Orban zagroził zawetowaniem budżetu UE. Bruksela rozważa złagodzenie tonu ws. praworządności

Data: 04.09.2020 17:29

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

W połowie lipca, podczas unijnego szczytu UE Węgry zaproponowały wykreślenie odniesień do praworządności z tekstu dotyczącego wieloletniego budżetu unijnego i funduszu odbudowy. Premier Węgier Viktor Orban groził wówczas zablokowaniem porozumienia, jeśli zawarte byłoby w nim uzależnienie wypłat od praworządności. Obecnie Węgrzy żądają dla siebie konkretnych gwarancji w tej sprawie. Stanowczość Węgier "zmiękczyła" unijnych urzędników, bo jak donoszą źródła w Brukseli, w najbliższym czasie przygotowana ma być nowa, łagodniejsza wersja projektu w tej sprawie.

#ue #polityka #wegry

Podziękowania dla Węgrów za pomoc w Bitwie Warszawskiej (setna rocznica)

Data: 12.08.2020 12:06

Autor: Enviador

tvp.info

Wysocy rangą przedstawiciele polskich ministerstw oraz instytucji państwowych w specjalnie przygotowanym spocie złożyli podziękowania Węgrom za pomoc udzieloną Polakom sto lat temu, podczas Bitwy Warszawskiej.

#historia #wegry #polska

Węgry: W wypadku polskiego autokaru na M5 zginęła 1 osoba, a 34 odniosło rany.

Data: 09.08.2020 17:46

Autor: ShroudInMist

pap.pl

Do wypadku doszło na M5, która jest jedną z głównych magistrali komunikacyjnych kraju, łączących stolicę kraju Budapeszt z Serbią. Autobus stoczył się do rowu melioracyjnego w pobliżu zjazdu do miasta Kiskunfalegyhaza w komitacie Bacs-Kiskun, w środkowej części Międzyrzecza Dunaju i Cisy. Węgierskie służby ratownicze zareagowały błyskawicznie, kierując do akcji dwa helikoptery i 14 karetek pogotowia.

W autobusie w chwili wypadku było 46 osób: dwóch kierowców i 44 pasażerów. Na miejscu zginął 35-letni mężczyzna, który znajdował się w przedniej części pojazdu. 34 osoby zostały ranne. Stan trzech osób, które ucierpiały w wypadku, w tym 5-letniego dziecka, jest określany w mediach węgierskich jako ciężki.

Przyczyny wypadku nie są na razie znane – podkreśla w swym komunikacie węgierska policja.

#wegry #wypadek #smiercnadrogach #Kiskunfalegyhaza #dunaj #cisa

Migranci kopią tunele pod granicą serbsko-węgierską. Ogrodzenia już nie pomagają.

Data: 07.08.2020 00:02

Autor: ShroudInMist

msn.com

Zsolt Halmosi, zastępca szefa węgierskiej policji, poinformował w czwartek, że połowa wszystkich migrantów zatrzymanych w ostatnich miesiącach na zewnętrznych granicach UE została zatrzymana na terenie oddzielającym Węgry od Serbii. Od początku roku 18 tys. osób usiłowało nielegalnie przekroczyć serbsko-węgierską granicę, a liczba aresztowanych za organizowanie przemytu ludzi wzrosła do 207; jest to najwięcej od kryzysu migracyjnego w 2015 roku. Graniczne patrole odkryły w tym roku 16 tuneli pod granicą. W odpowiedzi władze wzmacniają zewnętrzne ogrodzenie i budują siatkową barierę pod ziemią.

Szefowa węgierskiej wojskowej służby medycznej Cecilia Muller informuje, że niekontrolowana migracja stanowi „skrajne niebezpieczeństwo” dla „wspaniałego” stanu zdrowia publicznego i statusu epidemicznego Węgier. Dodała, że większość krajów, z których pochodzą migranci, ma status „czerwony”, czyli świadczący o wysokim zagrożeniu epidemią koronawirusa.

