Data: 18.07.2019 21:32

Autor: reflex1

Pewnie słyszeliście o przejęciu pokaźnej ilości broni i rakiety powietrze-powietrze u włoskiej grupy neofaszystowskiej.

Jednym z zatrzymanych jest Szwajcar z części włoskiej kraju Helwetów.

Okazało się ze pracował on w latach 2010-13 w szwajcarskiej firmie zbrojeniowej RUAG. I pojawił się wątek ze tę rakietę, pochodzącą z Kataru, mógł nabyć właśnie dzięki kontaktom nabytym podczas pracy dla tej firmy. Katar jest jednym z klientów RUAGa.

#szwajcaria #swissinfo

Data: 10.07.2019 14:54

Autor: reflex1

Rząd szwajcarski oraz parlament zgodziły się na projekt stworzenia systemu podziemnego transportu towaru.

Pierwsza cześć (70 km) ma być gotowa do 2030 roku. Całość (500 km) do 2050.

Transport ma być całkowicie autonomiczny. Kontenery mają jeździć 24 na dobę ze stałą prędkością 30 km/h. Całość będzie zasilana energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Ma zmniejszyć ruch ciężarówek w Szwajcarii o jakieś 30-40%. Całość zostanie sfinalizowania z prywatnych funduszy. Przewidywany koszt 30 miliardów chf.

Na grafice jak ma przebiegać planowana sieć tuneli. Na pomarańczowo pierwszy odcinek.

Więcej info

https://www.cst.ch/en/what-is-cst/

#szwajcaria #swissinfo #transport #technologia

Data: 09.07.2019 16:36

Autor: reflex1

Ciąg dalszy sprawy lekarki z tego postu.

https://www.lurker.pl/c/SSYHXxMGS

Lekarka została uniewinniona z zarzutu morderstwa (taki zarzut postawił prokurator, żądał 5 lat bezwzględnego więzienia), została natomiast skazana za naruszenie prawa dotyczącego produktów leczniczych. Wyrok: 15 miesięcy w zawieszeniu oraz grzywna 20k chf

@drewniany

#szwajcaria #swissinfo #prawo

Data: 08.07.2019 23:42

Autor: reflex1

W Genewie partia Zieloni Liberałowie (też ekolodzy, tylko gospodarczo/ finansowo/ ekonomicznie po prawej stronie( zebrali wymaganą liczbę podpisów pod zmianę prawa o dożywotniej rencie poselskiej.

Obecne prawo przewiduje dożywotnią rentę w wysokości 1/2 pensji dla każdego posła sprawującego mandat przez 8 lat (2 kadencje).

Nowe prawo przewiduje jedynie 2 lata, tyle co przysługuje maksymalnie bezrobotnym.

#szwajcaria #swissinfo

Data: 08.07.2019 23:30

Autor: reflex1

W Szwajcarii możesz zmienić prawie każde prawo i również stworzyć nowe prawo.

Jak ci się nie podoba prawo przegłosowane przez parlament, to zbierasz 50k podpisów (na poziomie federalnym, na poziomie kantonalnym i gminnym jest to zależne od ilości mieszkańców oraz obowiązującego prawa kantonu/gminy) i rząd musi rozpisać referendum.

Masz pomysł na nowe prawo? Zbierz 100k podpisów i Helweci głosują.

Parlament chce zmienić zapis konstytucji (a tu prawie wszystko jest zapisane w konstytucji; VAT, emerytura, przynależność do instytucji międzynarodowych, itd)?

No to musi rozpisać referendum. I to takie z podwójną większością. Nie dość że większość Szwajcarów musi się zgodzić, to jeszcze większość kantonów.

#szwajcaria #swissinfo #demokracjabezposrednia #prawo

Data: 08.07.2019 23:02

Autor: reflex1

W szwajcarskim mieście Zermatt położono pierwszy w Szwajcarii testowy odcinek asfaltu zmieszanym z plastikiem z wysypisk śmieci.

Wybór miasta nie był przypadkowy. W tym mieście wahania temperatur to 50 stopni, od -20 do +30.

Do produkcji asfaltu użyto jedynie 0,3% masy całkowitej. Z tym ze jeżeli się to sprawdzi, to w skali roku można będzie wykorzystać 16k ton plastiku.

#szwajcaria #swissinfo #ekologia

Data: 08.07.2019 22:02

Autor: reflex1

Szwajcarom udało się zebrać wymagane 100k podpisów pod rozpisanie referendum w sprawie inicjatywy ludowej (każdy może to zrobić) na temat zmiany sposobu wyboru sędziów sądów federalnych.

W Szwajcarii istnieją 4 sądy federalne.

Sąd najwyższy (ostatnia instancja wszystkich sądów w Szwajcarii) oraz sąd federalny karny, sąd federalny administracyjny oraz sąd federalny patentowy (które są wyższą instancją niż sądy kantonalne).

Teraz sędziowie do tych sądów są wybierani przez zgromadzenie narodowe (obydwie izby tutejszego parlamentu). Z tym że ilość sędziów musi odpowiadać różnorodności Szwajcarii, czyli jest to rozłożone proporcjonalnie na regiony i języki. Ale dodatkowo dochodzi niepisana reguła (ale przestrzegana od zawsze) przynależności partyjnej. Mianowicie ilość sędziów federalnych z danej opcji politycznej jest taka sama jak ilość miejsc danej partii w parlamencie ( a wszystkich sędziów federalnych jest ponad 150).

I jest to naprawdę fascynujące, ze to działa. Obecnie prawica (ale nie jedna parta) w parlamencie szwajcarskim ma większość, więc spokojnie mogłaby przegłosować tylko swoich sędziów. Ale ze to państwo z trochę innym modelem politycznym, to tego nie robi.

Inicjatywa chce odejścia od przymusu politycznego (bo to tylko niepisana zasada, a nie zapis w konstytucji) i oddanie wyboru sędziów specjalnej komisji. Z tym że komisja ta będzie jedynie sprawdzać kompetencje kandydatów. Sam wybór miałby się odbywać poprzez losowanie z puli kandytatów odpowiadającym wymaganiom danego stanowiska.

#szwajcaria #swissinfo #prawo #sadownictwo

Data: 07.07.2019 17:10

Autor: reflex1

W lipcu 2016 roku pewna Francuzka spowodowała fałszywy alarm bombowy na lotnisku genewskim. Chciała w ten sposób uniemożliwić swojemu mężowi wylot na wakacje z jego kochanką.

