Data: 04.01.2020 13:56

Autor: FiligranowyGucio

Historia, o której się nie mówi_FB

77 lat temu w Atenach rozstrzelany został przez Niemców Jerzy #Iwanow-#Szajnowicz, reprezentant Polski w piłce wodnej. Oddelegowany przez władze Polski do służby w wywiadzie brytyjskim wykonywał pracę szpiegowską i sabotażową. Bohater greckiego ruchu oporu.

"Wzrost 170-172. Szczupły. Twarz pociągła z wystającymi kośćmi policzkowymi. Oczy niebiesko-szare. Nos prosty. Włosy ciemnoblond zaczesane do tyłu, lekko sfalowane. Uszy nieco odstające." – niemiecki list gończy za Jerzym Iwanow-Szajnowiczem rozesłany w całej okupowanej, przez niemieckich "demokratów", Grecji

4 stycznia 1943 r. Gestapo rozstrzelało polskiego Patriotę, greckiego Bohatera, alianckiego superagenta przy którym filmowa saga o Jamsie bondzie blednie.

Jerzy urodził się w Warszawie 14 grudnia 1911. Był synem rosyjskiego pułkownika i Leonardy Szajnowicz. Matka po rozwodzie z pierwszym mężem wyszła ponownie za mąż za Greka. Syn pozostał w Polsce, studiował w swojej ojczyźnie i w Belgii, reprezentował Polskę w kadrze narodowej w pływaniu i piłce wodnej. 1 września zastał go w Grecji, w Salonikach.

Po upadku Grecji przedostał się do Palestyny, gdzie dołączył do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Po przeszkoleniu przeszedł do brytyjskiego wywiadu. Przerzucony do Grecji, zorganizował siatkę dywersyjną, która zniszczyła ok 400 samolotów, kilkaset składów pociągów. Jerzy jako agent 033B wysadził niemieckie okręty podwodne U-133 i U-372. Miał "na sumieniu" także niemiecki niszczyciel Z.G. 3. a na wyspie Faros zniszczył całą flotyllę kutrów z amunicją. Aresztowany 3 krotnie, dwa razy uciekał, ostatecznie w efekcie zdrady wpadł w ręce Gestapo we wrześniu 1942 r. skazany na karę śmierci. Ostatnia próba ucieczki zakończyła się niepowodzeniem, postrzelony przez Niemców został rozstrzelany w Kesariani (dzisiaj Ateny), na terenie strzelnicy wojskowej.

Na jego grobie w Atenach wyryto inskrypcję "Zginął za Polskę".

PS. O Jerzym powstał film "Agent nr 1"

Cześć i Chwała Bohaterom!

#drugawojnaswiatowa #grecja #pilkawodna #bohater

Data: 08.12.2019 09:42

Autor: Ijon_Tichy

Alaska. Przy temperaturze -31*C 5-letni chłopczyk niósł na rękach swoje 18-miesięczne rodzeństwo, żeby się uratować przed zamarznięciem.

Pięcioletni chłopczyk był pozostawiony sam w domu z drugim, 18-miesięcznym dzieckiem. Przestraszył się, że w domu zgasło zasilanie, więc wziął na ręce 18-miesięczne dziecko i zaniósł 800 metrów dalej do sąsiada. Był ubrany tylko w skarpety i lekką odzież. Nie wiadomo, jak długo zajęła mu droga do sąsiada.

https://www.nbcnews.com/news/us-news/5-year-old-alaska-carried-toddler-half-mile-temperature-31-n1097646


#bohater #ciekawostki #alaska

Data: 01.09.2019 11:22

Autor: ziemianin

#stanislawskalski #pilot #general #lotnictow #polska #iiws #bohater

Stanisław Skalski – oglądać od 2:38

Data i miejsce urodzenia: 27 listopada 1915, Kodyma, Ukraina

Data i miejsce śmierci: 12 listopada 2004, Warszawa

Lata służby: 1935–1972

Miejsce pochówku: Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Warszawa

Wykształcenie: Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenko

– podporucznik pilot lotnictwa wojskowego II RP

– major pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, podpułkownik Królewskich Sił Powietrznych

– generał brygady pilot ludowego Wojska Polskiego

– as myśliwski okresu II wojny światowej o najwyższej liczbie zestrzeleń wśród polskich pilotów.