Data: 18.02.2020 08:14

Autor: Ijon_Tichy

Siema Lureczki. #chwalesie #wyzwanie #szkola #rozwojosobisty

Z zawodu jestem nie tylko magistrem kulturoznawstwa – ten kierunek obrałem, bo w trakcie technikum zacząłem pasjonować się naukami społecznymi. Nie żałuję, choć z punktu widzenia zarobków i utrzymania rodziny, taki kierunek nic nie daje.

Otóż oprócz tego mam też piąteczkę na dyplomie technika leśnika i tytuł czeladnika pszczelarstwa. Natomiast trzy tygodnie temu zapisałem się do technikum pszczelarskiego i rolniczego. Zatem, o ile wszystko pójdzie po mojej myśli i zdam wszystkie państwowe egzaminy, to za półtora roku oficjalnie będę również zawodowym technikiem rolnikiem i pszczelarzem :)

Zajęcia są bardzo ciekawe, dowiaduję się wielu nowych rzeczy, szczególnie z zakresu rolnictwa. Okazuje się, że jest to bardzo obszerna dziedzina wiedzy, bardzo ciekawa dla mnie. Nie wiem, czy to kwestia mojego wieku, czy cecha osobista, ale chłonę tę wiedzę i daje mi ona mnóstwo intelektualnej rozrywki. Dlatego polecam każdemu z was, byście również rozejrzeli się za możliwością podnoszenia swoich kwalifikacji, rozwoju osobistego, rozglądajcie się za zaocznymi szkołami, kursami. To nie tylko inwestycja w samego siebie, ale też rozrywka (przynajmniej w moim mniemaniu).

Mam plan na rozwój biznesu w kierunku pszczelarskim, dlatego technik leśnictwa, rolnictwa i pszczelarstwa otworzy mi nie jedne drzwi. Życzliwych proszę o trzymanie kciuków. Pozdro :)

Jak odbić się od dna? Jak wyjść z przegrywu?

Data: 23.01.2020 21:18

Autor: Vim

youtube.com

W skrócie: zacząć od pozornie prostych spraw ucząc się samodyscypliny.

Brzmi trywialnie? Banał? To wszyscy wiedzą? Może, ale co z tego jeśli nie stosujesz?

Najprostsze sprawy są trudne właśnie dlatego, że chcemy je ignorować i brać się za coś wielkiego.

Poniżej 2 filmy z tego samego kanału, które zostały wspomniane.

Metoda sikania w spodnie – najpopularniejszy (i najgorszy) sposób na postanowienia noworoczne

https://www.youtube.com/watch?v=M3xgsyc1TOg

Początek mocno ironiczny, ale jaki prawdziwy.

Metoda mistrza z Karate Kid i dwie ścieżki osiągania celów

https://www.youtube.com/watch?v=Ht10AkwYAPs

Co ma malowanie płotu do sztuk walk?

Jak to szło?

„Samodyscyplina to królowa, motywacja to dziwka.”

#samodoskonalenie #rozwoj #rozwojosobisty #przegryw #spierdolenie

Data: 20.01.2020 21:45

Autor: FiligranowyGucio

#psychologia #rozwojosobisty #aleksanderlowen #psychoterapia

Alexander Lowen (ur. 23 grudnia 1910 w Nowym Jorku, zm. 28 października 2008) – amerykański psychiatra i psychoterapeuta.

Życiorys

Ukończył City College w Nowym Jorku ze stopniem licencjata ekonomii. Następnie zdał do Brooklyn Law School, gdzie otrzymał tytuł magistra prawa summa cum laude (z wielkim wyróżnieniem). Kontynuując studia uzyskał tytuł doktora magna cum laude (z ogromnym wyróżnieniem). Wykładał prawo, a podczas wakacji zajmował się prowadzeniem zajęć związanych ze sportem i aktywnością fizyczną, którymi był zainteresowany od wczesnej młodości…wiki

https://pl.wikipedia.org/wiki/Alexander_Lowen

Najnowsze cytaty Alexander Lowen ↓

https://www.granice.pl/cytaty/autor/1802/alexander-lowen/1

Data: 20.01.2020 09:09

Autor: Ijon_Tichy

Cześć Lurki.

Jeżeli w swojej świadomości nie masz celu nadrzędnego, to według czego porządkujesz swoje działania?