W piątek zapadł ostateczny wyrok w sądzie najwyższym (federalnym).

Laska musi zapłacić 88495 chf. Tyle kosztowała praca policjantów podczas tej akcji (880 roboczogodzin). Normalnie kosztowałoby to mniej, ale było to tuż po zamachu w Nicei.

Dodatków sąd w Annecy (Francja) skazał ją na 6 miesięcy więzienia, z czego 3 bezwzględnego, czyli w celi.

#szwajcaria #swissinfo #prawo #francja #logikarozowychpaskow

Data: 05.07.2019 19:51

Autor: reflex1

W szwajcarskim kantonie Bazylea-Okręg ruszył właśnie proces przeciwko lekarce (i szefowej) jednej z klinik świadczącej usługę samobójstwa wspomaganego (od eutanazji różni się tym, że pacjent sam musi zażyć truciznę).

Oskarżona jest o to że zgodziła się na tę usługę pacjentce, która cierpiała „tylko” na depresje.

W tutejszym prawie taka usługa możliwa jest tylko w przypadku nieuleczalnych chorób powodujących cierpienie pacjenta, albo niemożności prowadzenia normalnego życia.

#szwajcaria #swissinfo #prawo #medycyna

Data: 04.07.2019 18:11

Autor: reflex1

Pare dni temu w Genewie miał miejsca atak na dziennikarza szwajcarskiego przez ochronę prezydenta Kamerunu.

Stało się to podczas filmowania konfrontacji siłowej przeciwników prezydenta oraz właśnie ochroniarzy.

Gdy ochrona zobaczyła filmującego dziennikarza, 6 ochroniarzy rzuciło się na niego, zabrało telefon, portfel z dokumentami oraz plecak. Wszystkie rzeczy udało się odzyskać. Obrażenia dziennikarza to pare siniaków.

Rząd federalny Szwajcarii natychmiast wysłał notę dyplomatyczną informująca ze w tym kraju takie zachowanie nie będzie tolerowane.

Wszystkie 6 osób zostały następnego dnia zatrzymane. Dzisiaj zostały skazane na wyroki więzienia w zawieszeniu. 4 osoby na 4 miesiące i 2 na 3 miesiące.

#szwajcaria #swissinfo #prawo

Data: 04.07.2019 16:37

Autor: reflex1

Pierwszy raz Szwajcaria zajęła pierwsze miejsce w rankingu najlepszych państw dla ekspatów (w tamtym roku była ósma).

Średnie, roczne zarobki ekspata (które dla większości nie są głównym powodem wybrania CH) wynoszą 110k chf (średnia światowa 75k chf.

Dla 80% pytanych Szwajcaria oferuje lepszą jakość życia niż ich kraj pochodzenia.

86% ceni CH za stabilność polityczną, 80 za stabilność ekonomiczną.

70% za czystość (również powietrza) i piękno okolicy.

42% odczuła poprawie zdrowia fizycznego po przeprowadzeniu się tutaj (średnia światowa 33%).

59% uważa ze ma lepszą równowagę między życiem prywatnym a zawodowym niż w kraju pochodzenia.

66% czuje się bezpieczniej.

53% ekspatów posiadających dzieci deklaruje ze tutaj mają dostęp do lepszej edukacji niż u nich.

#szwajcaria #swissinfo #emigracja

Data: 04.07.2019 14:18

Autor: reflex1

Genewa zamierza walczyć ze wzrostem temperatury. Według prognoz do roku 2050 będą tutaj takie temperatury jak obecnie w Afryce Północnej.

Aby jakoś to zniwelować będą sadzić na potęgę drzewa i inną roślinność. Na dachach, na fasadach i gdzie się tylko da.

Przewidziany na to budżet na lata 2020-2030 to 100 milionów chf.

Już obecnie Genewa jest najbardziej zazielenionym miastem, w którym mieszkałem. 56 parków oraz 20k drzew „stojących luzem”. Co jak na miasto z 200k mieszkańców jest całkiem dobrym wynikiem.

#szwajcaria #swissinfo #ekologia

Data: 28.06.2019 17:30

Autor: reflex1

Pewien kierowca w Szwajcarii jechał 100 km/h w miejscu z ograniczeniem 60 km/h

Sąd pierwszej instancji wlepił mu mandat w wysokości 334000 chf.

Koleś się odwołał do sądu wyższej instancji, tłumacząc ze samochód był pożyczony i nie wiedział ze licznik pokazuje prędkość w milach, a nie w kilometrach. I ugrał zmniejszenie mandatu do 95000 chf.

W Szwajcarii mandaty są uzależnione od zarobków.

#szwajcaria #swissinfo #samochody #prawo #motoryzacja

Data: 25.06.2019 16:44

Autor: reflex1

„ Call me to play„ to strona z ogłoszeniami seksualnymi, która powstała w Szwajcarii. Na razie kanton Genewa oraz Vaud, ale po 7 miesiącach działania zdecydowano o rozszerzeniu na resztę kraju.

Codziennie jest odwiedzana przez 300 osób.

I niby takich stron istnieje od groma, z tym że ta powstała przy wsparciu (również finansowym) Federalnego Departamentu Zdrowia oraz FedPolu (policja federalna).

Zdjęcia do ogłoszeń wykonane są przez profesjonalnych fotografów, profile zawierają standardowo: wygląd i proponowane opcje, ale również bardziej osobiste informacje.

Dodatkowo przy wyborze rodzaju seksu preferowanego jest zamieszczony stopień ryzyka zakażenia się chorobą weneryczną.

Dodatkowo znajdują się tam pomocne informacje dla prostytutek, jak ich prawa w Szwajcarii, porady co robić w różnych sytuacjach, jak pęknięta guma, agresja ze strony klientów, czy alfonsów.

Jest również miejsce dla klientów, gdzie mogą zgłosić podejrzenia co do wieku prostytutki (niepełnoletność), oraz podejrzenia do zmuszania kogoś do prostytucji (wszystko anonimowo).

Dodam jeszcze że w Genewie każda nowa prostytutka musi przejść obowiązkowy kurs informacyjny (darmowy i dostępny w naprawdę wielu językach).

https://callmetoplay.ch/

Możecie zmienić język klikając na Francais

#szwajcaria #swissinfo #sex

Data: 22.06.2019 19:13

Autor: reflex1

Gdyby kogoś interesowało kim są 2 miliony obcokrajowców w Szwajcarii, to macie.

