Inwestorzy mają w oczach strach. Złoto już po 1500 dolarów za uncję

Data: 07.08.2019 17:41

Autor: ziemianin

businessinsider.com.pl

#codziennaprasowka #wiadomosci #zloto #ropanaftowa #wojnahandlowa

W czasie rynkowej zawieruchy najlepiej schować się pod "złoty parasol". Inwestorzy uważają bowiem, że złoto zapewni im bezpieczeństwo. W efekcie notowania żółtego metalu zaczęły rosnąć.

Inwestorzy mają w oczach strach. Złoto już po 1500 dolarów za uncję

Gdy trwoga to do… złota – tak można powiedzieć o zachowaniu inwestorów, którzy w obawie przed skutkami wojny handlowej zaczęli poszukiwać bezpiecznej przystani dla swoich pieniędzy. A za taką uważane jest złoto. W efekcie cena żółtego metalu przekroczyła już cenę 1500 dolarów za uncję i jest najwyższa od sześciu lat.

Równocześnie nerwowa atmosfera na rynku dołuje notowania ropy naftowej, które są najniżej od siedmiu miesięcy. o gorsza, sytuacja ta szybko się nie zmieni, bo widać, że o zgodę w handlu pomiędzy USA i Chinami łatwo nie będzie. A taka sytuacja wpływa na ograniczenie popytu na surowce.

Ropa tanieje, złoto drożeje

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku była wyceniana w środę rano (7 sierpnia) po 53,7 dolarów. Ropa Brent w dostawach na październik kosztowała z kolei 58,96 dolarów. Na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Szanghaju ropa taniała o 2,1 proc. do 421,5 juanów za baryłkę.

Przypomnijmy: Wojna handlowa między USA a Chinami zdaje się zaogniać. Kilka dni temu Donald Trump ogłosił chęć wprowadzenia nowych ceł na chińskie towary, w odwecie Chiny zakazały kupowania amerykańskich dóbr. W poniedziałek (5 sierpnia) juan osłabił się wobec dolara do najniższego poziomu od ponad dekady. Stany Zjednoczone odebrały to jako próbę manipulacji kursem juana, która może rozpocząć wojnę walutową.

Wśród analityków zaczęły pojawiać się opinie, że konflikt pomiędzy krajami sprowadzi ceneę ropy nawet do 45 dolarów za baryłkę.

W czasie rynkowej zawieruchy najlepiej schować się pod "złoty parasol". Inwestorzy uważają bowiem, że złoto zapewni im bezpieczeństwo. W efekcie notowania żółtego metalu zaczęły rosnąć. Cena przekroczyła już 1500 dolarów za uncję i jest na poziomie niewidzianym od sześciu lat. Przez ostatnie 3 miesiące złoto podrożało o 16 proc.

Data: 05.08.2019 13:07

Autor: bmbcz01

Końcówka ostatniego tygodnia była strasznie dziwacznym i trudnym okresem na rynkach finansowych.

Najpierw poluzowanie polityki monetarnej przez FED, co było pozytywnym sygnałem dla gospodarki a chwilę później Trump ogłaszający taryfy na towary importowane z Chin. Nie wierzę, że taki timing był przypadkowy. Nawet Bank of America pisał, że Trump podejmuje trafne decyzje odnośnie czasu ogłaszania kolejnych taryf, choć na pewno jest to trudne dla traderów.

Amerykańscy analitycy zastanawiają się jaki to będzie miało wpływ na gospodarkę, giełdę i zwykłych ludzi.

Specjaliści z Goldmana uważają, że na Core PCE Index, czyli ustandaryzowany indeks cen wybranych produktów i usług, po wprowadzeniu 10% taryf na produkty o wartości 300 mld USD, wykaże wzrosty o ponad 0,3%. Jeżeli taryfy na te same produkty zostaną podniesione do 25%, wzrost Core PCE może wykazać wzrosty o nawet 0,5-0,6%. A jeżeli doszłyby do tego taryfy na importowane z UE samochody, można by zobaczyć dalszą inflację o 0,1%. Prognozy przeprowadzone są do maja 2020.

Pisałem też w zeszłym tygodniu o tych obniżkach stóp procentowych o 25 puntków bazowych, zamiast 50, które według wielu analityków wydawały się bardziej zasadne. Ale patrząc na powyższe dane i komentarze bankierów, można zrozumieć zachowawcze podejście Powella, minimalną obniżkę i zapowiedź kolejnych. Powell nie może przecież obniżać stóp procentowych bez końca, ale może wykorzystać to narzędzie do stymulacji rynku, choć trochę chroniąc przed konsekwencjami wojny handlowej.

Wygląda to na bardzo solidnie prowadzoną politykę gospodarczą i oby dwaj panowie mają wszystko doskonale obliczone.

#bmbczogieldzie #wojnahandlowa #usa #trump

Intel i Qualcomm chcą zniesienia blokady handlu z Huawei

Data: 18.06.2019 19:12

Autor: ziemianin

ithardware.pl

#huawei #ban #wojnahandlowa #qualcomm #google #intel #smartfon #modem #chiny #ameryka

Okazuje się, że dalsza współpraca z Huawei bardziej leży w interesie Amerykanów, niż blokada firmy.

Najprościej mówiąc – Qualcomm chce ponownie móc sprzedawać swoje układy firmie Huawei, które będąc wykorzystywane w smartfonach nie stanowią żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa, o co oskarżany jest sprzęt chińskiego producenta. Również i Google niedawno domagało się wznowienia współpracy z Huawei, choć akurat w tym przypadku argumentowano to w inny sposób. Forma obawia się powstania i rozprzestrzeniania niezabezpieczonego zamiennika dla Androida, nad którym pracuje Huawei. Okazuje się, że dalsza współpraca z Huawei bardziej leży w interesie Amerykanów, niż blokada firmy.

Intel i Qualcomm chcą zniesienia blokady handlu z Huawei

Data: 29.05.2019 09:38

Autor: bmbcz01

Prezydent Chin był dzisiaj w nocy naszego czasu z wizytą u jednego z tamtejszych producentów metali ziem rzadkich.

Od dłuższego czasu mówiło się, że Chiny mogą tym zaatakować, jednak do tej pory Chińczycy milczeli. Oficjalna wizyta w tamtym miejscu może być takim fakersem pokazanym w stronę Trumpa, który chciał wynegocjować lepsze dla USA warunki dealu handlowego. Chiny chcą pokazać, że oni też mają czym uderzyć. Nie są tak bezpośredni, ale sygnał według mnie jest jasny.

#bmbczogieldzie #wojnahandlowa #chiny #usa #trump #ekonomia