#serbia #wegry #imigracja #imigranci #granica #sluzbagraniczna #policja #koronawirus #sluzbazdrowia #kryzysmigracyjny

„Sueddeutsche Zeitung” sugeruje wykluczenie Polski i Węgier z UE

Data: 22.07.2020 14:39

Autor: Starszyoborowy

centrummedialne.pl

„Viktor Orban i Mateusz Morawiecki opuścili szczyt podnosząc wysoko sztandary, mówiąc o dumie i narodowym honorze. Do tego zostali nagrodzeni potężnymi sumami dla ich budżetów. »Obroniliśmy dumę naszego narodu« – mówił jeden. »Być Polakiem to dobra rzecz tego ranka« – dodawał drugi. Unia Europejska musi przeczekać te prowokacje i mieć nadzieję na zmianę woli wyborców. Albo musi na nowo założyć swoją wspólnotę – wyłączając z niej łamiących reguły. Teraz, gdy podzielono już pieniądze, ta dźwignia nacisku na te kraje jest już bezużyteczna” – pisze „SZ”

#polska #wegry #ue #media #polityka

Stanowcze słowa węgierskiego ministra . Nie zgodzimy się na szantaż polityczny.

Data: 19.07.2020 13:17

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

"Nie zgodzimy się, by ktokolwiek poddawał nas jakiemukolwiek szantażowi politycznemu, by ktokolwiek próbował szantażować Węgrów odnośnie do wykorzystania funduszy unijnych. Tzw. mechanizm praworządności właśnie to umożliwi: szantażowanie i wywieranie wpływów politycznych" – oświadczył w Radiu Kossuth szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

#wegry #ue #polityka

Ważna decyzja parlamentu Węgier. Polska musi wziąć przykład

Data: 15.07.2020 15:29

Autor: Starszyoborowy

centrummedialne.pl

Parlament w Budapeszcie przegłosował ważną deklarację. Zakłada ona, że rząd może przyjąć tylko takie rozwiązania w sprawie unijnych pożyczek/funduszy, które nie są powiązane z żadnymi politycznymi lub ideologicznymi warunkami – informuje portal wPolityce.pl. O decyzji poinformował też na Twitterze rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs.

#polityka #polska #wegry #ue

Węgry sięgną po weto w sprawie budżetu UE

Data: 15.07.2020 08:59

Autor: Harnas

wgospodarce.pl

Węgry sięgną po weto w sprawie budżetu, jeśli zostanie utrzymane powiązanie pieniędzy z tzw. praworządnością.

Rzecznik węgierskiego Zoltan Kovacs poinformował, że parlament w Budapeszcie przegłosował ważną deklarację. Zakłada ona, że rząd może przyjąć tylko takie rozwiązania w sprawie unijnych pożyczek/funduszy, które nie są powiązane z żadnymi politycznymi lub ideologicznymi warunkami. Ponadto, pieniądze otrzymane z tego źródła mogą zostać użyte wyłącznie na podniesienie ekonomi z kryzysu, nakręcenie wzrostu gospodarczego oraz na zachowanie i tworzenie miejsc pracy.

Uchwała parlamentu zakłada, że dostęp do wspólnych środków nie może być powiązany z tzw. zasadą praworządności.

Péter Szijjártó – węgierski minister spraw zagranicznych.

"..fundusze unijne nie są gestem hojności ze strony naszych europejskich przyjaciół. To nie są jakieś datki. My wywiązaliśmy się ze swoich zobowiązań, otworzyliśmy nasze rynki, pozwoliliśmy zachodniemu kapitałowi wejść do naszych krajów, zarabiać i wywozić zyski. 70 proc. unijnych funduszy wraca z Europy Środkowej na Zachód. Nie jest więc uczciwe to ciągłe opisywanie przez Brukselę i rządy zachodnie krajów regionu jako tych, które jedynie biorą środki z UE. To nie jest prawda. Zachód także bardzo dużo zyskuje dzięki temu, że Europa Środkowa należy do Unii. I to dobrze, bo wzajemność korzyści jest ważna. Ale skoro tak, to nie portretujcie nas jako tych, którzy tylko biorą i niczego nie dokładają do wspólnego koszyka. Bo dokładamy. Przed pandemią średni wzrost gospodarczy krajów regionu był znacznie wyższy niż na Zachodzie. Jasne, wiem, że poziom startu jest niski, ale to wciąż ma znaczenie. Nasz wkład w sukces Unii Europejskiej jest istotny."

