#Przemyslenia - Zwycięstwo świętowane klęską - autor M.

Data: 14.08.2020 12:32

Autor: ziemianin

https://szukajdalej.com

#przemyslenia #antykomunizm #historia #koronawirus #Polska #prawoisprawiedliwosc #rocznica #rzadmateuszamorawieckiego #wojskopolskie #aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci

#Przemyslenia – Zwycięstwo świętowane klęską – autor M.

Nowy polski prezydent Rafał Trzaskowski, w ramach polityki ukierunkowanej na europeizację polskiego społeczeństwa, zapowiedział jak najbardziej skromne obchody rocznicy Bitwy Warszaw… Oh, wait. Przecież przy władzy jest dalej Andrzej Duda oraz obóz Prawa i Sprawiedliwości. A i tak różnicy specjalnie nie widać. Obchody jednego z największych triumfów polskiego oręża będą więc totalną klapą, podobnie jak wcześniej stulecie odzyskania niepodległości.

Zasadniczo już dawno zabrakło palców u rąk i nóg, aby wyliczyć wszystkie wpadki oraz zwykłe kłamstwa PiS-u. Miało być wstawanie z kolan i nie oddawanie ani guzika, a zamiast tego jest dyktat amerykańskiej ambasador. Polscy pracownicy mieli wreszcie mieć lepszą pozycję wobec pracodawcy, lecz zamiast tego cierpią z powodu niedofinansowania inspekcji pracy oraz presji płacowej ukraińskich imigrantów. Frankowicze mieli dostać wsparcie w walce z bankami, gdy tymczasem otrzymali bankstera na stanowisku szefa rządu.

Rządzący nie są nawet w stanie zrobić nawet najprostszych rzeczy, bo jednak łatwiej uczcić ważną historyczną rocznicę niż choćby zreformować służbę zdrowia. Zwłaszcza jeśli na gębach ma się tyle patriotycznych frazesów, dzięki którym wciąż można zmobilizować spory elektorat, co pokazały niedawne wybory prezydenckie.

To jednak tylko teoria. Nawet postawienie pomnika z okazji 100-lecia zwycięstwa nad bolszewikami okazało się zbyt trudne dla rządzących. Tak jak zima co roku zaskakuje drogowców, tak wielkie rocznice są ogromnym zaskoczeniem dla PiS-u. Zupełnie jakby daty w kalendarzu były zmienne i nieprzewidywalne, jak warunki pogodowe. Można było doskonale zaobserwować te zjawisko dwa lata temu, kiedy rządzący pospiesznie chcieli przejąć Marsz Niepodległości.

Ówczesne działania były związane właśnie z całkowitą klapą ich własnych projektów. Czy ktokolwiek pamięta w ogóle działania podjęte przez państwo z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości? Nie? I bardzo słusznie. Bo ograniczono się do nudnawych, lokalnych akademii, postawienia paru ławeczek i wspomnianego przejścia paru metrów Alejami Jerozolimskimi przez prezydencką kolumnę. Nie było za to niczego, co można byłoby pamiętać po latach. Chyba, że w naszej pamięci utkwił uchwalany na ostatnią chwilę projekt 12 listopada wolnego od pracy.

Podobnie będzie więc z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej. 15 sierpnia nie dojdzie do odsłonięcia choćby długo zapowiadanego pomnika. Ani w postaci łuku triumfalnego, ani wzbudzającego skądinąd spore kontrowersje projektu monumentu, który w przyszłości ma stanąć na warszawskim Placu na Rozdrożu. Nie ma też oczywiście mowy o Muzeum Bitwy Warszawskiej. Powstanie takiej placówki wymaga czasu. A tego przecież nie… a nie, jak najbardziej był. Wszak PiS rządzi od pięciu lat.

Sobotnie obchody wielkiego polskiego triumfu to jedynie powtórka z błędów popełnionych w 2018 roku. Najgorszy jest jednak fakt, że teraz rządzący będą mieli wytłumaczenie swojej nieudolności. Będzie nim oczywiście koronawirus,. Z łatwością będzie można zamknąć nim usta wszystkim krytykom. Pod jego pretekstem odwołano wszak już defiladę wojskową na Wisłostradzie. Szkoda, że nie zrobiono tego samego z wiecami wyborczymi Dudy. Przynajmniej nie trzeba byłoby słuchać tylu pustych frazesów.

