Project Trident - Duża aktualizacja systemu na komputery osobiste. Oparty na FreeBSD

Data: 06.01.2020 20:27

Autor: R20_swap

distrowatch.com

Project Trident to system operacyjny bazujący na TrueOS, który z kolei oparty jest na FreeBSD i przeznaczony jest dla użytkowników komputerów osobistych. Korzysta z pulpitu Lumina, a także z wielu samodzielnie opracowanych narzędzi administracyjnych do systemu.

Obraz instalacyjny dostarcza instalator systemu działający w trybie graficznym.

Trident dostępny jest tylko dla maszyn klasy x86_64.

#unix #freebsd #bsd #pc #komputery

DragonFlyBSD aktualizuje sterownik grafiki Intel z Linuksa 4.8.17

Data: 28.12.2019 01:40

Autor: R20_swap

phoronix.com

Seria Linux 4.8 ma ponad trzy lata, a teraz załoga DragonFlyBSD wprowadziła do jądra źródła Linux 4.8.17 sterownika DRM Intel „i915”, aby zapewnić zaktualizowane pokrycie sterowników graficznych.

Od około dwóch lat jądro DragonFlyBSD korzysta ze zmodyfikowanego kodu jądra Linux 4.7 ~ 4.8 do adaptacji sterowników Intel Direct Rendering Manager. Dzięki tej aktualizacji w stosunku do nowszego kodu wydania punktu użytkownicy komputerów DragonFlyBSD z grafiką Intela powinni uzyskać lepszą obsługę.

W szczególności ten kod wypychający dziś do DragonFlyBSD Git Master powinien zapewnić lepszą obsługę Broxton / Cherryview / Valleyview, ulepszenia grafiki Gen8 / Gen9, ulepszenia ustawień trybu atomowego, ulepszenia wydajności i różne inne zmiany.

Więcej szczegółów za pośrednictwem tego zatwierdzenia.

Kod sterownika Intel i Radeon DRM w DragonFlyBSD i innych plikach BSD zwykle pozostaje dość przestarzały w porównaniu do najnowszego DRM jądra Linuksa, ale przynajmniej robiono postępy i jest on lepszy niż lata temu, gdy nie było obsługi sterowników GPU na BSD poza NVIDIA. Dla tych, którzy używają sprzętu NVIDIA ze swoim zastrzeżonym sterownikiem, zwykle „po prostu działa” z podobnymi funkcjami i wydajnością jak Linux.

#BSD #Unix #Intel #linux