#polityka #trojmorze #wegry #europa

Spór polsko - węgierski o Morskie Oko, Czarny Staw i dojście do Rysów.

Data: 24.06.2020 00:54

Autor: aborygo

pl.wikipedia.org

Musicie wybaczyć, że wpis z Wikipedii, ale jest to perełka. Tyle razy w tych rejonach byłem, z zamiłowania bardzo lubię geografię a nigdy wcześniej o tym sporze terytorialnym, w ramach wszak jednego państwa Austro – Węgierskiego, nie słyszałem. Na uwagę zasługuje zwłaszcza mapa, gdyż oprócz Spisza i Orawy, po rozbiorach przepadły nam także tereny w trójkącie Rysy – Gerlach – Rówienkowy Potok, o które już nigdy się nie upomniano. Zachęcam do zapoznania się z wpisem, bo jest bardzo ciekawy i wyczerpujący.

#ciekawostki #geografia #historia #granica #polska #wegry

Polska to dyktatura? Głośny raport Freedom House przygotowywali eksperci związani z GW i Oko.press

Data: 08.05.2020 15:11

Autor: tenji

wpolityce.pl

Renomowany amerykański think tank „Freedom House”,który żarliwie broni demokracji, czy narzędzie w rękach lewicowych i liberalnych lobbystów? Raczej to drugie. „FH” w swoim najnowszym raporcie o=poświeconym kondycji demokracji na świecie uderza w Polska i Węgry, stwierdzając, że demokracja w naszych krajach jest poważnie zagrożona, a Wiktor Orban na Węgrzech oraz PiS w Polsce znajdują się na kursie autorytarnym. Portal wPolityce.pl sprawdził kto jest autorem fragmentu raportu dotyczącego Polski. Okazuje się, że są to „eksperci” związani z m.in. z „Gazetą Wyborczą” oraz portalem „Oko.press”, a także z „Archiwum Osiatyńskiego – jednego z najbardziej zajadłych ośrodków, które atakują dziś rząd Zjednoczonej Prawicy i ściśle przekazują narrację opozycji totalnej.

#polska #bekazlewactwa #gazetawyborcza #okopress #wegry

Orban chce przeprosin od Tuska za fake newsy o Węgrzech.

Data: 05.05.2020 07:14

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

Premier Węgier Viktor Orban wystosował list do szefów partii członkowskich Europejskiej Partii Ludowej (EPL), w którym napisał, że oczekuje przeprosin od tych, którzy przyłączyli się do rozprzestrzeniania fake newsów o Węgrzech. Jak podkreślił, zarówno on, jak i jego kraj były wcześniej niesprawiedliwie atakowane, ale obecny atak jest „najpodlejszy i najbardziej cyniczny”. „[Przewodniczący EPL Donald Tusk] posunął się do tego, że przeprowadził analogię między krokami podjętymi na Węgrzech a Carlem Schmittem, zwolennikiem i ideologiem nazistowskiego reżimu niemieckiego” – zaznaczył Orban.

#ue #wegry #polityka

Polacy już mogą jechać na Węgry, ale są warunki

Data: 02.05.2020 19:01

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

  • Obywatele sześciu państw, w tym Polski, mogą wjeżdżać na teren Węgier w celach biznesowych. Dekret rządowy tej treści został opublikowany w Monitorze Węgierskim.

Zgodnie z dekretem obywatele sześciu państw – Austrii, Czech, Korei Południowej, Niemiec, Polski i Słowacji – mogą bez ograniczeń wjeżdżać na terytorium Węgier z wyżej wymienionych krajów w celach biznesowych.

