Data: 10.10.2019 19:52

Autor: FiligranowyGucio

Bardzo ciekawy wykład.

Aby przekazać geny do następnego pokolenia, pasożyty wykorzystują ciała innych zwierząt na różne sposoby. Są w stanie nimi manipulować i zmusić ich do samobójczej śmierci, zmienić ciało gospodarza w posłuszną kukłę czy też pozbawić strachu przed drapieżnikami. My prawdopodobnie także jesteśmy podatni na ich działanie. Podczas wykładu przyjrzymy się kilku przykładom interesujących zależności pomiędzy pasożytami, ich gospodarzami oraz środowiskiem, w którym jedni i drudzy próbują realizować swoje biologiczne cele.

Dr Mariusz Gogól jest biochemikiem, pracuje w Instytucie Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach. Zajmuje się także popularyzacją nauki. Członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Nauka na żywo II: wielkie debaty – zadanie finansowane w ramach umowy 761/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Pasożyty: mistrzowie manipulacji, Mariusz Gogól

https://www.youtube.com/watch?v=P1QuT4YeMhQ

#przyroda #pasozyty #chemia #nauka #biologia

@Ijon_Tichy

10.10.2019 20:39

@FiligranowyGucio, Jeszcze coś o lichwiarzach z wiadomej nacji (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

@ksigi

10.10.2019 20:16

@FiligranowyGucio, Tutaj coś podobnego.

https://www.youtube.com/watch?v=zBHExslVBxA

@FiligranowyGucio

10.10.2019 20:22

@ksigi, Dzięki :)

@Kiszony

10.10.2019 20:00

@FiligranowyGucio, Zobacz ile jeszcze nie wiemy i odkrywamy…. a ilu tu takich było "że nie i ch…" My sami i wszystko co nas otacza kryje jeszcze wiele zagadek, nieprawdaż?

@FiligranowyGucio

10.10.2019 20:20

@Kiszony, Rozmawiając z wieloma osobami na temat schizofrenii spotykam się z komentarzami,że to owsiki lub jakieś inne parazyty są odpowiedzialne za powstawanie objawów.Wydaje się to trochę prawdopodobne,na początku studium tego tematu podejrzewałem też grzybicę a także zakwaszenie organizmu.Moje objawy udało się wyeliminować bez lekarstw co uważam za sukces lecz do dzisiaj nie jestem wstanie określić dokładnych przyczyn.Może to też być trauma,która zmienia skład chemiczny w mózgu ponieważ w schizofrenii występuje też PTSD.(Post-traumatic stress disorder).Temat uważam dalej za otwarty…