Data: 09.07.2020 12:55

Autor: reflex1

Takie cacko autonomiczne jeździ po kompleksie szpitalnym w Genewie. Z tym ze nie jako regularna linia (takowa jeździ po jednym z genewskich osiedlu), lecz bardziej jako taxi. Przez specjalną apkę zamawiasz pod wskazany budynek, wskazujesz budynek docelowy i jedziesz. Oczywiście w środku zawsze jest operator, bo szwajcarskie prawo nie zezwala na jazdę bez takowego.

#szwajcaria #genewa #motoryzacja #technologia

Data: 01.07.2020 18:33

Autor: reflex1

No niestety korona wraca do Szwajcarii. W poniedziałek 22.06 było tylko 18 nowych przypadków, dzisiaj 136.

Od następnego poniedziałku w transporcie publicznym będzie obowiązek noszenia maseczek (teraz jest tylko zalecane).

Decyzją rządu bezrobocie techniczne zostało przedłużone do końca roku (pierwotnie było do końca sierpnia), również pomoc dla przedsiębiorców została przedłużona.

Z powodu pandemii rząd musiał tez zmienić plany budżetowe na rok 2021. Z zakładanych 2 miliardów chf nadwyżki będzie miliard deficytu. Z tym ze Helweci przy założeniach budżetowych są zawsze strasznie pesymistyczni.

Np w roku 2019 zakładali pół miliarda deficytu a skończyli na ponad 3 miliardach nadwyżki.

Na ten rok według ostatnich wyliczeń (z maja) ma być 0,6 mld chf nadwyżki.

#szwajcaria #koronowirus #swissinfo

Data: 13.06.2020 22:50

Autor: reflex1

Szwajcarska Rada Narodu (taki odpowiednik polskiego sejmu, ale nie do końca, bo tu obydwie izby są równe) przegłosował prawo o cywilnych małżeństwach dla wszystkich. Nawet 11 posłów UDC/SVP było za. Jednocześnie prawo przewiduje dostęp do banku spermy dla par lesbijskich.

W poniedziałek ma się odbyć głosowanie na ten temat w Radzie Kantonów (niby odpowiednik Senatu, ale znowu, obydwie izby są równe).

#szwajcaria #swissinfo #lgbt #prawo

Były szef FIFA i milionowe defraudacje ponownie pod lupą prokuratury

Data: 13.06.2020 20:34

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Szwajcarska prokuratura ponownie wzięła pod lupę Josepha Blattera pod kątem defraudacji – podała agencja AP. Śledztwo dotyczyć ma pożyczki w wysokości 1 miliona dolarów, której FIFA za czasów rządów Helweta udzieliła związkowi piłkarskiemu Trynidadu i Tobago.

Jak podano, pożyczka z 2010 roku była nieoprocentowana i niezabezpieczona, a potem została potraktowana jako prezent i umorzona.

#szwajcaria #fifa #oszustwo

Data: 17.05.2020 23:31

Autor: FiligranowyGucio

Miasto, w którym ludzie sadzą własne jedzenie

Les Avanchets utrzymało rolnictwo miejskie jako sposób na życie, a większość ludzi uprawia i handluje zdrową żywnością.

Les Avanchets to miasto w Szwajcarii, w którym większość ludzi uprawia swoje własne jedzenie w domowych ogrodach. Poza uprawą, bardzo powszechna jest również wymiana żywności: ci, którzy mają marchewkę pozostałą w zamian za kapustę lub cytrynę, a więc każdy gwarantuje zdrową i zróżnicowaną dietę, bez stosowania pestycydów.

Zdrowie psychiczne również wpisuje się w ten pozytywny bilans, ponieważ przeniesienie ziemi znacznie poprawia nasze samopoczucie, a ta wymiana żywności prowadzi do zwiększenia interakcji społecznych i wzmocnienia społeczności. Ogrody miejskie okazały się potężnym narzędziem do tworzenia solidarności między sąsiadami, przyjaźni i tworzenia gospodarki obiegowej.

Budowanie zrównoważonej kultury.

Rolnictwo miejskie jest tematem, który zasługuje na coraz większe znaczenie w świecie, alternatywą dla miast bez terenów zielonych, gdzie kontakt ludzi z naturą coraz bardziej się zmniejsza. Ale korzenie tego ruchu są starożytne.

Budowa tej kultury rozpoczęła się wraz z I wojną światową. Wraz z zakończeniem konfliktów Szwajcaria i inne kraje europejskie, takie jak Anglia, Francja i Niemcy, dały swoim obywatelom ziemię, na której mogli odbudować swoje życie, co dało początek wielu miastom o silnej kulturze rolnictwa miejskiego.Możliwość ta pojawiła się głównie w miastach i peryferyjnych dzielnicach. Ogrody miejskie zapewniły zaopatrzenie w żywność, zdrowie i stabilność społeczną w wielu targanych wojną miejscach.

A Les Avanchets utrzymuje tę kulturę w mocy do dnia dzisiejszego. Uprawa żywności tam jest trwałą tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dzieci uczą się sadzić i uprawiać swoje ulubione owoce technikami, które łączą dawne i tradycyjne metody sadzenia.W wielu innych miastach rolnictwo miejskie straciło swoją przestrzeń. Ale mieszkańcy Les Avanchets nadal utrzymują równowartość 5.000 hektarów ogrodów przydomowych.

Ten scenariusz został sfotografowany przez znanego francuskiego ekologa i fotografa Yanna Arthusa-Bertranda. Zdjęcia lotnicze miasta pokazują jako alternatywę dla znanych nam miejskich pejzaży.

Mieszkańcy mówią, że ich ogrody przynoszą rozwiązania problemów osobistych, społecznych i środowiskowych oraz zapewniają, że zamierzają nadal poświęcać swój wolny czas na sadzenie, aktywność na świeżym powietrzu, uprawę zdrowej żywności bez trucizn – to sposób na wzmocnienie społeczności i ochronę środowiska. https://ciclovivo.com.br/arq-urb/urbanismo/uma-cidade-onde-as-pessoas-plantam-sua-propria-comida/?fbclid=IwAR0eLE3st6sjcnVB3Fkmg1PoLVxZqO_3_FHub7UwtewkkmuYxrFVTP3FdZs

#agrokultura #szwajcaria #rolnictwo #przyroda

Włoski lekarz w szwajcarii: centralizacja szpitali winna wysokiej śmiertelności we Włoszech

Data: 06.05.2020 10:41

Autor: Macer

city-journal.org

We Włoszech scentralizowano szpitale i osłabiono instytucję lekarzy rodzinnych, wobec czego wszyscy z objawami wirusa trafiali do wielkich szpitali, zarządzanych przez państwo, które nie radziły sobie organizacyjnie i zasobowo z obłożeniem. W Szwajcarni postawiono na zajmowanie się pacjentami przez przychodnie z pomocą laryngologów, więc szpitale miały więcej swobody, a do tego są mniej zależne od centrali lub nawet prywatne, więc szybko potrafiły się dostosować.

Before the pandemic, ambulances arrived on site in eight minutes. At the peak of the outbreak, with so many trips to make, it took over an hour. In the region’s hospitals, the typical Covid-19-related death is an 80-year-old with severe preexisting medical conditions, like chronic bronchitis or heart disease; I think of my parents, who, though elderly, don’t have the health issues that would necessarily make a Covid-19 infection life-threatening. Yet, if they had an accident, they’d likely have died waiting for an ambulance to arrive.

The Italian problem was long in the making. Years of cost-cutting have centralized health-care delivery in large, state-run hospitals. Thousands of retired family doctors who treated patients in their own clinics or made home visits haven’t been replaced. As a result, anxious patients with ambiguous symptoms—who were treated near their homes in the past—are overwhelming ambulances and exceeding emergency room capacities. The larger hospitals, charged with treating these patients, must operate under a national bureaucracy that makes it difficult to adapt to a shock like Covid-19.

#koronawirus #szwajcaria #wlochy #socjalizmniedziala

Data: 23.04.2020 21:32

Autor: reflex1

Mam namiary na dziennikarzy prawie wszystkich genewskich gazet. I na te bardziej na lewo i również te na prawo. Mam tez kontakt do telewizji francuskojęzycznej. Jutro się tym zajmę.

Dodatkowo jeżeli napiszę notkę prasową to kumpel obiecał rozesłać ze swojego maila do innych polityków. Ale to też nie dzisiaj bo po spotkaniu z nim jestem za bardzo w #lurkerjointclub żeby to sklecić.

#polityka #wybory #spoleczenstwoobywatelskie #wyboryprezydenckie2020 #szwajcaria

Data: 22.04.2020 21:29

Autor: reflex1

Wybory prezydenckie mają się odbyć również za granicą. W Szwajcarii przewidziany jest tylko jeden obwód, w ambasadzie RP w Bernie. Z tym ze nie koniecznie legalny wobec obowiązującego stanu wyjątkowego u Helwetów.

Dlatego właśnie skontaktowałem się z paroma genewskimi politykami, którzy to sprawdzą. Skontaktowałem się również z byłym polskim konsulem w Szwajcarii, który obecnie pracuje w „moim” związku zawodowym, ale kontakty pozostały (szczególnie te blisko tutejszego MSZ). Jutro mam też spotkanie z paroma znajomymi, którzy mogą dać mi namiary do dziennikarzy.

Zastanawiam się też nad nagłośnieniem tego we Francji poprzez maile do paru redakcji, ale tam nie mam żadnych kontaktów.

https://mobile.twitter.com/PLinSwitzerland/status/1252620249528184836

#szwajcaria #wybory #polityka #spoleczenstwoobywatelskie

Data: 16.04.2020 19:47

Autor: reflex1

Tak dzisiaj to wyglądało nad rzeką w państwie z wprowadzonym stanem wyjątkowym. Dodatkowo latało tam chyba z 10 psów (w tym mój) bez smyczy.

