Arcybiskup Skworc: Lekcje religii lub etyki powinny być obowiązkowe

Data: 02.01.2020 16:58

Autor: kisiel

medianarodowe.com

Katowicki arcybiskup Wiktor Skworc zaapelował do Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie lekcji religii w szkole. Jego zdaniem na uczniów należy nałożyć obowiązek uczestnictwa na lekcji religii bądź etyki. Metropolita przekonuje, że dzięki temu pokonany zostanie kolejne pokolenie nihilistów.

#polska #newsy #newsyzkraju #religia #etyka

@raptor

04.01.2020 08:26

@kisiel, szkolnictwo powinno być prywatne a w zamian niższe podatki.

Rodzic płacący bezpośrednio za edukację, bez pośrednictwa państwa sam zdecyduje czy chce lekcji religii dla swojego dziecka

@Ijon_Tichy

04.01.2020 08:31

@raptor, To byłoby rozwiązanie idealne.

@Enviador

02.01.2020 23:31

@kisiel, w Niemczech do wyboru są: Filozofia lub religia.

@Monte

02.01.2020 21:19

Prawda jest taka, że jak sami się pozbędziemy religii to będziemy rozbici pod butem silniejszej religii, nie zależnie czy to będzie islam czy judaizm. Ateizm to rak w społeczeństwie i dziala tylko u zwierząt a nie w wielkich cywilizacjach.

@reflex1

02.01.2020 23:57

@Monte, Przykład Czech, Estonii, czy Szwajcarii jakoś nie idzie śladem Twojej Teorii.

Przykładowo w Genewie jest totalny zakaz symboli religijnych w miejscach państwowych, urzędnicy państwowi mają nawet zakaz noszenia symboli religijnych, tyczy się to nawet ludzi przeprowadzających dzieci przez ulicę.

Czy nawet był przypadek (wielkie oburzenie pamietam na wykopie), kiedy zaproszony do szkoły ksiądz musiał ściągnąć krzyżyk.

I jakoś pod butem innej religii nie jest.

Tu przecież nie chodzi o zakaz religii, tylko odłączenie jej od państwa. A w PL to co odwala kler w sferze politycznej, to już wola o pomstę do nieba.

@Monte

03.01.2020 01:51

@reflex1, A popatrz na to, prawo nie wszystkich obowiązuje, również jak przyjeżdżają do Polski to całe lotniska specjalnie dla nich są zamykane lotniska (chociażby w Rzeszowie) i chodzą na wycieczki do ich miejsc świętych w ochronie uzbrojonej po zęby z bronią długą.

https://www.youtube.com/watch?v=jKSgPjRHPpM&list=TLPQMDMwMTIwMjA5SlNQJUuhxg&index=1

@Monte

03.01.2020 02:07

@reflex1, Chcę, żebyś poznał mój punkt widzenia. Polacy są na całej planecie, jak wyzbywają się wiary, tradycji, itd, itp, to nas dużo łatwiej jest rozbić. A pomyśl sobie jak byśmy mocno trzymali się w podstaw cywilizacyjnych, trybalizmu, wysyłali swoich na najlepsze uczelnie na tej planecie i robili socjalną składkę na to by te utalentowane osoby robiły globalne korporacje i żeby te pieniądze wracały z nadwyżką, byśmy przejmowali kolejne sektory na rynku.

Bylibyśmy potęgą i tak się robi interesy, a nie jak korwiniści "niewidzialna ręka wolnego rynku załatwi wszystko" XDDDD

Mam nadzieję, że mnie rozumiesz.

@reflex1

03.01.2020 02:19

@Monte, Tylko co to ma wspólnego z religia? To ze Polaka Polakowi wilkiem to już nasz cecha narodowa i trwanie tylko przy religii tego nie zmieni jeżeli nie zmieniło do tej pory.

Szwajcaria (znowu) składa się z dwóch religii wojujących między sobą przez wieki, a jakoś potrafili skleić liczące się państwo. Więc tu raczej nie o religie chodzi, a o jakaś większą przynależność.

@Ijon_Tichy

02.01.2020 20:19

@kisiel, Nie zgadzam się z arcybiskupem, ale daję plus, bo informacja jest ciekawa.

@Ijon_Tichy

02.01.2020 18:06

@kisiel, Religia lub etyka – do wyboru, żeby nie było oskarżeń o narzucanie wiary. Ale nie obowiązkowo, bo stoi to w sprzeczności z podstawowym prawem rodziców do wychowywania i kształtowania swoich dzieci. Rodzic powinien mieć prawo odmowy udziału ich dziecka w zajęciach, w których obca osoba uczy aksjologii i sposobu rozumienia świata.

@reflex1

02.01.2020 18:39

@Ijon_Tichy, Religia powinna być dobrowolna oraz nauczana w kościele, a nie w szkole, która z założenia ma być świecka (chyba ze w szkołach katolickich).

Natomiast w szkole to mogłoby być religioznawstwo.

@Ijon_Tichy

02.01.2020 18:56

@reflex1, Wiele zależy od uwarunkowań kulturowych, które w zasadniczej mierze determinują kształt szkolnictwa. Ja katolikiem nie jestem, ale mam tą świadomość, że ponad 90% ludzi w Polsce jest tego wyznania, z czego grubo ponad połowa społeczeństwa praktykuje tę religię i chce jej nauczać swoje dzieci. Stosownie do tego szkoły udostępniają swoje sale do nauczania religii. Co więcej, subwencje na nauczanie religijne ma każde wyznanie religijne w Polsce, które jest zarejestrowane i ma podpisany konkordat. Więc nie ma dyskryminacji ze względu na religię.