Warunkiem wjazdu na teren Węgier w takich przypadkach jest udokumentowanie faktu podróży biznesowej.

#polska #wegry #gospodarka #koronawirus #podroze

Węgierska minister w ciętej ripoście wobec Brukseli: "Ktoś tu ma problem z naszymi wyborcami"

Data: 13.04.2020 07:21

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

Twierdzenie, że nowa węgierska ustawa o ochronie przed koronawirusem pozbawia demokrację treści, to fake newsy – oświadczyła minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga w wywiadzie opublikowanym dziś na portalu „Die Welt”. To odpowiedź m.in. na dzisiejsze słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Ta stwierdziła, że "ze względu na krytyczne doświadczenia z przeszłości, (KE -red.) szczególnie dokładnie przygląda się Węgrom".

#ue #wegry

Orban odpowiada swoim krytykom z Brukseli: „Wymądrzają się zamiast ratować ludzkie życie

Data: 03.04.2020 10:17

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie szczędzi słów krytyki pod adresem swoich krytyków w instytucjach UE. Zarzuca ium, że „wymądrzają się zamiast ratować ludzkie życie”.

Na antenie Radia Kossuth węgierski premier oświadczył, że jego przeciwnicy wysuwają fałszywe zarzuty pod jego adresem.

Nie ma ważniejszego zadania niż ratowanie życia ludzi. Do tego potrzeba solidarności i współpracy. Im lepiej współpracujemy, tym więcej istnień ludzkich zdołamy uratować. Tam co innego jest w modzie. Siedzą w Brukseli w bańce mydlanej i wymądrzają się zamiast ratować życie.

#koronawirus #ue #wegry

Orban zagraża demokracji, bo wprowadził stan wyjątkowy, Kaczyński zagraża demokracji, bo nie chce

Data: 01.04.2020 15:45

Autor: Starszyoborowy

centrummedialne.pl

Niemieckie media w amoku. Zamiast zajmować się fatalną sytuacją epidemiologiczną w swoim kraju, wolą pouczać inne kraje. Najchętniej, jak zwykle, Polskę i Węgry. Argumenty są jednak schizofreniczne, bo można je sprowadzić do dwóch zdań: Viktor Orban zagraża demokracji, bo wprowadził stan wyjątkowy. Jarosław Kaczyński zagraża demokracji, bo nie chce stanu wyjątkowego.

Portal Deutsche Welle cytuje dwa artykuły w „Sueddeutsche Zeitung”. Autor pierwszego z nich ocenia, że na Węgrzech do zagrożenia związanego z wirusem doszło „poważne zagrożenie dla demokracji”. Chodzi o wprowadzenie stanu wyjątkowego, przez który nie można będzie w tym kraju m.in. organizować wyborów. „W środku Unii Europejskiej Viktor Orban demonstruje, jak szybo demokracja może zostać przekształcona w autokrację” – pisze dziennik.

Autor drugiego artykułu komentuje zmianę w polskim kodeksie wyborczym, przegłosowaną wraz z pakietem antykryzysowym dla gospodarki i atakuje polski rząd za to, że nie odwołuje wyborów prezydenckich. W komentarzu zatytułowanym „Blisko zamachu stanu” Florian Hassel pisze: „Faktyczny przywódca Polski Jarosław Kaczyński wykorzystuje koronawirusa, aby dalej demontować demokrację i państwo prawa”.

#media #niemcy #polska #wegry #polityka

Węgry przyjmują ustawę, von der Leyen to nie w smak. „Środki nadzwyczajne tak, ale nie tym kosztem

Data: 31.03.2020 18:10

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

W ostatnich tygodniach kilka krajów UE przyjęło nadzwyczajne środki, aby ograniczyć kryzys związany z epidemią koronawirusa. Ważne jest, by nie były one wprowadzane kosztem podstawowych zasad i wartości określonych w traktatach – oznajmiła szefowa KE Ursula von der Leyen. Choć nie wspomniała w oświadczeniu o żadnym kraju, jednak media zwracają uwagę, że pojawiało się ono dzień po uchwaleniu na Węgrzech specjalnej ustawy o środkach nadzwyczajnych w obliczu pandemii.