Twoja każda aktywność musi do czegoś zmierzać.


Wołam @FiligranowyGucio bo zdaje się, że te tematy są ci bliskie.

Kiedyś siedziałem u kolegi na imprezie i przez przypadek zauważyłem na jego regale książkę Kazimierza Obuchowskiego pt.: "Adaptacja twórcza". Frazeologizm tych dwóch słów składał się w tytuł na tyle intrygująco, że chwyciłem za książkę. Okazała się ona być jedną z najlepszych książek, jakie kiedykolwiek przeczytałem. Serdecznie polecam tę książkę, która moim zdaniem nic nie straciła na wartości przez ponad 30 lat od jej napisania.

Po przeczytaniu książki stwierdziłem, że nadanie tytułu "adaptacja twórcza" świadczy o geniuszu autora.

Obuchowski rzuca niezwykle trafną myśl i stara się uchwycić i opisać sens całej psychologii, zaczynając od zaprezentowania jej historii, a kończąc na swoich błyskotliwych konkluzjach. Polecam tę książkę każdemu człowiekowi, który zastanawia się nad tym, "o co w tym wszystkim chodzi?"


#ksiazki #psychologia #gruparatowaniapoziomu #rozwojosobisty #samoswiadomosc

Data: 24.11.2019 22:34

Autor: dominik

Strzała,

W ostatnich dwóch odcinkach "Biohacking Hint" skupiliśmy się na śnie. Ok, no ale czasem trudno się obudzić i z pomocą przychodzi kawa. Dzisiaj kolejna petarda, zapraszam

Biohacking Hint 003: Bulletproof coffee+

Pomysłodawcą bulletproof coffee jest Dave Asprey. Podczas podróżowania po górach Tybetu mocno zmęczonemu Dave'owi podano kawę z mlekiem jaka, ta prawie natychmiast postawiła go na nogi. Standardowy przepis na kawę kuloodporną jest prosty tłuszcz (masło, olej MCT) + kawa. Ja proponuję ci jego nieco zmodyfikowaną wersję, która poprawia Twoją koncentrację i zminimalizuje stres, a czasem pozwoli Ci osiągnąć bardzo pozytywny stan "flow" w pracy.

Oto potrzebne składniki:

– Kawa 3/4 kubka;

– Płaska łyżka stołowa masła;

– Płaska łyżka stołowa oleju MCT;

– 200 mg L-teanina

– 500 mg Lion's Mane (owocników soplówki jeżowatej)

– 240 mg Ashwagandhy

Składniki wystarczy wymieszać z kawą, kapsułki delikatnie rozpoławiam zawartość wysypuję do kawy.

Oto co dają poszczególne składniki:

– masło + olej MCT: ketony, które uwielbia ludzki mózg;

– L-teanina: aktywny nootropik wspierający procesy kognitywne, dodatkowo redukuje stres i wspiera odprężenie mentalne, znacząco zwiększając koncentrację, wpiera także redukcje stanów depresyjnych;

– Soplówka: jednymi z najważniejszych substancji, jakie zawiera w sobie soplówka jeżowata, są erinacyny, które stymulują w ludzkim organizmie produkcję komórek nerwowych, co bezpośrednio wpływa na sprawność mózgu oraz właściwe procesy metaboliczne komórek, może poprawić koncentrację i sprawność procesów myślowych, a także zapamiętywanie.

– Ashwagandh:potwierdzone badaniami zmniejszanie stężenia kortyzolu oraz wpływ na zwiększenie poziomu testosteronu (co dla nas facetów powinno mieć kluczowe znaczenie).

Kawę wypijam z reguły raz dziennie pomiędzy 11:00 a 13:00, tak żeby nie miała wpływu na mój sen, a jednocześnie by przynosiła możliwie najwięcej korzyści.

#biohackinghint #biohacking #kawa #nauka #rozwojosobisty

Data: 23.11.2019 20:03

Autor: dominik

Strzała,

Ostatni odcinek Biohacking Hint spotkał się z Waszym bardzo życzliwym przyjęciem — bardzo dziękuję. Pozostajemy w wątku snu , zapraszam więc na kolejny odcinek.

