W skrócie - młodzi Polacy to ekonimiczne jełopy, a do tego hipokryci

Data: 19.02.2020 13:39

Autor: Cheater

obserwatorgospodarczy.pl

#polska #ekonomia #gospodarka #niemcy

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez polsko-niemiecki zespół naukowców, młodzi Polacy są niespójni ekonomicznie, a ich poglądy wzajemnie się wykluczają, co w dużej mierze obrazuje wiedzę na temat kwestii ekonomicznych wśród najmłodszych wyborców.

Aż 55 proc. osób w wieku od 18. do 30. roku życia chciałoby likwidacji powszechnego systemu emerytalnego, a 46,5 proc. optuje natomiast za radykalną obniżką podatków. W tym przypadku widać pewną spójność i nawiązanie do idei gospodarczego liberalizmu, a wręcz leseferyzmu, który przewiduje możliwie najmniej państwa w gospodarce. Niestety dalsza część badania pokazuje, że leseferyzm młodych Polaków to tylko złudzenie.

Aż 72 proc. badanych oczekuje powszechnej bezpłatnej ochrony zdrowia. To oznacza, że młodzi ludzie chcą jednocześnie by państwo ingerowało możliwie najmniej w ich sprawy, a jednocześnie zaspokajało takie potrzeby jak prawo do bezpłatnego leczenia. Co ciekawe, aż 60 proc. osób będących za radykalną obniżką podatków chce bezpłatnej ochrony zdrowia. To bardzo zły rezultat, ponieważ prowadzi do bardzo niepokojących wniosków. Po pierwsze młodzi Polacy uważają, że państwo może działać wydajniej przy znacznie niższych wpływach, co jest dość naiwnym myśleniem. Po drugie nie widzą sprzeczności w swoim rozumowaniu, w którym chcą zjeść ciastko i mieć ciastko. Oznacza to po prostu tyle, że młodzi ludzie nie do końca orientują się w kwestiach finansowania państwa.

Ponadto 78 proc. popiera wolny rynek i zasadę konkurencyjności, a zarazem 80 proc. badanych jest za zagwarantowaniem przez państwo krajowym przedsiębiorstwom lepszych warunków rozwoju niż zagranicznym. Tutaj jednak należy dodać, że wbrew pozorom te dwie rzeczy są na swój sposób do pogodzenia, gdyż jest to powszechna praktyka m.in. na Zachodzie. W krajach Europy Zachodniej wolny rynek faktycznie istnieje, jednak krajowe firmy są często faworyzowane w przetargach, co widać np. we Francji i w Niemczech w przypadku floty samochodowej dla policji. Niemniej jednak są to pojedyncze przypadki w ogólnym rozrachunku te dwie odpowiedzi się wzajemnie wykluczają, co jak widać niektórym z nas nie przeszkadza.

Żeby było ciekawiej, to aż 56 proc. ankietowanych chce, aby państwo dopłacało do zakładania firmy. Przypominam, że ciągle mówimy o grupie ludzi, w której blisko połowa oczekuje drastycznej obniżki podatków.

A jak to wygląda w Niemczech?

Zupełnie inaczej. Za zniesienie powszechnego systemu emerytalnego jest zaledwie 12 proc. osób w wieku 18 – 30 lat. Za radykalną obniżką podatków 22 proc., a za dofinansowanie zakładania firm 48 proc. Z tym, ze zasada konkurencji jest dobra dla gospodarki zgadza się 74 proc. młodych Niemców.

Badania za naszą zachodnią granicą pokazują, że niemieccy rówieśnicy są zdecydowanie bardziej świadomi zasad ekonomii i polityki gospodarczej, co można wywnioskować z odpowiedzi. Są one znacznie bardziej kompatybilne i nie wykluczają się wzajemnie. W przypadku Niemców widać, że nie stronią od interwencji państwa w gospodarkę, ale wiedzą, że do tego potrzebne są odpowiednie przychody z podatków, które pozwolą to zrealizować. W przypadku młodych Polaków niespecjalnie widać tę zależność i trzeba zrobić wszystko by to zmienić.

Filip Lamański

@Cheater

21.02.2020 14:13

@Macer, masz kucyku – w linku znajdziesz beke z siebie i tobie podobnych kucyków:)

https://www.lurker.pl/p/h9OWC2Ff2

@Macer

20.02.2020 15:36

heh to widze mamy nowego neuropka na pokladzie. jak zwykle rozczulająco głupi, bedzie zabawnie. ciekawe ile wytrzyma tak bez wolania administracji na pomoc xD

@xeerxees

19.02.2020 18:03

@Cheater, czego się dziwisz plebs myśli że nie płaci podatków a dostaje od państwa i jest beneficjentem – to się sprawdza w przypadku madek

@Cheater

20.02.2020 12:14

@xeerxees, wiele to nie zmienia. Wole juz głupie madki, niż jeszcze głupszych Korwinistów, ktorzy twierdzą, że nalezy obniżać podatki i osłabiać rolę państwa (odwrotnie niz bogste kraje i wzorem takich akapów jak Somalia, Czad, Algieria… znalazłem ciekawą liste "państw minimum":)

@Macer

20.02.2020 15:29

@Cheater, i oczywiscie somalia XD jakie wy jelopy w tej neuropie jestescie, od 5 lat nie potraficie wymyslic nowego pocisku.

