Data: 09.05.2019 23:06

Autor: Jezus

Na SORach umierają ludzie w kolejce, do specjalistów się dostać nie możesz, bo ich po prostu nie ma. Średnia wieku lekarza w Polsce to 60 lat. Fizjoterapeuci protestują, niedługo znów lekarza zaczną.

Ekonomicznie w Polsce jest dobrze, jak ktoś jest zaradny, będzie żył na wysokim poziomie. Problem jednak, że za kilka lat z powodu zapaści służby zdrowia, będzie tutaj niebezpiecznie żyć.

Całe to 500 plus powinno być natychmiastowo odebrane, a ludziom można to łatwo wytłumaczyć i zaakceptowaliby to, jeśli pieniądze wpakowalibyśmy w całości w służbę zdrowia, nowoczesny sprzęt, szkolenie nowych lekarzy i pensje.

#gownowpis #polska

@Carmacks

10.05.2019 03:23

@Jezus, Masz rację. Te 15 minut wizyty z tego 10 to na papierki to żart z ludzi. Ale jest i druga strona. Przejechałem sie sam na tym kilka razy i nie rozumiem jednego. Idziesz do lekarza, na spec- badanie, lekarz, albo nawet lekarza nie widzisz i pielęgniarka zapisuje cie w kolejkę. Bo masa ludzi czeka też na ten specjalny aparat, a często to zwykły RTG. Kolejka od kilku dni po tygodnie do miesięcy. Ale ty nie masz czasu więc mówisz -Ja chce prywatnie-ok. Płacisz kasę i znajduje sie lekarz który w tym samym budynku i na tym samym sprzęcie do którego jest gdzieś zapisana dłuuuga koleja, robi ci badanie od reki. To dlaczego maszyna stoi i NIE PRACUJE tylko robi kolejkę? Taka sama sytuacja była dawno temu na Polskich Kolejach. Absolutnie nie opłacało sie wozić ludzi. Pociąg jechał- pełny- mimo to nie opłacało się. A wystarczyło wsiąśc wieczorem do pociągu i popatrzeć jak pracował konduktor. Kasował kazdego , ale biletu nikomu nie dawał. Jak ktoś juz dopominał sie o bilet to niechętnie, obrazony dawał, ale mówił-Jak bedziesz wysiadał to mi go oddaj. Pieniażki za przejazd lądowały w kieszeni konduktora , a jego piekna skórzana raportówka swieciła pustką tak jak i kasa kolei. U kierowców autobusów było tak samo. Polska to stan umysłu. Skutecznie przez 50 lat ruskiej okupacji nauczyliśmy sie tego od nich. Nie pamietam na jakim filmie była taka sytuacja- Dac mu większe pieniądze! Po co? Dokradnie se.

@Jezus

10.05.2019 03:38

@Carmacks, ale każda władza może to rozwiązać w 1 kadencję, tylko muszą być ludzie, którzy chcą to zmienić…

w końcu ktoś musi całą służbę zdrowia chwycić za pysk, oczywiście kasa to nie wszystko

szpitale narzekają na długi, mój też, a nie raz idę o 3 w nocy i rozświetlony jak choinka, gigantyczne marnotrawienie kasy

przecież wystarczy korytarz i tam gdzie dyżurują

Powinien być jakiś gościu w każdej placówce medycznej, ale na etacie od ministra zdrowia i kontrolować wszelkie wydatki.

@Carmacks

10.05.2019 03:46

@Jezus, Jeżeli już o kontroli wydatków. państwowych. Uwalić idotyczne ustawe o przetargach i zastąpić a czym rozsądnym. W Polsce przetarg- Wybrac NAJTAŃSZY, nie najlepszy, nie najskuteczniejszy, nie najszybszy-Najtańszy. Tanie mięso jedzą psy. Robota wykonana z najtanszego przetargu- zanim zostanie oddana do użytku musi być zremontowana. Bo musiało byc najtańsze.

