Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa powstała pod Lidzbarkiem Warmińskim! [FILM]

Data: 05.10.2019 12:32

Autor: ziemianin

gazetaolsztynska.pl

#ciekawostki #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #technologia #rowery #roweroweswiry #LidzbarkWarminski #swiecacasciezkarowerowa #luminescencja #bezpieczenstwo

Niebieska ścieżka rowerowa, która świeci po zmroku powstała w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie. Autorem projektu nawierzchni jest laboratorium TPA w Pruszkowie, zaś wykonawcą firma STRABAG.

Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa powstała pod Lidzbarkiem Warmińskim! [FILM]

Świecąca ścieżka rowerowa – wideo

Nawierzchnia świecącej ścieżki rowerowej zawiera tzw. luminofory. To specjalne substancje syntetyczne, które „ładują” się za pomocą światła dziennego, a następnie nocą emitują nagromadzoną energię. W ciągu dnia ścieżka rowerowa ma natomiast kolor niebieski. Chodziło o stworzenie optymalnej kompozycji kolorystycznej z pobliskim jeziorem i naturą, a także, w głównej mierze, o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

— Materiał, z którego stworzyliśmy ścieżkę rowerową, jest w stanie oddawać światło przez ponad 10 godzin. Oznacza to, że przez całą noc ścieżka emituje energię świetlną i ponownie gromadzi ją następnego dnia. Co ważne, efekt zawdzięczamy wyłącznie właściwościom użytego kruszywa, bez konieczności wspomagania dodatkowymi źródłami energii. Do budowy ścieżki w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego wybraliśmy luminofory świecące na niebiesko, aby zachować spójność z mazurskim krajobrazem — mówi dr inż. Igor Ruttmar, prezes TPA Sp. z o.o.

Data: 08.07.2019 11:36

Autor: ziemianin

#rowery #roweroweswiry #rowerodykodeks #MensHealth

Większość wie, ale . . . warto przypominać

Kodeks rowerowy

Jeżdżąc po mieście, pamiętaj o tych zasadach.

 1. Po chodniku

  Możesz poruszać się nim tylko przy bardzo złych warunkach drogowych, takich jak śnieżyca, ulewa czy gołoledź, albo gdy na jezdni samochody mogą jechać szybciej niż 50 km/h, a chodnik ma szerokość minimum 2 metry.

 2. Na jezdni

  Powinieneś poruszać się przy jej prawej krawędzi, ale nie oznacza to, że masz jechać praktycznie po krawężniku. Jak najbliżej nie znaczy: narażając własne bezpieczeństwo.

 3. Zamiar skrętu

  Pamiętaj, że ręką sygnalizujesz zamiar wykonania skrętu, a nie dopiero jego wykonanie. Działaj z odpowiednim wyprzedzeniem.

 4. Do prawej

  Auta stoją w korku, a przy prawej krawędzi jezdni nie ma miejsca, aby je wyprzedzić? Trudno, zatrzymaj się. Przepisy zabraniają żeglowania środkiem jezdni.


Kiedy można jeździć rowerem po chodniku?