Zdjęcie odbudowanego niedawno ateńskiego Partenonu.

Data: 01.04.2020 03:35

Autor: KLAssurbanipal

Najlepsi archeologowie i architekci przywrócili dawny blask antycznej greckiej świątyni. Partenon był poświęcona Atenie Partenos. Został wzniesiony na akropolu ateńskim w połowie V w. p.n.e. według planów Iktinosa i Kallikratesa pod nadzorem Fidiasza, który wykonał również elementy rzeźbiarskie. Rząd grecki szuka inwestorów, aby odbudować resztę budynków na ateńskim akropolu. Plan odbudowy całości przypadnie prawdopodobnie na lata 2021-23.

#grecja #akropol #atena #fidiasz #odbudowa #partenon #architektura

Data: 16.03.2020 14:11

Autor: false_nine

Skoro już mowa o epidemiach, apokalipsach i końcach końców. Istnieje monument wybudowany w 1980 roku w amerykańskim stanie Georgia za fundusze człowieka posługującego się pseudonimem R.C. Christian (tożsamość nieznana, prawdopodobnie RC oznacza zakon Rose-Croix, ale to tylko domysły). Zawarto na nim wiadomość dla świata.

Komunikat składający się z zestawu dziesięciu wytycznych lub zasad w ośmiu różnych językach, po jednym języku na każdej powierzchni czterech dużych pionowych kamieni. Języki te poruszają się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara wokół północy: angielski, hiszpański, suahili, hindi, hebrajski, arabski, chiński tradycyjny i rosyjski.

  1. Utrzymaj ludzkość poniżej 500 000 000 w wiecznej równowadze z naturą.

  2. Mądrze prowadź reprodukcję – poprawiając kondycję i różnorodność.

  3. Zjednocz ludzkość nowym językiem.

  4. Rządzić pasją – wiarą – tradycją – i wszystko z temperamentnym rozumem.

  5. Chroń ludzi i narody za pomocą sprawiedliwych praw i sprawiedliwych sądów.

  6. Niech wszystkie narody rządzą wewnętrznie rozstrzygając spory zewnętrzne w sądzie światowym.

  7. Unikaj drobnych przepisów i bezużytecznych urzędników.

  8. Zrównoważyć prawa osobiste z obowiązkami społecznymi.

  9. Nagradzaj prawdę – piękno – miłość – szukając harmonii z nieskończonością.

  10. Nie bądź rakiem na ziemi – Zostaw miejsce dla natury – Zostaw miejsce dla natury.

#zdjecia #fotografia #architektura #ciekawostki

Belém – żywy pomnik portugalskich odkryć

Data: 25.02.2020 17:19

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Współcześnie o sławie tego miejsca świadczą liczne pomniki, muzea, czy inne monumenty szczególnie bliskie pamięci każdego Portugalczyka, jak Wieża Belém, Klasztor Hieronimitów czy pałac prezydencki który kryje dostojne muzeum powozów. Choć Belém zamieszkuje zaledwie kilkanaście tysięcy osób, to rok rocznie liczbę tą należy przemnożyć kilkunastokrotnie ze względu na tłumy turystów spragnionych zwiedzania największych atrakcji dzielnicy.

#portugalia #architektura #podroze

Tomar – ostatnia twierdza templariuszy

Data: 23.02.2020 11:51

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Tomar, ostatnia twierdza templariuszy, jeden z najpiękniejszych klasztorów w Portugalii i zdecydowanie najładniejsze okno w całym kraju. Miasteczko położone zaledwie 150 km od Lizbony co roku przyciąga setki turystów również na Festa dos Tabuleiros jeden z najpiękniejszych, tradycyjnych festiwali. Mistycyzm, towarzyszący zabawie, wpisuje się idealnie w dziesiątki mitów narosłych wokół osady. Jedne mówią o setkach tajnych tuneli pod starówką, inne o wielkich bogactwach ukrytych przez templariuszy.

