#aktor Czarnoskóry aktor Idris Elba krytykuje cenzurowanie filmów

Data: 19.07.2020 18:24

Autor: ziemianin

dailymail.co.uk

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #aktor #antyrasizm #blacklivesmatter #film #kultura #rasizm #walkazrasizmem #wielkabrytania

Trwające wciąż protesty organizowane przez Black Lives Matter doprowadziły do ocenzurowania wielu produktów, a przede wszystkim dzieł kultury. Czarnoskóry aktor Idris Elba uważa jednak, że zdejmowanie filmów i seriali z powodu rzekomo „rasistowskiego” wydźwięku jest naruszeniem wolności słowa. Opowiada się on jednak za odpowiednim komentarzem do takich produkcji.

#aktor Czarnoskóry aktor Idris Elba krytykuje cenzurowanie filmów

Największym echem w ostatnich tygodniach odbiło się zdjęcie amerykańskiego filmu „Przeminęło z wiatrem”, opowiadającego o białej plantatorce i jej murzyńskiej służbie już po zakończeniu wojny secesyjnej. Platforma HBO Max wycofała produkcję ze swojej oferty, aby następnie przywrócić ją z towarzyszącymi produkcjami dokumentalnymi przedstawiającymi kontekst historyczny.

To oczywiście nie jedyna filmowa ofiara politycznej poprawności. Problemy mają również innego rodzaju produkcje długo i krótkometrażowe, w szczególności te przedstawiające białych aktorów czy kabareciarzy umalowanych na czarno.

Nagonkę na podobne produkcje skrytykował wspomniany Elba, obywatel Wielkiej Brytanii będący synem czarnoskórych z Sierra Leone i Ghany. Zdobywca nagrody „Złotego Globu” stwierdził, że jest zwolennikiem wolności słowa, dlatego opowiada się przeciwko cenzurze. Jego zdaniem powinno się więc nie zdejmować filmów z anteny, ale zamieszczać odpowiednie ostrzeżenia dla widzów.

@xeerxees

19.07.2020 21:29

@ziemianin, taka prawda wybitni czarni są tak samo dyskryminowani jak biali, zawsze lubiłem go jako aktora polecam w serialu Luther zagrał świetnie

@Barcafan

19.07.2020 22:48

@xeerxees, chciałem napisać to samo o Lutherze. Ten serial był niezły

@2_M_A

19.07.2020 18:30

@ziemianin, Jakie ostrzezenie i przed czym? Murzyny byly niewolnikami i to prawda historyczna, ostrzezenie przed zobaczeniem kawalka historii to kolejne relatywizowanie lewacko-postepackiej agendy dla motlochu.

@Barcafan

19.07.2020 22:57

@2_M_A, niestety, ale obecnie historie próbuje się pisać od nowa. My doświadczamy tego jeżeli chodzi o IIWŚ i kwestie żydowską. USA i Wielka Brytania jeżeli chodzi o niewolnictwo. Burzenie pomników zasłużonych postaci i cenzura to jedne z objawow