Artykuł po francusku, ale grafikę da radę obczaić.

Wewnętrzny krąg to kontynenty, zewnętrzny to kraje.

80% stanowią Europejczycy. Włosi, Niemcy, Portugalczycy i Francuzi stanowią połowę obcokrajowców.

Dane z 2016, ale nie różnią się tak bardzo od stanu obecnego.

https://www.swissinfo.ch/fre/série-migration-partie-1-_deux-millions-d-étrangers-en-suisse-mais-qui-sont-ils/42409190

#szwajcaria #swissinfo #emigracja

Data: 20.06.2019 15:24

Autor: reflex1

Solar Wind Composition Experiment

to jedyny nieamerykański eksperyment przeprowadzony na księżycu podczas misji Apollo 11 przez Buzz Aldrin 21.07.1969 roku.

Eksperyment został wymyślony, skonstruowany i sfinansowany przez Szwajcarię.

Eksperyment był kontynuowany na misjach Apollo 12,14, 15 i 16.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Solar_Wind_Composition_Experiment

#szwajcaria #swissinfo #ciekawostki #kosmos #nauka

Data: 18.06.2019 21:57

Autor: reflex1

Jednak moja wczorajsza wkurwka i wyjście z obrad zostało zauważone.

Dla niewtajemniczonych

https://www.lurker.pl/p/BCxxTCKvG

Bo właśnie dostałem emila ze widzieli ze wyszedłem z obrad wkurzony iprzepraszają bo nie było czasu bla bla. I będzie kontynuowane po wakacjach, we wrześniu lub październiku.

#szwajcaria #swissinfo #prawo

Data: 17.06.2019 18:29

Autor: reflex1

Szwajcarski start-up H55, którego twórcami są byli członkowie projektu Solar Impulse (pierwszego samolotu zasilanego energią słoneczną, który przeleciał dookoła świata), m in pilot i inżynier odpowiedzialny za projekt w piątek mają pokazać dwumiejscowy samolot napędzany właśnie energią słoneczną.

Z tym ze firma nie skonstruowała samolotu, a jedynie odpowiada za silnik, baterie oraz system sterowania.

Sam samolot został (i nadal będzie prawdopodobnie seryjnie) wyprodukowany w czeskiej firmie BRM Aero.

Samolot ma służyć do szkolenia pilotów.

#szwajcaria #swissinfo #technologia #lotnictwo #samoloty #samolotelektryczny #ciekawostki

Na zdjęciu prototyp jednomiejscowy.

Data: 16.06.2019 20:43

Autor: reflex1

Jak już pisałem w poście o zamkniętych parkach w Genewie, wczoraj przeszła konkretna nawałnica. Najpierw 10-15 min wichury połączonej z gradem, a potem ze ścianą deszczu.

Genewscy strażacy, tak ci profesjonalni (nawet musieli oddelegować cześć z lotniska genewskiego) jak i ochotnicy (w sumie 300 osób) musieli interweniować ponad 500 razy. Był taki burdel, ze musieli zrobić listę priorytetów.

Interweniowali m.in. w muzeum historii i sztuki, gdzie woda zaczęła przeciekać przez dach. Również przy trzech różnych transformatorach, którym groziło zalanie, przy domach na wsiach oraz kilkudziesięciu nieprzejezdnych drogach( najczęściej przyczyną było zwalone drzewo).

Jedna osoba (turystka) poniosła smierć na jeziorze.

Tu zdjęcie z pobliskiego parku.

#szwajcaria #genewa #swissinfo

Data: 15.06.2019 16:25

Autor: reflex1

Naukowcy z politechniki w Lozannie we współpracy ze start upem Amazentis odkryli sposób na spowolnienie starzenia.

Chodzi o molekułę Urolithin A. Powstaje ona w wyniku trawienia Ellagitaniny zawartej m in w owocach granatu. Niestety nie u wszystkich ludzi podczas trawienia Ellagitaniny powstaje pożądana Urolothina A.

Ale po podaniu już gotowej, u wszystkich testowanych obiektach ludzkich (60 osób) odnotowano te same rezultaty.

,Okazuje się, że cząsteczka ta stymuluje produkcję nowych mitochondriów. Skutków ubocznych nie odnotowano.

#szwajcaria #swissinfo #nauka #zdrowie #ciekawostki

Data: 03.06.2019 20:31

Autor: reflex1

Ilość złota (w uncjach)w przeliczeniu na mieszkańca (top 20 państw).

I warto zauważyć ze w latach 2000-2005 Szwajcaria za namową banku światowego i światowej organizacji handlu (czytaj nacisk USA) sprzedała 60% swoich rezerw złota. Do 1999 wszystkie franki szwajcarskie w obiegu miały pokrycie w złocie.

#szwajcaria #swissinfo #zloto

Data: 01.06.2019 14:59

Autor: reflex1

Od piątku w Szwajcarii przebywa z oficjalną wizytą sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Oficjalnym powodem wizyty jest zacieśnienie współpracy ekononomicznej i współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

Ale biorąc pod uwagę ze

Jest to pierwsza oficjalna wizyta tak wysokiego urzędnika USA w Szwajcarii od 20 lat

Dwa tygodnie temu prezydent Szwajcarii odbył oficjalna wizytę u Trumpa

Szwajcaria reprezentuje interesy USA w Iranie od 1980 roku.

I napięcie na lini USA- Iran

To moim skromnym zdaniem głównym tematem będzie właśnie Iran (Pompeo ma jutro spotkać z ministrem spraw zagranicznych CH, a z ministrem ekonomii spotkanie nie jest przewidziane).

#szwajcaria #swissinfo #usa #iran

Data: 29.05.2019 00:52

Autor: reflex1

Wczoraj został opublikowany raport o bezpieczeństwie i zaufaniu Helwetów.

W kwestii ogólnego bezpieczeństwa 4 na 5 Szwajcarów czuje się bezpiecznie w tym alpejskim kraju. 90% z nie boi się chodzić samemu p nocach.

Co do zaufania publicznego, to 80% przepytanych ma takowe do policji, 74 do sądów, 71 do rządu (Rady Kantonów/Conseil Fédéral), 67 do parlamentu, media 58 i partie polityczne 56. Średnia zaufania do całości państwa to 68% i jest najwyższą w historii tego typu badan.