#wegry #ue #koronawirus

„Nie może Pani pomóc, proszę nie przeszkadzać”. Mocne słowa Orbana do szefowej Rady Europy

Data: 26.03.2020 12:12

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

Premier Węgier Viktor Orban napisał w liście do szefowej Rady Europy Marii Pejczinović Burić, że skoro nie może ona Węgrom pomóc w kryzysie, to niech przynajmniej nie przeszkadza. Była to reakcja na jej uwagi do projektu ustawy związanej z koronawirusem. Poprosił też Pejczinović Burić, by przestudiowała tekst projektu złożonego w węgierskim parlamencie i sprawdziła podobne akty prawne innych państw.

#wegry #ue

Stan kryzysowy na Węgrzech. Powód: zagrożenie migracyjne i epidemiologiczne

Data: 06.03.2020 19:09

Autor: Starszyoborowy

defence24.pl

W komunikacie Centrum podano, że stan kryzysowy przedłużono szczególnie z uwagi na wyruszenie fali migrantów z Turcji oraz wiążące się z tym zagrożenia w sferze bezpieczeństwa i epidemiologiczne. Zapewniono też, że z tego powodu rząd nieustannie śledzi sytuację i wzmacnia ochronę granicy.

#wegry #uchodzcy #epidemia

Imigranci próbowali przedostać się na Węgry (wideo)

Data: 28.01.2020 18:17

Autor: ziemianin

origo.hu

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #imigranci #wegry #granica #uniaeuropejska

Dzisiaj rano doszło do próby szturmu granicy Węgier z Serbią. Grupa kilkudziesięciu imigrantów chciała przedostać się na węgierskie terytorium, najprawdopodobniej w celu uzyskania azylu na terytorium Unii Europejskiej. W związku z atakiem jeden z funkcjonariuszy policji musiał wykonać serię strzałów ostrzegawczych.

Imigranci próbowali przedostać się na Węgry (wideo)

wideo

Do zdarzenia doszło na przejściu granicznym pomiędzy węgierskim Röszke a serbskim Horgoš. Około godziny 5 rano grupa imigrantów miała próbować przedostać się przez węgierską granicę najpierw od strony lewego, a następnie prawego skrzydła infrastruktury granicznej. Policji udało się zablokować pierwszą falę atakujących i aresztować jednego mężczyznę, lecz chwilę potem doszło do kolejnej próby szturmu.

Ostatecznie jeden z policjantów musiał oddać kilka strzałów ostrzegawczych, aby powstrzymać napierający i agresywny tłum. Po przyjeździe większej liczby funkcjonariuszy przejście graniczne zostało zamknięte, Według dostępnych informacji ogółem zatrzymane zostały cztery osoby, którym udało się zniszczyć płot i przedostać na węgierskie terytorium. Nie jest jasne czy komukolwiek udało się uciec w głąb węgierskiego terytorium.

W 2015 roku właśnie te węgiersko-serbskie przejście graniczne stało się miejscem bitwy między policją a napierającymi imigrantami. Ataki na węgierską granicę przybrały ponownie na sile pod koniec ubiegłego roku. Węgierskie władze twierdzą, że od początku bieżącego roku próbę przedostania się przez zewnętrzną granicę UE podjęło blisko 3,4 tys. osób. Grupy nielegalnych imigrantów mają zresztą stale gromadzić się w tym miejscu.

Węgry osiągną 90% neutralności klimatycznej do 2030 roku

Data: 24.01.2020 13:43

Autor: swiatoze

swiatoze.pl

To istotny zwrot w komunikatach z Budapesztu. Energia jądrowa, obok fotowoltaiki, będzie głównym udziałowcem w nowym miksie energetycznym kraju. Orban podkreślił, że: „ochrona środowiska i przyrody szczególnie wpisuje się w wartości chrześcijańskiej demokracji”.