Przyszła straż miejska i jedynie jednej grupce zwróciła uwagę ze jeżeli nie mieszkają razem, to za blisko siebie siedzą. I tyle.

#genewa #szwajcaria #koronawirus

Data: 16.04.2020 18:29

Autor: reflex1

Rząd szwajcarski przedstawił plan powolnego wychodzenia z kwarantanny. Ma on się odbyć w 3 etapach.

27.04 mają zostać otwarte żłobki oraz niektóre działalności jak fryzjer, kwiaciarnie, gabinety lekarskie i dentystyczne, gabinety masażu i fizjoterapeuci. Zostaną przywrócone wszystkie operacje w szpitalach i klinikach. Sklepy wielkopowierzchniowe będą mogły otworzyć inne działy niż spożywcze.

Nadal będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób oraz wszystkie środki bezpieczeństwa (dystans, ograniczona ilość osób w sklepach itd).

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze i nie będzie nagłego wzrostu zachorowań Helweci przejdą do etapu drugiego. Ten zaplanowany jest na 11.05. Wtedy zostaną otwarte wszystkie szkoły obowiązkowe, reszta sklepów oraz reszta targów. Również z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

3 etap przewidziany jest na 08.06. Wtedy ma zostać otwarta reszta szkół, bary, restauracje, muzea, biblioteki, ogrody botaniczne i zoologiczne.

Informacje na temat daty otwarcia kin, teatrów, sal koncertowych, festiwali oraz imprez sportowych na razie nie podano, ale raczej nie będzie to wcześniej niż sierpień, wrzesień.

#koronawirus #szwajcaria #swissinfo

Data: 14.04.2020 22:18

Autor: reflex1

Szwajcaria (a właściwie miliarder szwajcarski w kooperacji z rządem) stworzyła most powietrzny Szanghaj-Genewa.

Dzisiaj wylądował pierwszy samolot z 30 tonami sprzętu ochronnego i medycznego. Przez najbliższe 5 tygodni będzie lądować 1 samolot z podobną ilością sprzętu.

Uroczystości na płycie lotniska z udziałem rządu nie było.

#szwajcaria #swissinfo #koronowirus

Data: 14.04.2020 19:32

Autor: reflex1

Tak jak już kiedyś pisałem, najbliższa, nadzwyczajna sesja szwajcarskiego parlamentu (dotyczyć będzie tylko korony) odbędzie się nie w budynku parlamentu, lecz w hali wystawowej Bernexpo. Chodzi o zapewnienie bezpiecznej odległości między parlamentarzystami. Teraz poznaliśmy koszt tej operacji. 1,5 mln chf. Sesja rozpocznie się 04.05 i potrwa tydzień. Ale cała instalacja tam zostanie oczekując na sesje letnią, która ma rozpocząć się w czerwcu.

Parlament szwajcarski nie pracuje non stop. Działa na zasadzie milicji. Spotykają się 4x w roku na dwutygodniowe sesje (plus sesje nadzwyczajne). Przez resztę czasu parlamentarzyści pracują w innych firmach, tudzież prowadzą swoje biznesy. Jedynymi „zawodowymi” politykami jest rząd. Oni pracują 24/7/365.

#szwajcaria #swissinfo #policja

Data: 09.04.2020 18:13

Autor: reflex1

Na koniec 2019 roku Szwajcaria liczyła 8603900 mieszkańców (0,7% więcej niż pod koniec 2018), z czego 25,3% stanowili obcokrajowcy (+1,2%). W kantonie genewskim obcokrajowcy stanowią prawie 40% mieszkańców.

Osoby 65+ stanowią 18,7% (+1,8%). Osoby 0-19, 19,9% (-0,1%).

Było tez 1600 osób 100+ (+4,8%).

#szwajcaria #swissinfo #spoleczenstwo

Data: 07.04.2020 17:28

Autor: reflex1

Nowy rząd Genewy (miasta) będzie się składał z 2x socjaliści, 2x zieloni i 1x chrześcijański demokrata.

Komisja wyborcza właśnie podała wyniki drugiej tury. Druga tura przeprowadzona została jedynie korespondencyjnie. Frekwencja wyniosła 28% i była niższa o 3 punkty niż w pierwszej turze.

#genewa #szwajcaria #swissinfo #polityka

Data: 03.04.2020 23:20

Autor: reflex1

W Szwajcarii jednak to nie służba zdrowia upadnie jako pierwsza. Tak przynajmniej wykazywały wyliczenia niektórych mądrych głów (m in z politechniki w Zurychu).

A prawdopodobnie poczta. Ludzi po prostu pojebało w ilości zamawianych rzeczy. Dodam ze większość nie jest obiektem pierwszej potrzeby.

#szwajcaria #swissinfo

Data: 03.04.2020 15:11

Autor: reflex1

Novartis ogłosił ze Szwajcaria będzie pierwszym państwem w Europie i drugim na świecie, po USA, które otrzyma Hydroksychlorochine do walki z korona. Firma do końca maja chce wyprodukować i rozdać na całym świecie 130 mln działek tego leku.

Inna firma farmaceutyczna, Mepha już przekazała szwajcarskim szpitalom 90k działek tego leku.

#koronawirus #szwajcaria #swissinfo

Data: 30.03.2020 21:11

Autor: reflex1

W przyszłym tygodniu w Genewie ma wylądować samolot z Chin (pierwszy z czterech zaplanowanych) z 92t materiałów sanitarnych przeznaczonych na pomoc służbom w kantonach romańskich + Ticino.

Była to czysto prywatna inicjatywa. 9 zespołów szpitalnych oraz 4 stowarzyszenia aptekarskie zgłosiło takie zapotrzebowanie, mają na to pieniądze, ale nie mają dojścia

Tu włączyło się Biuro Handlu Szwajcarcko-chińskie oraz Genewska Izba Handlowa i po trochu władze kantonalne. Następnie konsul chiński w Szwajcarii skontaktował się z ministrem handlu, a ten wyznaczył fabrykę, która ma to obsłużyć.

Rząd federalny CH również się zgodził.

Obecnie towar (skontrolowany przez Helwetów na miejscu) czeka na odprawę celną i załadunek.

#koronawirus #szwajcaria #chiny #genewa #swissinfo

Data: 28.03.2020 19:00

Autor: reflex1

Szwajcaria w przyszłym tygodniu ma posiadać testy na korone. Ale nie wykrywające wirusa, bo te już produkuje tutaj firma Roche, tylko sprawdzające czy ktoś już miał wirusa i go przeszedł uzyskując odporność. Ma to pokazać jaka część społeczeństwa nabyła odporności. Ma to pomóc w wybraniu jednej z dwóch opcji przywrócenia funkcjonowania Szwajcarii.

#koronawirus #szwajcaria #swissinfo

Data: 26.03.2020 16:56

Autor: reflex1

Kolejna sesja parlamentu szwajcarskiego, która ma rozpocząć się na początku maja została przeniesiona do hali wystawowej Bernexpo, bo w budynku parlamentu nie można utrzymać bezpiecznego dystansu pomiędzy parlamentarzystami.

#szwajcaria #swissinfo

Data: 25.03.2020 23:08

Autor: reflex1

Jako ze wszędzie brakuje masek, oraz te przeznaczone do Szwajcarii są blokowane na granicach, to w kantonie Zurych zaczną je produkować. Już odebrali linie produkcyjną. Chodzi o maski FFP2.

Jest to o tyle dziwne, ze to kanton, a nie rząd federalny podjął się tego działania.

Dodatkowo jest dziwna zmiana narracji na temat testów. Jeszcze tydzień temu oficjalne komunikaty OFSP twierdziły ze ich brakuje na maksa. Teraz CH robi 1 test na 100 mieszkańców. Moim skromnym zdaniem zaczęli je tutaj produkować bez licencji, albo stworzyli swoje nie chwaląc się tym. I bardzo dobrze.

#koronawirus #szwajcaria #swissinfo

Data: 25.03.2020 19:35

Autor: reflex1

Miasto Genewa (nie mylić z kantonem) zawiesza część podatków. Chodzi o opłaty od wynajmu powierzchni publicznych należących do miasta, np tarasy w knajpach. Zawieszenie obowiązuje do końca zarazy + 3 następne miesiące.

Normalnych podatków oraz opłat socjalnych nie zawiesza, bo nie musi, bo wypłaty dla firm na przestoju technicznym (80%)i tak są wypłacane przez państwo, a nie przez firmę, więc podatki i daniny socjalne (jak ZUS) są od tego odciągane.

Również większość czynszów za wynajem lokali komercyjnych zostało wstrzymanych.

#szwajcaria #swissinfo #genewa

Data: 25.03.2020 16:58

Autor: reflex1

Od jutra rusza w Szwajcarii bankowy system pożyczek dla firm.

Do 500k chf odsetki 0% powyżej 500k 0,5%. Maksymalna pożyczka 20 mln chf.

Wszystkie formalności zredukowane do niezbędnego minimum. Po zaakceptowaniu wniosku przelew dla stałych klientów w 30 minut, dla nowych do jednego dnia.

Gwarantem spłaty jest rząd, przy pożyczkach do 500k, dla wyższych 15% bierze na siebie bank, 85 rząd.

#szwajcaria #swissinfo #ekonomia #banki

Data: 23.03.2020 18:25

Autor: reflex1

Ogólnie to z państwem współpracuję na poziomie minimum, ale w związku z korona rozszerzyłem współpracę i zacząłem podpierdalać zgrupowania debili. Przed chwilą byłem w parku z psem i na parkowej siłowni piętnastu chłopa, jeden spocony przy drugim spoconym. Chuj w to ze zakaz większych grup ni 5 osób, przy zachowaniu dystansu min 2 metry.

