NSA: Rodzicami dziecka w prawie polskim mogą być tylko matka i ojciec

Data: 02.12.2019 19:27

Autor: malcolm

tvp.info

#prawo #lgbt #dzieci

"Nie jest możliwe wpisanie w polskim akcie stanu cywilnego zamiast ojca dziecka – rodzica, który nie jest mężczyzną; byłoby to sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego w Polsce – wynika z uchwały siedmiorga sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego."

@lachiarma

03.12.2019 16:43

@malcolm, kiedyś słuchałem w radiu że chyba WSA w Krakowie uznał transkrypcję obcego aktu urodzenia w którym dwie matki zostały wpisane i po szybkim researchu widzę że NSA podtrzymał tę decyzję i bodajże sąd kierował się wtedy zasadą jakże wyniesioną do prawie ponadkonstytucyjnej rangi dobra dziecka, tak jak motywuje się np. domyślne uznanie ojcostwa, wobec którego sprzeciw jest bezskuteczny po upływie chyba 2 lat od urodzenia dziecka. Pamiętajmy że ojciec w rozumieniu prawnym to oczywiście nie ojciec w rozumieniu biologicznym, tak samo jak może się zdarzyć że matka to nie matka, już nie mater semper certa est, bo medycyna poszła do przodu

Nie znam się na prawie rodzinnym, ale ciekawe czym sąd się kierował i jakie były składy orzekające

@malcolm

03.12.2019 16:51

@lachiarma, być może tam chodziło o obowiązek alimentacyjny :D Natomiast czy to dobre dla dziecka ma dwie lesbijki albo dwóch gejów zamiast normalnych rodziców? NSA jasno w wyroku powiedział że ojcem może być tylko mężczyzna a nie nic innego. I w sumie słusznie bo przyjedzie jakiś z republiki makaronu spagetti i będzie chciał kota czy psa za ojca czy matkę wpisać.

@Enviador

02.12.2019 23:07

@malcolm, i dobrze