finansowej. Koszt kredytu jest bowiem ściśle związany ryzykiem, że nie zostanie on spłacony. Tymczasem ryzyko rośnie, ponieważ kryzys może istotnie zwiększyć bezrobocie.

#polska #kredyty #gospodarkapolska

Już w połowie marca koronawirus sparaliżował 30 proc. firm. Teraz jest jeszcze gorzej,

Data: 01.04.2020 13:14

Autor: Starszyoborowy

strefabiznesu.pl

W jednym niemal wszyscy przedsiębiorcy są zgodni: prawdziwym dla nich ratunkiem jest zwolnienie na czas pandemii, a więc przynajmniej do wakacji ze wszelkich danin publicznych – w tym przejęcie przez ZUS wypłaty zasiłku chorobowego od pierwszego dnia choroby pracownika. Preferencyjne kredyty a nawet zawieszenie spłat kredytów – dla większości ma znaczenie drugorzedne.

#koronawirus #gospodarkapolska

Owoców i warzyw nie powinno zabraknąć, ale mogą drożeć. Gorzej z nowalijkami

Data: 31.03.2020 08:12

Autor: Starszyoborowy

strefabiznesu.pl

Tylko utrudnienia w transporcie mogą sprawić, że owoce i warzywa będą droższe i gorszej jakości. Natomiast brak pracowników sezonowych z Ukrainy sprawi, że w związku z kłopotami ze zbiorem na rynek trafi mniej wczesnych owoców, zwłaszcza truskawek, przez co ceny mogą być rekordowo wysokie.

#gospodarkapolska #koronawirus #ceny

Data: 30.03.2020 07:50

Autor: Starszyoborowy

To chyba cisza przed burzą-Liczba zapytań kredytowych spadła o ponad 30 proc. – informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu". Jednym z największych wyzwań dla banków było przejście na pracę zdalną. "Najtrudniejszym zadaniem było przeniesienie i ustawienia bezpiecznych łączy dla pracowników odpowiedzialnych za kluczowe obszary, głównie pionu IT, odpowiedzialnego za bezproblemowe funkcjonowanie systemów związanych z płatnościami elektronicznymi i gotówkowymi" – wyjaśnia "PB".

#koronawirus #gospodarkapolska

Kontrakt z Gazpromem wygaśnie w 2022 r. Ekipa Pawlaka chciała, aby wygasł dopiero w 2037 r.

Data: 21.11.2019 15:12

Autor: ziemianin

money.pl

#codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #niewygodneinfo #polska #umowygazowe #gospodarka #gospodarkapolska #gaz #rosja

Już za 3 lata wygaśnie słynny kontrakt jamalski na dostawy gazu z Rosji. Wygaśnie, bowiem kupowanie błękitnego paliwa z kierunku wschodniego przestało być opłacalne. Warto zauważyć, że pierwotnie umowa ta miała obowiązywać jeszcze przez 15 kolejnych lat, aż do 2037 roku. Taką możliwość akceptował zespół negocjatorów z Waldemarem Pawlakiem na czele. Ciekawe, że już kilka miesięcy później – kiedy w obronie polskich interesów wystąpiła Unia Europejska – Pawlak nie potrafił wyjaśnić, dlaczego w zaleceniach negocjacyjnych pojawił się rok 2037.

Kontrakt z Gazpromem wygaśnie w 2022 r. Ekipa Pawlaka chciała, aby wygasł dopiero w 2037 r.

Kiedy na początku 2009 roku zespół negocjatorów pod wodzą ówczesnego ministra gospodarki Waldemara Pawlaka przystępował do negocjacji w/s przedłużenia kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu do Polski, obowiązująca instrukcja negocjacyjna zalecała podpisanie nowej umowy do 2014 roku. Dlaczego tylko do 2014? Uznano bowiem, iż wiązanie się długoletnim kontraktem z Rosjanami mogło być poczytane jako działanie sprzeczne z polską racją stanu. Szczególnie, że w ciągu raptem kilku kolejnych lat miała się pojawić perspektywa dywersyfikacji dostaw gazu (głównie poprzez terminal LNG w Świnoujściu),

Niestety w ciągu kilku kolejnych miesięcy do instrukcji negocjacyjnych przemycono zalecenie, aby kontrakt jamalski przedłużyć aż do 2037 roku, co miało być rzekomo "zgodne z interesem Polski". W rzeczywistości przedłużenie kontraktu aż do 2037 roku było w interesie strony rosyjskiej. Szczególnie jeśli spojrzymy przez pryzmat idei dywersyfikacji dostaw gazu do Polski oraz możliwości sprowadzania do naszego kraju błękitnego paliwa tańszego od tego sprzedawanego nam do tej pory przez Gazprom.

Minister Pawlak starał się robić dobrą minę do złej gry. Na posiedzeniu Zespołu ds. Polityki Bezpieczeństwa Energetycznego 4 listopada 2009 r. stwierdził, że "nadmiar gazu będzie mniejszym problemem niż jego deficyt". Warto również odnotować, że przemycenie do instrukcji negocjacyjnych zalecenia o konieczności przedłużenia kontraktu jamalskiego aż do 2037 roku, zbiegło się z uznaniem przez rząd Tuska wspomnianych instrukcji za tajemnicę służbową opatrzoną klauzulą "zastrzeżone". Zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami dostęp do dokumentów z taką klauzulą był zastrzeżony jedynie przez przez dwa lata. W między czasie posłowie PO-PSL zmienili jednak prawo (nowelizacja ustawy o ochronie informacji niejawnych z 2011 roku). Wprowadzono wówczas regułę, zgodnie z którą dostęp do tego typu dokumentów "decyzją kierownika jednostki organizacyjnej" mógł być zastrzeżony na czas nieokreślony. Rząd Tuska skrzętnie to wykorzystał i utajnił treść instrukcji negocjacyjnych przed opinią publiczną na czas nieokreślony.

Komisja Europejska (KE) widząc, że lada chwila członek UE podpisze skrajnie niekorzystny i sprzeczny z prawem UE kontrakt na dostawy gazu, postanowiła zainterweniować. Włączenie się przedstawicieli KE w proces negocjacji w lutym 2010 roku pozwoliło wstrzymać podpisanie umów w kształcie wynegocjowanym przez Pawlaka i przyjętym przez Tuska, wyeliminować postanowienia sprzeczne z prawem unijnym oraz zniwelować ryzyka dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. W efekcie kontrakt jamalski został przedłużony nie o 25 lat (do 2037 r.) lecz tylko o 10 lat (do 2022 r.).

Co ciekawe – Waldemar Pawlak na posiedzeniu Rady Ministrów w 13 lipca 2010 r. (czyli już po interwencji przedstawicieli Komisji Europejskiej) nie był w stanie wyjaśnić, jakie były przyczyny określania terminu obowiązywania kontraktu na dostawę rosyjskiego gazu aż do 2037 roku…