@J23

15.09.2020 06:28

@johny11palcow, cocacola akurat jest w 100% produkowana w PL i to chyba w 2 fabrykach.

@xeerxees

14.09.2020 21:28

@johny11palcow, czy hiszpańskie pomidory przywiezione przez polską firmę do Polski, zapakowane w polskiej fabryce do puszki, przewiezione do sklepu i wyłożone przez Polskiego pracownika na półkę są bardziej Polskie czy Hiszpańskie, ekonomia to łańcuch połączony liczy się wkład narodowy w produkt końcowy.

@malcolm

14.09.2020 21:15

@johny11palcow, są tak polskie jak polska jest biedrona :-)

w Polsce robią je Polacy w firmie zarejestrowanej i czasem płacącej podatki w Polsce. (cola może nawet jest z polskiego cukru, wody z etykietką z polskiego papieru i może nawet w butelce z tworzywa a Orlemu (no zapewne z ruskiej ropy więc pośrednio wspieramy ruskie media ale trudno)

@sernik

15.09.2020 11:57

@malcolm, @xeerxees, @J23, sednem problemu jest to, że przez 10 lat nie płacili/płacą podatków, stosowane są różne sztuczki księgowe, żeby podatków nie płacić i dalej nie wprowadzano obiecanego podatku od obrotu. Oprócz wpływu na budżet państwa, to dzięki temu zwiększają przewagę nad sklepikami Kowalskiego. Kolejna istotna kwestia to obniżona pozycja dostawców sieci tj. producentów z uwagi, że sieci zdominowały handel tj. grubo ponad 50% produktów jest sprzedawane wyłącznie poprzez ich sklepy. W konsekwencji wpływa to też na wybór jaki mają konsumenci .

Reszta to fasada czyli takie akcje kupuj co polskie – to faktycznie mają odwrócić uwagę od istoty sprawy, wręcz wprawić w poczucie, że konsumenci będą mieli istotny wpływ na to będzie na półkach w sieciach. Już widzę sukces takich akcji – wystarczy odpowiedzieć sobie np. na pytanie pt.: Jaką maja alternatywę w perspektywie np. 6 miesięcy.

Jeśli konsument miałby uczciwy wybór j to dziadowski towar z zachodu nie wytrzyma konkurencji z naszym i to bez jakichkolwiek akcji typu nacjonalistycznego.

@Borok

14.09.2020 19:58

@johny11palcow, no cóż, pieniądz nie ma obywatelstwa… W. Lidlu pewnie przebiją i pojawi się akcja Polskie Obozy Koncentracyjne…