Śląsk. Pręt z bramy przebił twarz 23-latki na wylot po upadku z quada.

Data: 29.07.2020 01:10

Autor: 2_M_A

msn.com

W Niedzielę 26 w lipca w nocy we wsi Libidza w powiecie kłobuckim na Śląsku 23-latka i jej przyjaciel postanowili udać się na wycieczkę quadem. W pewnej chwili kobieta z nieznanych dotąd przyczyn spadła z pojazdu wprost na bramę. Jeden z prętów przebił jej twarz – wbił się w podbródek i wyszedł pod okiem. Z kolei mężczyzna został niejako "uwięziony" pod quadem, który się na niego przewrócił.

Na miejsce została wezwana straż pożarna oraz pogotowie. Obie poszkodowane osoby trafiły do szpitala. 23-latka przeszła poważną operację w szpitalu w Sosnowcu. Szczęśliwie jej wzrok nie został uszkodzony. Towarzyszący jej mężczyzna miał uraz łuku brwiowego.

#quad #quady #libidza #slask #powiatklobudzki

#Gospodarka - Plan zamknięcia wszystkich kopalń na Śląsku do 2036 roku

Data: 28.07.2020 18:33

Autor: ziemianin

energetyka24.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #kopalnia #wegiel #gospodarka #slask #energia

Według informacji Agencji Reutera, Polska Grupa Górnicza ma wkrótce ogłosić ambitny plan restrukturyzacji. Niektóre źródła donoszą, że może on zakładać zamknięcie wszystkich kopalń na Śląsku już w 2036 roku.

#Gospodarka – Plan zamknięcia wszystkich kopalń na Śląsku do 2036 roku

Jak podaje Reuters, PGG ma w ciągu najbliższych dni ogłosić głęboki plan restrukturyzacji, zawierający harmonogram zamykania kopalń i cięć w wydobyciu. We wtorek ma być on konsultowany z przedstawicielami związków zawodowych.

Zdaniem Agencji, jeden z celów restrukturyzacji ma polegać na zamknięciu wszystkich kopalń Grupy na Śląsku do 2036 roku. Zakłady zostaną przeniesione do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Zarówno PGG jak i działające w Grupie związki zawodowe wstrzymały się od komentarza.

Historia zapomnianej epidemi na Śląsku.

Data: 21.06.2020 10:49

Autor: czarna_mamba

weekend.gazeta.pl

W latach 70. wybuchła wśród dzieci na Śląsku tajemnicza epidemia. Miały zaburzenia ruchu, ziemistą cerę, objawy niedożywienia, czarne obrzeża dziąseł. Czy jej konsekwencje widzimy do dzisiaj? Rozmowa z Michałem Jędryką, autorem książki "Ołowiane dzieci. Zapomniana epidemia", w której opisał własną historię.

Jak długo to trwało?

Niektórzy uważają, że 150 lat.

Epidemia ołowicy na Śląsku trwała tak długo?!

Pierwsza szkoła specjalna dla dzieci z upośledzeniem została założona przez Niemców już na początku XX wieku w Szopienicach.

To można połączyć?

Ołów atakuje ośrodkowy układ nerwowy. W tym rejonie rodziło się wiele dzieci z dysproporcjami umysłowymi i niepełnosprawnościami ruchowymi. Nie sądzę, żeby Niemcy byli w tamtym czasie filantropami. Tych dzieci na przełomie XIX i XX wieku było po prostu za dużo.

To dlaczego dopiero w latach 70. zdano sobie sprawę z powagi sytuacji?

Problem był ciągle zamiatany pod dywan. Ołowica pojawiała się wcześniej, ale w kontekście chorób pracowników Huty Metali Nieżelaznych w Katowicach-Szopienicach, zwana Hutą Ołowiu. Stwierdzenie, że choroba zawodowa hutników może być masową epidemią wśród dzieci, było niebezpieczne.

Dlaczego?

Gdyby materiały doktor Jolanty Wadowskiej-Król, w których skrupulatnie opisała śląskie przypadki, zostały opublikowane w połowie lat 70., wywołałyby sensację w środowisku medycznym. Do dzisiaj wszyscy w branży powołują się na jej badania, chociaż nigdy nie zostały w pełni upublicznione.

