Wypuszczą kury z klatek. Czesi wprowadzają zakaz chowu klatkowego

Data: 17.09.2020 15:09

Autor: Jarogniew

fakty.interia.pl

Czeski parlament uchwalił zakaz chowu klatkowego od 2027 r. Przeciw protestował m.in. minister rolnictwa Miroslav Toman, który chciał, by najpierw zakaz wprowadzono na poziomie UE. – Chodzi o to, że Polacy czy Litwini nie powinni się z nas śmiać – mówił przed głosowaniem Pavel Kováčik, wiceszef Komisji Rolnictwa. Posłowie przegłosowali również zakaz tresury dzikich zwierząt w cyrkach.

#czechy #bambinizm #bekazpodludzi #zwierzeta #rolnictwo

Koronawirus w Czechach. 1382 nowe zakażenia – to rekord od początku pandemii

Data: 11.09.2020 21:57

Autor: tenji

gazetaprawna.pl

W Czechach zarejestrowano w czwartek 1382 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, czyli najwięcej od początku pandemii – poinformowało w piątek czeskie ministerstwo zdrowia. Poprzedni rekord odnotowano we wtorek, gdy wykryto o ponad 200 nosicieli mniej.

#czechy #koronawirus #chinskiwirus

Wojskowa Tatra 4x4 będzie powstawała w Stalowej Woli

Data: 10.09.2020 20:52

Autor: VBN53

stalowka24.pl

Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Huta Stalowa Wola S.A. podpisała umowę o współpracy z czeską spółką Tatra Export S.R.O. Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie oraz dostawa gotowego pojazdu w układzie 4×4 wraz z kompletną dokumentacją techniczną umożliwiającego produkcję pojazdu w Polsce.

Porozumienie dotyczy pojazdu 4×4 konstrukcji Tatry. Ten oferowany będzie polskim siłom zbrojnym w szeregu programów i projektów, w których uczestniczą przedsiębiorstwa z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Docelowo, pojazd został pozyskany w celu poszerzenia oferty podwozi do wozów dowodzenia i innych specjalistycznych zabudów, wymagających zastosowania zaawansowanego nośnika 4×4 m.in. dla wojsk rakietowych i artylerii. Umowa umożliwia również oferowanie pojazdu na rynki trzecie.

#polska #motoryzacja #samochody #wojsko #czechy #tatra #technologia #militaria

Prezydent Czech nie przebiera w słowach. "Hasło 'Black Lives Matter' jest rasistowskie"

Data: 01.07.2020 14:09

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

Prezydent Czech Milosz Zeman, podczas wizyty w rezydencji ambasadora USA w Pradze Stephena Kinga z okazji 244. rocznicy niepodległości Stanów Zjednoczonych, powiedział, że hasło „Black Lives Matter” jest rasistowskie. Jak podkreślił, „ważne jest każde życie” i skrytykował rozruchy uliczne w USA, oraz niszczenie pomników i podpalanie samochodów.

#czechy #blacklivesmatter #lewactwo #polityka

W Czechach ma powstać Prvok - Ekologiczny dom przyszłości.

Data: 07.06.2020 13:01

Autor: Forgotten

next.gazeta.pl

Unikatowy dom wydrukowany zostanie za pomocą drukarki 3D zbudowanej w Czechach w spółce Trpaka.

Trpak twierdzi, że taki dom wytrzyma spokojnie 100 lat, a potem będzie go można przerobić ponownie na materiał nadający się wydrukowania kolejnego domu.

Budowa domu w technologii druku 3D oznacza zmniejszenie emisji CO2 o jedną piątą. Poza tym przy jego powstawaniu powstaje w sumie kilkakrotnie mniej przeróżnego rodzaju odpadów niż śmieci niż w wypadku domu budowanego w technologii tradycyjnej.

#technologia #druk3d #czechy #architektura #przyszlosc

Czesi mają problem z muzułmańskimi radykałami. Schemat działania podobny jak na zachodzie Europy

Data: 30.05.2020 16:15

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

Czeskie media przestrzegają przed muzułmańskimi radykałami, działającymi w tym kraju. Eksperci zajmujący się ekstremizmem zauważają powstawanie w Czechach małych, tajnych sal modlitw muzułmańskich. Jak wskazują, podobny schemat działania miał miejsce na zachodzie Europy, gdzie radykalizowali się muzułmanie. O sprawie napisał dzisiaj czeski dziennik ”Mlada fronta Dnes”.

