Data: 25.06.2019 11:20

Autor: Orion

Wiecie co to za maszyna? To Lockheed SR-71 Blackbird samolot dalekiego zwiadu strategicznego, najszybszy samolot kiedykolwiek wprowadzony do służby operacyjnej w siłach powietrznych.

Zaprojektowany na przełomie lat 50. i 60. XX wieku na zamówienie CIA, eksploatowany przez CIA, NASA oraz USAF. Dwusilnikowy odrzutowy średniopłat w układzie delta, osiągający prędkość Mach 3,5 oraz pułap 26 000 metrów, dzięki temu był nieosiągalny dla ówczesnych systemów obronnych. SR-71 był samolotem nieuzbrojonym, dwumiejscowym, w drugiej kabinie za pilotem znajdował się operator RSO, czyli operator elektronicznej aparatury zwiadowczej (ang. reconnaissance systems officer). Jej zasięg pozwalał na głęboką penetrację terenu przeciwnika bez konieczności przekraczania granic i naruszania obszaru powietrznego wroga.

Kokpit

Opis

Niestety maszyna wycofana w 1999 r na rzecz zwiadu satelitarnego oraz dronów, które jakby nie patrzeć są dużo bezpieczniejsze bo bezzałogowe ( ͡º ͜ʖ͡º) tak czy inaczej – latałbym!

Opis

#ciekawostki #aircraftboners #militaria #samoloty #orioncontent

@kosmitolog

25.06.2019 16:22

@Orion, Jako ciekawostkę zaserwuję to, że przy szczytowej prędkości ptaszek wydłużał się nawet o 30 cm ( ͡~ ͜ʖ ͡°) W zasadzie to jego kadłub wydłużał się na skutek temperatury powstającej podczas tarcia o atmosferę, natomiast jego silniki stawały się tym wydajniejsze im szybciej leciał. Mam tu nawet króciutki filmik o J58, pokazujący dość dokładnie jak działały.

https://www.youtube.com/watch?v=F3ao5SCedIk

@Lukmar

26.06.2019 21:06

@kosmitolog, gdzieś czytałem że co kilka lotów trzeba było wymieniać całe poszycie dziobowe od tego rozszerzania temperaturowego

@Macer

26.06.2019 21:13

@kosmitolog, to tak jak kąkort, którego czlonek zalogi w czasie lotu polozyl w jakiejs szczelinie czapke, a po wyladowaniu z przerazeniem stwierdzil, ze zostala ściśnięta przez kurczący się kadłub (✌ ゚ ∀ ゚)☞