Przyjechała policja i wlepiła wszystkim mandaty.

#koronawirus #szwajcaria #genewa

Data: 21.03.2020 20:25

Autor: reflex1

Obecnie 3000 żołnierzy służby zasadniczej już zostało oddelegowanych pod zarząd służb medycznych (większość), policyjnych i granicznych. Kolejne 8000 dostało wezwanie mobilizacyjne.

Podobnie ludzie ze służby zastępczej. Obecnie w szpitalach zaangażowanych jest ponad 4000, a następni również dostali wezwania.

Obrona cywilna tez została zmobilizowana.

#koronawirus #szwajcaria #swissinfo

Data: 19.03.2020 19:17

Autor: reflex1

W Genewie (kantonie) sytuacja podobno od 3 dni się ustabilizowała.

Wykrytych jest 468 przypadków, z czego 92 wymaga hospitalizacji, z czego 19 osób na OIOMie (18 pod respiratorem). 5 osób zmarło.

Miało na to wpływ prawdopodobnie szybsze decyzje rządu kantonalnego, niż federalnego. W Genewie np wszystkie budowy bez znaczenia strategicznego zostały zamknięte, na poziomie federalnym nie. Wcześniej zdecydowali o zamknięciu prawie wszystkiego niż na poziomie federalnym. Obecnie trwają negocjacje o zamknięciu lotniska, który raczej dojdzie do skutku, bo pracownicy w przeciwnym razie rozpoczną strajk i nie przyjdą do roboty.

#genewa #koronawirus #swissinfo #szwajcaria

Data: 19.03.2020 18:44

Autor: reflex1

Szwajcarski klub FC Sion rozwiązał kontrakty ze swoimi 9 piłkarzami.

Powodem jest odmowa/ niedostarczenie odpowiedzi na czas w sprawie przejścia zawodników na tzw bezrobocie techniczne.

Na bezrobociu dostajesz 80% wypłaty, ale maksymalna wypłata to 12'350 chf miesięcznie, a oni zarabiają pewnie więcej.

Sprawa ma trafić do sądu. Z tym ze sądu zredukowały swoją działalność tylko do spraw pilnych.

#szwajcaria #swissinfo #pilkanozna

Data: 18.03.2020 23:50

Autor: reflex1

Szwajcarii zaczyna brakować testów na koronę. A żadna firma tutaj tego nie produkuje. OFSP twierdzi ze wynegocjowali z państwem X dostawę.

X to prawdopodobnie Chiny, bo Helweci mają z nimi bardzo dobre relacje łącznie z wolnym handlem. Jako jedno z dwóch państw Schengen.

I znając podejście Szwajcarów to zaraz jakaś firma zacznie je produkować.

#koronawirus #szwajcaria #swissinfo

Data: 18.03.2020 18:47

Autor: reflex1

Armia szwajcarska zamówiła 900 dodatkowych respiratorów. Całe szczęście światowy leader produkujący te maszyny znajduje się w Szwajcarii. Z tym ze w przeciwieństwie do swojego konkurenta z #niemcy nie przeznacza całej swojej produkcji na rynek wewnętrzny, lecz dostarcza do innych państw w potrzebie, głównie do Włoch. Tak więc armia szwajcarska dostanie do końca tygodnia tylko 50,

Firma obecnie działa 24/7 (dostała specjalne pozwolenie) i jest w stanie dostarczyć jakieś 1500-2000 maszyn miesięcznie. Obecnie liczba „państwowych” respiratorów (szpitale i wojsko) w Szwajcarii to około 1200 (bez tych na blokach operacyjnych oraz tych mobilnych w karetkach)). Ile jest w szpitalach prywatnych? Nie do końca wiadomo . Największa grupa prywatnych klinik Hirslanden (ma 11 klinik) ma na stanie 72 (plus te w karetkach).

#koronawirus #szwajcaria #swissinfo

Data: 18.03.2020 12:19

Autor: reflex1

Jako ze tysiące ludzi w Genewie podobnie jak ja przeszło na obowiązkowe bezrobocie techniczne, to wszystkie infolinie w tej sprawie są tak obciążone ze praktycznie nie można się dodzwonić. Podobnie drogą mailową na odpowiedź czeka się bardzo długo. A ja jako ze działam w związkach zawodowych to mam prywatne telefony do osób kompetentnych z centrali związkowej oraz kasy dla bezrobotnych. I w ten sposób to ja mówię szefowi co ma zrobić i co i gdzie wysłać.

Podobnie moja kobietka u siebie w pracy.

#koronawirus #szwajcaria #praca

Data: 17.03.2020 23:02

Autor: reflex1

Z przykrością muszę stwierdzić ze Genewczykom (nie wszystkim całe szczęście) odjębało. W sklepach dochodzi (pojedyncze przypadki, ale jednak) nawet do zadym z powodu ostatniej paczki towaru. Srajtaśmy nie widziałem w sklepach od tygodnia, chociaż dowożą codziennie. Ja już nawet poprosiłem właściciela małego kiosku, żeby mi zostawił paczkę na czarna godzinę.

I w związku z tą sytuacją kanton wprowadza ze skutkiem natychmiastowym dekret o limicie osób w sklepach (tych większych) spożywczych.

#szwajcaria #genewa #koronawirus

Data: 17.03.2020 19:11

Autor: reflex1

Właśnie dostałem maila od dostawcy internetu i TV, że w związku z anulowaniem większości imprez sportowych, zaprzestają pobierania opłaty za pakiet sportowy, a za miesiąc marzec oddadzą mi kasę. Miło z ich strony.

#sport #szwajcaria

Data: 16.03.2020 23:21

Autor: reflex1

Największa prywatna/rodzinna firma produkująca perfumy oraz zapachy na świecie przesterowała częściowo jedną ze swoich fabryk na produkcję środków dezynfekujących. Chcą wyprodukować 20 ton tego produktu dla szpitali i służb genewskich.

#genewa #szwajcaria

Data: 16.03.2020 19:26

Autor: reflex1

Jako ze Szwajcaria na kwarantannie, to jeszcze tylko jutro do pracy na jakieś 2 godziny i przechodzę na tzw bezrobocie techniczne. Czyli nie pracuję i dostaję 80% wypłaty.

Całe szczęście mam jeszcze farbę, więc chyba pomaluję mieszkanie.

#genewa #szwajcaria #praca #emigracja

Jedynym problemem to ze przy bezrobociu technicznym to najpierw szef musi zrobić mi przelew, a dopiero potem oddaje mu kasa bezrobotnych. I jeżeli potrwa to miesiąc to jeszcze luz, na dłużej moja firma nie ma kasy, bo nasi klienci tez są pozamykani i nie mają z czego nam zapłacić. Ale zobaczymy jak to będzie. Podobno kantony i federacja mają stworzyć jakiś system pożyczek 0%, albo zmienić procedury przy wypłacie tego technicznego bezrobocia.

Data: 16.03.2020 17:11

Autor: reflex1

Od 18 dekretem kantonalnym Genewa przechodzi na kwarantannę. Wszystkie sklepy z wyjątkiem spożywczych, aptek, stacji benzynowych i małych kiosków zostają zamknięte.

Podobnie kina, teatry, centra sportowe, salony fryzjerskie puby oraz kluby itp. Restauracje mogą kontynuować sprzedaż na wynos przy zachowaniu środków ostrożności.

Wszystkie zgromadzenia (nawet te prywatne) powyżej 5 osób są zakazane. Jedynie spotkania pracownicze przy zachowaniu środków bezpieczeństwa mogą się odbywać. Zakazana jest również prostytucja.

Od 14:30 czekamy na decyzje rzadu federalnego, ale non stop jest przekładana.

#genewa #szwajcaria #swissinfo #koronawirus

Data: 13.03.2020 16:16

Autor: reflex1

Szwajcaria zakazuje zgromadzeń ponad 100 osób. Bary i restauracje mogą przyjmować max 50 osób. Wszystkie szkoły zamknięte. Przywrócone kontrole na wszystkich granicach. Jedynie osoby mieszkające w Szwajcarii oraz przygranicznych posiadający pozwolenie na prace mogą wjechać.

Również transport artykułów jest dozwolony.

#koronawirus #szwajcaria #swissinfo

Data: 11.03.2020 22:22

Autor: reflex1

Kanton Ticino ogłosił stan wyjątkowy. Wszystkie szkoły nadobowiązkowe (licea, zawodówki, szkoły wyższe), kina teatry, dyskoteki itp zostały zamknięte. Starsi ludzie mają zakaz opiekowania się dziećmi (w sensie wnukami) i ogólnie zakaz praktycznie wychodzenia z domu.

Zakazane są wszystkie spotkania powyżej 50 osób. Restauracje większe niż na 50 osób zostały zamknięte, te poniżej tej liczby muszą rozmieszczać klientów na minimum 1,8 metra.

Przejścia graniczne są kontrolowane, tylko ci zatrudnieni mogą przejechać (plus pewnie sporo wyjątków) po skontrolowaniu temperatury.

Kanton Genewa (czyli mój) wprowadził trochę mniej radykalne bo od 100 osób. I nie zamknęli szkół. I teatry i kina jeżeli rozsiadzą publikę na bezpieczną odległość.

#koronawirus #szwajcaria #swissinfo

Data: 10.03.2020 23:41

Autor: reflex1

właśnie dostałem wiadomość od kumpla związanego z parlamentem szwajcarskim.

W następny poniedziałek (16 marca) Rada Federalna i Federalny Urząd Zdrowia ogłosi mniej lub bardziej restrykcyjne ograniczenia przemieszczania się.