@Cheater

20.02.2020 15:59

@Macer, Poszukaj sobie neuropków w rodzinie trolnorynkowy tumanie. Napisalem Ci wyraźnie ze mam liste państw wg udzialu podatków w PKB. Akapy to tylko właśnie takie afrykańskie państwa upadłe. Korelacja jest jasna i bezdyskusyjna. Handluj z tym, a nie ze swoimi urojeniami.

@Macer

20.02.2020 16:38

@Cheater, no i widzisz, gdybys potrafil zdobywac wiedze inaczej niz prze filmiki na jutubie, to bys rozumial, ze stan obecny jest konsekwencją dziesiątek i setek lat rozwoju, a najlepsze, co mozna zrobic w wielu przypadkach z takimi statystykami jak ty wyskakujesz, to podetrzeć se nimi dupę. a biedę w afryce tez ta ksiazka tlumaczy. ale bron sie przed innym sposobem myslenia, broń! na pewno daleko dzieki temu zajdziesz. moze nawet w dupę prezesa Kaczyńskiego.

@Cheater

21.02.2020 12:46

@Macer,

"z takimi statystykami jak ty wyskakujesz, to podetrzeć se nimi dupę"

hehe, jak fakty nie pasują do wyobrażeń kuca, to tym gorzej dla faktów. elo kucu:)

@Macer

21.02.2020 13:30

@Cheater, mmm statystyki i fakty to to, co tygryski lubią najbardziej

@Cheater

21.02.2020 14:12

@Macer, hmmm kucata indukcja z dowodów anegdotycznych xD

to sobie poczytaj kucu:)

https://www.lurker.pl/p/h9OWC2Ff2

@false_nine

19.02.2020 14:11

@Cheater, Polacy budują poglądy na podstawie tego co widzą teraz i tego co mniej więcej się domyślić mogą. Skoro tu nigdy nie było innego systemu niż patologia to nie dziwmy się że polacy myślą tak jak myślą,.

@Macer

19.02.2020 14:01

@Cheater,

Ponadto 78 proc. popiera wolny rynek i zasadę konkurencyjności, a zarazem 80 proc. badanych jest za zagwarantowaniem przez państwo krajowym przedsiębiorstwom lepszych warunków rozwoju niż zagranicznym. w ogólnym rozrachunku te dwie odpowiedzi się wzajemnie wykluczają, co jak widać niektórym z nas nie przeszkadza.

nie, tu nie ma zadnego wykluczania. panstwo polskie jest wybitnie opresyjne wzgledem wlasnych obywateli i ich firm, a protekcjonistyczne wzgledem inwestorow zagranicznych. de facto polacy chcą, zeby nam samym nie dopierdalac i nie wspierac obcych – a to wlasnie jest wolny rynek. taki przyklad pierwszy z brzegu do zobrazowania – firmy rodzime muszą placic podatki na stalych zasadach, a nowe zagraniczne wprowadzają sie do stref ekonomicznych gdzie mają obniżki, albo nawet dostają ogromne zasilki, jak ostatnio mercedes w jaworze.

Po pierwsze młodzi Polacy uważają, że państwo może działać wydajniej przy znacznie niższych wpływach, co jest dość naiwnym myśleniem. Po drugie nie widzą sprzeczności w swoim rozumowaniu, w którym chcą zjeść ciastko i mieć ciastko. Oznacza to po prostu tyle, że młodzi ludzie nie do końca orientują się w kwestiach finansowania państwa.

bardzo dobrze sie orientują, bo wiedzą jak wiele z pieniedzy placonych w podatkach jest rozkradanych lub marnowanych. o tym jakie pałace zus sobie zbudował chyba nei trzeba przypominac.

wysokie wyniki opcji socjalistycznych są zresztą efektem dlugotrwalej i wszechobecnej etatystycznej propagandy.

@Cheater

19.02.2020 15:17

@Macer

wysokie wyniki opcji socjalistycznych są zresztą efektem dlugotrwalej i wszechobecnej etatystycznej propagandy

Rly? a co powiesz o wszystkich bogatszych od Polski krajach Europy? W niektórych do wyboru masz tylko partie socjalistyczne i turbosocjalistyczne.

bardzo dobrze sie orientują

Dokładnie. To w bogatych krajach same ekonomiczne tumany, ktore sie nie orientują, a polaczki sie orientują. Dlatego to Polska ma lepszą gospodarkę i najbogatsze społeczeństwo… oh, wait

@Macer

19.02.2020 16:24

@Cheater,

co powiesz o wszystkich bogatszych od Polski krajach Europy? W niektórych do wyboru masz tylko partie socjalistyczne i turbosocjalistyczne.

dokladnie to samo, tylko tam obecna forma trwa dluzej

To w bogatych krajach same ekonomiczne tumany, ktore sie nie orientują, a polaczki sie orientują. Dlatego to Polska ma lepszą gospodarkę i najbogatsze społeczeństwo…

no, to troche z przekąsem. dlaczego jestesmy biedni to tlumaczy ta ksiazka: https://www.lurker.pl/p/jj8s47P-_

@Cheater

20.02.2020 06:34

@Macer, Książka 20leciu międzywojennym tlumaczy biede Polski? Dobrze sie czujesz? Koreańcom to powiedz, ktorzy w pół wieku z biedy wskoczyli do top świata, zamisat tak jak polaczki tylko szukać usprawiedliwień swego nieudacznictwa. …do tego szukać go w dalekiej przeszłości.