Doktor Król była wtedy młodą pediatrką.

A wcześniej pracowała w szpitalu. Sama miała już dwójkę dzieci. Zaczęła pracę w prowincjonalnej przychodni w przemysłowej dzielnicy Katowic, w Dąbrówce Małej. Dosyć szybko zauważyła, że sporo dzieci jest prawdopodobnie błędnie diagnozowanych.

#historia #ciekawostkihistoryczne #slask #epidemia

Premier w maju zapewniał, że sytuacja jest opanowana. W samej JSW jest 2,3 tys. przypadków więcej

Data: 08.06.2020 19:33

Autor: czarna_mamba

next.gazeta.pl

Chcemy ten problem raz a dobrze rozwiązać – zadeklarował w poniedziałek Jacek Sasin, zapowiadając wstrzymanie wydobycia w aż 12 kopalniach. Jednak wiele wskazuje, że to decyzja spóźniona, co najmniej o miesiąc. W połowie maja w JSW było 399 zakażeń, teraz jest ponad 2,7 tys., ale jeszcze kilka tygodni temu premier zapewniał, że sytuacja jest "opanowana". Prezentujemy kalendarium rozwoju epidemii wśród górników i zapewnienia władzy z okresu poprzedzającego poniedziałkową decyzję.

#koronawirus #slask #gornicy

Świątynia przemysłu na Górnym Śląsku elektrociepłownia Szombierki rozsypuje się na naszych oczach.

Data: 07.06.2020 09:05

Autor: czarna_mamba

podroze.gazeta.pl

Elektrociepłownia Szombierki rozsypuje się na naszych oczach. Wielkie plany stworzenia w tym miejscu Śląskiego Centrum Nauki czy parku kulturalnego przerosła rzeczywistość. Fatalny stan zabytku dostrzeżono także za granicą. Industrialna katedra znalazła się na liście zagrożonych obiektów europejskiego dziedzictwa.

#polska #ciekawostki #slask

Śląskie: narkotyki w świątecznej bombce zawieszonej na lusterku

Data: 26.09.2019 21:14

Autor: Juanesco

tvs.pl

"Policjanci z katowickiego oddziału prewencji patrolowali w miniony czwartek ulice Świętochłowic. W dzielnicy Lipiny zauważyli kierowcę audi, który nerwowo oglądał się za mundurowymi, którzy postanowili zatrzymać pojazd do kontroli.

Mieszkaniec Zabrza był pobudzony, a jego zachowanie wskazywało, że może być pod wpływem narkotyków. Policjanci znaleźli w jego aucie dwa zwitki foliowe z amfetaminą. 46-latek dla niepoznaki trzymał je w świątecznej bombce zawieszonej przy lusterku wstecznym."

#narkotykizawszespoko #policja #slask

Ogrodzili "familoki" i założyli monitoring - tak zmienia się Załęże

Data: 07.06.2019 18:12

Autor: kicioch2

portal.katowice.pl

Katowickie Załęże nie ma dobrej renomy. Są tu jednak dwa familoki, których mieszkańcy postanowili zmienić swoje otoczenie i wpłynąć na postrzeganie dzielnicy. Wyremontowali podwórko, zrobili ogrodzenie, monitoring i pilnują porządku. Sąsiedzi nazwali ich „Załęskie Tarasy”. I przyjęło się…

#katowice #slask #deweloperka #mieszkania #ciekawostki #biznes

Kultura rycerska i zamiłowania turniejowe Piastów śląskich

Data: 24.05.2019 13:21

Autor: zawodowy_partyjniak

historykon.pl

Kiedy 31 sierpnia 1284 książę wrocławski Henryk IV Prawy organizował czterodniowy turniej rycerski w Nysie, zaś trzy lata później równie hucznie świętował swój ożenek z Matyldą Brandenburską, tradycja turniejowa była już na Śląsku głęboko zakorzeniona. I podczas gdy o uroczystościach weselnych…

#historykon #historia #nauka #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #slask