"Polskość to nienormalność " D.Tusk

Data: 14.09.2020 21:38

Autor: malcolm

niepoprawni.pl

#tusk

""Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to nienormalność – takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać… Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski – tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem”- Wypowiedź Tuska dla "Znaku" z 1987 roku (nr. 11-12) do tematu: "czym jest dla mnie polskość?".

Tusk niczym innym nie jest konsekwentny jak w niszczeniu polskości, w osłabianiu państwa i podrywaniu autorytetu Polski. Nigdy ani na moment nie wolno zapominać, że Tusk jest jednym z głównych reprezentantów „nocnej zmiany” która przyczyniła się do obalenia rządu premiera Jana Olszewskiego w 1992 roku.

@false_nine

14.09.2020 23:32

@malcolm, to wypowiedź jeszcze wtedy młodego Tuska, sprzed 30 lat, kiedy Polska jednak wyglądała inaczej niż dziś. Nie wiem jak wtedy wyglądało tu życie, bo 1987 rok to czas zanim się urodziłem, ale podejrzewam, że kolorowo to nie było.

Odczytując jego wypowiedź można się zastanowić o co mu konkretnie chodziło i czy miał rację.

"wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń" – z niespełnionymi marzeniami zgodziłbym się od razu. Nie wiem o co chodzi z nieuzasadnionymi urojeniami, gdyż bardzo wiele rzeczy można pod to podciągnąć.

"Polskość wywołuje u mnie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać… Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski – tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem" – Pierwszej części wypowiedzi nie do końca rozumiem, mowa o fragmencie z brzemieniem – brzemię jako dla polityka czy jako dla człowieka czy jako Polaka.

Nie to żebym chciał bronić Tuska, ale jednak gdyby miał wyjebane na Polskę to raczej by o niej nie mówił w taki dosyć emocjonalny sposób. Zresztą to samo mógłbym powiedzieć o Kaczyńskim. Chodzi mi tylko o ich podejście do Polski. Co by nie powiedzieć ostatnie 30 lat zostało wykorzystane przez Polskę całkiem nieźle. No może nie jest idealnie i duuuuuużo jeszcze jest do poprawy, ale jednak mogło być znacznie gorzej… (że też ja to mówię!).

@reflex1

15.09.2020 00:32

@false_nine, Tu całość, już trochę inaczej to wygląda niż w opisie i artykule.

http://www.miesiecznik.znak.com.pl/6792011donald-tusk-polak-rozlamany/

@malcolm też zawołam, chociaż nigdy nie odpowiadasz jeżeli coś jest nie po Twojej myśli programowej.

@malcolm

15.09.2020 08:58

@reflex1, ale na co odpowiadać jak nic nie napisałeś co mogłoby być dyskusją? Musi być jakieś pytanie, teza, fakty etc żeby była polemika.

@malcolm

15.09.2020 09:00

@false_nine, zabarwienie to ma ta wypowiedź raczej negatywne – więc obojętna nie jest – czuć pogardę, drwinę z patriotycznych propolskich postaw etc. Wpisuje się to raczej w jego rodzinne tradycje gdzie dziadkowie o polskich korzeniach polecieli na ochotnika do niemieckiego wojska a on sam chwalił się że w domu do niego mówiono po niemiecku.

@republikaninPL

14.09.2020 22:25

@malcolm, Tusk to wyjątkowo obrzydliwy człowiek. Za oddanie sprawy katastrofy TU-154 powinien stanąć przed Trybunałem Stanu za zdradę interesu Polski, a za ten tekst o Polsce w ogóle nie wejść do polityki.

@false_nine

14.09.2020 23:35

@republikaninPL, tak naprawdę to my za wiele o tej sprawie to nie wiemy. Gdyby się okazało, że Ruscy faktycznie zestrzelili samolot to właściwie co byśmy zrobili? A no nic, obnażylibyśmy tylko naszą słabość. Bo na Rosję jesteśmy za krótcy, a nikt raczej nie będzie chciał umierać za Polskę (poza samymi Polakami rzecz jasna). W tym kontekście lepiej utrzymywać, że to wypadek.

Jeśli jednak okazałoby się, że Ruscy NIE zestrzelili TU-154 – to ciekawe co im powiemy po tylu latach oskarżeń.

@Harnas

15.09.2020 07:09

@false_nine, Otrucie Nawalnego powoduje spore komplikacje międzynarodowe, a zorganizowanie zamachu na głowę innego państwa spowodowałoby utratę przez Rosję zaufania na arenie międzynarodowej.

@malcolm

15.09.2020 09:03

@Harnas, ruscy są cwani – robią coś jak mogą coś ugrać więc kto i co robi a co widać to dwie różne sprawy. W to że stoją za obecną rozpierduchą w USA szybciej uwierzę niż w to że kogoś próbowali nieskutecznie otruć trucizną która jest łatwa do wykrycia i w 100% na nich wskazuje.