Kwestia neutralności Szwajcarii dla 96% mieszkańców, nie podlega zmianie. Kwestia przystapienie do UE ma nieco więcej zwolenników, bo tylko 85% nie wyobraża sobie uczestnictwa CH w UE. I tylko 60% popiera członkostwo w ONZ (do którego przystąpili w wyniku referendum w 2004), ale tylko 30% chce współpracy z NATO.

Szwajcarski system milicji wojskowej (czyli wojska z poboru) jest wspierany przez 63%

A czego boja sie Helweci?

Sytuacji międzynarodowej (stad spore poparcie dla wojska i ich wydatków), Stopień zaufania do potęg światowych jest bardzo niski 28% dla USA 22 dla Chin i 16 dla Rosji. Dla sąsiadów to 92 dla Niemiec, 73 dla Francji i 58 dla Włoch. Również większość pytanych twierdzi ze polityka D. Trumpa ma negatywny impakt na gospodarkę Szwajcarii, w tym samym badaniu większość uważa USA ze bardzo ważnego partnera handlowego.

#swissinfo

Data: 28.05.2019 22:00

Autor: reflex1

Za kilka dni w Montreux rozpocznie się 67 spotkanie grupy Bilderberg.

I nie wiem, czy wiecie ale jednym z członków zarządu (comité directeur) tej grupy jest Szwajcar André Kudelski, który jest Polakiem ze strony ojca; Stefana Kudelskiego; polski elektronik i wynalazca, twórca serii profesjonalnych magnetofonów Nagra (od nagrywać), podstawowego typu magnetofonu używanego przez reporterów radiowych, telewizyjnych i studia filmowe na całym świecie, laureat nagród amerykańskiej Akademii Filmowej, doktor honoris causa Politechniki Federalnej w Lozannie.

#szwajcaria #swissinfo #ciekawostki #technologia

Data: 20.05.2019 17:28

Autor: reflex1

Nad czym wczoraj glosowali Helweci?

#szwajcaria #swissinfo #referendum

Na poziomie federalnym:

Przyjęli projekt reformy fiskalnej połączonej z reformą tutejszego ZUSu.

Do tej pory istniał tutaj specjalny status dla wielkich multikorporacji, które płaciły o wiele niższe podatki niż pozostałe firmy. W poszczególnych kantonach wynosiły one od 7,8 do 12 proc., podczas gdy dla szwajcarskich firm – 12 do 24 proc. Nie podobało się to ani UE, ani OECD, które wpisywały Szwajcarię na tzw szarą listę rajów podatkowych. Teraz wszyscy będą płacić tyle samo. Dla przykładu w kantonie Genewa (każdy kanton ma inne stawki, więc nie dam rady napisać o wszystkich) do tej pory firmy ze statusem specjalnym płaciły 11,6, reszta 24,2% podatku. Teraz wszyscy będą płacić 13,99.

Co do reformy ZUSu, to po prostu będziemy płacić większe stawki (zarówno pracownik, jak i pracodawca). Dodatkowo z budżetu CH ma iść na ZUS 2mld chf rocznie.

Z tym ze przeciwnicy tej reformy juz zapowiedzieli odwołanie się do sądu w celu unieważnienia glosowania w tej sprawie. Twierdzą (i zresztą słusznie) ze reforma fiskalna i ZUS nie mają nic ze sobą wspólnego i nie powinny być glosowane w pakiecie.

Przyjęli tez europejską dyrektywę o broni, ale bardzo okrojoną (wynik długich negocjacji)

Na poziomie kantonalnym.

W Genewie:

– przyjęli wyżej opisaną kantonalną reformę fiskalną

-zgodzili się na otwarcie sklepów trzy niedziele rocznie

-przyjęli reformę kasy emerytalnej dla dla funkcjonariuszy publicznych

– przyjęli projekt ustalający górny pułap ubezpieczenia zdrowotnego na 10% przychodów gospodarstwa domowego. Jednak w tym samym czasie przyjęli również kontrprojekt rządowy zwiększający dopłaty do ubezpieczeń zdrowotnych. W przypadku 2x TAK, było dodatkowe pytanie, o to które wolisz. I wygrał kontrprojekt rządowy.

– przyjęli również projekt dotyczący większego współdziałania miedzy rządem kantonalnym, a tymi gminnymi w sprawie szeroko pojętej kultury.

W Turgowii wpisali w konstytucję (jako jeden z ostatnich kantonów) zasadę przejrzystości w administracji.

W kantonie Berno mieszkańcy odrzucili projekt zmniejszenia pomocy społecznej, jednoczesnie odrzucili drugi projekt o zwiększeniu pomocy socjalnej, tak wiec zostaje po staremu.

W kantonie Bazylea-okręg odrzucili dwie inicjatywy dotyczące szkolnictwa

W kantonie Bazyle-miasto odrzucili projekt stworzenia oceanarium w ichnim ZOO.

W kantonie Uri wprowadzili system wyborów parlamentarnych zwanym podwójnym Pukelshaim (od nazwiska matematyka). Nie za bardzo wiem jak to działa, ale ma ułatwić wejście do parlamentu kantonalnego małym partiom.

Data: 12.05.2019 15:31

Autor: reflex1

Dziennikarze szwajcarskiego dziennika SonntagsBlick twierdzą ze zinfiltrowali neonazistowską grupę, która przygotowywała ataki z bronią na cudzoziemców (szczególnie czarnych, żydów i muzułmanów).

Grupa miała powstać kilka dni po zamachu w Nowej Zelandii.

W artykule niestety nie ma wzmianki, czy policja ich aresztowała, ale może dlatego ze sprawa wyszła na jaw dzisiaj.

Ciekawy jest tez to ze taka gruba akcja opisywana jest na tydzień przed referendum na temat europejskiej dyrektywie na temat broni.

#szwajcaria #swissinfo #bron #terroryzm

Data: 08.05.2019 22:20

Autor: reflex1

W latach 2007-17 #szwajcaria przekazała w ramach europejskiego funduszu spójności 1,3 mld chf na rozwój państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku (w 2010 dołączyła Rumunia i Bulgaria).