15 sierpnia 2020 roku przejdzie do historii jako klęska. Paradoksalnie będzie to bardzo polskie. Wszak klęski umiemy świętować najlepiej.

Uzależniamy się od USA. Podpisaliśmy 123 umowy na dostawę sprzętu wojskowego

Data: 24.06.2020 23:01

Autor: Graf_Spee

businessinsider.com.pl

"Polska jest w tej chwili w trakcie przeprowadzania 123 umów zakupu sprzętu wojskowego w USA" – przekazał jeden z urzędników Białego Domu na briefingu przed przylotem prezydenta Andrzeja Dudy do Stanów Zjednoczonych. Współpraca obronna ma być jednym z tematów rozmów prezydentów, Dudy z Trumpem.

#usa #polska #militaria #wojskopolskie

Pułkownik Ryszard Kukliński. Bohater czy zdrajca?

Data: 13.06.2020 11:18

Autor: ziemianin

pl.wikipedia.org

#prl #ryszardkuklinski #jackstrong #aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #polska #oficer #honor #patriota #usa #ukladwarszawski #nato #wojskopolskie #wojsko #ludowewojskopolskie #zsrr

Pułkownik Ryszard Kukliński, dziś mija rocznica jego urodzin (ur. 13 czerwca 1930 w Warszawie)

Był zdrajcą, który złamał wojskową przysięgę? Czy bohaterem i patriotą, który uratował ojczyznę przed nuklearną zagładą? Do dziś wiele faktów z życia płk. Ryszarda Kuklińskiego budzi wątpliwości wśród historyków oraz byłych wojskowych.

Pułkownik Ryszard Kukliński. Bohater czy zdrajca?

Jest połowa sierpnia 1972 roku. W niemieckim porcie Wilhelmshaven cumuje jacht płk. Ryszarda Kuklińskiego. Polski oficer wysyła z miejscowej poczty list do attaché wojskowego przy Ambasadzie USA w Bonn. „Jestem oficerem armii jednego z państw Układu Warszawskiego. Chciałbym spotkać się w tajemnicy z przedstawicielem armii USA”.

Pułkownik okazał się cennym nabytkiem dla wywiadu USA. Jako zastępca szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego WP miał dostęp do tajnych wojskowych informacji. W ciągu 10 lat współpracy przekazał Amerykanom ponad 40 tys. stron dokumentów wojskowych. Dotyczyły one między innymi projektu ataku armii państw Układu Warszawskiego na kraje Zachodniej Europy, planów użycia przez ZSRR broni nuklearnej, danych technicznych najnowszego sowieckiego uzbrojenia, a także zamiaru wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W 1981 roku zagrożony dekonspiracją uciekł do USA. Zmarł tam na udar mózgu 11 lutego 2004 roku.

W 10. rocznicę jego śmierci zaplanowano premierę filmu Władysława Pasikowskiego pt. „Jack Strong” (taki pseudonim przyjął Kukliński jako agent CIA). Do sieci trafił zwiastun tego filmu. Opowieść o pułkowniku to spore wyzwanie, ponieważ jego postać budzi wiele kontrowersji.

Dla jednych jest bohaterem, który poświęcił karierę i bezpieczeństwo rodziny, by uratować ojczyznę. Za współpracę z CIA zapłacił wysoką cenę. W 1984 roku polski sąd wojskowy skazał go zaocznie na karę śmierci za zdradę. Wyrok uchylono dopiero w 1997 roku. Ponadto dwaj jego synowie zginęli w USA w tajemniczych okolicznościach i możliwe, że była to rosyjska zemsta.

Doradca do spraw bezpieczeństwa prezydenta USA Jimmy’ego Cartera prof. Zbigniew Brzeziński nazwał Kuklińskiego pierwszym polskim oficerem w NATO. – Ujawniając plany Amerykanom, udaremnił potencjalną inwazję Armii Radzieckiej na Zachód, w której wyniku Polska zostałaby zniszczona – podkreśla politolog i emerytowany chorąży Witold Adamczyk.

Sam Kukliński tłumaczył, że do skontaktowania się z CIA skłoniła go analiza sowieckich planów ataku na Zachód. Według nich ZSRR planował błyskawiczne uderzenie i zaskoczenie przeciwnika ogromnymi siłami ponad dwumilionowej armii. – Jedynym ratunkiem dla NATO byłby wtedy atak nuklearny na przedpola Układu Warszawskiego, czyli na Polskę, aby uniemożliwić przerzucenie przez nasze terytorium głównych sił radzieckich – wyjaśnia chor. Adamczyk. Mogło to spowodować śmierć nawet 10 mln naszych obywateli.