Podobną wiadomość dostałem od moich szefów, że jest możliwość przerwy w pracy (czy płatne? Nie wiem).

Co nie zmienia faktu, że w ten czwartek znowu odwiedzam prawie wszystkie genewskie szpitale HUG, bo to też nasi klienci.

#koronawirus #szwajcaria #emigracja

Data: 08.03.2020 13:42

Autor: reflex1

Włoskojęzyczny kanton Ticino może być od jutra w poważnych tarapatach. Graniczy on z objętą kwarantanną Lombardią. Z tym ze codziennie z tego regionu do szwajcarskiego kantonu przyjeżdża około 70k ludzi do pracy. Parę tysięcy pracuje w służbie zdrowia.

A na razie nie wiadomo czy będą mogli przyjechać.

#koronawirus #szwajcaria #wlochy #swissinfo

Data: 06.03.2020 21:15

Autor: reflex1

W Szwajcarii już 210 zakażonych i jedna ofiara śmiertelna.

Dlatego wprowadza się nowe środki ostrożności.

Osobom powyżej 65 roku życia oraz osobom z niektórymi patologiami, takimi jak przewlekłe choroby układu oddechowego, nadciśnienie, cukrzyca, niedobór odporności, choroby sercowo-naczyniowe, a nawet rak zalecane jest unikanie środków transportu oraz centr handlowych w godzinach szczytu. Również odradza się im udziału w większych imprezach, a jak już muszą tam być, to zachowanie bezpiecznej odległości 2 metrów od rozmówcy.

Dzisiaj nawet dziennikarzom na konferencji prasowej kazano się poprzesadzac aby między nimi była ta właśnie odległość.

#koronawirus #szwajcaria #swissinfo

Data: 04.03.2020 19:14

Autor: reflex1

W Szwajcarii już 54 potwierdzone przypadki przez laboratorium oraz 39 możliwych, czyli potwierdzonych szybkim testem, który nie zawsze się zgadza z tym laboratoryjnym.

Żaden zarażony nie jest w stanie ciężkim. Dwóch uznani za wyleczonych. Prawie wszystkie przypadki to ludzie w miarę młodzi.

#szwajcaria #swissinfo #koronawirus

Data: 29.02.2020 16:39

Autor: reflex1

W Genewie już pięciu zarażonych.

A ja dziś wieczorem idę na festiwal magii, który nie został odwołany, bo maksymalnie może pomieścić 935 osób, a zakazane jest od 1000.

Tak więc jest szansa, że będę pierwszym Lurkiem z koronawirusem😁

#koronawirus #szwajcaria #swissinfo

https://m.youtube.com/watch?v=X0udSuKSPYA

Data: 27.02.2020 13:44

Autor: reflex1

Jest trochę więcej info o zakażonym Genewczyku. Jest to 28latel. 23 lutego wrócił z Mediolanu. Objawy pojawiły się w środę 26 lutego. Zadziałał zgodnie z wytycznymi służb medycznych i skontaktował się ze swoim lekarzem.

Wszystkie osoby, z którymi miał kontakt od powrotu z Włoch (współpracownicy i rodzina) zostali poddani 14 dniowej kwarantannie.

Na szczęście pacjent od powrotu nie korzystał z komunikacji miejskiej.

#koronawirus #genewa #szwajcaria #swissinfo

Data: 20.02.2020 22:18

Autor: reflex1

W kurdyjskim więzieniu siedzi trzech obywateli Szwajcarii walczących swego czasu w strukturach ISIS. W tym dwóch w randze jakichś wyższych urzędników/oficerów (z czego jeden miał planować zamach na zbiorniki z paliwem w Genewie).

Z tym ze CH bojowników organizacji terrorystycznych z paszportem z + ma w dupie. Nie organizuje im powrotów do domu. Oczywiście nie zabrania im wrócić (chociaż były takie przypadki), ale tylko na własna rękę.

I wracając do tych trzech. USA i Kurdowie już parę razy proponowali pomoc w repatriacji obywateli CH do domu, ale Helweci zawsze odmawiali. Tłumacząc to bezpieczeństwem swojego terytorium i dodając ze zbrodni dopuścili się na terytorium gdzie są obecnie przetrzymywani o tam powinni być sądzeni.

Z tym ze po interwencji Turcji w tamtych rejonach i wycofaniu się USA sytuacja się zmieniła. Kurdowie już nie są w stanie zapewnić maksymalnej służby więziennej. Tak więc część więźniów uciekła.

I pojawiły się głosy w CH ze może warto mieć ich tutaj na oku, czy pod kluczem, bo podobno sporo wiedzą o m in możliwych uśpionych w CH.

Z tym ze na razie nic z tego bo USA chce za repatriacje 500 mln $. A to dla szwajcarskiego MSZ i służb jest nie do przyjęcia.

#szwajcaria #swissinfo #usa #syria #isis

I

Data: 20.02.2020 19:20

Autor: reflex1

Władze kantonu genewskiego chcą poprosić władze federalne o wydanie wizy humanitarnej dla Juliana Assange.

Niedawno odbyło się spotkanie genewskiego ministra z ojcem Juliana, jego adwokatem oraz dyrektorem HUG (genewski szpital uniwersytecki) na temat możliwości leczenia go.

Federalny urząd do spraw migracji nie mówi nie, ale musi sprawdzić czy spełnione są wszystkie warunki do przyznania takiej wizy. Z tym ze to nie on o tym decyduje. Prawdopodobnie na najbliższej sesji wiosennej parlamentu szwajcarskiego (02-20.03.2020) będzie poruszony ten temat.

#szwajcaria #swissinfo #wikileaks #assange

Data: 19.02.2020 18:50

Autor: reflex1

Trzeba spełnić obywatelski obowiązek i zagłosować.

Niestety jako że jeszcze nie mam paszportu z krzyżykiem to mogę głosować tylko na poziomie gminnym (co i tak jest rzadkością w innych kantonach), ale już projekt prawa o głosowaniu na poziomie kantonalnym jest już złożony w genewskim parlamencie (nawet miałem udział przy tym).

#szwajcaria #emigracja #wybory

Data: 18.02.2020 18:59

Autor: reflex1

Prawie 3/4 energii zużywanej w Szwajcarii pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Dane z 2018 roku

66% elektrownie wodne (60,5% w 2017).

Fotowoltaika, energia wiatrowa, mała energia wodna i biomasa wygenerowały 8% (7,2% w 2017)

Elektrownie atomowe 17,3% (15,1 w 2017)

Śmiecie i węgiel 3%

Pochodzenie i skład 6% dostarczonej energii elektrycznej nie było możliwe do zweryfikowania (16% w 2017).

75,63% zużytej energii elektrycznej zostało wytworzone w Szwajcarii.

A w kantonie gdzie mieszkam, czyli genewskim od stycznie 2018 cała energia jest zielona i wytwarzana w Szwajcarii.

#szwajcaria #swissinfo #energetyka

Data: 17.02.2020 20:49

Autor: reflex1

Według sondażu przeprowadzonego przez jeden ze szwajcarskich banków aż 92% mieszkańców Szwajcarii w przedziale wiekowym 18-29 lat odkłada regularnie pieniądze.

Zdecydowana większość (67%) nie może zaoszczędzić więcej niż 1000 franków miesięcznie,

22% odkłada między 1000-3000 chf, a 3% powyżej 3000 chf.

#szwajcaria #swissinfo #ekonomia

Data: 15.02.2020 21:35

Autor: reflex1

Ciąg dalszy afery CIA w kraju Helwetów.

Kaspar Villiger. Członek rządu szwajcarskiego przez prawie 15 lat (89-03), prezydent Szwajcarii w 2002 i co najważniejsze minister obrony 89-95’.

Obecny wywiad szwajcarski (SRC/NDB) znalazł starą notkę w swoich archiwach mówiąca że był poinformowany o możliwości takiej akcji. Szczegółów notatki nie opublikowano. Z tym ze obecny minister (Viola Amherd) odpowiedzialna za ten resort, rozesłała to oficjalnie do innych członków rzadu. Czyli coś jednak jest na rzeczy. Również parlament chciałby stworzyć specjalną komisję do wyjaśnienia tej afery.

Oczywiście główny zainteresowany zaprzecza wszystkim doniesieniom.

#szwajcaria #swissinfo

Dla tych co nie znają tematu

Mój wpis https://www.lurker.pl/p/tSTrdMqh9

Oraz główna @gruby333

https://www.lurker.pl/p/o0MrIsTDR

Data: 11.02.2020 17:28

Autor: reflex1

Rząd szwajcarski otworzył dochodzenie w związku z możliwością podsłuchiwania i przechwytywania tajnych zakodowanych rozmów/ dokumentów przez amerykańskie CIA oraz niemieckie BND poprzez szwajcarską firmę Crypto. Dotyczy to ponad 100 (mówi się o 130) państw.

Sprawa wyszła na jaw dzięki niemieckiej telewizji. W 1971 CIA poprzez spółkę krzak z Liechtensteinu zakupiła część udziałów w Crypto. Tam instalowali backdoory w urządzeniach do szyfrowania, które później trafiały do tych państw. Jedynie kilka państw otrzymywało czyste urządzenia. M in Szwajcaria.

Co ciekawe pod koniec tamtego roku oglądałem dokument szwajcarskiej tv RTS o tym ze od 1955 roku podobno istniała tajna umowa między rządem Szwajcarii, Crypto, a amerykańskim NSA. Rok później Szwajcaria podpisała tajny protokół z NATO o przystąpieniu Szwajcarii do paktu w razie wybuchu III wojny światowej.