Aż 489 mln otrzymała #polska

Teraz Helweci powinni znowu wpłacić ponad miliard na ten fundusz, ale nie mogą się dogadać między sobą w parlamencie. Cześć parlamentarzystów warunkuje tę wpłatę zaprzestaniem przez UE szantażowania CH w sprawie niechęci do podpisania tzw. układu ramowego określającego współdziałanie na lini UE-CH (Szwajcaria chce jeszcze przedyskutować pare punktów, a UE twierdzi ze nie ma takiej opcji).

#swissinfo #ekonomia #gospodarka

Data: 08.05.2019 19:32

Autor: reflex1

To w nawiązaniu do tego wpisu https://www.lurker.pl/p/QMrvtTpU1

*Szwajcaria nie jest państwem. To federacja państw. Z punktu widzenia lokalnego prawa każdy kanton (albo półkanton) jest osobnym suwerennym państwem. *

Gówno prawda.

Było tak do 1848 (data przyjęcia konstytucji szwajcarskiej) Pozostałością po tym jest oficjalna nazwa, oraz nalepki na samochód CH- Confoederatio Helvetica (w innych językach zez jest Konfederacja). Od momentu przyjęcia konstytucji żaden kanton nie jest suwerennym bytem (ale maja sporo autonomii, ale nie we wszystkim). Przykladowo kanton nie może się odłączyć od Federacji (kiedyś próbował Neuchâtel przyłączyć sie do Prus).

Podobnie z prawem. NA terytorium całej Federacji obowiązuje to samo prawo drogowe, prawo karne, prawo celne, prawo o broni, prawo pracy, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo o armii itp, itd. Np prędkość maksymalna wszędzie jest taka sama, podatek VAT wszędzie taki, widełki za wyroki podobnie sam itp itd

Istnieją natomiast pewne prawa, gdzie Federacja narzuca tylko jakby ramy. I owszem kanton może je zmodyfikować, ale tylko na bardziej restrykcyjne. Np sprzedaż papierosów na poziomie federalnym ma limit wiekowy-16 lat. Ale są kantony, gdzie ten wiek to 18 (ale poniżej 16 nie mogą zejść).

Podobnie jest z innymi używkami. jeżeli coś jest zabronione na poziomie federalnym (np marihuana) to kanton np Valais nie może tego zalegalizować (to juz stany w USA maja więcej wolności bo tam jaranie w wielu stanach jest legalne, a na poziomie federalnym nie).

Podobnie z obowiązkiem nauki. Szkolnictwo niższe pozostaje w gestii kantonów, ale znowu, Federacja narzuca pewne ramy. Program minimalny, i właśnie wiek obowiązkowej nauki. Na poziomie federalnym to (chyba, bo nie mam dzieci) 7-15, ale są kantony gdzie zaczynasz wcześniej (ale nigdy później) i kończysz później (np w Genewie to 18 lat).

Kantony maja za to sporo autonomii w kwestiach podatków. Co kanton to inne stawki. W kwestii policji kantonalnej (chociaz tez są pewne ramy federalne) i paru pomniejszych prawach.

Jednak nie są to suwerenne podmioty.

#szwajcaria #swissinfo

W następnym wpisie zajmie się tym rzekomym premierem (nie istnieje tutaj taki urząd), "nieróbstwem" ministrów federalnych oraz może (zależy ile będę miał czasu) "brakiem zarobków dla parlamentarzystów).

Data: 08.05.2019 16:16

Autor: reflex1

Widzę ze u sąsiada powielane są kolejne mity o #szwajcaria

https://www.wykop.pl/wpis/41068803/autor-jakubwedrowycz-szwajcaria-nie-jest-panstwem-/

*Szwajcaria nie jest państwem. To federacja państw. Z punktu widzenia lokalnego prawa każdy kanton (albo półkanton) jest osobnym suwerennym państwem. I kantony mają już stolice. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Najmniejszy ma coś 15 tysięcy mieszkańców.

Nie ma też rządu ani premiera. Funkcję premiera pełni jeden z ministrów i jest to fucha czysto dekoracyjna, bo jak premier innego państwa przyjeżdża to ma się z kim spotkać i zjeść obiad.

Ministrowie federalni w sumie to też dość dziwaczna instytucja, bo właściwie też nie mają żadnych kompetencji poza dość enigmatycznym "koordynowaniem działań rządów lokalnych".

Za to jest ich tylko siedmioro. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Aha! Posłowie nie biorą kasiorki za posłowanie, dostają tylko zryczałtowaną dietę na hotel, obiad i podróż za konkretne dni posłowania – z tego co pamiętam to ogólnie spotykają się chyba cztery razy do roku. ¯(ツ)/¯ *

Tylko nie wiem czy kogoś tutaj zainteresuje sprostowanie tego tekstu (bo prawda w nim jest jedynie istnienie 7 ministrów), a na darmo nie chce mi się pisać.

#swissinfo

Data: 02.05.2019 14:20

Autor: reflex1

Szwajcaria w roku 2018 zanotowała rekordowe wpływy podatkowe; 55,12 miliardów chf.

Z VATu 22,64 mld. Z tym ze tutaj VAT wynosi 7,7% a na rzeczy pierwszej potrzeby 2,5%

Oraz 22,45 mld z podatku federalnego. Najwyższa stawka to 10%

W tej sumie nie są wliczone składki, które wpłacają kantony do wspólnej kasy.

#szwajcaria #swissinfo #ekonomia #podatki

Data: 29.04.2019 18:33

Autor: reflex1

Policja kantonu Bazylea-Miasto w końcu może używać nowych radiowozów #tesla

zakupionych na początku tego roku (pierwsza dostawa).

Problemem była zbyt duża inwigilacja ze strony producenta. Samochody te wysyłają od groma danych na serwery tesli (m.in. położenie), dodatkowo mogą nią „sterować”, a to się nie spodobało włodarzom kantonu.

Po wielomiesięcznych negocjacjach strony doszły do porozumienia. Teraz samochody nie są już wyposażone w oryginalne karty SIM, tylko jednego z operatorów szwajcarskich, geolokalizacja jest wysyłana tylko do policji.

#szwajcaria #swissinfo #motoryzacja

Na pierwszym filmiku opublikowanym przez policję bazylejską pierwsze co zrobili to złamali przepisy ruchu drogowego przecinając linię ciągłą wyjeżdżając na pierwszy patrol.