#wegry #energetyka #atom #oze

Premier Węgier: Nie widzimy tych ludzi jako uchodźców, widzimy ich jako muzułmańskich najeźdźców

Data: 13.01.2020 13:20

Autor: Monte

voiceofeurope.com

W wywiadzie dla niemieckiej gazety Bild premier Węgier Viktor Orban nazwał kryzys migracyjny inwazją.

Powiedział: „Nie uważamy tych ludzi za muzułmańskich uchodźców, uważamy ich za muzułmańskich najeźdźców”.

„Trzeba przepłynąć cztery kraje, aby przybyć z Syrii na Węgry”, powiedział Orban. „Ci ludzie nie walczą o życie, ale szukają lepszego życia. Uchodźcy powinni byli wcześniej poprosić o przyjęcie, ale zamiast tego nielegalnie przekroczyli granicę. ”

Według Orbana Europa widziała nie falę uchodźców, ale inwazję. Wspomniał, że nigdy nie rozumiał, jak w kraju takim jak Niemcy chaos i nielegalne przekraczanie granic można świętować jako coś dobrego.

Premier Węgier odrzucił pomysł, aby jego kraj przyjmował ludzi z krajów większości muzułmańskiej. „Uważamy, że duża liczba muzułmanów nieuchronnie prowadzi do równoległych społeczeństw, ponieważ społeczeństwo chrześcijańskie i muzułmańskie nigdy się nie zjednoczy” – powiedział.

Orban dodał, że niemiecki lider SPD Martin Schulz powinien mieć większy szacunek dla swojego kraju. Schulz wcześniej skrytykował wizytę Orbana na konferencji partii CSU w Niemczech. Schulz powiedział, że politykę uchodźców w Orbanie można uznać za „niebezpieczną”.

#viktororban #wegry #muzumanie #imigranci #polityka

Węgry obniżą podatki, by chronić gospodarkę

Data: 01.01.2020 13:54

Autor: kisiel

businessinsider.com.pl

Węgierski minister gospodarki zapowiedział wejście w życie nowych elementów planu ochrony gospodarki w 2020 roku, który przewiduje m.in. obniżkę niektórych podatków.

"Kontynuowane są posunięcia na rzecz ochrony gospodarki: od 1 stycznia będą nowe obniżki podatków, uproszczenia oraz wsparcie dla rodzin i przedsiębiorstw" – napisał minister na Facebooku, zamieszczając nagranie, w którym opisuje nowy plan.

#wegry #newsy #newsyzeswiata #podatki #gospodarka

Data: 22.12.2019 21:19

Autor: FiligranowyGucio

Instytut Pamięci Narodowej_FB

#CzyWieszZe Armia Krajowa🇵🇱 wraz z Węgrami🇭🇺 planowała wspólne wystąpienie zbrojne przeciw Sowietom❓

📢 W 12 numerze „Biuletynu IPN” udowadniamy, że powiedzenie: „Polak Węgier dwa bratanki” – nie jest pustym frazesem.

➡ Przypominamy udział Węgrów w Legionach, ustalenie granicy polsko-węgierskiej oraz postawę Królestwa Węgier, które we wrześniu 1939 r. nie przyłożyło ręki do niemieckiej napaści na Polskę, później zaś dyskretnie wspierało ewakuację naszych żołnierzy do Francji i udzieliło schronienia polskim uchodźcom. Pokazujemy też powojenne losy obu narodów walczących z komunistycznym zniewoleniem.

📖 Więcej dowiesz się z najnowszego Biuletyn IPN❗️

📋Spis treści 👉 https://bit.ly/2Sejunc

ℹ️ Do grudniowego numeru dołączyliśmy płytę DVD 📀 z filmem: „Węgierskie serce".

