Play będzie blokował niespłacone smartfony tak jak inni operatorzy

Data: 11.09.2020 16:16

Autor: malcolm

purepc.pl

#gsm #telefonykomorkowe

Swoistym batem na podobne sytuacje jest blokada smartfona po numerze IMEI, którą stosował już Plus, T-Mobile, a następnie, od niedawna – Orange. Fioletowy operator przez długi czas wierzył w dobre intencje konsumentów. Najwyraźniej liczba przypadków niespłacania rat była wysoka, gdyż Play w kwestii „blokady” zdecydował się dołączyć do pozostałych telekomów działających w Polsce.

Ps. Uwaga na okazje z netu :-)

Władza monitoruje przemieszczanie się użytkowników telefonów komórkowych

Data: 05.08.2020 07:36

Autor: ziemianin

goniec.net

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #koronawirus #lockdown #monitoring #telefony #smartfony #uzytkownicy #telefonykomorkowe #aplikacje #sledzenie

W związku z koronawirusem opracowaliśmy system, który pozwala zbierać anonimowe dane od operatorów sieci komórkowych, by monitorować, jak przemieszczają się użytkownicy telefonów – poinformował w wywiadzie dla Onetu minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Władza monitoruje przemieszczanie się użytkowników telefonów komórkowych

Szef resortu cyfryzacji podkreślił, że mimo koronawirusa, to lockdown w tej chwili nie jest rozważany.

“Doszlifowaliśmy rozwiązania, nad którymi rozpoczęliśmy wtedy prace. Po pierwsze, aplikacja Kwarantanna Domowa została udoskonalona (…) Po drugie rozwinęliśmy zestaw narzędzi, które roboczo nazywamy centralnym środowiskiem analitycznym. To system, który pozwala na opracowanie np. analiz dotyczących przemieszczania się Polaków, a dokładnie ich telefonów, pomiędzy różnymi regionami kraju m.in. na podstawie anonimowych danych od operatorów telekomunikacyjnych” – powiedział portalowi minister.

Mówiąc o centralnym środowiskiem analitycznym, Zagórski wskazał w rozmowie z Onetem, że dzięki niemu można zobaczyć, jaka jest mobilność mieszkańców między konkretnymi powiatami.

“Dzięki temu, jeżeli wiemy, że na jakimś terenie jest więcej zachorowań, służby w innych regionach, w tym sanepid, mogą się lepiej przygotować na potencjalny wzrost liczby przypadków. Przykładowo, podczas długiego weekendu majowego widzieliśmy, ile mniej więcej osób pojechało z Warszawy nad morze i do jakich dokładnie miejscowości” – powiedział.

Zagórski, pytany, czy dane, jakie trafiają do sytemu są zanonimizowane już na etapie ich przesyłania przez teleoperatorów, odpowiedział, że tak.

“Nie zbieramy żadnych danych osobowych (…) Wiemy tylko, że np. tysiąc telefonów przemieściło się między jednym a drugim BTS-em” – zapewnił.

Minister dodał, że resort korzysta również z narzędzi wykorzystywanych w analizach skuteczności kampanii reklamowych.

“Ta próbka jest niewielka, ale umożliwia potwierdzenie, czy dane na temat mobilności Polaków, które dostajemy od operatorów komórkowych, są prawidłowe. Korzystamy z powszechnie dostępnych narzędzi, które wykorzystują dane pochodzące od największych firm technologicznych” – powiedział Zagórski.