Oficer, dostarczając Amerykanom informacje, chciał zapobiec takiej wojnie i wytrącić Sowietom z rąk efekt zaskoczenia. – Z amerykańskich archiwów wynika, że dzięki jego informacjom NATO zmieniło koncepcję obrony Europy: zamiast broni atomowej postanowiono użyć broni konwencjonalnej – dodaje historyk i były wojskowy Adam Ozimiński.

Inaczej patrzy na tę sprawę emerytowany major Stanisław Majewski. – Mimo że swoim działaniem Kukliński osłabiał Układ Warszawski, narażał także interesy polskiego narodu – twierdzi. Pyta również, skąd oficer miał pewność, że Stany Zjednoczone były wówczas przyjacielem Polski. – Przecież trzydzieści lat wcześniej na konferencji w Jałcie sprzedały nas ZSRR, a później wycelowały w nas rakiety – argumentuje.

Ponadto, zdaniem majora, gdyby wybuchła wówczas wojna, informacje przekazane przez Kuklińskiego naraziłyby naszych żołnierzy na większe straty. – Pozycje polskich jednostek byłyby dobrze znane natowskim dowódcom i nie mielibyśmy szans na obronę – dodaje.

Zwolennicy Kuklińskiego argumentują jednak, że ujawniając wojskowe plany Amerykanom, udaremnił także radziecką interwencję wojskową w Polsce w 1981 roku. Ich zdaniem, prezydent Carter ostrzegł wtedy pierwszego sekretarza ZSRR Leonida Breżniewa przed konsekwencjami takiej interwencji. Skłoniło to Kreml do zaniechania swoich planów. – W zamian Moskwa posłużyła się gen. Wojciechem Jaruzelskim i stanem wojennym jako sposobem zniszczenia „Solidarności” – twierdzi Adam Ozimiński.

Major Majewski zaznacza jednak, że z powodu nieodtajnienia większości dokumentów wojskowych oraz związanych ze służbami specjalnymi nadal trwa spór, czy taka interwencja była w ogóle planowana. – Poza tym, nawet jeśli przyjmiemy, że płk Kukliński działał w słusznej sprawie, to postać oficera, który występuje przeciwko swojemu państwu, nie może być moralnym wzorem – dodaje major.

Jeszcze dosadniej wypowiada się płk w st. spocz. Jakub Niwecki. Uważa, że Kukliński to zdrajca, który sprzeniewierzył się złożonej przysiędze. – Polska, choć nie była suwerenna, dla obywateli była ojczyzną, której żołnierz ślubował bronić – twierdzi. Jego zdaniem, opozycja wobec władz PRL nie powinna prowadzić do współpracy ze służbami obcego wywiadu.

Natomiast inny były pułkownik, proszący o zachowanie anonimowości, uważa, że działalność Kuklińskiego nie była zdradą, lecz ratowaniem ojczyzny. – Przecież nikt nie kwestionuje bohaterstwa spisku podchorążych pod dowództwem ppor. Piotra Wysockiego, choć wystąpili przeciwko dowódcy Wielkiemu Księciu Konstantemu – mówi.

Zdaniem płk. Niweckiego, porównanie spisku niepodległościowego z osobą, która na własną rękę zdecydowała się szpiegować dla CIA, jest dziwne. –Poza tym, przy takim podejściu, jak zagwarantujemy natowskim sojusznikom, że ktoś nie wyda dziś planów operacyjnych Sojuszu naszym wrogom, a za 50 lat nie uczynimy z niego bohatera? – pyta.

Co do jednego obie strony się zgadzają. Kukliński był w latach 70. i 80. jednym z najcenniejszych agentów CIA w Europie Wschodniej, a jego informacje przyczyniły się pośrednio do upadku ZSRR.

Ukazał się raport NSDAP o Katyniu

Data: 10.05.2020 22:10

Autor: ziemianin

ipn.gov.pl

#historia #IIwojnaswiatowa #katyn #Niemcy #NKWD #nsdap #Polska #wojskopolskie #zbrodniakatynska #zwiazekradziecki #zsrr #sowieci #mordercy #aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci

Po raz pierwszy w Polsce opublikowany został raport Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotniczej na temat zbrodni w Katyniu. Publikacja pierwotnie została wydana w 1943 roku w Berlinie, a zawiera ona przede wszystkim wiele szczegółowych dokumentów dotyczących ekshumacji polskich oficerów w Lesie Katyńskim. Dodatkowo śledczy rozmawiali wówczas z Rosjanami będącymi świadkami działań sowieckiego NKWD.