Data: 20.04.2019 13:36

Autor: reflex1

19.05 Helweci zadecydują poprzez referendum czy Szwajcaria przyjmie europejską dyrektywę na temat broni. Z tym ze Szwajcaria wynegocjowała pare wyjątków. Broń służbowa (która dostajesz po odbyciu służby wojskowe) nie będzie objęta tą dyrektywą oraz nie trzeba będzie należeć do klubów sportowych/strzeleckich jak w innych państwach. Tutaj wystarczy udowodnić ze strzela się regularnie (w praktyce oznacza to pokazanie papierka ze strzelnicy, nawet jak chodzisz tam tylko raz do roku).

I niestety wszystkie znaki pokazują ze Helweci przyjmą tę dyrektywę. Wszystkie partie, z wyjątkiem UDC/SVP są za. I według ostatnich sondaży jakieś 65% społeczeństwa, bo w przypadku nie przyjęcia Szwajcaria automatycznie wylatuje z Schengen/Dublin chyba ze wszystkie państwa członkowskie UE zgodzą się na wyjątek dla Szwajcarii, ale to jest raczej nie możliwe bo UE i tak jest już wkurzona na CH, bo ta nie chce przyjąć tzw umowy ramowej opisującej relacje UE-CH. I bardzo dobrze ze nie chce, bo jest do dupy.

#szwajcaria #swissinfo #bron #prawo

Data: 17.04.2019 15:31

Autor: reflex1

Szwajcarski federalny sąd administracyjny odrzucił odwołanie pewnej Francuzki o nieprzyznanie jej prawa pobytu w #szwajcaria mimo ze wyszła za mąż za Szwajcara.

Prawa pobytu nie przyznał jej kanton gdzie mieszka jej mąż na podstawie doniesień służb specjalnych o radykalizacji jej męża oraz o wspólnym pobycie w państwie islamskim.

Kobieta została wydalona z terenu Szwajcarii i dodatkowo dostała 10letni zakaz wjazdu.

Teraz laska może się jeszcze odwołać do Sądu Najwyższego.

#swissinfo #prawo #isis #islam

Data: 17.04.2019 01:09

Autor: reflex1

Dosyć obszerny artykuł o jednym z twórców niepodległej Polski w prasie francuskojęzycznej w #szwajcaria

Dla tych co znają #francuski

I dowiedziałem się ze nie aż tak daleko istnieje muzeum Jemu poświęcone.

Trzeba będzie chyba odwiedzić.

https://www.rts.ch/info/culture/musiques/10349529-ignace-paderewski-portrait-dun-pianiste-engage.html

#swissinfo

Data: 09.04.2019 19:03

Autor: reflex1

W Sylwestra pewna 21 letnia laska z Genewy bawiła się na placu w Wiedniu kiedy poczuła łapy 20 letniego uchodźcy z Afganistanu na swoim tyłku. Długo nie myśląc odwróciła się i walnęła mu pięścią prosto w nos. Koleś skończył na izbie przyjęć w szpitalu. I miał jeszcze czelność oskarżyć ją o uszkodzenie ciała.

Dzisiaj sąd wiedeński oczyścił ją z zarzutów twierdząc ze w tej sytuacj zadziałała prawidłowo.

#szwajcaria #swissinfo #austria #uchodzcy #prawo

Data: 09.04.2019 12:30

Autor: reflex1

Od czwartku armia szwajcarska będzie testować pięć modeli samolotów, które zastąpią obecną flotę Tigerów i F18

Testowane będą

Gripen E (Saab), Rafale (Dassault), Eurofighter (Airbus), Super Hornet (Boeing) i F-35A (Lockheed-Martin).

Budżet na zakup samolotów oraz obrony przeciwlotniczej nie powinien przekroczyć 8 mld chf.

#szwajcaria #swissinfo #lotnictwo

Data: 04.04.2019 21:11

Autor: reflex1

Genewska #policja odpowiada na zagrożenie terroryzmem w Europie (chociaż w Szwajcarii nie istniejący) naprawdę wielkimi zakupami.

Jako ze w Genewie jest od groma organizacji międzynarodowych, w tym ONZ, parlament kantonalny zatwierdził w 2017 roku kredyt na zakupy dla policji w wysokości 21 mln chf (o dziwo nie zostało to zanegowane przez referendum).

I właśnie przyszły pierwsze dostawy.

Pistolety maszynowe (350 sztuk) SIG MPX, karabiny SIG MCX Virtus, kamizelki kuloodporne, hełmy balistyczne.

Dodatkowo policja pierwszego kontaktu (police de proximité) zamieni smarty z 2000 roku na nowe Toyoty Yaris, inne jednostki dostaną motocykle Yamaha FJR (na razie 25 sztuk), nowe tzw suki (20, firmy nie podano) oraz będą testowane samochody elektryczne. Również już jest w fazie testów 300 tabletów.

Przewidziane jest również sporo remontów posterunków, m in wyposażenie w szyby kuloodporne.

#swissinfo

Data: 01.04.2019 13:56

Autor: reflex1

01.04.1944 amerykańskie lotnictwo zbombardowało przez pomyłkę szwajcarskie miasto Szafuza (celem była fabryka IG Farben w Niemczech).

Bilans to 40 zabitych, 270 rannych, 500 osób bez dachu nad głowa oraz zniszczenie 1000 miejsc pracy.

Data: 27.03.2019 16:18

Autor: reflex1

Serial nigeryjski, którego stworzenie opłaciła Szwajcaria, mający na celu zniechęcenie przyjazdu jako azylant do Szwajcarii. Helweci wyłożyli na tej projekt 450k chf.

Obecnie tworzą serial dokumentalny skierowany do Kosowian (mieszka ich tutaj prawie 200k) mieszkających w Ch, zachęcający do powrotu do ojczyzny.

https://m.youtube.com/watch?v=lZO4w_A-Qnk

Data: 27.03.2019 13:48

Autor: reflex1

Ruch „Żółtych Kamizelek” w ten weekend będzie blokował szwajcarska fabrykę broni Brügger & Thomet która produkuje wyrzutniki (Lanceur de balle de défense) LBD40 używane przez francuska policję.

Broń ta może strzelać amunicja gumowa, ogłuszająca, z gazem oraz świecami dymnymi.

Do tej pory broń ta doprowadziła do jednej śmierci, 222 ran głowy 22 strat oka oraz 5 urwanych dłoni.

Firma broni się, ze owszem francuska policja używa tej broni, ale ze względu na oszczędności nie używa oryginalnej amunicji, tylko jakieś francuskie podróby, które nie do końca są kompatybilne z ta bronią. I stąd tyle wypadków.

