X.Org/FreeDesktop.org szuka sponsorów lub może musieć ograniczyć ciągłą integrację hostingu

Data: 28.02.2020 10:14

Autor: R20_swap

phoronix.com

Koszt hostingu w chmurze – a zwłaszcza hostowania własnej instancji GitLab i prowadzenia ciągłej integracji (CI) projektów FreeDesktop.org – obciąża finansowo X.Org Foundation.

Fundacja X.Org szacuje, że ich roczne wydatki na hosting osiągną w tym roku do 75 000 USD i 90 000 USD w 2021 r. Hosting gitlab.freedesktop.org odbywa się w Google Cloud. Koszt ten nie obejmuje kosztów żadnych ciągłych elementów integrujących, ale jedynie wydatki związane z przechowywaniem i obsługą artefaktów kompilacji i obrazów z chmury do zewnętrznych elementów biegających.

Ze względu na rosnące koszty i brak gwarantowanych stałych sponsorów, podczas gdy obecne koszty hostingu są niezrównoważone, Fundacja X.Org może potrzebować wyłączyć funkcję ciągłej integracji (CI) w nadchodzących miesiącach, jeśli nie otrzymają dodatkowego finansowania. Zarząd szacuje, że hosting bez funkcji CI kosztowałby około 30 000 USD rocznie. Obecnie szacują, że mogą potrzebować ograniczyć hosting CI w okresie od maja do czerwca, jeśli nie uzyskają dodatkowych sponsorów.

Rada Fundacji X.Org wydała to wczesne ostrzeżenie na liście mailingowej oraz jako wezwanie dla wszystkich sponsorów. Jeśli Twoja organizacja jest zainteresowana pomocą w podniesieniu tej znaczącej karty w chmurze, skontaktuj się z tablicą X.Org .

Infrastruktura FreeDesktop.org/X.Org była wcześniej przechowywana na serwerach takich jak Portland State University i MIT, ale ich konfiguracja hostingu GitLab znajduje się w chmurze Google. Wygląda na to, że inną opcją byłoby próba migracji wysiłków CI z powrotem na dedykowany serwer (serwery) lub znalezienie tańszego dostawcy chmury. Podczas hostowania w Google Cloud, zakres darmowych usług, które wydają się być oferowane przez Google w tym momencie, zatrudnia administratora do konfiguracji FreeDesktop.org. Te notatki ze spotkania wskazują, że Google jest skłonny zatrudnić administratora, o ile może wybrać administratora, który go nadzoruje.

FreeDesktop.org GitLab zapewnia hosting nie tylko dla X.Org, ale także Wayland, Mesa i pokrewnych projektów, a także takich jak PipeWire, Monado XR, LibreOffice i wielu innych projektów open-source / Linux.

17 komentarzy

#xorg #x11 #opensource #linux

Data: 19.01.2020 08:28

Autor: R20_swap

Mamy nadzieję, że nie zarezerwowałeś jeszcze biletów na XDC2020, ponieważ coroczna konferencja X.Org, ponieważ miejsce wydarzenia – i kraj goszczący – może się zmienić.

Coroczna konferencja programistów X.Org odbywa się co roku między różnymi obiektami w Ameryce Północnej i Europie. W ubiegłym roku ogłoszono, że XDC2020 będzie hostowany w Gdańsku przez polską lokalną załogę w firmie Intel. Ale teraz decyzja ta jest poddawana ponownej ocenie w kwestii znalezienia bardziej przyjaznego i integracyjnego kraju na to wydarzenie.

Jeden z ich członków zwrócił uwagę zarządu X.Org na to, że niektóre lokalne gminy wprowadziły niedawno w Polsce „strefy przeciw LGBT”. Te strefy wolne od LGBT są uważane za niewykonalne i symboliczne ( szczegóły na Wikipedii), ale może spowodować zmianę lokalizacji XDC2020.

#spierdolenie #xorg #szmaty #afera #linux #skandal #polska #lgbt

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=XDC-2020-Options-Outside-Poland

Wrzucicie na wypok?Może aferę zrobią( ͡° ʖ̯ ͡°)

X.Org Server 1.20.7 wydany z garścią poprawek do ustawień GLAMOUR +

Data: 14.01.2020 21:39

Autor: R20_swap

phoronix.com

Bez śladu X.Org Server 1.21 na horyzoncie, wydania punktowe X.Org Server 1.20 kontynuują pracę.

Twórca grafiki Intel Linux, Matt Turner, wydał X.Org Server 1.20.7 jako najnowszą wersję punktową, składającą się z czternastu zmian. Zmiany dotyczą głównie bitów sterowników GLAMOUR i xf86-video-modeset, ale także niektórych aktualizacji Solaris za pośrednictwem Alana Coopersmith firmy Oracle.

Aaron Plattner z firmy NVIDIA dodał do DDX ustawienia wideo xf86 trybu sprawdzania wokół weryfikacji inicjalizacji RandR, Kenneth Graunke Intela ma teraz sterownik do ustawiania trybu za pomocą EGL_MESA_query_driver, aby wybrać sterownik DRI, jeśli to możliwe (potrzebne dla sterownika Iris), i kilka innych poprawek do ustawiania trybu też tam są. Graunke dodał również zmianę do GLAMOUR, aby również zapytać o nazwę sterownika za pośrednictwem EGL_MESA_query_driver, co jest dobrą wiadomością dla sterownika Iris Gallium3D.

Michel Dänzer z Red Hat ma również poprawki sterowników XWayland, GLAMOUR i ustawiania trybów.

Lista zmian znajduje się na stronie xorg-announce .

Przynajmniej X.Org Server 1.20.7 jest w samą porę na włączenie do Ubuntu 20.04 LTS, podczas gdy wygląda na to, że xorg-server 1.21 z pewnością nie wejdzie w to wydanie i kto wie, kiedy ta aktualizacja z licznymi zmianami GLAMOUR / XWayland będzie faktycznie zostanie wydany, biorąc pod uwagę, że nie ma aktualnego menedżera wydania.

#linux #xorg

Używasz Linuksa z Waylandem? Co musisz wiedzieć

Data: 24.12.2019 15:23

Autor: R20_swap

makeuseof.com

Aspekty pulpitu Linuksa cały czas się zmieniają, ale niektóre komponenty istnieją już od dziesięcioleci. Weź X Window System (znany przede wszystkim jako X). Trwają prace nad stworzeniem zamiennika, który będzie szybszy i bezpieczniejszy. Tym zamiennikiem jest Wayland.

Wayland już dawno się pojawił, a kilka systemów operacyjnych opartych na Linuksie przyjęło go jako domyślny protokół serwera wyświetlania. Jeśli twój jeszcze tego nie zrobił, jest szansa, że ​​wkrótce. Oto, co to znaczy używać Linuksa z Waylandem.

#wayland #gui #linux #xwindow #xorg #grafikakomputerowa