Data: 25.05.2019 22:14

Autor: Submission

Jakby wczytać się w zaawansowane, TEOLOGICZNE prace na temat religii chrześcijańskiej, to ma ona sens. Bóg jest w niej istotą transcendentną wobec świata fizycznego. Grzech pierworodny polegał na chęci człowieka, do stania się bogiem i określenia czym jest dobro. Według judaizmu i chrześcijaństwa, nie da się tego określić, bo dobro jest stałe, pochodzące od boga. W chrześcijaństwie Jezus to bóg, który staje się człowiekiem i osiąga pełnię, doskonałość. Następuje zmiana relacji ze starotestamentowego pan-człowiek, na przyjaciel-człowiek. Tutaj jest ciekawostka, bo prawosławie i katolicyzm są całkowicie różne. Prawosławie twierdzi, że skoro bóg stał się człowiekiem, to człowiek ma stać się bogiem według instrukcji życia, zostawionej przez Jezusa. (człowiek swoją boskość utracił, próbując zrównać się z Jahwe)

W sumie, ciekawie się to czyta, podstawy judaizmu i chrześcijaństwa mają ciekawą filozofię. O ile tylko odrzucimy folklor i ciemnogród.

#religia #chrzescijanstwo #katolicyzm #filozofia

@Pancake

25.05.2019 22:25

@Submission, a ty nadal nie rozumiesz, a tyle książek czytasz. eh

@Submission

25.05.2019 22:26

@Pancake, że co? :D

@Pancake

25.05.2019 22:28

@Submission, że folklor i ciemnogród nie jest tworem wiary lecz kościoła

@Submission

25.05.2019 22:31

@Pancake, co jest złego w moich analizach? Po prostu staram się rozumieć. Gdyby nagle pojawił się koło mnie Jezus, zapytałbym się jakiej użył technologii lub jakie prawa fizyki mu to umożliwiły ;)

Jeśli wierzysz w tego boga, to pewnie wierzysz też, że dał Ci rozum i nakazał pytać ;)

Co do folkloru, Biblia to folklor. W XXI wieku możesz ją przecież rozłożyć na czynniki pierwsze i znaleźć zasady moralne.

@Pancake

25.05.2019 22:35

@Submission, przede wszystkim nie dyskutuj z rozmówcą, z góry zakładając co uważa, a tym bardziej zakładając że jest w błędzie. Bo widzisz…

Ty opierasz się na "prawach fizyki i technologii". Ja opieram się na założenie, że o niczym nie mamy jeszcze pojęcia. Jesteśmy małpami, które dopiero zeszły z drzewa.

@kosmitolog

25.05.2019 22:35

@Submission, Stacja Bałuty: Judasz się nawraca XD

@Submission

25.05.2019 22:38

@kosmitolog, raczej nie, równie często wchodzę w filozofię innych religii, np. wisznuizmu. To jest po prostu ciekawe.

@Pancake, małpy, które zeszły z drzewa, rozwinęły się na tyle, że jeśli hipotetyczny biblijny bóg chce nas pozyskać, musi zapodać coś o wiele bardziej złożonego niż biblia. Te opowieści, mimo, że zasady są uniwersalne, były dobre dla pastuchów z pustyni ;)

@Pancake

25.05.2019 22:42

@Submission, kurwa chłopie co ty mi z tą biblią, proszę cię – poważnie rozmawiamy o Bogu czy będziesz mi wracał do książki napisanej przez kościół?

"jeśli hipotetyczny biblijny bóg chce nas pozyskać, musi zapodać coś o wiele bardziej złożonego niż biblia"

W czym się niby rozwinęliśmy? W tym jak rozpierdolić własny dom, a teraz jak spierdolić z rozsypującej się chałupy?

Proszę Cię kurwa, Bóg nic nie musi – a tym bardziej udowadniać czegokolwiek takim robakom jak my.

@Submission

25.05.2019 22:43

@Pancake, trzeba dostosować język do rozmówcy, nie przedstawiłeś się jako katol, ale wyjechałeś z wiarą, więc uznałem, że biblia to dla Ciebie świętość xD

@Pancake

25.05.2019 22:48

@Submission, no widzisz, warto poznać rozmówcę i zapytać najpierw o zdanie :P