#BiuletynIPN #IWS #LegionyPolskie #IIWS #wojna1939 #ArmiaKrajowa #Polska #Wegry #PowstanieWegierskie #Budapeszt56

Węgry: Urząd Ochrony Konkurencji wymierzył rekordową grzywnę Facebookowi

Data: 08.12.2019 09:41

Autor: kisiel

fakty.interia.pl

​Rekordową grzywnę w wysokości 1,2 mld forintów (3,6 mln euro) wymierzył Facebookowi węgierski Urząd Ochrony Konkurencji (GVH). Urząd poinformował o tym w piątek. Według GVH Facebook dopuścił się naruszenia prawa przez to, że na głównej stronie reklamował swoje usługi jako bezpłatne. Użytkownicy rzeczywiście nie musieli płacić za korzystanie z Facebooka, ale z ich aktywności i danych firma czerpała zysk, płacili więc za jej usługi w inny sposób.

#wegry #newsy #newsyzeswiata #facebook

Polska i Węgry oficjalnie nie chcą uchodźców, a wpuszczają coraz więcej imigrantów zarobkowych

Data: 06.11.2019 10:43

Autor: kisiel

kresy.pl

Mimo oficjalnych deklaracji o nieprzyjmowaniu uchodźców, Polska i Węgry ściągają coraz więcej imigrantów zarobkowych, głównie Ukraińców – pisze szwajcarski „Neue Zuercher Zeitung”. Gazeta twierdzi, że „imigracja jest koniecznością” i że obecne decyzje rządów tych krajów to tylko początek.

W weekendowym wydaniu szwajcarskiej gazety „Neue Zuercher Zeitung” (NZZ) zamieszczono artykuł dotyczący polityki migracyjnej Polski i Węgier. Zdaniem autora, oba kraje demonstracyjnie odmawiają przyjmowania uchodźców, podczas gdy jednocześnie „potajemnie” sprowadzają coraz więcej imigrantów zarobkowych spoza Europy.

#polityka #polska #wegry #newsy #newsyzeswiata

Data: 03.09.2019 21:05

Autor: PanDomestos

Szukam ekspertów węgierskich.

Ktoś miał styczność z węgrami ? Z nimi lub z ich krajem ?

Bo mam pytanie, to nasi przyjaciele w końcu czy nie ? W polskich mediach można nasłuchać się pierdół, jacy to z nich przyjaciele polscy. Dodawane są też znaleziska z węgrami, że za II wojny nie zdecydowali się mordować polaków pod dyktandem niemców itd. Mogło być tak. Lecz jednak w dzisiejszych czasach nie widzę tej przyjaźni.

Byłem w Belgradzie i węgierska para zaczepiła mnie. Szukali hotelu. Słabo u nich z angielskim. W końcu pomogłem znaleźć im ten hotel. Powiedziałem im, że jestem z Polski. Węgierka mi odpowiedziała tylko ,,aha''. Nosz ku*wa.

Zeszłym roku jeździłem stopem po węgrzech, już nie mówiąc, że kijowo jeździ się stopem po tym kraju to wzięli mnie młodzi węgrzy na stopa. Jeszcze chcieli kasę na paliwo. Nawet nie wiedzieli, gdzie Polska jest na mapie….

Jak byłem w Sofiok to kupowałem piwo od jednego węgra. Znał tę słynne powiedzenie polak-więgier. Któregoś dnia byłem u niego, przez przypadek zdrapałem strupa sobie i krew mi poleciała, że było widać wyraźnie. Ten więgier nawet nic mi nie powiedział o tym, sam zauważyłem po chwili.

Mój znajomy jeździł stopem po Słowacji i zabrał go taksówkarz z węgierskiej mniejszości. Na początku nic nie powiedział, jak wysadził kolegę to dopiero wtedy upomniał się o kasę, mimo, że kolega jest polakiem i taksówkarz wiedział o tym. Słowacki taksówkarz także zawiózł stopem kolegę, ale kasy nic nie wziął i nie chciał.