Biohacking Hint 002: Incline Bed Therapy

Dziś absolutna petarda, czyli IBT. Wyobraźcie sobie, narzędzie które kosztuje nic, lub prawie nic a zapewnia rewelacyjny sen, to właśnie Incline Bed Therapy, czyli terapia pochylonego łóżka. W zasadzie to nic odkrywczego większość zwierząt lądowych preferuje sen na jakimś wzniesieniu, nie ma też żadnego racjonalnego powodu, aby człowiek miał spać totalnie na płasko. Tyle teorii, a taraz praktyka.

Jedyne co musisz zrobić to ustawić nóżki łóżka od strony głowy na 10-15cm wzniesieniu. Ja używam po prostu zrobionych samodzielnie drewnianych sześcianów, ty możesz użyć czegokolwiek np. cegieł lub książek. Stosuję tą metodę od kilku miesięcy i zaobserwowałem:

– wyraźną poprawę jakości snu;

– co rano pamiętam, co mi się śniło, z czego zdecydowana większość to tzw. przyjemne sny;

– przestałem chrapać;

– wstaje o wiele bardziej wypoczęty.

Więcej o ITB

#biohackinghint #biohacking #rozwojosobisty #nauka #sen

Data: 23.11.2019 02:58

Autor: dominik

Strzała,

Moją pasją jest biohacking, w skrócie wszelkiej maści taktyki które pozwalają nam być zdrowszym, szczęśliwszy, pracować lepiej i wydajniej. Co jakiś czas bedę publikował dla was krótkie podpowiedzi jak szybko i tanio można polepszyć sobie życie. Zapraszam do "Biohacking hint"!

**Biohacking Hint #001: **Redukujemy niebieskie światło

Czy wiesz że, w ludzkim oku znajdują się receptory melatoninowe. Duża ilość światła w zakresie 450nm ÷ 500nm powoduje spadek melatoniny w organizmie, a co za tym idzie pobudzenie lub inaczej rzecz ujmując problemy ze snem. Wielogodzinne ślęczenie przed ekranem (komputer, telefon, telewizor), sztuczne oświetlenie (w szczególności chłodne barwy światła), miasta oświetlane przy pomocy źródeł LED (4000K-5000K), te wszystkie czynniki powodują zaburzenia naszego rytmu dobowego. Jak sobie z tym poradzić? Na dwie godziny przed snem załóż okulary blokujące niebieskie światło. Przygotowałem dla Ciebie, trzy propozycje okularów

– Wersja budżetowa: Okulary do urządzeń laserowych dostępne w Jula, cena całe 12 PLN.

– Wersja pro: Uvex Skyper, cena ok. 100 PLN

#biohackinghint, #biohacking #rozwojosobisty #nauka

Data: 05.10.2019 22:15

Autor: Ijon_Tichy

Krótka refleksja na temat czasu, przemijania i rozwoju osobistego.

Jakiś czas temu naśmiewano się na Lurkerze ze mnie, że robię z siebie człowieka renesansu i mnożę zainteresowania i działalności (robiły to osoby wiadome, których nie wymienię z nazwy…). Cóż w pewnym momencie życia naprawdę głęboko uświadomiłem sobie wartość waluty, jaką jest czas i doprawdy staram się nie zmarnować mojego życia, nie roztrwonić go na drobne lecz zrobić z nim tyle pożytecznego, na ile to możliwe w moich warunkach. Prawdziwe uświadomienie sobie wartości czasu naprawdę napędza człowieka. Kazimierz Obuchowski w książce pt.: "Adaptacja twórcza" pięknie wyartykułował, że człowiek powinien bezustannie się rozwijać, wytyczać sobie cele długodystansowe i cele pośrednie – tak działa prawidłowo rozwinięta, zdrowa osobowość.