A skąd niemieckie BND? Ano na początku lat 70’ Crypto borykało się z problemami finansowymi i pomoc nadeszła od niemieckiego Siemensa.

#szwajcaria #swissinfo #usa #niemcy

Data: 10.02.2020 19:24

Autor: reflex1

Zgodnie z zapowiedzią. Nad czym głosowali Helweci na poziomie kantonalnym. Genewa została opisana w moim wczorajszym wpisie razem z głosowaniem na poziomie federalnym.

Kanton Argowia zaostrzył przepisy prawa naturalizacji. Tak jak w prawie federalnym osoba składająca wniosek nie może pobierać zasiłku przez 3 lata poprzedzające zapytanie, tak kanton Argowia rozszerzył to do lat 10.

W kantonie Neuchâtel odrzucono pomysł przyznania praw wyborczych od 16 roku życia.

Mieszkańcy kantonów Fryburg oraz Berno zgodzili się na transfer gminy Clavaleyres z kantonu Berno do Fryburga. Do tej pory był eksklawą.

Mieszkańcy Berna zgodzili się na kredyt 3,3 mln chf przeznaczony na stworzenie campingu/ miejsca tranzytowego dla „ludzi drogi”

W kantonie Zurych zaakceptowano nowe prawo o przewoźnikach taxi oraz typu Uber. Od teraz leży to w gestii kantonu, a nie gmin. Dodatkowo kierowcy Ubera (i tym podobnych) muszą się zarejestrować w odpowiednim urzędzie oraz posiadać widoczną tablice a la taxi.

W drugim głosowaniu odrzucili kredyt na tunel przeznaczony dla tramwajów.

W Bazylei-Miasto d 2050 r. na ulicach i drogach kantonalnych będą dozwolone tylko najmniej zanieczyszczające samochody i tzw carsharing.

W kantonie Solura przyjęto (było to drugie podejście) kantonalny projekt zmian podatkowych dla małych i średnich firm (wszystkie kantony musiały zmienić w wyniku referendum federalnym) Stawki spadły z 21% do 16,3 w pierwszym roku i 15,4 w kolejnych.

W Szafuzie zaakceptowali przejrzystość finansowania partii politycznych (na poziomie federalnym nie ma czegoś takiego).

Projekt zakłada podanie do wiadomości publicznej budżet danej partii na wybory oraz inne kampanie ,oraz podanie z nazwy sponsorów (również prywatnych) przeznaczających ponad 3000 chf rocznie.

W St. Gallen odrzucono projekt inicjatywy o zarobkach polityków

Inicjatywa zakładała , aby obywatele mogli głosować na temat wynagrodzenia władz miejskich w drodze referendum.

W Ticino kanton nadal będzie ponosić większość kosztów prawnych po czynach popełnionych w obronie własnej.

#szwajcaria #swissinfo #prawo #referendum #demokracjabezposrednia

Data: 09.02.2020 16:33

Autor: reflex1

Dzisiaj w Szwajcarii miało miejsce kolejne referendum.

Na poziomie federalnym Helweci głosowali nad dwoma inicjatywami.

Inicjatywa „tanie mieszkania” przewidująca udział nowych mieszkań komunalnych, w szczególności tzw kooperacji, będzie musiał osiągnąć 10% szwajcarskich zasobów mieszkaniowych.

Inicjatywa została odrzucona przez 57% uprawnionych do głosowania. 4,5 kantonów było za.

Druga inicjatywa (a właściwie poddanie pod referendum decyzji parlamentu) przewiduje rozszerzenie norm antyrasistowskich (tzw mowa nienawiści) w kodeksie karnym o homofobię. Prawo zostało zaakceptowane przez 63% uprawnionych do głosowania. Jedynie 2,5 kantonów było przeciwko.

Na poziomie kantonalnym

Genewa nie zgodziła się na deklasyfikacje strefy willowej (a właściwie dwóch) na działki deweloperskie. 56% na nie.

I niestety nie zgodzili się z parlamentem genewskim na temat zniesienia podatku od psów. 67% zagłosowało za utrzymaniem tego podatku. A to oznacza ze będę musiał zapłacić wsteczny podatek za mojego nieżyjącego już #psiakreflexa

#szwajcaria #swissinfo #referendum #genewa

Później wieczorem, albo jutro wrzucę info ma temat głosowania na poziomie kantonalnym w innych kantonach.

Data: 08.02.2020 20:28

Autor: reflex1

Teoretycznie jako posiadacz w Szwajcarii pobytu stałego mógłbym bez problemu i praktycznie od ręki dostać pozwolenie na broń. Niektóre rodzaje broni mógłbym kupić nawet bez pozwolenia. Trzeba tylko zgłosić ten zakup do odpowiednich służb. Ogólnie obcokrajowcy z pobytem stałym pod tym względem traktowani są jak Helweci.

Ale nie wszyscy. Dla obywateli Albanii, Algeriii, Turcji, Bośni i Hercegowiny, Sri Lamki, Macedonii, Serbii oraz Kosowa zakup i posiadanie broni jest zabroniona.

#szwajcaria #swissinfo #bron #prawo #emigracja

Data: 07.02.2020 13:34

Autor: reflex1

Dzisiaj jest rocznica referendum z 07.02.1971, które wprowadzało prawo wyborcze dla kobiet na poziomie federalnym. Na poziomie kantonalnym kobiety w kantonie Neuchâtel i Vaud mogły już w 1959 roku, ale w kantonie Appenzell Innerrhoden dopiero w 1991 i to wyrokiem Sądu Najwyższego.

#szwajcaria #swissinfo #prawo

Data: 05.02.2020 19:11

Autor: reflex1

Szwajcarii udało się „obejść” amerykańskie sankcje nałożone na Iran. Może sprzedawać surowce rolnicze, artykuły spożywcze, leki oraz aparaturę medyczną.

Po długich negocjacjach USA się zgodziły na utworzenie tzw kanału humanitarnego. Pierwsze lekarstwa z Novartisu już dotarły do Iranu.

#szwajcaria #swissinfo #iran

Data: 02.02.2020 20:11

Autor: reflex1

USA próbuje przekonać Szwajcarię aby odeszła od umowy z Huawei w sprawie rozbudowy 5G, bo niby szpiegują. Z tym ze wywiad szwajcarski nie potwierdza tej opinii.

W związku z tym rząd szwajcarski odpowiedział USA ze nie zamierza przerywać współpracy z Chinami, a amerykańskie oskarżenia są tylko kontynuacją wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami.

W rozwoju sieci 5G w Szwajcarii uczestniczy właśnie Huawei dla operatora Sunrise, oraz Ericsson dla operatora Swisscom, gdzie pakiet większościowy należy do państwa szwajcarskiego. Czyli teoretycznie gdyby rząd zabronił Huawei działalności na terytorium helweckim to by pomógł „swojej” firmie. Ale to Szwajcaria, więc tego nie zrobił.

#szwajcaria #swieta #5g #chiny #usa

Data: 31.01.2020 21:45

Autor: reflex1

Według najnowszego sondażu w Szwajcarii jest

25% ateistów

24,4% protestantów

36,5% katolików

5,8% ortodoksów i innych chrześcijan

5,2% muzułmanów

O,5% buddystów

0,6% hindusów

0,3% żydów

Najmniej praktykująca grupą religijną są muzułmanie. 46% nie uczestniczyło w jakimkolwiek wydarzeniu religijnym w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. 40% się nie modli.

Najbardziej wierzący są protestanci. 72% z nich bierze udział we mszy przynajmniej raz w tygodniu, a 51% modli się przynajmniej raz dziennie.

#szwajcaria #swissinfo #religia

Data: 31.01.2020 19:18

Autor: reflex1

Jeden z pracowników firmy zajmującej się przeróbką złota zdołał wynieść w odbycie 4 kilo tego kruszcu. Nie na raz oczywiście.

Kolejne 3 miał już przygotowane w swojej szafce.

Wyrokiem sądu dostał 18 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Dodatkowo deportacje ze Szwajcarii (jest obywatelem Francji) oraz zakaz wjazdu do Szwajcarii na 5 lat.

Całe złoto, które zdążył wynieść zostało odzyskane, trzymał je u siebie w domu.

#szwajcaria #swissinfo

Data: 31.01.2020 19:08

Autor: reflex1

W szwajcarskim miasteczku (stacji narciarskiej) Montana w sklepie złapano 4 Rumunów (17-23 lata) na kradzieży alkoholu. Policja wezwana na miejsce przeszukała ich samochód. W bagażniku znalazła 204 butelki najdroższych alkoholi.

#szwajcaria #swissinfo

Data: 30.01.2020 20:29

Autor: reflex1

Szwajcaria w 2018 roku (ostatnie badania, których wyniki ogłoszono dzisiaj) liczyła 18% populacji (powyżej 15 roku życia) posiadających podwójne obywatelstwo (szwajcarskie plus inne). Najpopularniejszym drugim obywatelstwem jest włoskie, 24%, następnie francuskie, 12 oraz niemieckie, 9.

W „moim” kantonie genewskim osoby z podwójnym obywatelstwem stanowią 48%. Kiedy w końcu ruszę tyłek po wniosek to podbiję statystykę.

#szwajcaria #swissinfo

Data: 23.01.2020 17:04

Autor: reflex1

Według nowego prawa o naturalizacji (weszło w życie 01.2018) osoba starająca się o paszport z krzyżykiem nie może być beneficjentem pomocy społecznej przez ostatnie 3 lata poprzedzające złożenie zapytania.

Kanton Argowia chce pójść jeszcze dalej. Mieszkańcy tego kantonu w najbliższym referendum (09.02) kantonalnym będą głosować nad rozszerzeniem tego czasu do lat 10.

