Data: 16.04.2019 13:17

Autor: Judasz

Internet może psuć nam motywację do działania, paradoksalnie, piszę to na lurkerze. Portal tego typu jest jednym z największych destruktorów. Chodzi o dopaminę. Dostarczając mózgowi dużej ilości, łatwo dostępnej informacji, powodujemy wyrzut dopaminy. Memy, newsy, seriale, filmy, gry, a to wszystko z możliwością interakcji z drugim człowiekiem. Mózg zawsze szukał kogoś do interakcji. Dzisiaj mamy to w 5 minut, komentarz, lajk, plus, łapka w górę. Mózg wręcz topi się w dopaminie.

Do tego dochodzą standardowe uzależnienia jak fajki, alkohol, hazard, pornografia i nasz mózg jest wiecznie na haju. Natomiast gdy potrzebujemy pracować, nagle nie mamy motywacji, bo powyższe stymulanty dają nam łatwiejszą, szybszą i większą dawkę dopaminy.

Osobiście chcę to przerwać, ale to nie takie proste. Lecisz po stronach internetowych jak na autopilocie, byle tylko coś czytać, oglądać, komentować. Do tego papierosy. Naukowcy sprawdzili kilkaset mózgów palaczy i zdolność produkowania dopaminy spada o 30% w stosunku do niepalących. Sądzą, że podobne wartości dają inne nałogi, tak jak internet i social media. Pocieszający jest fakt, że po 3 miesiącach od odstawienia nałogu, poziomy dopaminy wracają do normy. Trzeba jednak pocierpieć te 3 miesiące, co wydaje się katorgą.

#uzaleznienie #psychologia #biologia #internet #narkotyki

@Macer

16.04.2019 19:05

@Judasz, to prawda. jestem od kilku lat uzalezniony od takich portali spolecznosciowych i zauwazylem, ze jesli danego dnia wejde na fb czy wykop, to juz do samego konca nic nie jestem w stanie zrobic. najgorsze, ze do nauki potrzebuje na co dzien komputera, wiec mam spory problem z uczeniem si ena studia. nie moge sie doczekac, jak pojde do pracy i nie bede musial juz uzywac komputera na co dzien – wtedy spokojnie skupie sie na czytaniu ksiazek.

@mosiek

16.04.2019 14:02

@Judasz, nie trzeba rzucać palenia, a poziom neuroprzekaźników można uregulować neuroleptykami. Są nawet takie, które działają 40 minut po wzięciu (jak tylko się strawią i dotrą do płynu mózgowo-rdzeniowego) i od razu człowiek funkcjonuje normalnie. Dobre właśnie dla palaczy, ćpunów i alkoholików.

@Judasz

16.04.2019 14:05

@mosiek, są jakieś bez recepty? Ja brałem L-DOPA + CLA ;) ale ile można

@mosiek

16.04.2019 14:08

@Judasz, nie ma bez recepty, bo to leki ścisłego zarachowania ALE można iść do poradni i po 2 wizytach masz receptę. Teraz wszystkich karmią tymi lekami, bo są po prostu dobre. Jak się lekarzowi ponarzeka to od ręki daje coś lekkiego i różnica jest diametralna już po kilku dniach brania.

@solo1979

16.04.2019 13:35

@Judasz, łap plusa, czyli działkę dopaminy ( ͡º ͜ʖ͡º)

(Twój diler)

@Emil18

16.04.2019 13:25

@Judasz, kurde to prawda

Jak już przejrzę lurka to wchodzę na fb

Widzę, że nic nie ma

Wyłączam przeglądarkę

Włączam przeglądarkę wchodzę na lurka