Zresztą kazdy, kto wierzy w trolnyrynek jest tumanem i właśnie przez takich ekonomicznych ignorantów w Polska jest skazana na bycie krajem nizszej kategorii.

@Macer

20.02.2020 10:32

@Cheater, nie wiem co maja do tego koreanczycy, ktorzy dostali wsparcie USA, bo ci potrzebowali bazy wojskowej obok chin, a my z kolei jestesmy celowo utrzymywani w biedzie przez „najwiekszych sojusznikow”, czyli niemcow.

tak, z dwudziestolecia, i wyobraz sobie, opowiada o rzeczach ponadczasowych, bo wlasnie m.in. o podejsciu czlowieka do rozwoju. i wysmiewa szukanie jakichkolwiek usprawiedliwien. ja wiem ze czytanie ksiazek ogólnie boli i jest niemodne, bo latwiej posluchac hehe jutubera i udawac mądrego, ale mimo wszystko zachecam. nie boj sie, to nie jest o wolnym rynku.

@Cheater

20.02.2020 12:11

@Macer, Korenczycy rozwineli sie dzieki wsparciu US? To jest wg Ciebie główna przyczyna? Moze jeszcze wierzysz ze Plan Marshalla jest kluczem sukcesu gospodarczego państw zachodniej Europy?:)

(nie bede tego szerszej komentował. Jak ktoś nie rozumie, że polaczki to rasa niższa, to na siłę nikt mu nie przetłumaczy)

A co do czytania książek, to było to orane pierdyliard razy. Nie liczy sie czytanie książek, tylko zbieranie określonej wiedzy i informacji. Nieważne czy z książek czy z jutuba. Ile daje czytanie książek widać po listach bestsellerów Empiku:) – od czytania książek to Polacy sa coraz głupsi. Sam jesteś ciekawym przykładem – przeczytałeś jakąś książkę o 20leciu międzywojennym i teraz szerzysz komiczne teorie, ze tam jest przyczyna nieudacznictwa Polaków:) Widać jak na dłoni o ile zmądrzałeś dzieki tej książce:)

@Macer

20.02.2020 15:26

@Cheater, no kurwa co za półmózg XD ciekawe co robisz w zyciu.

jest napisana nawet nie w dwudziestoleciu, tylko w czasie II wojny, i nie jest o dwudziestuleciu, tylko ogolnie o historii polski. juz widac jak ty efektywnie potrafisz zdobywac wiedze, jak nawet przeczytanie opisu ze zrozumieniem cie przerasta. „orane” to chyba bylo przez takich samych „intelektualistow” jak ty XD pewnie uczenie sie w szkole biologii i historii tez jest bez sensu, bo przeciez nie jest potrzebne do zapierdalania na zmywaku ani na budowie.

od tego „zbierania okreslonej wiedzy i informacji” z gównoźródeł, bez ich zrozumienia i znajomosci kontekstu, to nam wyrosło pokolenie takich debili jak widac w internecie, nie potrafiacych o niczym dyskutowac ani samodzielnie myslec, do tego antyszczepionkowcy i ziębiści.

@Cheater

20.02.2020 16:01

@Macer, takie to gadki z trolnorynowymi tumanami. Podasz im liczby albo fakty, to Ci odpowiedzą książeczkami o 20leciu międzywojennym, albo w ogole Rothbardem xD

Gdyby nie podatki, kazdy z nich bylby milionerem xD

Elo dzieciaku

@Macer

20.02.2020 16:50

@Cheater, juz ci dwa razy napisalem, ze to nei jest o dwudziestoleciu, to jest praca historiozoficzna, odnosi sie do dowolnych czasow, o ile masz troszke inteligencji i zdolnosci interpretacyjnych.

no ale pisowskiemu platnemu trolowi faktycznie nie są te rzeczy potrzebne, za wiele wymagam.

@Cheater

21.02.2020 12:48

@Macer,

"praca historiozoficzna"

zgniłem. Jak ktos jest za głupi na liczby, to musi wierzyć w pierdololo pisane prozą xD

@Macer

21.02.2020 13:27

@Cheater, jestes coraz zabawniejszy. lekcewazenie filozofii typowe dla postmodernistycznych biedaintelektualistow. nawet nie zajrzales, a znalazlbys cos dla siebie, tam sporo wnioskow jest wyciaganych ze statystyk. broń sie dalej przed wiedzą, dobrze się bawię.

pochwal sie, kim to jestes, skoroś taki mądry do liczb, cwaniaczku xD