Chińczycy też już lądują rakietami jak SpaceX, ale poszli jeszcze o krok dalej

Data: 22.08.2019 03:31

Autor: ziemianin

geekweek.pl

#codziennaprasowka #wiadomosci #Astronomia #CHINY #KOSMOS #LINKSPACE #RAKIETY #RLV-T5 #RLV-T6

SpaceX jest wzorem do naśladowania dla wszystkich w kwestiach budowy rakiet i ich recyklingu. Chiński rząd i prywatne firmy dostrzegają w tej technologii ogromny potencjał, więc, jak zwykle, zamierzają odtworzyć ją również u siebie.

Chińczycy też już lądują rakietami jak SpaceX, ale poszli jeszcze o krok dalej

Prywatna firma LinkSpace Aerospace Technology Group poinformowała właśnie o pomyślnym starcie i lądowaniu rakiety RLV-T5. Podczas eksperymentu wzniosła się ona na ok. 300 metrów ponad powierzchnię platformy i w piękny sposób wylądowała. Chociaż nie jest to tak duża i zaawansowana rakieta jak Falcon od SpaceX, to jednak od czegoś trzeba zacząć.

Chińczycy mają już plany testów większej rakiety o nazwie RLV-T6. Ma ona wzbić się na wysokość 1 kilometra. Kolejne jej modyfikacje docelowo powinny pozwolić wynosić ładunki o masie 200 kilogramów na niską orbitę okołoziemską, na wysokość do 500 kilometrów. Co prawda, nie jest to konkurencja dla SpaceX, ale inżynierowie z Państwa Środka na tym nie poprzestaną.

Chinese space start-ups like LinkSpace are taking their first steps towards a new business model: sending tiny, inexpensive satellites into orbit at affordable prices https://t.co/8LVAWf4CLm pic.twitter.com/PxkKsFsi1r

— Reuters Top News (@Reuters) April 26, 2019

Rząd planuje bowiem budowę potężnej rakiety wielokrotnego użytku, większej do Falcona Heavy. Pozwoli ona realizować loty zarówno na Księżyc, jak i Marsa. Masowy recykling rakiet umożliwi znacznie obniżenie kosztów misji kosmicznych, a tych rząd planuje w najbliższej dekadzie setki. Mniejsze koszta, to więcej funduszy na realizację programów badawczych. Chiny najbardziej interesują metale ziem rzadkich, które skrywają kosmiczne skały. To tam, oprócz Księżyca, będą wysyłane misje w przyszłej dekadzie.

Chińczycy skopiowali również od SpaceX słynne tarki, czyli stabilizatory rakiety, w które wyposażone są Falcony. Chociaż w pojazdach od Elona Muska są one bardziej zaawansowane i pełnią kilka funkcji, w rakietach z Państwa Środka służą one obecnie do stabilizacji lotu pierwszego stopnia rakiety Long March 2C, by już nigdy więcej nie spadł on na zabudowania, jak to bywało często do tej pory.

Grid fins on the Chinese Long March 2C that launched 3 reconnaissance satellites on Friday. CASC claims they helped more precisely define the 1st stage drop zone & lower chance of damage downrange. Also a step towards reusable launchers. https://t.co/Uw0R7w5X0i pic.twitter.com/6PfaSSgsJm

— Andrew Jones (@AJ_FI) July 28, 2019

Ale to nie wszystko. Chińczycy niedawno przeprowadzili udany start rakiety z platformy pływającej po wodach Morza Południowochińskiego. Tym samym stały się trzecim krajem na świecie, po USA i Rosji, który tego dokonał. Starty z niższych szerokości geograficznych pozwolą im obniżyć koszty misji kosmicznych i zwiększyć poziom bezpieczeństwa ludności żyjącej na obszarze kontynentalnym.

Data: 05.06.2019 12:43

Autor: Starszyoborowy

Morski start chińskiej rakiety CZ-11. Wystartowała ona 5 czerwca 2019 roku o godzinie 06:06 CEST. Start odbył się z platformy morskiej, około 600 km od lądu na Morzu Żółtym. Lot tej rakiety przebiegł prawidłowo i na orbicie znalazło się łącznie siedem satelitów.

https://www.youtube.com/watch?v=ewTsift1GR8

#rakiety #chiny

Data: 30.05.2019 12:44

Autor: Starszyoborowy

26 maja 2019 roku odbył się test rakiety ILR-33 BURSZTYN. Lot na wysokość 10,5km zakończył się sukcesem. W internecie nie ma jeszcze żadnego filmu przestawiającego start. Wiec dla zainteresowanych film z lat 70 z rakietą Meteor 3.

https://www.youtube.com/watch?v=BS50lObv5VQ

#rakiety #polska

Data: 28.05.2019 09:53

Autor: Starszyoborowy

Studenci z Laboratorium Napędu Rakietowego znajdującego się na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles wysłali w kosmos rakietę o nazwie Traveler IV. Zbudowana przez nich rakieta ma zaledwie 4 metry wysokości, waży 136 kilogramów i osiągnęła wysokość 102 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi .

https://www.youtube.com/watch?v=Y5j74uv427g

#kosmos #rakiety

Data: 14.04.2019 14:17

Autor: kosmitolog

Jeśli oglądaliście świetny serial "Billions" to pewnie kojarzycie motyw z podróbką SpaceX i jej genialnym prezesem – marzycielem. Jeśli nie, to odpuśćcie sobie dalszą część wpisu i bierzcie się za seans, bo warto. Za 3 dni ma odbyć się dość rzadkie widowisko – start rakiety Antares. 40-metrowa konstrukcja leciała dotychczas zaledwie 9 razy, zabierając ze sobą bezzałogowy statek transportowy Cygnus. Antares to ważąca 240 ton rakieta zasilana w pierwszym stopniu zmodyfikowanymi postsowieckimi silnikami na paliwo ciekłe, natomiast w drugim pchana przez jednostkę na paliwo stałe. Silnik Castor 30 dostarcza amerykańska firma Thiokol ( obecnie dział znanego Northropa ) – specjaliści od napędów rakietowych opartych na stałych materiałach pędnych. Silniki pierwszego stopnia są natomiast, jak już mówiłem, poradzieckie ( choć zmodyfikowane przez słynny amerykański Rocketdyne ) i oprócz świetnych osiągów należy im zawdzięczać najbardziej znany lot Antaresa – właśnie ten wykorzystany w "Billions". Dość powiedzieć, że pierwotnie NK-33 napędzały sowiecką rakietę księżycową N-1, a ruskich jak na Księżycu nie było tak nie ma. Można spokojnie przewinąć do 3:50 a później poszukać sobie nagrań z widowni – te robią spore wrażenie.

https://www.youtube.com/watch?v=BSr4hUcROwo

Miejmy nadzieję, że następny lot Antaresa nie zostanie już pokazany w żadnym serialu. Silniki zostały już zmienione na nowe :)

#kosmologia #rakiety