#szwajcaria #swissinfo #prawo #emigracja

Data: 21.01.2020 23:08

Autor: reflex1

Naukowcy z HUG, czyli genewskich szpitali uniwersyteckich wynaleźli prostu sposób na stwierdzenie obecności nowego chińskiego wirusa. Wystarczy jedynie wymaz z gardła. Badania nadal są w toku, ale podobno działa.

Dodatkowo rozbili wirusa na części pierwsze i będą starać się stworzyć przeciw-wirusy.

Ostatnia odmiana eboli tez znalazła rozwiązanie właśnie w Genewie.

#szwajcaria #swissinfo #medycyna #nauka

Data: 20.01.2020 20:11

Autor: reflex1

Fajnie się mieszka w tej Szwajcarii, ale na początku roku przychodzą różne zestawienia wydatków potrzebne do rozliczenia podatkowego i na samo ubezpieczenie zdrowotne (podstawowe oraz uzupełniające) wydałem prawie 5000 chf, gdzie i tak mam najtańsze i pierwsze 2500 chf w roku płacę z własnej kieszeni. Problem w tym ze już nie pamietam kiedy byłem u lekarza, czy w szpitalu (wypadków nie liczę, bo to inne ubezpieczenie pokrywane przez pracodawcę). A oficjalnie jestem tu od prawie 13 lat (nieoficjalnie 18), czyli ładna kasa poszła na nic. Jakieś 35-40k chf (wcześniej było taniej).

#szwajcaria #problemypierwszegoswiata #emigracja

Data: 18.01.2020 18:01

Autor: reflex1

Kanton genewski właśnie zabronił sprzedaży tytoniu, tabaki, tytoniu do żucia, e-papierosów oraz CBD osobom poniżej 18 roku życia. Do tej pory wedle prawa federalnego było 16 lat (chociaż już jest projekt ustawy na 18 lat).

Piwo, wino oraz cydr 16latki nadal mogą legalnie zakupić

#szwajcaria #swissinfo #gender #prawo

Data: 17.01.2020 21:07

Autor: reflex1

Wiecie ile wynosi podatek VAT w Szwajcarii?

Stawka normalna 7,7%

Stawka zredukowana (na rzeczy pierwszej potrzeby typu (jedzenie, lekarstwa, książki, gazety itp) 3,2%

Stawka hotelowa 3,7%

Jeszcze do niedawna wszystkie stawki były wyższe o 0,3% przeznaczany na pokrycie kosztów rozbudowy infrastruktury kolejowej. Ale jako ze projekt ukończono, to wrócili do poprzednich stawek.

#szwajcaria #swissinfo #podatki #vat

Data: 15.01.2020 19:21

Autor: reflex1

W latach 2006-2018 Szwajcaria (konfederacja, kantony i gminy) wypracowały wspólnie nadwyżkę budżetową w wysokości 79 miliardów chf (270 mld pln).

30% nadwyżki poszło na spłacenie długu publicznego, który i tak jest jeden z mniejszych w Europie do PKB, bo wynosi niecałe 30% (PL prawie 50% PKB), a w tym roku ma zejść do poziomu 25% PKB.

#szwajcaria #swissinfo #ekonomia #gospodarka

Data: 05.01.2020 22:57

Autor: reflex1

Właśnie skończyłem oglądać dokument o jednej ze szkółek wojskowych w Szwajcarii (taka czteromiesięczna a la polska unitarka podczas zasadniczej służby wojskowej). Z 4 głównych "bohaterów" dokumentu 1 laska nie dokończyła szkolenia, ale zgodnie z prawem przeniosła sie do policji kantonalnej, jeden koleś dokończył, został sierżantem i koniec przygody z wojskiem, jeden skończył i został porucznikiem i teraz on szkoli innych.

Ale jest i czwarty, który od początku wzbudził moja sympatie totalnym zlewactwem i spaniem gdzie popadnie. Ten właśnie nie stawił się na kolejne szkolenie, bo wyjechał do Peru i obecnie jest poszukiwany za dezercje.

#szwajcaria #wojsko

Data: 05.01.2020 17:33

Autor: reflex1

W ubiegłym roku w Szwajcarki prawie 19500 osób ukończyło szkole rektorów (podstawowe 4miesięczne obowiązkowe szkolenie wojskowe). Stanowiło to 69% osób powołanych do wojska. Reszta wybrała albo służbę zastępczą 9%, albo obronę cywilną 20%, a reszta się wykupiła przez specjalny podatek.

#szwajcaria #swissinfo #wojsko

Data: 31.12.2019 20:14

Autor: reflex1

W Genewie oprócz Sylwestra obchodzone jest takie trochę święto niepodległości, czyli przywrócenie republiki. Jest to związane z wyzwoleniem (przez wojska austriackie) Genewy spod okupacji Francji napoleońskiej. Wycofanie się wojsk Napoleona miało miejsce 30.12.1813, a następnego dnia władze objęli ponownie Genewczycy. Jednocześnie rozpoczęły się rozmowy w obrębie nowego rządu na temat przystąpienia Genewy do Konfederacji Szwajcarskiej. Co ostatecznie miało miejsce 19.05.1815.

#szwajcaria #genewa #historia

Data: 29.12.2019 20:40

Autor: reflex1

Szwajcarski Novartis wypuszcza na rynek najdroższy w historii lek, Zolgensma. Jedna dawka to koszt 2,2 mln chf.

Jest to lek na rdzeniowy zanik mięśni.

Od 02.01.2020 robią loterie, gdzie wylosują 100 szczęśliwców, którzy dostaną ten lek za darmo.

Niby fajnie. Z tym ze nie do końca. Loteria ma posłużyć jako wywarcie presji na rządy państw gdzie ten lek nie jest dopuszczony do obiegu, czyli wszędzie z wyjątkiem USA, co oznacza ze mali pacjenci ze Stanów nie mogą wziąć udziału w losowaniu.

#szwajcaria #swissinfo #medycyna

Data: 29.12.2019 14:28

Autor: reflex1

Od stycznia do końca listopada tego roku Szwajcaria wydaliła ze swojego terytorium (z jednoczesnym zakazem wjazdu do max 15 lat) 118 osób. W tym 62 islamistów, 31 podejrzanych o szpiegostwo, 13 niebezpiecznych ekstremistów (i z prawa i z lewa) oraz 12 mafiozów.

#szwajcaria #swissinfo #prawo

Data: 24.12.2019 17:38

Autor: reflex1

Fajny projekt (na razie pilotażowy) wprowadziło miasto Zurych.

Projekt ten o nazwie «Intergenerational Living» umożliwia studentom zamieszkanie w jednym z mieszkań w domu starców.

Czynsz wynosi 700 chf miesięcznie od jednego studenta, ale za każdą godzinę spędzoną przez studenta z jednym z rezydentów domu starców odpisywane jest od czynszu 25 chf.

Podobny projekt działa już od dłuższego czasu w Genewie. M2/H

Tez ma na celu integracje młodych ze starymi, ale nie w domu starców.

W Genewie sporo starszych osób ma duże mieszkania, w których mieszkają sami. I za każdy wynajęty metr kwadratowy studentowi otrzymują godzinę miesięcznie spędzoną razem. Czyli jak wynajmiesz pokój 20 m2, to student zobowiązany jest na odpracowanie 20 godzin dla ciebie.

#szwajcaria #swissinfo

Krytyka ideologii LGBT będzie niemożliwa? Na razie w Szwajcarii jest projekt

Data: 21.12.2019 19:35

Autor: kisiel

nczas.com

Szwajcarski parlament pracuje nad ustawą „antydyskryminacyjną”. W praktyce sprawi ona, że krytyka ideologii LGBT będzie niemożliwa. – Każda sprzeczna opinia stygmatyzowana jest jako mowa nienawiści lub przynajmniej oceniana jako teoretyczny warunek wstępny przemocy fizycznej. Zanim dojdzie do jakiegokolwiek autentycznego przestępstwa z użyciem przemocy, które ma zupełnie inne przyczyny, przedstawicielowi odmiennej opinii grozi natychmiast sądowa kara lub bojkot jego swobody wypowiedzi w postaci blokad czy innych szykan – napisał biskup Marian Eleganti.

#szwajcaria #newsy #newsyzeswiata #lgbt

Data: 11.12.2019 19:26

Autor: reflex1

Dzisiaj w Szwajcarii wybrano nowy (stary) rząd, czyli Radę Związkową. Pomimo naprawdę sporego zwycięstwa zielonych (i zielonych liberałów) w wyborach parlamentarnych nie udało im się odebrać miejsca radykalnym liberałom PLR, chociaż zieloni mają więcej miejsc niż oni, a w połączeniu z zielonymi liberałami stanowią drugą siłę w sejmie.

Ale było to do przewidzenia. Bo w CH jest niepisana zasada (jedna z wielu) że raz wybrany członek Rady Związkowej siedzi tam dopóki nie umrze, albo sam/a nie zrezygnuje. Były chyba tylko 3 przypadki kiedy nie wybrano go/jej ponownie.

Helweci mają również nowego prezydenta, a właściwie prezydentową, socjalistkę. Z tym że tutaj funkcja prezydenta jest tylko pokazowa i osoba ją sprawująca nie ma żadnych przywilejów, a czasami musi nawet przekonywać inne głowy państwa do czegoś z czym się nie zgadza. Prezydent/owa jest zawsze członkiem rządu i nadal pełni funkcję ministra swojego departamentu.

Funkcję tą pełni przez rok czasu.