@prokrastynacja

10.05.2019 16:23

@Carmacks,

To dlaczego maszyna stoi i NIE PRACUJE tylko robi kolejkę?

nie robi kolejki, wręcz przeciwnie. To działa tak:

Masz pracownię radiologiczną w szpitalu z – powiedzmy – 1 tomografem komputerowym. Możesz tym aparatem obsłużyć 50 osób dziennie. Ale Twój szpital ma podpisaną umowę z NFZ tylko na 15 osób dziennie. Masz więc opcje:

  1. przyjmowac tylko 15 osób dziennie.

  2. przyjmować 15 osób na NFZ, a resztę miejsc otworzyć na badania prywatne.

Wybierając opcję 2, czyli umożliwiając ludziom robienie sobie badań prywatnie, w gruncie rzeczy skracasz przy okazji kolejkę na NFZ, bo co by było gdyby 50 osób musiało się zmieścić w 15-osobowym limicie z NFZ? Opcja 2 przy okazji sprawia, że aparat nie stoi bezczynnie żrąc prąd, a przynajmniej na siebie zarabia. Optymalnie by było, jakby NFZ dawał kasę za 50 osób, ale to się nie wydarzy.

@Carmacks

10.05.2019 16:28

@prokrastynacja, To NFZ nie wie, że takim postepowaniem ON jest winien tych kolejek?

@prokrastynacja

10.05.2019 16:33

@Carmacks, wie 乁(ツ)

ale na wszystko argumentem jest, ze nie ma kasy

a jak rezydenci chcieli zwiększenia nakładów na opiekę zdrowotną (co by własnie między innymi rozładowało kolejki), to zostali przez rząd wyruchani bez poslizgu

i tak się żyje na tej wsi

@turtelian

09.05.2019 23:12

@Jezus, najwazniejsze i najlepsze co mozna zrobic dla sluzby zdrowia to albo platne studia albo obowiazek pracy przez x lat aby za nie nieplacic. Teraz lekarze czesto zapominaja ze w przeciwienstwie do np hamerykanskich kolegow nie musza splacac kasiory z kredytu na jedne z najdrozszych mozliwych studiow.

druga sprawa ludzie niczego nie zrozumieja jestes naiwny ludzie w masie sa po prostu bezdennie glupi,

@Jezus

09.05.2019 23:18

@turtelian, to nie tylko mój pomysł, jak czytam teraz, lekarze miesiąc temu napisali apel do rządzących, wiadomo to gówno da ;)

To nie tylko chodzi o studia i obowiązek pracy, ale sam sprzęt. W tamtym roku lekarze narzekali, że zrezygnowaliśmy z bypassów niemieckiej produkcji na korzyść tanich hinduskich, ale te drugie są często uszkodzone zaraz po rozpakowaniu.

Druga sprawa, pensje. W Czechach zrobili tak, że nikomu się nie opłaca pracować w prywatnych gabinetach, rezydent dostaje 2 średnie krajowe, specjalista chyba 5 średnich. Warunek, brak prywatnej praktyki. Tam nawet nie ma prywatnych dentystów, po za Pragą i usługami dla obcokrajowców.

Ostatnia sprawa, biurokracja. 15 minut na pacjenta, ale 10 minut z tego zajmuje wypełnienie papierów.

@prokrastynacja

10.05.2019 16:23

@turtelian, uwielbiam takie wizje zbawienia polskiej opieki zdrowotnej.

Wiesz, co to da?

Jeszcze większy wypływ młodych lekarzy, bo zarabiając na Zachodzie spłacą te studia z palcem w tyłku.

Nie widzę absolutnie żadnego powodu, żeby tylko medycyna miała być tak elitarnym kierunkiem, żeby tylko ona była płatna. Chcesz iśc na europeistykę? Zapłać, albo odpracuj swoje, pasożycie. Bo osoby idące na europeistykę a potem pracujące w McDonaldzie albo na kasie to kasa wyrzucona w błoto.