Niemcy obniżą stawkę VAT i wypłacą wszystkim bon rodzinny

Data: 29.06.2020 22:03

Autor: ziemianin

bankier.pl

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #niemcy #podatki #bon #pieniadze

W ramach przyjętego przez rząd Niemiec programu wsparcia osłabionej kryzysem koronawirusowym koniunktury Bundestag uchwalił w poniedziałek obniżenie na czas do końca br. stawek podatku VAT oraz wypłacenie każdej rodzinie jednorazowych zasiłków 300 euro na każde dziecko.

Niemcy obniżą stawkę VAT i wypłacą wszystkim bon rodzinny

A u nas?

Nowe podatki i podwyżki istniejących od Dudy

Jeśli – jak się przewiduje – rozwiązania te zatwierdzi jeszcze w poniedziałek po południu Bundesrat, wejdą one w życie z dniem 1 lipca.

By zwiększyć siłę nabywczą społeczeństwa, podstawowa stawka podatku VAT zostanie obniżona z 19 do 16 proc., a stosowana wobec wielu artykułów żywnościowych i towarów codziennego użytku stawka specjalna z 7 do 5 proc. Jak pisze agencja dpa, wiele supermarketów oraz salonów samochodowych i meblowych zapowiedziało już, że pozwolą swym klientom w pełni skorzystać z tych ulg i od początku tygodnia podejmą akcję obniżania cen.

Dodatkowe jednorazowe świadczenie 300 euro obejmie wszystkie dzieci, na które przysługuje zasiłek na dziecko. 200 euro wypłacone zostanie wraz z zasiłkiem na wrzesień, a 100 euro w październiku.

Szacuje się, że spowodowana obniżką stawek VAT utrata wpływów podatkowych wyniesie 13 mld euro, a wydatki na jednorazowe bony na dzieci sięgną 5,4 mld euro. Koszty te poniesie w całości budżet federalny – podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych elementów pakietu wspierania koniunktury. Dlatego minister finansów Olaf Scholz zapowiedział już zaciągnięcie przez państwo dodatkowych kredytów, co zwiększy ich łączny tegoroczny wolumen do rekordowych 218,5 mld euro. Odpowiednią nowelizację budżetu Bundestag ma uchwalić jeszcze w tym tygodniu.

@malcolm

29.06.2020 22:21

@ziemianin, I prawidłowo – a nie kasa dla górników co tylko 14 pensji mają.

@drit

30.06.2020 06:17

@malcolm,

"I prawidłowo"

Otóż nie, to jest tu i tam zwykłe przekupstwo wraz z próbą sztucznego pobudzenia gospodarki większą konsumpcją. Może i zadziała ale na krótko – aby do wyborów do reichstagu.

To jest taki Keynesizm w przyśpieszeniu, Keynes postulował pobudzanie gospodarki przez czasochłonne

inwestycje w infrastrukturę, skutkujące wyższymi kwotami waluty na wolnym rynku dla pariasów.

Miało to być remedium na deflację a nie sztuczne pobudzanie wzrostu gospodarczego za wszelką cenę i w nieskończoność.

Katastrofa w PKB całej Unii zaczęła się w ostatnim kwartale 2019, uzgodniony cyrk z koniowirusem miał zresetować gospodarki, wygląda, że nie pykło.

Inna sprawa, że jeśli zawali się system u niemca to kaskadowo w całej Unii.

Nic to, na razie orkiestra gra, że horyzont pod dziwnym kątem (i woda co rusz chlupie) to jego problem.