Jeśli zgodnie z relatywistycznymi założeniami multikulturalizmu (a jest to IMPERATYW lewicy!) powinniśmy darzyć szacunkiem odmienne systemy kulturowe, to powinniśmy mieć taki sam szacunek do zastanego systemu kulturowego, skoro wszystkie są równe, w przeciwnym razie będziemy obłudnikami ;) jak już marksizm kulturowy obali zastany system, ogłupi społeczeństwo doszczętnie, to będzie dawać subwencje na nauczanie ideologicznych absurdów w stylu "istnieje 68 płci, ale lista jest otwarta", "bóg nie istnieje" itd.

@reflex1

02.01.2020 19:32

@Ijon_Tichy, Przecież ja nie chcę zabronić religii, tylko niech to odbywa się w miejscach kultu danej religii. Mamy w końcu rozdział religii od państwa, a szkoły (przynajmniej większość) są państwowe.

Z tymi 90% to bym był ostrożny. Ja tez przecież jestem w statystykach, a takich ludzi jak ja jest coraz więcej, szczególnie wśród młodych.

Dodatkowo jest coraz więcej osób (w dużych miastach jest to około 50%) nie czujących więzi z kościołem. Oczywiście wśród nich jest większość osób wierzących, ale przeciwnych instytucjom kościelnym. I ci raczej na religie do szkół tez nie chodzą.

Są tez regiony gdzie katolicyzm nie jest religią większości, a w szkole nie masz prawosławia, protestantyzmu, kościoła polskiego, czy islamu. To gdzie niby ta równość religijna?

@Ijon_Tichy

02.01.2020 20:01

@reflex1, Ależ istnieje rozdział państwa od religii. Nikt w Polsce nie ma obowiązku udziału w lekcjach religii.

Po raz kolejny podkreślam jednak uwarunkowania kulturowe. Z racji tego, że ponad połowa Polaków aktywnie praktykuje katolicyzm nie jest niczym niestosownym fakt, że katolicy korzystają z ułatwienia w postaci dostępu do szkolnych klas. To pragmatyczne podejście i ułatwienie dla milionów ludzi. Dlaczego chcecie im odebrać ten komfort? ( ͡º ͜ʖ͡º)

Wyrugowanie tej praktyki z całą pewnością spotkałoby się z protestem ogromnej rzeszy ludzi, milionów ludzi, dominujących milionów. przeciwników jest w porównaniu do praktykujących katolików zaledwie garstka. Powołam się wobec tego nie tylko na uwarunkowania kulturowe, ale też prawa większości w społeczeństwie demokratycznym oraz czysty pragmatyzm. Czy powinniśmy uprzykrzać życie, utrudniać praktykowanie swojego wyznania milionom ludzi, tylko dlatego, że nie podoba się to stosunkowo wąskiej grupie ludzi?

Ponadto subwencje otrzymuje nie tylko katolicyzm, lecz równorzędnie otrzymuje je każda zarejestrowana religia z podpisanym konkordatem. Jest duży pluralizm i szacunek do wierzeń innych niż katolicyzm. Mówię to jako protestant.

@reflex1

02.01.2020 20:30

@Ijon_Tichy, Jeżeli nauczasz religii w placówkach państwowych (a szkoły są takimi placówkami) to jednak nie ma rozdziału religii od państwa.

I religia w szkołach nie jest żadnym ułatwieniem, tylko próbą indoktrynacji.

Bo gdyby przenieść ją do miejsca kultu danej religii, to mogłoby się okazać ze aż tylu wierzących nie ma. Już teraz w szkołach z roku na rok coraz więcej ludzi się z niej wypisuje (nie pomaga nawet nie zgodne z prawem wstawianie religii w środku planu), stąd zapewne pomysł aby wprowadzić obowiązkową.

@Ijon_Tichy

02.01.2020 20:45

@reflex1, Ja szanuję przyjętą przez większość Polaków praktykę i nie będę rewolucjonizować normy, bo mi to zupełnie nie przeszkadza.

Gdybym miał taką ideologię, przez którą uwierałoby mnie to, jak wygląda praktyka społeczna, to pewnie postulowałbym konieczność zmian. Ale najwyraźniej w Polsce czuję się po prostu dobrze i jestem tolerancyjny dla niewyznawanego przeze mnie, dominującego katolicyzmu :)

Katolicyzm w ogromnej mierze jest spleciony z polskością i szanuję to. Nie widzę najmniejszych powodów, by to potępiać i temu przeszkadzać.

@reflex1

02.01.2020 20:51

@Ijon_Tichy, Ja tam tez rewolucji nie zamierzam rozpoczynać o taką pierdołe. Mówię tylko co myślę, ze miejsce religii w państwie świeckim jest w miejscach kultu danej religii, a nie w szkołach, czy innych urzędach i placówkach państwowych.

Ale obecny stan jak dla mnie może zostać, czyli pierwsza lub ostatnia lekcja nieobowiązkowa.

@Ijon_Tichy

02.01.2020 21:05

@reflex1,

Prawda, że wtrącanie religii w środek planu lekcji jest rzeczywiście chamskim zagraniem i nawet we mnie budzi dużą irytację, wewnętrzny protest. Podobnie nie pochwalam absurdalnego pomysłu, by religię uczynić przedmiotem obowiązkowym.

Nawet cię rozumiem, jednak (nawet jako protestant) w sensie ogólnym uważam katolicyzm za wartościową instytucję dobra publicznego w Polsce i ogromnie ważną, wciąż żywą spoinę kulturową i wspieram go tam, gdzie nie koliduje to z moimi przekonaniami.

Szacun.