#czechy #muzulmanie #radykalizm #ue #polityka

Data: 19.05.2020 14:07

Autor: FiligranowyGucio

Władze Czech poinformowały, że od poniedziałku, 25 maja będą mogły się odbywać imprezy masowe dla maksymalnie 300 osób. A jeśli sytuacja epidemiczna u naszych sąsiadów wciąż będzie się poprawiać, to w czerwcu wrócą imprezy dla ponad 1000 osób.

https://www.eska.pl/slaskie/w-czechach-wracaja-imprezy-masowe-u-naszych-sasiadow-juz-prawie-nie-ma-koronawirusa-kiedy-wroca-imprezy-masowe-aa-mzuC-y3b5-RTpc.html?fbclid=IwAR1ZFFM70Rg9w0W27I0ueIQnm1uw6FnnB3Dt5zDqBCYa_j8akjdCrMEUPvw

#wiadomosci #czechy #koronawirus

Wielkie zamówienia Czechów we własnym przemyśle

Data: 23.04.2020 20:54

Autor: Harnas

defence24.pl

Czeski producent broni palnej – Česká zbrojovka a.s otrzymał zamówienie o wartości do 2,35 mld CZK (około 85 mln EUR) na dostawy broni oraz amunicji dla czeskiej armii. Umowa ramowa została podpisana przez Lubora Koudelki, czeskiego wiceministra odpowiedzialnego m.in. za zakupy uzbrojenia oraz Ladislava Britaňáka, Prezesa zarządu CZ.

Według czeskiego ministra obrony Lubomíra Metnara zawarta umowa umożliwi zakup do 39 000 sztuk broni do 2025 r., co z jednej strony będzie wsparciem dla czeskiego przemysłu i ochroną miejsc pracy w czasie kryzysu, a jednocześnie umożliwi dalszą modernizację armii.

Jest to wyraźny sygnał, że czeski rząd zamierza udzielić wsparcia krajowym firmom i zapewnić bezpieczeństwo dostaw z własnego przemysłu. Jest to również istotne działanie z punktu widzenia utrzymania zatrudnienia, co w przypadku przemysłu zbrojeniowego ma szczególne znaczenie ze względu na stawiane pracownikom wymagania w zakresie wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Utrata takich pracowników oznacza dla firm poważne problemy, a ich pozyskanie z rynku pracy bywa czasami wręcz niemożliwe.

W przypadku realizacji całości kontraktu czeska armia otrzyma w kolejnych latach ponad 16 000 karabinków BREN 2, ponad 21 000 pistoletów samopowtarzalnych CZ-10, ponad 1600 granatników CZ 805 G1, prawie 100 pistoletów maszynowych CZ Scorpion EVO 3 oraz amunicję szkoleniową. Umowa te jest kontynuacją wcześniejszych zakupów realizowanych w latach 2010 – 2016, w wyniku których czeskie siły zbrojne otrzymały prawie 40 tys. sztuk broni strzeleckiej produkcji Česká zbrojovka.

#gospodarka #czechy

Data: 21.04.2020 20:23

Autor: FiligranowyGucio

Tatra 77a

1935-38

3.0l Tatrzański 77 V8 (T77)

3.4L Tatrzański 77 i 77a V8

Poprzednik Tatra V570

Następca Tatra 87

W 1935 roku T77 została zaktualizowana i poprawiona, co spowodowało T77a. Wydajność V8 zwiększono do 3,4 L (207 cali sześc). Cel ten został osiągnięty przez zwiększenie średnicy otworu 75 do 80 mm (3,0 do 3,1 cala). Nowy silnik zwiększona moc 75 KM (56 kW) oraz maksymalnej prędkości do 150 km / h (93 mph).

https://pl.qwe.wiki/wiki/Tatra_77

#samochody #motoryzacja #czechy https://www.tatraworld.nl/t77-register/

Rząd w Pradze zapowiada powroty do szkół i usług

Data: 15.04.2020 12:04

Autor: malcolm

niezalezna.pl

#koronawirus #czechy

Rząd Czech zdecydował dziś o odchodzeniu od ograniczeń w handlu, usługach, szkolnictwie oraz w kulturze i sporcie. Najwcześniejsze decyzje mają wejść w życie – w przypadku korzystnej sytuacji epidemiologicznej – 20 kwietnia, a ostatnie – 8 czerwca tego roku. Zgodnie z planem czeskiego rządu, łącznie zaplanowano 5 etapów liberalizacji.