#szwajcaria #swissinfo #polityka

Data: 07.12.2019 22:43

Autor: reflex1

Dzisiaj u nas w Genewie obchodzono święto L’Escalade. Czyli rocznicę obronienia miasta przed inwazją Księstwa Sabaudzkiego (obecnie Francja) w nocy z 11 na 12.12.1602 roku.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/L%27Escalade

Nawet hymn genewski jest właśnie pieśnią na ten temat.

https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Cé_qu%27è_lainô

#genewa #szwajcaria #swissinfo

Data: 29.11.2019 16:50

Autor: reflex1

Dzisiaj w prawie całej Szwajcarii rusza już 30 edycja akcji „czerwony nos”. Na czy to polega?

Jedziesz samochodem na imprezę i za dużo wypiłeś? No to dzwonisz do nich i jeden z setek wolontariuszy przyjeżdża we wskazane miejsce i odwozi ciebie twoim samochodem do domu. Akcja potrwa to 01.01.2020.

#szwajcaria #swissinfo

Data: 28.11.2019 12:55

Autor: reflex1

A tak wygląda posiłek w szwajcarskim szpitalu. Do wyboru 2 menu. Porcje są oczywiście większe. Te tutaj to pokazowe w szpitalnej stołówce, gdzie każdy może przyjść i zjeść (ja właśnie zjadłem).

Tu kiełbasa z kaczki, zapiekanka ziemniaczana oraz fasolka szparagowa. Cena w stołówce to tylko 12.90 chf.

#szwajcaria #genewa #szpital #jedzenie

Data: 22.11.2019 16:23

Autor: reflex1

Jest projekt budżetu Szwajcarii na 2020. Wydatki mają wynieść 75,7 miliardów chf, przychody 75,2. Czyli niby deficyt. Z tym że Helweci zawsze zakładają najbardziej pesymistyczny budżet. W 2018 roku miało być niby tylko 200 milionów chf nadwyżki a było prawie 3 miliardy, w tym roku miał być miliard, a było 3.

I jest to budżet federalny. Dodatkowo każdy kanton, a nawet gmina ma swój budżet, bo sporo kwestii leży tylko w kompetencjach kantów. Taki jeden z mniejszych kantonów, czyli moja Genewa ma budżet 9 miliardów.

#szwajcaria #swissinfo #ekonomia

Wiśniowy sad wydał niecodzienny plon. 4166 rzymskich monet ujrzało światło dzienne

Data: 29.10.2019 16:41

Autor: ziemianin

swiatrolnika.info

#codziennaprasowka #ciekawostki #informacje #wiadomosci #szwajcaria #skarb #monety #zlodziejstwo

Szwajcarski rolnik, który przechadzał się w swoim sadzie, natknął się kilka dni temu na mieniący się w słońcu krążek. Podniesiona z ziemi moneta była stara i to stało się powodem użycia szpadla, dzięki któremu udało się wykopać ponad 4000 rzymskich srebrnych denarów.

Wiśniowy sad wydał niecodzienny plon. 4166 rzymskich monet ujrzało światło dzienne

Wiśniowy sad był łaskaw odkryć swoją tajemnicę. W Szwajcarii w gminie Iken, według archeologów, przed wiekami, w tym właśnie miejscu funkcjonowała rzymska osada. Kilka godzin gorączkowego kopania pozwoliło gospodarzowi na odkrycie tak pokaźnego zachowka.

W Szwajcarii obowiązuje podobnie restrykcyjne prawo do naszego, a więc wszystkie artefakty archeologiczne są własnością narodową, niezależnie od kantonu, w którym zostały znalezione.

Na miejscu pojawił się zespół archeologiczny oraz urzędnicy kantonalni, którzy zabezpieczyli skarb. Zabezpieczyli, oznacza, że monety odebrano znalazcy i przekazano do miejscowego muzeum.

Sadownik otrzymał symboliczne „znaleźne”, lecz nie była to kwota godna uwagi, o czym informują szwajcarskie media.

Najciekawsze jest to, co umknęło w przekazach dziennikarskich. Chodzi o pełną identyfikację znalezionych denarów. Niestety, tej informacji brak.

Data: 25.10.2019 18:00

Autor: reflex1

W szwajcarskim kantonie Valais zatrzymano 65latka. Udowodniono mu wprowadzenie do obiegu 2 kilo marihuany oraz 500 gram kokainy. Dodatkowo podczas przeszukania znaleziono 5 kg haszu oraz pewne ilości mdma, ekstazy oraz kokainy. Parę tysięcy franków oraz nie zarejestrowany pistolet maszynowy oraz karabin kałasznikowa

Wyrok?

5,5 roku więzienia.

#szwajcaria #swissinfo #prawo #narkotyki #bron

Data: 22.10.2019 23:39

Autor: reflex1

I kolejne zaproszenie na spotkanie Polonii. I tak jak pomagam jej to najbliższe tematy mnie totalnie nie ruszają, bo ja nie mam zamiaru tam wracać.

Ale i tak tak pojadę, bo jak to na każdym ostatnim spotkaniu będą pytania o nowe prawo naturalizacji oraz integracji. A z tego całego burdelu Unii, to ja w sekcji polskiej jestem najlepiej poinformowany.

#szwajcaria #emigracja

Data: 22.10.2019 21:14

Autor: reflex1

Szwajcaria zamierza rozpocząć kolejną procedurę odebrania paszportu szwajcarskiego. Tym razem to kobieta posiadająca również obywatelstwo tunezyjskie.

Powodem ma być przynależność do ISIS. Kobieta obecnie przebywa w obozie kurdyjskim dla jeńców wojennych.

#szwajcaria #swissinfo #prawo #isis

Data: 22.10.2019 14:25

Autor: reflex1

Kolejna firma współpracująca z organizacją pomagającą niepełnosprawnym. Tym razem ubezpieczeniowa. Tutaj nie ma ludzi, ale ta firma od zawsze ma tego typu reklamy. Jeżeli w wyszukiwarce wbijecie sobie mobilière publicité i weźmiecie grafikę, to zobaczycie o co chodzi.

#szwajcaria #reklama

Data: 21.10.2019 21:22

Autor: reflex1

W Szwajcarii po wczorajszych wyborach partia Zielonych została 4 największą partią w sejmie (różnica z 3, to tylko jedno miejsce). Zyskała aż 17 miejsc. Wszystkie pozostałe partie potrafiły miejsca. Wyjątek stanowi druga partia ekologiczna Zieloni Liberałowie, która zyskała 9 miejsc.

W związku z tym pojawiają się opinie o zmianie tzw magicznej formuły, czyli klucza do obsadzenia miejsc w Radzie Związkowej (odpowiednik rządu). Przez ostatnie lata zawsze rada składała się z 2 członków UDC/SVP, 2 socjalistów, 2 liberalnych radykałów oraz 1 chrześcijańska demokracja.

Tylko nie wiadomo czy zabrać miejsce PDC (chrześcijańska demokracja), bo już nie są 4 siła, czy liberałom bo różnica między 3,4 i 5 siła to tylko kilka miejsc.

Drugim problemem jest niepisana zasada, ze raz wybrany członek rządu jest z automatu wybierany na następne kadencje, aż do momentu jego dymisji. Ale to raczej nie będzie aż tak wielkim problemem, bo tutaj politycy umieją się zachować i zrezygnować z tej funkcji. Parę lat temu był taki przypadek ze po objęciu miejsca przysługującemu UDC laska zmieniła partię, ale po wygaśnięciu mandatu sama złożyła rezygnacje oddając na nowo miejsce członkowi UDC.

Poniżej rozkład miejsc w sejmie z informacją ile na + i – każdej partii.

I sorki, ale wczoraj wkleiłem zła grafikę (przedstawiała sejm ostatniej kadencji).

#szwajcaria #swissinfo #wybory #polityka

Data: 21.10.2019 19:50

Autor: reflex1

Bardzo fajna kampania reklamowa organizacji zajmującej się pomocą osobom niepełnosprawnym.

Dogadali się z kilkoma szwajcarskimi firmami (na razie widziałem 4) i zrobili identyczne plakaty tylko z osobami niepełnosprawnymi i dodaną nazwą organizacji.

#szwajcaria #reklama

Tutaj producent sera.

Data: 20.10.2019 14:44

Autor: reflex1

W Szwajcarii odbywają się dzisiaj wyboru do parlamentu (200 do ichniego sejmu i 46 do senatu).

Na chwilę obecną wychodzi ze największymi przegranymi będą najwięksi wygrani poprzednich wyborów, czyli UDC/SVP (prawica anty UE i anty migrancka), a największymi wygranymi, Zieloni i Zieloni Liberałowie.

#szwajcaria #swissinfo #wybory #polityka

Data: 18.10.2019 00:21

Autor: reflex1

Gdyby ktoś chciał sobie porównać dwie serie setek szwajcarskich, to proszę bardzo.

Co ciekawe to serie wyprowadzane z obiegu są nadal wymienialne w banku przez 25 lat w stosunku 1:1, a niedługo będzie prawdopodobnie bez daty końcowej.

Pamietam jak jeszcze za czasów squatingu znaleźliśmy dwie kasetki w szafie. I w jednej było 5000 chf serii bodajże 5 i udało nam się to wymienić.

#szwajcaria #pieniadze

Data: 13.10.2019 18:55

Autor: reflex1

W związku z tureckim atakiem na Kurdów w Syrii szwajcarskie MSZ wezwało na dywanik tureckiego ambasadora i przekazało mu pismo wzywające do natychmiastowego wstrzymania tureckiej ofensywy.

Sporo polityków zasiadający w helweckim parlamencie chce wprowadzenia sankcji na Turcję, a są i głosy o zerwanie wolnego handlu między Szwajcarią i Turcją.

Szwajcarią jest ósmym największym inwestorem w Turcji.