Czas jest czymś bezcennym i każda zmarnowana chwila jest wg. mnie "zbrodnią". Staram się tak organizować swój czas, by zdołać w nim upchać jak najwięcej. Jestem mężem, ojcem, chrześcijaninem, amatorskim muzykiem, sam sobie buduję dom własnymi rękom od A do Z (jestem na etapie stropu), jestem pszczelarzem, który zarabia sporo pieniędzy na prowadzeniu pasieki, pomagam w działalności fundacji dobroczynnej funkcjonującej przy kościele, od kilkunastu lat fascynuję się literaturą popularnonaukową z różnych dziedzin, szczególnie astronomia, astrofizyka, kosmologia, genetyka, przyrodoznawstwo; ukończyłem niedawno szkołę biblijną zaocznie i zamierzam za rok rozpocząć studia na Metalurgii – o ile uda mi się osiągnąć zamiar i opanować konieczną na start wiedzę. Książki staram się czytać nawet w drodze do pracy, na przerwach, a na budowie, jeśli okoliczności na to pozwalają, włączam na słuchawkach wykłady akademickie, prelekcje, audiobooki itp. żeby poznać jeszcze więcej i zrozumieć lepiej otaczający mnie świat. Reszty nie wymienię.

Przy czym za efektywne wykorzystanie czasu nie uważam wyłącznie produktywnych czynności dających wymierne korzyści. Czymś, na co chętnie trwonię czas, jest każda chwila spędzona w towarzystwie ukochanej żony, albo z moimi dziećmi – zabawa, branie udziału w ich świecie, budowanie przyjaźni z nimi, poznawanie ich świata i przekazywanie im wartości. Rodzina 乁(♥ ʖ̯♥)ㄏ

Skwituje to minimalistycznym stwierdzeniem, że: Szkoda każdego czasu do zmarnowania na bycie małostkowym, złośliwym, leniwym i skupianie się na tym co ciągnie w dół. Trzeba pracować nad charakterem, doskonalić się i stawać się każdego dnia lepszym człowiekiem.

Jeżeli nazywacie to robieniem z siebie człowieka renesansu, to powiem wam jedno: kto się nie rozwija, ten stoi w miejscu. Każdy rozumny człowiek powinien być nastawiony na samodoskonalenie i rozwój, na tyle, na ile pozwalają mu jego potencjał i okoliczności zewnętrzne.

#przemyslenia #rozwojosobisty #przemijanie #czas

Data: 13.05.2019 10:21

Autor: FiligranowyGucio

Rośnij w siłę Fb

Granice naszego umysłu wyznaczają granice naszych możliwości.

Gdy zaczynamy sobie stawiać „granice” tego co możemy zrobić i na co nas stać, zaczynamy podświadomie sabotować sami siebie. Obraz nas samych, który tworzymy w naszej głowie zaczyna wyznaczać granicę naszych potencjalnych możliwości. Pamiętaj „realne” do wykonania jest względne. Nie ma ustalonej granicy. Każdy ma inne limity i jakieś ograniczenia, ale każdy z nas może starać się przesuwać swoje granice.

Gdzie jesteś teraz? Czy to wszystko na co Cię stać? Jak wiele jeszcze możesz osiągnąć?

Bądź na bieżąco z codzienną dawką inspiracji i motywacji.

Sprawdź 👉 www.rosnijwsile.pl

i Rośnij w siłę!

#rozwojosobisty #psychologia

Problem ze szczęściem - imho fantastyczny tekst [eng]

Data: 04.05.2019 17:37

Autor: szymon

athenaeumreview.org

A new science of happiness has blossomed. Observing that wealth has not made people happier, some economists have proposed that Western nations should focus on happiness rather than growth. Psychologists, too, have offered formulas for well-being. Jonathan Haidt’s ideas about the sources of happiness, Mihalyi Csikszentmihalyi’s concept of ‘flow’ and Richard Easterlin’s famous paradox (that even though at a given point of time greater income correlates with greater happiness, it does not follow that over time as a society gets richer its people get happier), have offered real insights. More often, we get truisms presented as great scientific discoveries. How can we separate the hype from the wisdom?

#rozwoj #rozwojosobisty #hackernews #linkiszymona

Data: 01.03.2019 19:44

Autor: Kiszony

Ostatnie 10 lat mego życia to prawdziwa karuzela, wygrałem życie ale…..chciałbym „wytłumić” duszę i zaadaptować medytację, jest ktoś doświadczony w temacie, z przydatnymi radami na początek?

Data: 28.02.2019 18:49

Autor: Kiszony

"Potwierdzam, ze to znachor, wiedzmin, szeptuch, zielarz, znachor i szaman numer jeden tutaj. Nie mozemy go stracic"

https://www.lurker.pl/p/L_9gEm0CG ….Panowie i Panie czemu nic nie piszecie?….chuj tam niech "znachor" sobie pisze, nie szukam poklasku na siłe…..lecz jak mam być "beką" ze „znachorstwem” w tym co logiczne, to pierdole, wole skupić sie na sobie i na najbliższych.