#portugalia #ciekawostki #architektura #templariusze

Pałac Narodowy w Sintrze

Data: 05.01.2020 18:21

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Pałac Narodowy można bez najmniejszego trudu poznać po dwóch charakterystycznych, stożkowych w kształcie wieżach. Budynek wraz z przyległą infrastrukturą jest uznawany za najstarszy kompleks rezydencji w mieście i przyjmuje się, że żadna rezydencja władców Portugalii nie jest współcześnie lepiej zachowana. Rodzina władcy mieszkała tu mniej więcej od początku XIV stulecia do końca XVII, a każdy kolejny gospodarz dodawał odrobinę swojej osobowości zarówno do wystroju wewnętrznego jak i architektury budynku.

#portugalia #architektura

Winda Santa Justa w Lizbonie

Data: 29.12.2019 12:21

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Lizbonę można podziwiać na ogromną liczbę sposobów. Urok architektury stolicy Portugalii turyści poznają przechadzając się po wąskich, klimatycznych ulicach, jeżdżąc najbardziej znanym żółtym tramwajem czy jedną z tysięcy hulajnóg. Ważnym środkiem ułatwiającym przemieszczanie mieszkańców między niżej położonymi arteriami, a placami powyżej były od wieków windy.

#portugalia #lizbona #architektura #steampunk

Most Ludwika I – najbardziej znany most w Porto

Data: 11.12.2019 13:33

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Zabytki przestrzeni użytkowej stanowią bardzo ważną część krajobrazu miejskiego. Most Ludwika I (Ponte de D. Luís) w portugalskim Porto jest wybitnym przykładem dziewiętnastowiecznej architektury służącej ludziom. Most ma rozpiętość prawie dwustu metrów, co czyniło go w momencie budowy najdłuższym mostem dwukondygnacyjnym.

#portugalia #architektura

Klasztor São Vicente de Fora

Data: 07.12.2019 23:00

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Klasztor São Vicente de Fora (św. Wincentego za Murami) w Lizbonie jest wybitnym przykładem portugalskiego manieryzmu. Położony wśród stromych zboczy jednej z najstarszych dzielnic miasta – urokliwej Alfamy – obiekt został poświęcony świętemu Wincentemu z Saragossy, patronowi Lizbony, którego pomnik można zobaczyć na pobliskim Largo da Portas do Sol.

#portugalia #architektura #podrozujzlurkiem

Praça do Comércio i łuk triumfalny w Lizbonie

Data: 13.11.2019 11:47

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Praça do Comércio (plac handlowy) to jeden z głównych placów w Lizbonie i jednocześnie jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Majestatyczny plac handlowy otoczony jest z trzech stron, zjawiskowymi XVIII-wiecznymi budynkami, a od południowej strony otwiera się na rzekę Tag. To miejsce gdzie kilkaset lat temu przybijały barki wypełnione po brzegi przyprawami sprowadzanymi z zamorskich kolonii Portugalii, a okolica dudniła dźwiękami zliczających wszystko urzędników.

#portugalia #architektura

Pałac w Queluz - perła rokoko w Portugalii

Data: 09.11.2019 14:00

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

m. W swych dziejach uchodził za dyskretne schronienia dla podupadającej na zdrowiu psychicznym królowej Marii I, oficjalną królewską rezydencję, a także ostatnią bazę pobytu władców przed internowaniem w Brazylii. Mimo, że sam Palácio de Queluz jest znacznie mniejszy od francuskiej rezydencji, często określa się go „portugalskim Wersalem”. Stanowi idealny obraz tendencji w architekturze portugalskiej XVIII wieku i manifestację kultury dworskiej tego okresu.