Rosja chce "powrotu" marszałka Koniewa z Czech

Data: 10.04.2020 17:08

Autor: Starszyoborowy

defence24.pl

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu skierował list do swego czeskiego odpowiednika Lubomira Metnara z prośbą o jak najszybsze przekazanie Rosji pomnika radzieckiego marszałka Iwana Koniewa, zdemontowanego w jednej z dzielnic Pragi.

Rosja jest gotowa pokryć koszty operacji — dodał Szojgu. W liście, którego tekst ministerstwo obrony Rosji opublikowało w czwartek wieczorem, minister napisał, że jego kraj "nie może pozostać obojętny" wobec usunięcia pomnika. "Proszę Pana o jak najszybsze przekazanie pomnika Federacji Rosyjskiej. Oczekujemy informacji o miejscu i czasie jego przekazania" – zaapelował Szojgu.

#czechy #rosja #pomnik #2wojnaswiatowa

Kontrwywiad: Chińczycy w Czechach masowo wykupywali maseczki i respiratory

Data: 25.03.2020 19:32

Autor: HaHard

rmf24.pl

​Na początku marca czeski kontrwywiad ostrzegał rząd, że ambasada chińska w tym kraju od stycznia organizuje masowe zakupy maseczek oraz respiratorów – informuje tygodnik "Respekt". Zakupy miały być przeprowadzane przez Chińczyków mieszkających w Czechach. W trakcie trwania operacji kupiono setki tysięcy maseczek. Wśród organizatorów akcji był człowiek bezpośrednio związany z rządem chińskim.

#hahard #koronawirus #bezpieczenstwo #czechy #chiny

Czechy: Nakaz zasłaniania nosa i ust. Ułatwiono też funkcjonowanie seniorom

Data: 18.03.2020 14:57

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

Czeski rząd przyjął dziś rozporządzenie przebywania poza miejscem zamieszkania bez ochrony ust i nosa, która ogranicza rozprzestrzenianie się chorób drogą kropelkową. Ponadto w godz. 10-12 zakupy spożywcze będą mogły robić jedynie osoby powyżej 65 lat.

#czechy #koronawirus

Czesi "odcięli" 21 gmin od świata. Zamknięto do nich drogi dojazdowe i ograniczono życie społeczne

Data: 16.03.2020 15:29

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

Czeskie służby epidemiologiczne podjęły decyzję o zakazie wjazdu i wyjazdu z 21 gmin w kraju (województwie) ołomunieckim i jednej w kraju Wysoczyna. Zarządzenie ma obowiązywać przez co najmniej 14 dni. W całych Czechach działają jedynie sklepy z żywnością, drogerie i apteki.

#czechy #koronawirus

Data: 16.03.2020 09:16

Autor: Starszyoborowy

O północy rozpoczęła się kwarantanna dla wszystkich mieszkańców w Czechach. Rozporządzenie rządu zakłada, że dozwolone są tylko dojazdy do pracy, wizyty u lekarza i wyjścia do sklepów. W każdym z tych przypadków należy zachować dwumetrowy odstęp od innych. Kwarantanna ma potrwać do godz. 6 rano 24 marca.

#koronawirus #czechy

Miloš Forman – piewca wolności

Data: 18.02.2020 23:26

Autor: HaHard

polskieradio24.pl

86 lat temu, 18 lutego 1932, roku urodził się Miloš Forman, czeski reżyser filmowy. Forman należący do absolutnych gigantów światowego kina, autor takich filmów jak "Lot nad kukułczym gniazdem" czy "Amadeusz" był przede wszystkim piewcą wolności. Jednak na przestrzeni lat jego rozumienie tego pojęcia mocno ewoluowało.