Data: 22.03.2019 15:11

Autor: reflex1

Szwajcarski Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję władz kantonu Bazylea-Maisto zabraniającej pracownikom (sędziom, adwokatom i wszystkim innym urzędnikom) noszenia widocznych symboli religijnych podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Skargę wniósł jeden z adwokatów powołując się na łamanie wolności religijnej.

W kantonie Genewa natomiast od 01.03 zakaz symboli religijnych obowiązuje wszystkich polityków i urzędników kantonalnych i gminnych (włącznie z bibliotekarzami i ludźmi przeprowadzającymi dzieci przez jezdnię.

Jest to wynik referendum z 10.02.2019.

O dziwo wszystkie partie prawicowe (w tym chrześcijańska) były za, a prawie cała lewica (z wyjątkiem radykalnych komunistów) przeciwko.

Data: 19.03.2019 15:20

Autor: reflex1

Samochód szwajcarskiej policji transportowej. Taki odpowiednik SOKistów, z tym ze zajmują się nie tylko koleją, ale całym transportem publicznym.

W momencie robienia zdjęcia robili właśnie kontrolę razem z kanarami. Kanarzy sprawdzali bilety, a oni dokumenty.

Prawie cała flota składa się z BMW plus mają jeszcze najnowsze WV transporter.

Jest to najbogatsza formacja policyjna (no może poza antytrrrorystami) w Szwajcarii.

Z bardzo prostej przyczyny. Ich budżet pokrywa prawie w całości największy (praktycznie monopolista) przewoźnik kolejowy. Nawet ich logo jest na samochodach.

Data: 19.03.2019 12:53

Autor: reflex1

Szwajcarska Rada Kantonów (taki odpowiednik naszego Senatu) przegłosował właśnie wniosek, który skierowali do Rady Związkowej (rządu), wprowadzający deportowanie terrorystów do kraju pochodzenia nawet przypadku grożących im tam tortur, czy kary śmierci.

Teraz w takim przypadku nie można ich deportować (tak samo jest w większości państw europejskich).

Czy to prawo zostanie wprowadzone? Nie wiadomo. Jest ono sprzeczne z Europejską Kartą Praw Człowieka, wiec wprowadzenie takiego prawa wpłynęłoby na wizerunek Szwajcarii.

Również jest niezgodne ze szwajcarską konstytucją, a do jej zmiany trzeba rozpisać referendum i to takie z podwójna większością. Za musi być większość Szwajcarów oraz większość kantonów.

Data: 08.03.2019 17:20

Autor: reflex1

Jakie przywileje posiadają szwajcarscy ministrowie (członkowie Rady Związkowej?

Każdy minister zarobi w 2019 451'417 chf plus 30k chf dodatku (nieopodatkowanego) reprezentacyjnego. Dodatkowo minister pełniący funkcję prezydenta otrzymuje 12k chf.

Każdy były minister zasiadający w Radzie minimum 4 lata ma prawo do "emerytury" w wysokości połowy tej sumy (chyba ze ma inne dochody, to wtedy się to wylicza inaczej).

Konfederacja opłaca im również rachunki telefoniczne (w tym tel stacjonarny w miejscu zamieszkania), internet, roczny abonament kolejowy 1 klasy, oraz abonament na wyciągi.

Ministrom opłacane są także rachunki za telefony komórkowe. A każdy minister ma dwa takowe. Jeden normalny z zainstalowaną specjalną aplikacją (nie wiadomo nic o niej) pozwalającą na bezpieczniejszą komunikację oraz drugi do rozmów szyfrowanych.

Ministrowie mają również prawo do używania dwóch samochodów należących do Konfederacji. Jeden do celów reprezentacyjnych i drugi służbowy.

Reprezentacyjne to #mercedes (5x S 350 4Matic, 1x S 400 Hybrid) z wyjątkiem Departamentu środowiska, transportu, energii i komunikacji (DETEC/UVEK) , który ma do dyspozycji #tesla S85

Do celów służbowych 3 ministrów używa swoich własnych, a 4 pozostałe to: Mercedes Viano 3.0 CDI, VW Sharan Highline, Mini Cooper, Mazda 6. Ogólnie Konfederacja posiada ich sporo więcej ukrytych gdzieś w Bernie w podziemnym parkingu.

Dodatkowo do dyspozycji Rady jest samolot Cessna Citation Excel oraz helikopter Super Puma.

Data: 08.03.2019 17:06

Autor: reflex1

Szwajcarska Rada Związkowa (odpowiednik naszego rządu) ogłosiła dzisiaj oficjalne stanowisko dotyczące repatriacji szwajcarskich dżihadzistów z terenów Syrii i Iraku.

Stwierdzili ze nie będą ich ściągać tutaj i ze powinni być sądzeni w państwach, w których walczyli i zostali pojmani. Szwajcaria może wesprzeć utworzenie specjalnego międzynarodowego sądu działającego w tamtym rejonie.

Jedyny wyjątek Szwajcaria może zrobić w przypadku niepełnoletnich, ale repatriacja i tak nie będzie automatyczna, a każdy przypadek będzie badany z osobna.

Niedawno był tez przypadek laski, która obecnie siedzi w kurdyjskim obozie dla kobiet, która prosiła Szwajcarię o pomoc w powrocie do kraju. Władze odpowiedziały jej, ze oczywiście jej pomogą, jak tylko dotrze do najbliższej szwajcarskiej placówki dyplomatycznej. Tylko problem jest taki, ze laska nie może opuścić tego obozu, bo jest tam zatrzymana pod zarzutem wspierania ISIS. Takie to śmieszki z Helwetów.

Data: 08.03.2019 11:55

Autor: reflex1

Zieloni Liberałowie (Les Vert'libéraux) wystartowali w Genewie z inicjatywą mająca na celu zlikwidowanie dożywotniej renty dla byłych posłów parlamentu genewskiego. Chcą żeby renta była wypłacana maksymalnie przez dwa lata w wysokości 70% przysługującej wypłaty, czyli tak samo jak zasiłek dla bezrobotnych.

Obecnie renty kosztują kanton 3.1 miliona chf rocznie.

Twórcy inicjatywy mają 4 miesiące na zebranie 5227 podpisów, aby inicjatywa poszła pod referendum.