Data: 16.02.2019 16:49

Autor: Kiszony

Wiem tylko, że najpierw musisz się wkurzyć. Musisz powiedzieć "Jestem wściekły jak diabli! Jestem człowiekiem, do cholery! Moje życie ma wartość!"

"…..siedzimy w domu i powoli świat, w którym żyjemy, maleje, a wszystko, co mówimy, brzmi: "Proszę, zostawcie przynajmniej nas samych w naszych salonach. Pozwól mi mieć mój toster, mój telewizor i moją antenę satelitarną, a ja nic nie powiem. Po prostu zostaw nas w spokoju…."

..urywek z filmu Network (1976)

Data: 15.02.2019 00:13

Autor: Jiren

Osobiście, nie oglądam telewizji od dobrych 10 lat. Nie mam żadnego pakietu i anteny. Nie znam programów, celebrytów, TVNu czy TVP, nie znam polskich aktorów. Jest mi z tym całkiem dobrze. Jedyny telewizor służy mi jako monitor do kompa.

Zmiany dokonam może za rok, może za dwa i będzie to monitor 8k z rodziałką 5000x…. lub imac pro, telewizja to szmelc.

Gdy wpadam do rodziców na kawę, zawsze lecą jakieś pierdoły z TVN, seriale paradokumentalne lub programy rozrywkowe, czasem gadają coś o celebrytach, przytakuję tylko i myślę sobie "co wy pierdolicie?". Na stwierdzenie, że oglądają głupoty, już dawno przestali reagować lub reagowali ze złością. Aktualnie próbuję się uniezależnić od oglądania seriali i filmów. Obciąłem TWD, Magicans i inne seriale, nie odpuszczę tylko Vikings na wiosnę. Filmy całkowicie odciąłem. Próbuję zmienić priorytety, tak by rozrywką był rozwój osobisty. Jeśli będę miał kiedyś żonę, od razu jej powiem, że "w moim domu telewizji nigdy nie będzie, wybieraj

Data: 11.02.2019 15:30

Autor: Jiren

"Pamięć o tym, że wkrótce umrę, stanowi dla mnie najważniejszą pomoc przy dokonywaniu poważnych życiowych wyborów. Ponieważ prawie wszystko – oczekiwania otoczenia, cała duma i cały strach przed wstydem lub porażką – wszystkie te rzeczy bledną w obliczu śmierci, pozostawiając tylko to, co jest naprawdę ważne. Pamięć o tym, że umrzesz, to najlepszy znany mi sposób na uniknięcie pułapki myślenia, że masz cokolwiek do stracenia. Jesteś już całkiem nagi. Nie ma zatem żadnego powodu, by nie podążać za głosem serca." – Steve Jobs

Sam pod wpływem tego cytatu mam na pulpicie telefonu widget odmierzający pozostałe dni mojego życia (do średniej wieku mężczyzn w Polsce) :D

Data: 11.02.2019 15:23

Autor: Kiszony

„Twój czas jest ograniczony, a więc nie marnuj go na to życie cudzym życiem. Nie daj się złapać w pułapkę przeżywania życia będąc sterowanym przez innych. Nie pozwól by zgiełk opinii innych zagłuszył twój wewnętrzny głos. I co najważniejsze, miej odwagę podążać za swoim sercem i intuicją. One jakimś cudem już wiedzą kim tak naprawdę chcesz zostać. Wszystko inne ma wartość drugorzędną”. – Steve Jobs

Oto dlaczego „samorozwoj” to ściema

Data: 04.02.2019 05:03

Autor: soochy

newsweek.pl

W kulturze przyspieszenia należy pędzić przed siebie zamiast zapuszczać korzenie, jak to kiedyś trafnie wyraził pewien filozof. Jeśli jesteś w ruchu, możesz się swobodnie przemieszczać – jesteś mobilny, wydajny, zmienny. Można biegać, tańczyć i poruszać się we wszystkich kierunkach, w zależności od tego, co jest wymagane. Natomiast jeśli zamiast tego zapuścisz korzenie, zostaniesz unieruchomiony, na stałe wrastając w jedno określone miejsce.