#hahard #kultura #film #czechy #historia

Zapomniana rocznica napaści Czechów na Polskę

Data: 29.01.2020 17:05

Autor: malcolm

menway.interia.pl

#wojna #polska #czechy #zbrodniewojenne

Wykorzystując polskie zaangażowanie na Ukrainie, 23 stycznia 1919 roku armia czechosłowacka uderzyła na Polskę. Na sporne tereny wkroczył szesnastotysięczny korpus pod dowództwem płk. Josefa Šnejdarka, wsparty pociągiem pancernym i artylerią. Już pierwszego dnia zdobyli Bogumin oraz kopalnie Zagłębia Karwińskiego. Polacy nie mieli w rejonie jednostek liniowych. Czechosłowackiemu atakowi przeciwstawili się okoliczni Polacy – górnicy i młodzież szkolna. W sumie 1,5 tysiąca ludzi. Mimo nadejścia w kolejnych dniach kompanii z 12 pułku piechoty, sytuacja Polaków nie uległa poprawie – nadal byli spychani w kierunku Wisły. Co gorsze, czechosłowackie wojska dopuściły się zbrodni.

Pod Stonawą wojska czechosłowackie powstrzymały natarcie polskiej kompanii. Zginęło około 75 procent stanu osobowego. Przeżyło kilkunastu żołnierzy, którzy dostali się do niewoli. Czesi nie mieli zamiaru odsyłać ich na tyły – zadźgali polskich żołnierzy bagnetami. Podobny los czekał jeńców wziętych pod Bystrzycą.

Czechy: strzelanina w szpitalu w Ostrawie, sześć ofiar śmiertelnych - sprawca nie żyje

Data: 10.12.2019 11:32

Autor: kisiel

wiadomosci.onet.pl

Do zdarzenia doszło dzisiaj po godzinie 7 rano. Niezidentyfikowany wówczas mężczyzna postrzelił w głowę pacjentów znajdujących się w ambulatorium Szpitala Uniwersyteckiego w Ostrawie. Cztery osoby zginęły na miejscu, dwie chwilę później po ciężkich obrażeniach. Służby ewakuowały szpital i rozpoczęła się obława.

#czechy #newsy #newsyzeswiata #strzelanina

Data: 16.08.2019 18:47

Autor: drewniany

https://magazin1.sk/na-duhovom-pochode-v-prahe-pochodovali-za-svoje-prava-pedofili-sme-tiez-len-mensinou-a-chceme-svoje-prava/

Do środowisk LGBT+ w czasie tegorocznej„Prague Pride”dołączyli członkowie i sympatycy organizacji „Ceskoslovenska pedofilna komunita”, którzy chcą zwrócić uwagę na środowiska pedofilów. Sami pedofile chcą także zaakceptowania ich skłonności i zakwalifikowania ich do kategorii mniejszości seksualnych.

#lgbtp #zajebanezwykopu #bekazlewactwa #patologia #czechy

Data: 13.08.2019 13:33

Autor: kisiel

W sprawie poprzedniego wpisu o ratowaniu skoczni w Harrachovie

Sam osobiście nie mam czasu, ani nie chcę się włączać w zbiórki z Lurkami typu, że ja mam gdzieś przekazywać Waszą kasę (bo jesteście dla mnie jak rodzina, a z rodziną się nie zbiera kasy, bo można sobie popsuć relacje), więc załączam zdjęcie ze strony https://www.harrachovskijumping.com/?lang=pl gdzie możecie wpłacać pieniądze przelewem zagranicznym, albo do nich napisać w sprawie pomocy przy zbiórce, którą również wspiera Adam Małysz. #skokinarciarskie #czechy #lurker

Data: 13.06.2019 12:37

Autor: Starszyoborowy

Koncem května se v Čáslavi v České republice uskutečnil den otevřených dveří na 21. taktické letecké základně. Mezi zajímavostmi patřily letecké výstavy, včetně jednoho velmi neobvyklého – akrobatické letadlo Extra 300 se objevilo společně s víceúčelovým bojovým letadlem JAS 39.

