Król Belgów: Dziękujemy wam Polacy „Belgia jest wdzięczna Polsce”

Data: 30.09.2019 11:57

Autor: ziemianin

youtube.com

#codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #polska #belgia #genaralstanislawmaczek #1dywizjapancernamaczka

Podczas uroczystości w Lommel, upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia Flandrii przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, król Belgii Filip I powiedział, że „Belgia jest wdzięczna Polsce” – podaje TVP Info.

Król Belgów: Dziękujemy wam Polacy „Belgia jest wdzięczna Polsce”

– Chciałbym oddać hołd tym, którzy przelali krew za nas. Belgia jest wdzięczna Polsce. Dziękujemy wam Polacy – powiedział król Filip I.

Król Belgi w swoim wystąpieniu podkreślił, że w ciągu sześciu lat II wojny światowej życie straciło ponad 6 mln Polaków, a 5 mln obcokrajowców zginęło na polskiej ziemi. Jak mówił, ludność kraju została zdziesiątkowana, terytorium okrojone, a system polityczny nielegalnie zmieniony.

Jednak, gdziekolwiek było to możliwe, wasi rodacy kontynuowali walkę, dokonując wszędzie aktów odwagi. W swoim własnym kraju utworzyli największy ruch oporu w całej okupowanej Europie. A poza krajem, Polska utworzyła różne korpusy armii, które z wytrwałością i determinacją brały udział w niektórych największych bitwach o wyzwolenie – powiedział Filip I.

Król Belgii przypomniał również o wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego cztery lata temu. Jak mówił, w tym powstaniu, ludność miasta stanęła przeciwko nazizmowi w nierównej walce.

„Całe miasto zostało zrównywane z ziemią, a ponad milion mieszkańców zabitych lub deportowanych” – powiedział. Podkreślił, że w tym samym czasie Polacy brali udział w wyzwalaniu Belgii.

– Dzisiaj, wraz z wami, chciałbym oddać hołd tym, którzy przelali krew za nas. Wasi rodacy, którzy są pochowani tu w Lommel, należeli do 1. Dywizji Pancernej, która powstała krótko po nazistowskiej inwazji i był organizowana w Wielkiej Brytanii. Licząca 15 tys. żołnierzy dywizja przedostała się przez kanał La Manche w lipcu, aby we wrześniu 1944 roku wyzwalać belgijskie miasta – zaznaczył.

@lisq

01.10.2019 08:44

@FiligranowyGucio to raczej ogolnoeuropejska narracja. Belgia jednak nie jest tak ubogacona kulturowo jak sasiedzi i jako tako nadaje sie na cel migracji.

@FiligranowyGucio

01.10.2019 00:11

@ziemianin, Belgia to kraj w którym deportują(do kraju EU) za bójkę z policją i brak ważnego dokumentu ale nie za potwierdzone (przez służby wywiadowcze,)powiązania z terroryzmem…