Ukazał się raport NSDAP o Katyniu

„Niemiecki urzędowy materiał w sprawie masowego mordu w Katyniu” – taki tytuł nosi publikacja wydana w 1943 roku przez Centralne Wydawnictwo Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotniczej (NSDAP), czyli ugrupowania rządzącego Niemcami pod rządami Adolfa Hitlera. Teraz będą mogli zapoznać się z nią także polscy czytelnicy, ponieważ pierwszy raz w naszym języku została ona opublikowana właśnie przez Instytut Pamięci Narodowej.

Polscy historycy ostrożnie podchodzą do zawartości książki, właśnie z wyżej wymienionego powodu. Nie ukrywają oni jednak, że publikacja zawiera wiele interesujących dokumentów prosto z ekshumacji polskich oficerów, a także zeznania rosyjskich świadków komunistycznej zbrodni. Tym samym polski czytelnik będzie mógł zapoznać się z dokumentami międzynarodowymi, zapisami z obdukcji, wspomnianymi już zeznaniami, protokołami prowadzonych czynności oraz z analizą prowadzącego całą operację dr Gerharda Buhtza.

„Prezentowana publikacja nie tylko zapoczątkowała proces ujawniania zbrodni, lecz także bezprecedensowy łańcuch wydarzeń międzynarodowych związanych z mordem w Lesie Katyńskim” – napisał we wstępie Adam Bosiacki z IPN-u, będący redaktorem naukowym polskiego wydania dokumentów zebranych przez partię nazistowską.

Wojsko dostanie radary izraelskie zamiast polskich

Data: 26.04.2020 22:17

Autor: ziemianin

wnp.pl

#izrael #ministerstwoobronynarodowej #mon #Polska #sprzetwojskowy #technologie #wojsko #wojskopolskie #aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci

Rozpoczęto pracę nad przeciwlotniczym systemem rakietowo-artyleryjskim PSR-A, docelowo mającym trafić do jednostek Wojska Polskiego. Do jego budowy zostaną użyte między innymi izraelskie systemy radarowe ELM-2106NG. Tym samym Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło zrezygnować z radarów mających być sztandarowym produktem polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Wojsko dostanie radary izraelskie zamiast polskich

Inspektorat Uzbrojenia w listopadzie 2016 roku podpisał odpowiednie porozumienia z Polską Grupą Zbrojeniową. Polskie konsorcjum zgodnie z umową miało dostarczyć polskim siłom zbrojnym sześć baterii PSR-A Pilica o wartości blisko 635 mln zł. System rakietowo-artyleryjski PSR-A jest dziełem Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A. oraz spółek PCO i PIT-Radwar.

Rozpoczęcie prac nad systemem oznacza, że po ich zakończeniu nastąpi przekazanie systemów do jednostek Wojska Polskiego. Wciąż nie wiadomo z jakich danych radiolokacyjnych będzie korzystał nowy system. Wpierw mówiono o stacji radiolokacyjnej wstępnego wykrywania Soła, z kolei później o stacji radiolokacyjnej Bystra.

Ostatecznie okazuje się, że w skład systemu Pilica wejdą systemy produkcji izraelskiej, a nie polskiej. Siły zbrojne będą więc korzystały w przyszłości z syjonistycznego radaru SRL-97, w skład którego wejdzie sensor radarowy ELM-2106NG.

Portal internetowy pisma „Nowy Przemysł” zauważa, że minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiadał szerokie wykorzystanie potencjału polskiego przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem zdecydowano się na izraelskie radary, choć te produkowane przez PIT-Radwar są niezwykle nowoczesne. To właśnie te zakłady są zresztą uważane za technologiczne zaplecze Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Według pojawiających się informacji Wojsko Polskie miało zdecydować się na syjonistyczną produkcję, ponieważ polskie radary miały być zbyt duże i skomplikowane. WNP.pl zauważa jednak, że rządzący chcieli, aby wojskowa radiolokacja stała się jednym ze sztandarowych produktów naszego przemysłu zbrojeniowego, których ogólnie rzecz biorąc nie ma zbyt dużo.