@wordpressowiec

26.08.2019 12:40

@Kamien23, świat wariuje, już zwariował. Ludzie wolą się nienawidzić, zamiast jakoś współżyć ze sobą.

@Nieprzyjazny_Ziemniak

26.08.2019 09:30

@Kamien23, eksperyment myślowy: kto częściej używa słowa "nigger", które jest powszechnie uważane za obraźliwe? Czarni, czy biali? I teraz: osoba tworząca zbiór danych uczących dla algorytmu dostaje komentarz "you stupid nigga" i ma go zakwalifikować do jednego z dwóch zbiorów: obraźliwe, nie obraźliwe. Jak myślisz, gdzie zostanie wsadzony ten komentarz? I teraz płot twist: komentarz napisał kolega koledze, co jest zwyczajnie niewidoczne w tysiącach pojedynczych komentarzy, które badacz dostał do określenia (⌒(oo)⌒)

@kosmitolog

26.08.2019 16:30

@Nieprzyjazny_Ziemniak, Czarny kolor skóry osoby, która używa rasistowskiego i obraźliwego słowa "nigger" nie sprawia, że słowo to magicznie staje się mniej rasistowskie i obraźliwe. Czarni też mogą być rasistami w stosunku do czarnych i jak widać są nimi nawet bardziej niż pozostałe grupy :)

@Nieprzyjazny_Ziemniak

26.08.2019 16:45

@kosmitolog, ymm, że co? Nigdzie nie sugerowałem, że kolor skóry wybiela (hehe) znaczenie słów. Nie zgodzę się też, że "nigger", a szczególnie "nigga" jest bezwzględnie zawsze obraźliwym słowem, jak sugerujesz. Zawsze liczy się kontekst w którym pada dane slowo, a dostając stos próbek do zakwalifikowania do zbioru "obraźliwe/nie obraźliwe" trudno o poprawny kontekst, bo są to wyrwane z kontekstu, pojedyncze wypowiedzi. Polecam subreddit /r/nocontext, jak sobie poczytasz co tam ludzie wrzucają to może zrozumiesz co mam na myśli.

Po drugie, rasizm to dyskryminacja że względu na kolor skóry. Nie mam zielonego pojęcia co możesz mieć na myśli mówiąc, że czarni są rasistami… Wobec czarnych xD. Wobec białych pewnie bym się zgodził, ale nie rozumiem jak można mówić o rasizmie w konflikcie wewnątrz rasowym?

@kosmitolog

26.08.2019 16:56

@Nieprzyjazny_Ziemniak, Oczywiście, że można. Nie potrafisz sobie wyobrazić czarnych, którzy gardzą innymi czarnymi dlatego, ze są czarni lub białych, którzy gardzą innymi białymi dlatego, że są biali? Naprawdę nie znasz przykładów, w których murzyn mówi, że czarni nigdy nic nie osiągnęli i do niczego się nie nadają lub białych, którzy twierdzą, że biali są rakiem planety i powinni wyginąć? Gdybym chodził i wyzywał znajomych od białasów to byłbym zwykłym rasistą, tak samo jak murzyn wyzywający swoich znajomych od czarnuchów :)

@Nieprzyjazny_Ziemniak

26.08.2019 17:06

@kosmitolog, "Gdybym chodził i wyzywał znajomych od białasów to byłbym zwykłym rasistą, tak samo jak murzyn wyzywających swoich znajomych od czarnuchów :)"

No, ale nie o tym był cały mój pierwszy i część drugiego komentarza, prawda? Kontekst mój drogi, kontekst.

@kosmitolog

26.08.2019 17:31

@Nieprzyjazny_Ziemniak, Kontekst nie ma znaczenia, ponieważ nazwanie murzyna czarnuchem jest obraźliwe i rasistowskie tak samo jak nazwanie białego białasem a azjaty żółtkiem. Nie ma znaczenia kto to robi, w jakiej sytuacji to robi, jak dobrze zna tą osobę i jaki ma kolor skóry. Skoro czarni nazywają murzynów czarnuchami częściej niż inne grupy to po prostu częściej są znieważającymi murzynów rasistami. Widzę, że przyszedłeś tu polować na rasistów a gdy udało nam się ich namierzyć i okazali się czarni to starasz się ich bronić :)

@Nieprzyjazny_Ziemniak

26.08.2019 17:41

@kosmitolog, mhm, dobrze wiedzieć, że wg. Ciebie słowa nie mogą zmieniać znaczenia pod wpływem innych części zdania, czy kontekstu. Pozwól, że skończę na tym tą dyskusję, bo widzę że nie ma sensu próbować Ci tłumaczyć podstaw języka.