#szwajcaria #swissinfo #turcja #syria #kurdowie

Data: 10.10.2019 15:57

Autor: reflex1

Szwajcaria została skreślona z szarej listy rajów podatkowych UE. Ale chyba nie do końca UE jest zadowolona. Chodzi o to że do tej pory wielkie multikorporacje płaciły mniejsze podatki niż firmy małe i średnie. 11% i 23% (przykład z Genewy, bo co kanton to inne podatki, ale różnice były podobne). UE naciskała na zrównanie podatków będąc pewna że Helweci podwyższą korporacjom. A tu zonk, bo obniżyli małym i średnim. Ale że teraz (a właściwie od stycznia 2020) wszyscy płacą tyle samo, to musieli Szwajcarię skreślić z tej listy.

#szwajcaria #swissinfo #ekonomia #podatki

Data: 06.10.2019 12:13

Autor: reflex1

No niestety. Główna atrakcja, czyli most wiszący musi zostać przełożona na inny termin. Bo jest tylu chętnych, że najbliższa kolejka linowa jest dopiero za 2 godziny (czyli tyle samo co się idzie na piechotę). Plus godzina drogi do mostu w jedną stronę. A stąd do domu mamy ponad 5 godzin jazdy pociągiem (a nawet dłużej, bo mamy psa i trzeba co jakiś czas wysiąść).

Tak więc zmiana planów i jedziemy gdzieś indziej.

#podroze #szwajcaria

Data: 04.10.2019 20:28

Autor: reflex1

Wyjazd weekendowy uratowany. W kantonie Tesyn (Ticino) nie pada.

Więc może nie będzie Liechtensteinu oraz wodospadu w Szafuzie, ale będzie pociąg panoramiczny, statek na włoskie wyspy oraz najdłuższy w Europie podwieszany most w stylu tybetańskim.

#podroze #szwajcaria

Data: 04.10.2019 18:36

Autor: reflex1

Właśnie kupuję bilety na mecz Szwajcarii i tak z ciekawości sprawdziłem ile kosztuje taka przyjemność w PL.

I tak na sektory za bramką w CH to 32 chf, czyli niecałe 2 h pracy przy minimalnej stawce, a w PL 80pln i 140 pln, czyli prawie 8h do 13h.

#szwajcaria #polska #mecz

Data: 01.10.2019 20:09

Autor: reflex1

Jakiś czas temu dostałem prośbę o udział w badaniu na temat transportu w Szwajcarii. Ale że to już chyba z piąty raz, kiedy szwajcarski GUS mnie wybiera, to tak jak zawsze to olałem. Otóż nie tym razem. Przysłali mi przypomnienie.

#szwajcaria

Samobójstwo, odejście dyrektora operacyjnego i szpiegowanie. O co chodzi w aferze Credit Suisse?

Data: 01.10.2019 15:02

Autor: ziemianin

businessinsider.com.pl

#codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #banki #szwajcaria #UBS

Niektórzy uznawali, że Iqbal Khan może w przyszłości zostać nowym prezesem Credit Suisse. Doszło jednak do konfliktu z obecnym prezesem banku i Khan postanowił przejść do konkurencji. Reakcja Credit Suisse wstrząsnęła szwajcarskimi mediami

Samobójstwo, odejście dyrektora operacyjnego i szpiegowanie. O co chodzi w aferze Credit Suisse?

Szwajcarskim światem finansowym wstrząsnęła afera dotycząca Credit Suisse Group. Bank szpiegować miał byłego pracownika w obawie o to, że podkradnie osoby z jego byłego zespołu do nowego miejsca pracy. Dyrektor operacyjny Credit Suisse Pierre-Olivier Bouee poinformował już, że odchodzi z firmy. Kontrahent szwajcarskiego banku, który zlecić miał szpiegowanie byłego pracownika, został odnaleziony martwy – rzekomo popełnił samobójstwo.

Iqbal Khan, jeden z dyrektorów Credit Suisse, odszedł z banku w czerwcu 2019 roku. Postanowił przejść do konkurencyjnego UBS

Credit Suisse postanowiło szpiegować Khana, by sprawdzić, czy nie podbiera firmie pracowników i klientów

O wszystkim dowiedziała się opinia publiczna. Dyrektor operacyjny Credit Suisse postanowił odejść z pracy, a kontrahent, który zlecał szpiegowanie popełnił samobójstwo

Iqbal Khan w Credit Suisse

Iqbal Khan dołączył do Credit Suisse w 2013 roku. Od początku piastował wysokie funkcje. Najpierw był dyrektorem ds. finansowych w dziale Private Banking & Wealth Management, a od 2015 roku zarządzał działem International Wealth Management. Niektórzy uznawali nawet, że Khan może w przyszłości zostać nowym prezesem Credit Suisse.

"Financial Times" podaje, że Hans-Ulrich Meister, pierwszy przełożony Khana w Credit Suisse, miał mówić innym, że był on najlepszą zatrudnioną przez niego osobą w historii. Jeden z byłych współpracowników miał powiedzieć o Khanie, że "jest bardzo elokwentny" i "jest analityczny, przywiązuje wagę do szczegółów, a także świetnie się komunikuje".

Khan spodobał się dyrektorowi generalnemu Credit Suisse Group Tidjane Thiamowi, który zdecydował o przeniesieniu go do na pozycję szefa nowego działu international wealth management.

Z czasem ich stosunki miały ulec pogorszeniu. Khan podobno szukał sposobu na zwiększenie swoich wpływów w firmie. Thiam nie chciał na razie na to przystać i nie wziął go pod uwagę przy obsadzaniu pozycji wyższego szczebla.

W czerwcu 2019 roku Iqbal Khan postanowił odejść z Credit Suisse. Okazuje się, że przyjął propozycję dyrektora wyższego szczebla w konkurencyjnym UBS.

Szpiegowanie byłego pracownika

Khan uznawany był za tak potężnego gracza, że Credit Suisse obawiało się skutków jego odejścia. Jeden z kontrahentów banku zatrudnił firmę Investigo, by śledziła Iqbala Khana i sprawdzała, z kim się spotyka. Credit Suisse uważało, że były dyrektor będzie próbował podebrać pracowników firmy i zachęcić ich do przejścia do UBS.

17 września Khan zorientował się, że jest śledzony. Gdy próbował zrobić zdjęcia osobie z firmy Investigo, ta zakryła się rękami i uciekła. Mimo to Khana dalej śledzono. Bloomberg podaje, że w jednym z przypadków byłemu dyrektorowi Credit Suisse próbowano nawet odebrać telefon, co doprowadziło do przepychanki. Szwajcarskie media informowały, że po wniesieniu oskarżenia przez Khana, aresztowano kilka osób zaangażowanych w sprawę.

Credit Suisse uważa, że doniesienia medialne w sprawie są przesadzone. Investigo przekazało, że jej pracownicy działali w samoobronie.

O całej sprawie dowiedziała się już jednak opinia publiczna. Rada dyrektorów Credit Suisse przyznała, że decyzja, by śledzić Khana była "nieodpowiednia i nieproporcjonalna". Dodano, że Tidjane Thiam nie był jakkolwiek zaangażowany w całą sprawę i o niej nie wiedział.

Pierre-Olivier Bouee, dyrektor operacyjny Credit Suisse, przyznał, że to on sam odpowiada za zlecenie szpiegowania Iqbala Khana. Postanowił odejść z firmy. Bloomberg informuje, że Bouee od dawna współpracował blisko z Tidjane Thiamem.

Szwajcarski bank przekazał też, że wewnętrzne śledztwo nie dowiodło, iż Khan próbowałby zabrać ze sobą do UBS klientów ani byłych współpracowników.

Nowym dyrektorem operacyjnym Credit Suisse został James B. Walker.

Samobójstwo kontrahenta

W poniedziałek, 30 września, wieczorem okazało się, że kontrahent Credit Suisse, który zlecił bezpośrednio szpiegowanie Khana firmie Investigo popełnił samobójstwo. Thomas Fingerhurth, prawnik firmy Investigo, przekazał, że kontrahent dokonał tego już w zeszły wtorek (24 września). Cała sprawa to poważny cios w profesjonalny wizerunek szwajcarskiego banku.

Iqbal Khan i Tidjane Thiam mogą jednak wciąż mieć ze sobą do czynienia. Są sąsiadami. Mieszkają w Herrliberg pod Zurychem.

Data: 30.09.2019 21:18

Autor: reflex1

Część piąta cyklu "Anarchiści w Szwajcarii"

"Bomba w banku, która prawie skończyła się karą śmierci"

https://www.swissinfo.ch/eng/anarchists-in-switzerland-part-6_how-a-montreux-bank-heist-led-to-calls-for-the-death-penalty/45225988

In the early 1900s Switzerland was rocked by a wave of terror incidents by anarchists. A bank heist carried out by two Russians in Montreux in 1907, in which a bank clerk was shot dead, led to public calls for the death penalty.

#szwajcaria #swissinfo #historia #anarchia

I ode mnie. Kara śmierci w Szwajcarii została zniesiona przez władze w roku 1874. Z tym ze jak to u Helwetów, w drodze referendum została znowu przywrócona w 1879, żeby w kolejnym referendum z roku 1938 znowu zostać zniesiona (wejście w życie 1942). W 1973 sejm znowu (prawie jednością) odrzucił pomysł przywrócenia kary za zabójstwa i porwania, a pomysł inicjatywy ludowej (coś jak referendum) z 1985, chcący karać śmiercią przemytników narkotyków, nie zdołał zebrać wymaganej ilości podpisów. Ostatnia inicjatywa ludowa z 2010 proponującą kare śmierci za morderstwa i zabójstwa na tle seksualnym została wycofana z glosowania przez samych twórców inicjatywy.

Sądy wojskowe (podczas II ws stracono 17 osób za zdradę) zniosły kare śmierci w 1992