Data: 04.03.2019 17:04

Autor: reflex1

W Genewie 31.12.1018 roku zakończyła się akcja "Papyrus", czyli akcja regularyzacji ludzi bez papierów. Trwała od 02.2017

Sam brałem w tym udział, pracując jako wolontariusz w poradni. To m.in. ja robiłem pierwszy odsiew ludzi, którzy nie spełniali kryteriów i to ja otwierałem ludziom spełniającym je dossier. Potem oczywiście było to sprawdzane przez prawników,

Kryteria były dość wysoko postawione:

-minimum 10 lat nielegalnego pobytu w Genewie (dla ludzi/rodzin z dziećmi w wieku szkolnym 5), gdzie było trzeba mieć dowód na każdy rok. Brakowało ci jednego roku, nie łapałeś się. Byleś przez moment tu legalnie, nie łapałeś się. Prosiłeś o azyl gdzieś w UE, ale ci odmówili, nie łapałeś się.

-niezależność finansowa, czyli praca. Po opłaceniu mieszkania + ubezpieczenia musiałeś mięć minimum 1000 chf

-niekaralność

-brak pomocy społecznej.

-brak długów.

-znajomość francuskiego ustnego na poziomie A2 (albo zaświadczenie ze szkoły, ze chodzisz na kurs)

Jeżeli spełniało się te wszystkie warunki, to dostawało się pozwolenie B na rok czasu, po roku ma być kontrola i jeżeli wszystko będzie ok, to przedłużenie B na 5 lat. Z tym ze jak nie będzie ok, to deportacja.

Stan na dzień dzisiejszy to 1846 osób (z moich obserwacji, to jakieś 80% to Ameryka Południowa), które przeszły weryfikacje (praktycznie 100% wysłanych dossier przez różne poradnie) w tym 365 rodzin (566 rodziców+610 dzieci), 14 par bezdzietnych oraz 642 samotnych.

Z tym ze jeszcze bardzo dużo dossier jest w toku. Jeżeli nadal będzie skuteczność prawie 100%, to ta liczba może dojść do 3500 osób.

Teraz przez najbliższy rok rożne komisje/instytucje itp będą analizować, czy miało to sens. Jeżeli tak, to jest szansa ze akcja będzie kontynuowana.

Takie trochę #chwalesie i #czujedobrzeczlowiek

Data: 02.03.2019 17:08

Autor: reflex1

Największy szwajcarski przewoźnik kolejowy CFF:SBB ma ofertę abonamentu zawierającą przejazd wszystkimi środkami komunikacji (autobusy, PKS, statki), a dodatkowo (można wybrać) samochód elektryczny (Tesla, Nissan, VW, BMW) 24/7, gwarantowane miejsce parkingowe przy dworcu, darmowe lądowanie na terenie EU/EOG, ubezpieczenie itp., taksówki, carsharing oraz rowery.

Przykładowo abonament pierwszej klasy + Tesla S + carsharing + taxi + rower to koszt zaczynający się od 2300 chf miesięcznie.

Tutaj więcej ofert

https://www.sbb.ch/fr/abonnements-et-billets/abonnements/greenclass/offre.html

Data: 02.03.2019 16:37

Autor: reflex1

A tak wygląda przedział rodzinny w CFF/SBB czyli największym szwajcarskim kolejowym przewoźniku. Dodatkowo nie ma w tym przedziale gniazdek elektrycznych.

Data: 28.02.2019 15:44

Autor: reflex1

Szwajcarska Rada Związkowa (rząd) dała zielone światło na zmianę prawa o używkach mającą umożliwić przeprowadzenie pilotażowego programu sprzedaży marihuany. Cztery kantony (Genewa, Zurych, Bazylea-Miasto oraz Berno) chciały to zrobić już w 2017, ale właśnie zapis w prawie zakazujący używanie trawki w innych celach niż medyczne uniemożliwił przeprowadzenie tego. teraz prawdopodobnie będzie to możliwe (jeszcze parlament musi to przyklepać).

Zmiana prawa będzie obowiązywała jedynie przez czas eksperymentu, max 10 lat.

W badaniu weźmie udział max 5000 osób, które są pełnoletnie, zamieszkują gminy/kantony na terenie których będzie się to odbywać (prawdopodobnie te cztery w.w.), już palące trawę i zdrowe psychicznie.

Szczęśliwiec dostanie "pozwolenie" (na 5 lat, z możliwością przedłużenia o o kolejne 2) umożliwiające mu zakupienie (w aptece, albo smokers clubie) 10g marihuany miesięcznie (cena będzie podobna do tej czarnorynkowej).

Marihuana będzie pochodzić z kontrolowanych hodowli, bez pestycydów i innej chemii. Zawartość max THC została ustalona na 20%. Osoba będzie miała tez zakaz palenia w miejscach publicznych, oraz sprzedawania, rozdawania towaru osobom trzecim.

Ocenia się ze w całej Szwajcarii codzienne pali około 200k osób.

Data: 27.02.2019 14:07

Autor: reflex1

Szwajcaria zajęła 3 miejsce (po USA i GB) wśród państw z najlepszym systemem szkolnictwa wyższego w rankingu QS World University Rankings.

Miejsca Polski nie udało mi się znaleźć.

Federalna Politechnika w Zurychu zajęła 7 pozycje wśród najlepszych uczelni na świecie. Politechnika w Lozannie 22, Uniwersytet Zuryski 78, Uniersytet Genewski 108.

Najwyższe miejsce dla PL zajął Uniwersytet Warszawski 394 oraz Jagieloński 411 na 1000.

Data: 26.02.2019 19:51

Autor: reflex1

swissinfo

Departament odpowiedzialny za finanse Szwajcarii ogłosił niedawno że Helwetia wypracowała w roku 2018 nadwyżkę budżetową w wysokości 2,9 miliarda chf wobec przewidzianych w budżecie 300 milionów. 10x tyle co sobie założyli. Jeszcze pod koniec września zakładali 2,5 miliarda.

Również zadłużenie Szwajcarii spadło do najniższego od lat 90', obecnie wynosi 100 mld chf, w samym tylko 2018 udało się spłacić 5 mld chf.

Założenia nadwyżki budżetowej na ten rok, to tylko 400 mln chf pomimo planowanego wydatku 1,4 mld wynikającą z przewidzianej reformy fiskalnej zawierającej również finansowanie ichniego ZUSu.

Z tym czy reforma się odbędzie, czy nie zadecydują Helweci 19.05 poprzez referendum.