POKER I POLITYKA. Czy potrzebna jest nowa ustawa o grach hazardowych? | S. Mentzen

Data: 09.10.2019 12:59

Autor: ziemianin

youtube.com

#codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #hazard #poker #MediaNarodowe #ustawahazardowa

W wywiadzie udzielonym dla Mediów Narodowych podczas turnieju pokerowego w Toruniu jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen przyznał, że należy zmienić w Polsce prawo hazardowe. Przypomniał, że budżet państwa traci sporo funduszy z tego zakazu.

POKER I POLITYKA. Czy potrzebna jest nowa ustawa o grach hazardowych? S. Mentzen

„Stan prawa dotyczący pokera jest w Polsce absurdalny. Już od ponad 10 lat nie można legalnie grać w pokera na pieniądze. Pamiętam, że na studiach co tydzień graliśmy z kolegami w pokera. Było to dla mnie naturalną metodą spędzenia wolnego czasu” 

– powiedział Sławomir Mentzen.

Wesprzyj już dziś organizację X Marszu Niepodległości!

Wyjaśnił, że obecna ustawa o grach hazardowych zabrania organizowania rozgrywek m.in. pokerowych na kwoty pieniężne. Organizator musi uprzednio zgłosić imprezę do odpowiedniego urzędu. Tylko nagrody rzeczowe o niewielkiej wartości mogą być przekazywane zwycięzcy.

„W stu ustawach Mentzena jest zawarty projekt uwalniający grę w pokera. Jest to projekt przejściowy do powstania, normalnej ustawy hazardowej. (…) Chciałbym, aby ludzie w okresie przejściowym mogli normalnie grać w pokera”

– podkreślił jeden z liderów Konfederacji startujący z jedynka okręgu toruńskiego.

Turnieje pokerowe gromadziły ogromne kwoty pieniężne dla budżetu państwa m.in. przez przebywanie zawodników w hotelach czy w restauracjach. Według niego polskie państwo traci przez obecną ustawę hazardową sporo funduszy.

@kisiel

09.10.2019 13:39

@ziemianin, akurat śledzę te tematy i może stricte nie znam konkretnych postulatów podatkowych pokerzystów, znam za to postulaty ludzi grających u bukmacherów (tych bardziej świadomych, co grają w podziemiu lub wyjechali z PL).

Ciekawostką jest to, że w Czechach dość prężnie działa organizacja pokerzystów i dołączyli do niej gracze bukmacherscy, mają oni realny wpływ na prawo tam.

Czy jest konieczna nowa ustawa hazardowa albo jej mądra nowelizacja? Na pewno.

Są takie absurdy, że Mistrzostwa Polski w pokera odbywają się na Słowacji, Polacy wyjeżdżają grać do Czech grać przy stole pokerowym. Szara strefa kwitnie online mimo śmiesznych blokad (bo co to jest zmienić DNS, tak samo jest w zakładach bukmacherskich).

Jeżeli chodzi o zakłady wzajemne to od każdego(!) zakładu w Polsce pobierane jest 12% podatku obrotowego, jest to najwyższy podatek w UE. Dla porównania w Niemczech jest to 5% (co i tak jest troszkę za dużo o 1-2%).

Ideałem o którym mówi się jest tzw. model duński, czyli zmiana podstawy opodatkowania na specyficzny podatek przychodowy, a nie obrotowy (tzw. Gross Gaming Revenue), może on wynosić nawet 20%, a najlepiej aby wynosił 15%.

Poza tym warto podkreślić, że PiS obniżył pieniądze na Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych z 3% do 1%, bo niby nie ma kogo leczyć, a jednocześnie zliberalizował reklamę zakładów bukmacherskich.

Albo są reklamy Lotto nakłaniające do hazardu.