Data: 27.11.2019 16:44

Autor: kisiel

Jak manipuluje TVP Info? Na przykładzie tego artykułu (kumpel się na tym zna, to mi powiedział): https://www.tvp.info/45530340/internetowi-bukmacherzy-placa-coraz-wyzsze-podatki

"Dochody z opodatkowania zakładów wzajemnych zawieranych przez internet wzrosły z 88 mln zł w 2016 roku do 465 mln zł w 2018 roku."

Cyfry pewnie prawdziwe, trzeba wzbudzić w czytelniku, że dochody z opodatkowania znacząco wzrosły.

Fakty: szara strefa skurczyła się w tym segmencie rynku z 90% do 60%, czyli dużo jest pieniędzy jeszcze do wykopania

"Udział dochodów z podatku od gier w całkowitych dochodach budżetu państwa nie zmienia się jednak znacząco w czasie – w 2018 r. wyniósł zaledwie 0,5 proc. i był podobnych jak w poprzednich latach”

Fakty: przydałoby się tutaj porównanie, jak jest w innych krajach podobnych do Polski (może nie na Malcie, ale pewnie zaryzykuje stwierdzenie, że w Niemczech ten udział jest większy)

„Podstawą do jego zapłaty jest najczęściej suma wpływów uzyskanych z organizacji gier. Podatek od gier nie jest więc podatkiem od wygranych (te opodatkowane są podatkiem dochodowym), a podatkiem nakładanym na organizatorów gier”

Fakt: w przypadku zakładów bukmacherskich (a o nich jest mowa) działa ten podatek tak, że stawiając 100 zł, 12 zł jest pobierane z kasy, którą gracz wkłada jako podatek

"Stawki podatku od gier różnią się w zależności od rodzaju gry. Wynoszą od 2,5 proc. dla zakładów wzajemnych na sportowe współzawodnictwo zwierząt (np. wyścigów konnych) do 50 proc. dla gier na automacie, gier cylindrycznych, gier w kości oraz gier w karty (oprócz pokera rozgrywanego w formie turnieju, objętego stawką 25 proc.). "

Fakt: nie podano, że podatek od reszty zakładów wzajemnych (m.in. sportowe współzawodnictwo ludzi) wynosi 12% od obrotu (za wyjątkiem sportowego współzawodnictwa zwierząt)

#polska #bekazpodludzi

@ksigi

27.11.2019 16:53

@kisiel, Nie od dziś wiadomo, że TVPiS to najbardziej rzetelna telewizja. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)