#portugalia #architektura #ciekawostki

Ruiny pałacu Karskich we Włostowie - spotkanie z właścicielem! (GALERIA)

Data: 04.06.2019 22:06

Autor: brotozaur

zwiadowcahistorii.pl

Odwiedzić ruiny pałacu to jedno, odwiedzić je i spotkać tam właściciela który może nam opowiedzieć o jego historii oraz ją pokazać… to zupełnie coś wyjątkowego. Wybudowany w sześć lat od 1854 do 1860 roku na zlecenie Stanisława Karskiego neorenesansowy „pałac Karskich”, według projektu H. Marconiego

#polska #zabytki #architektura #ciekawostki #historia #zwiadowcahistorii

Zobacz jak wyglądają wnętrza zamku w Stobnicy [unikalne zdjęcia]

Data: 15.05.2019 19:58

Autor: dj_universe

epoznan.pl

Zamek w Stobnicy to kontrowersyjna inwestycja na skraju Puszczy Noteckiej. W lesie, przy niewielkim jeziorze powstaje kolosalny, stylizowany na dawny zamek obiekt. Zastrzeżenia urzędników budzi rozmach obiektu – wedle dokumentów plac budowy nie powinien przekraczać 2 hektary, a realizowana budowa taki teren przekracza. To może grozić koniecznością uzyskania tzw. 'decyzji środowiskowej'. Pomimo licznych kontroli, do tej pory nie wstrzymano jednak prac.

#architektura #budownictwo #zamek #stobnica

Chimery z Notre-Dame

Data: 16.04.2019 09:33

Autor: L3stko

awers-rewers.pl

W latach 20. i 30. XIX wieku uznano, że podupadła paryska katedra Notre Dame nadaje się tylko do wyburzenia. Jednak wydanie powieści „Katedra Panny Marii w Paryżu” Victora Hugo (1831) doprowadziło do cudu – uznano, że arcydzieło gotyku należy jednak ocalić i w latach 1843-1864 przeprowadzono wielką – i kontrowersyjną – renowację. Głównymi architektami, którzy wprowadzili daleko idące zmiany w gotycką bryłę, byli Jean-Baptiste-Antoine Lassus i Eugène Viollet-le-Duc, natomiast głównym rzeźbiarzem, pracującym na czele grupy około dwudziestu artystów – Victor Pyanet (zmarły w roku 1860; jego nagrobek do roku 2009 znajdował się na cmentarzu Montparnasse, kiedy to został zlikwidowany i zastąpiony świeżym grobem). To właśnie współpracy Viollet-le-Duca i Pyaneta, a także projektom wielkiego grafika, Honore Daumiera, zawdzięczamy wielki zespół neogotyckich gargulców i chimer, którymi udekorowano katedrę (przy czym gargulce istniały już wcześniej, a chimery były całkowicie nowym dodatkiem). Stały się one z czasem jednym z symboli Paryża i przynajmniej od początku XX wieku trafiały masowo na pocztówki.

#francja #notredame #ciekawostki #historia #architektura

Data: 05.02.2019 10:09

Autor: krzakowiec

Bosco Verticale, Milan, Włochy – to miejsce istnieje naprawdę. Jakby tak każdy blok wyglądał, miasta zyskałyby… No cóż, niepowtarzalny klimat <doceńciedwuznaczność.png> :D

Data: 03.02.2019 22:24

Autor: Immortal_Emperor

Zbrojownia San Francisco , znana również jako Zbrojownia Gwardii Narodowej i Arsenał, lub po prostu Zbrojownia. Jest historycznym budynkiem w dzielnicy misyjnej San Francisco w Kalifornii. Zbrojownia służyła jako gród i punkt zborny dla Gwardii Narodowej podczas tłumienia strajku generalnego z San Francisco w 1934 r. (Wydarzenie znane jako "Krwawy czwartek"). Zbrojownie zamknięto w roku 1976, kiedy Gwardia Narodowa przeniosła swoje obiekty do Fort Funston .

Architekci zarabiają na projektowaniu małych domów w Simsach

Data: 03.02.2019 22:16

Autor: Matiz

life4style.pl

Zdaniem ekspertów, popularność małych domów w The Sims wiąże się z jednym uniwersalnym i czasem nawet finansowo realistycznym marzeniem: posiadaniem własnego domu, bez względu na to, jak jest mały. Od premiery pierwszej części The Sims w przyszłym roku minie już 20 lat.