Po ludzku: Pod koniec maja w Čáslaviu w Czechach zorganizowano dzień otwarty w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego. Wśród atrakcji znalazły się pokazy w powietrzu, w tym jeden bardzo nietypowy – samolot akrobacyjny Extra 300 wystąpił razem z wielozadaniowym samolotem bojowym JAS 39.

https://www.youtube.com/watch?v=5IwQiR7oCI0

#czechy #lotnictwo

:

Czeski rząd pokazał jak można "rozstać się" z Kościołem

Data: 07.06.2019 16:02

Autor: kicioch2

natemat.pl

Czeskie władze powiedziały Kościołowi "stop" i zapowiedziały zakręcenie kurków z pieniędzmi. Mało tego – to, co będzie wypłacane duchownym w ramach rekompensat za działania komunistów w latach 1948-1990, zostanie opodatkowane. Co najciekawsze, zwykłych obywateli Czech to nie rusza. Nikt…

#europa #czechy #kosciol

Pogrążyła Mamajewa i Kokorina. Teraz modelka wypadła z balkonu

Data: 24.05.2019 10:54

Autor: MariaAnna

o2.pl

Znana z Instagrama modelka była świadkiem, dzięki któremu skazano piłkarzy z Rosji: Pawła Mamajewa i Aleksandra Kokorina. Jekaterina Bobkowa wypadła z balkonu na trzecim piętrze hotelu w Czechach. Modelka walczy o życie.

#europa #rosja #czechy

Data: 26.04.2019 21:37

Autor: FiligranowyGucio

https://motorblock.at/skoda-r200-non-fiction-r8-trifft-auf-rs/

R8 Spotyka RS

https://www.pinterest.de/pin/638877897112925670/

#samochody #czechy #niemcy

W miarę upływu czasu widzieliśmy już kilka hołdów dla różnych pojazdów z dawno minionych dni. Ale to, co dwóch kolegów projektantów zrobiło z Audi R8 na cześć Skody 130 RS, jest naprawdę dziwne. I nazywa się Skoda R200 Non Fiction.

Czeski projektant Petr Novague chciał uczcić 40. rocznicę powstania najlepszego samochodu rajdowego Skody i zdecydował się to zrobić za pomocą Audi R8. Wciągnął na pokład swojego kolegę Metal Hoffmana i razem stworzyli niezwykły film fabularny R200. Novague jest projektantem i entuzjastą Skody, Hoffman jest producentem różnych części samochodowych. Drugi współpracował już z Volvo i Volkswagenem, a teraz zbudował hołd dla Skody 130 RS, którą zaprojektował pierwszy. Ale podstawą R200 nie jest, jak można by przypuszczać, Skoda, ale pierwsza generacja Audi R8 o mocy 420 KM i 4,2-litrowy V8.

OCZY SPODKA SKODY R200 NON-FICTION

"Skoda 130 RS to samochód, o którym nie trzeba pisać, rozmawiać ani stawiać na piedestale jako coś legendarnego", mówią Novague i Hoffman. "To po prostu prawdziwa czechosłowacka legenda, a jej wybór jako punktu wyjścia dla naszego pierwszego samochodu był naturalny.

Reninterpretacja czechosłowackiej legendy została stworzona ręcznie w pracochłonne 18 miesięcy. Planowana jest niewielka seria 24 pojazdów, która powinna rozpocząć się w styczniu przyszłego roku. Koszt: 300 000 szylingów europejskich. O tym, czy R200 jest warte pieniędzy musi decydować każdy z osobna. Nowa cena nowego R8 posłuży jako podstawa do przemyśleń: około 200.000 euro. Dane dotyczące osiągów R200 Non-Fiction pozostaną tajemnicą, ale jeśli nowa obudowa z blachy nie zwiększy znacząco wagi i nie pogorszy aerodynamiki, można przyjąć podobne dane dotyczące jazdy jak w R8. Dwaj entuzjaści Skody chcieli przenieść ikoniczną sylwetkę 130 RS do Audi, co udało im się zrobić, przynajmniej częściowo. W przeciwieństwie do czeskiej legendy, R200 oparty jest na silniku średnim. Ale to nie wydaje się być największa wada pojazdu.