Nie utożsamiam się z lewicowymi poglądami, ani prawicowymi. Pisze o swoich doświadczeniach związanych z podróżami moimi.

#podroze #wegry #europa #wakacje #pytanie #pytaniedoeksperta #polska

Węgrzy z partii Nasza Ojczyzna mają dość LGBT w wykonaniu Coca-Coli

Data: 12.08.2019 18:49

Autor: kisiel

nczas.com

Działacze prawicowej węgierskiej partii Nasza Ojczyzna zablokowali w poniedziałek wjazd do zakładu Coca-Coli w Dunaharaszti, pod Budapesztem, w proteście przeciwko kampanii reklamowej tej firmy przedstawiającej homoseksualne pary.

Jak poinformowała telewizja Hir TV, członkowie partii zastawili czterema samochodami wjazd na teren zakładu i rozwinęli transparent z napisem „Co będzie następne? Pedofilia?”. Przedstawiciel firmy powiedział portalowi Index.hu, że protestujący uniemożliwiają wjazd pracownikom i samochodom dostawczym.

Policjanci wylegitymowali uczestników protestu i zaapelowali do nich o opuszczenie terenu, ci jednak odmówili.

W czwartek Nasza Ojczyzna zaapelowała o bojkot produktów Coca-Coli w związku z kampanią.

#lgbt #homopropaganda #newsyzeswiata #wegry

Data: 01.08.2019 15:20

Autor: ziemianin

#formula1 #f1 #rk88 #robertkubica #wegry #hungarianGP HungaroringF1 #kubica #konferencjaprasowa

Przygotowania do konferencji prasowej na Węgrzech.

(15:08) "Mam mieszane odczucia, bo z jednej strony dobrze mieć punkt, ale z drugiej został zdobyty w niespodziewany sposób. To był szalony wyścig. Nasze tempo nie było dobre, ale utrzymaliśmy się na torze. Nadal musimy pracować i naciskać i na pewno ten punkt jest dzięki mechanikom, którzy mocno naciskają. Nie mamy dobrych momentów, ale Hockenheim to również ich zasługa. Dobrze mieć poprawki, długo na nie czekaliśmy. Widzieliśmy pewną poprawę, ale ciężko jest to porównywać. Wszystkie te rzeczy zaburzają ocenę. Myślę, że wszyscy tu się poprawiają więc żeby zmniejszyć różnicę my musimy nadrabiać bardziej. Ludzie w fabryce pracują ciężko, ale jest bardzo ciężko" – powiedział Robert Kubica, odpowiadając na pierwsze pytanie.

(15:16) "Myślę, że Węgry nigdy nie było dla mnie szczęśliwe. Moc jest jedynym obszarem, w którym nie odstajemy w tym roku dzięki silnikowi Mercedesa. Ten tor jest bardzo złożony i myślę, że są sekcję, w których potrzeba dużo przyczepności mechanicznej i aerodynamicznej" – powiedział Robert Kubica, zapytany, czy na Hungaroring jest szansa na dobry wynik, gdyż tu moc liczy się mniej.

Węgry: Żydzi tworzą służbę bezpieczeństwa

Data: 29.05.2019 18:09

Autor: MariaAnna

wgospodarce.pl

Żydowska organizacja pozarządowa Fundacja Czyn i Obrona (TEV) zdecydowała, że w jednej z dzielnic Budapesztu powstanie wolontariacka „służba bezpieczeństwa” w celu zapobiegania przejawom antysemityzmu - podał w środę lewicowy dziennik „Nepszava”.

#europa #wegry #zydzi

Data: 29.05.2019 14:10

Autor: Starszyoborowy

Nasi "starsi bracia" z Fundacja Czyn i Obrona (TEV) zdecydowała, że w jednej z dzielnic Budapesztu powstanie wolontariacka „służba bezpieczeństwa” w celu zapobiegania przejawom antysemityzmu.

http://wgospodarce.pl/informacje/64132-wegry-zydzi-tworza-sluzbe-bezpieczenstwa

#zydzi #wegry