Data: 15.04.2019 16:41

Autor: Judasz

Duża wina jest po stronie taksówkarzy, którzy nie zrobili takiej appki, jasnych cenników, w taxi jeżdżą złomy i 70 letni ludzie o mentalności ubeka. To się powinno zmienić i gdyby powstał typowo polski "Uber" na Polskę, to zmiótłby cały ten bajzel. Z drugiej strony, korporacje taksówkarskie są za słabe by konkurować z takim molochem. Państwo Polskie pozwoliło by lis wlazł do kurnika i upłynie sporo wody w Wiśle, zanim kury się zbiorą i zadziobią intruza.

Jaka korporacja dzisiaj, jest w stanie wyłożyć kilkadziesiąt milionów na aplikację typu Uber? Koszt produkcji zamknąłby się w kilku milionach, ale jest też marketing.

Osobiście, jestem za protekcjonizmem. W UE nie bardzo jest jak to robić, możemy tylko rzucać kłody pod nogi różnym Lidlom czy Kerfurom. Natomiast Ubera możemy choćby nawet jutro wypierdolić z Polski.

Lime od hulajnóg, też powinien być natychmiast wypierdolony stąd. Polskie firmy mogą same to ogarnąć, a wpuszcza się molocha.

#taxi #gospodarka #biznes #uber

@kisiel

15.04.2019 16:52

@Judasz, przecież jakoś sobie "poradzono" z zagranicznym hazardem poprzez blokadę stron tego typu. Dlaczego teraz nie może przyjść pora na Uber (ironia mode off) – można przerobić wiersz "Kiedy przyszli" pastora Martina Niemöller'a na:

1)Kiedy przyszli po hazardzistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież hazardzistą.

2)Kiedy przyszli po terrorystów, nie protestowałem. Nie byłem przecież terrorystą.

3)Kiedy przyszli po piratów, nie protestowałem. Nie byłem przecież piratem.

4)Kiedy przyszli po uberowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież uberowcem.

5)Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było.

Krótkie objaśnienie:

1) Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą

2) ewentualne wprowadzenie TERREG

3) ACTA2

4) ewentualna blokada Ubera

5) chyba nie trzeba tłumaczyć – puenta jako zadanie domowe

@Judasz

15.04.2019 16:57

@kisiel, a mnie to śmieszy, że młodzi użytkownicy internetu, traktują atak na Ubera, jako atak na wolność. Gówno wolność, skoro Uber służy za wehikuł wyprowadzania forsy z Polski. Ta forsa powinna być opodatkowana i ładowana w naszą infrastrukturę.

Jebać wolny rynek, on się nie wszędzie sprawdza, bo wielkie molochy rosną do poziomu, z którym nikt nie ma szans rywalizować.

Dlaczego pół Europy już zbanowało Ubera?

Tak samo powinno być z Google, Youtube, Apple, tylko jest zasadniczy problem. Akurat tutaj nie istnieje żadna alternatywa i takie posunięcie rozwścieczy miliony ludzi. Jedno jest pewne, wielkie potęgi gospodarcze nie zostały zbudowane dzięki wolnemu rynkowi.

Jak to funkcjonowało w Japonii? :D Chcecie mieć telewizor, zbudujcie sobie sami i embargo na amerykańskie TV.

@Judasz

15.04.2019 17:01

@kisiel, swoją drogą, są obszary, gdzie możemy zawojować nasz i europejski rynek… dlaczego wszystkie ubrania ciągniemy z Chin, a w Polsce jest tylko kilku producentów? No właśnie, w tym obszarze, Chiny powinny być już dawno zbanowane, a tymczasem Wólka Kosowska zaopatruje 90% kraju w chińskie badziewie ;)

@kisiel

15.04.2019 17:09

@Judasz, ja tylko napisałem, że jak się zacznie blokować internet to zakusem władzy (ale też dużych firm, które prawnie podlegają pod władzę) jest blokowanie coraz większej liczby rzeczy – patrząc przez KRLD aż do YouTube, gdzie są zablokowane kanały północnokoreańskiej TV. Z jednej strony mogłoby mi być to obojętne, że blokuje się coraz więcej rzeczy w necie, ale nie chcę, aby internet wyglądał jeszcze gorzej.

I teraz przechodzimy do pytania zasadniczego: twierdzisz, że mamy w Polsce wolny rynek? Po pierwsze rynek doskonałej konkurencji to tylko teoria, a obciążenia podatkowe są bardzo daleko od tego stanu.

Oczywiście wyprowadzanie forsy z kraju jest niezgodne z prawem, ale nie należy wylewać dziecka z kąpielą, tylko należy sprawić, aby coraz więcej firm mogło się zalegalizować.

PS Zawsze będzie jakiś poziom szarej strefy w Polsce, tylko, że on nie może wynosić n.p. 50% (jak jeszcze MF się chwali, że walczy ze szarą strefą w hazardzie, że udało im się zbić ją z 80% do 50%) a 10% to byłby ideał.

@Judasz

15.04.2019 17:22

@kisiel, zgadzam się, że trzeba ponad wszystko zmuszać te firmy do płacenia podatków w kraju. Te elektryczne hulajnogi Lime również kradną forsę. W Polsce płacą tylko VAT, a dochodowy chuj wie gdzie, zaśmiecają polskie miasto i podbierają klientów komunikacji miejskiej i taksiarzom. Są polskie firmy tego typu, ale mają pod górkę, bo płacą dochodowy w Polsce.

Jest jeden sposób by ich zmusić wszystkich, podatek obrotowy. W Polsce generuje się 4 biliony $ przychodu przez spółki, a CIT to zaledwie 34 miliardy. Wszyscy kurwa optymalizują i wyprowadzają forsę.

@kisiel

15.04.2019 17:35

@Judasz, tylko nie może być ten obrotowy za wysoki i powinien być możliwie jednolity, a na przykład w hazardzie w dużej liczbie krajów UE (to taka ciekawostka) stosuje się specyficzny podatek przychodowy tzw. GGR (Gross Gaming Revenue). Ogólnie się chyba zgadzamy, że więcej przychodu/obrotu powinno być opodatkowane zamiast dochodu.

@Judasz

15.04.2019 17:36

@kisiel, dokładnie tak, jeśli opodatkowany jest dochód, to spółki staną na rzęsach by pokazać stratę ;)