Data: 01.07.2019 13:27

Autor: bmbcz01

Kolejny wpis dot. pozycji na ropie. Jeżeli ktoś się zainteresował, mógł zauważyć, że w piątek pod wieczór ropa poszła w dół. Jaki jest tego powód? Na ropie to częsta sytuacja: kiedy idzie przez cały tydzień w górę, przed weekendem inwestorzy realizują zyski. Dzieje się tak, kiedy nie ma żadnej istotnej wiadomości.

Osobiście przed weekendem otworzyłem jeszcze długą pozycję, jakby coś miało się stać. Dzisiaj niezbyt znaczący plus, ale dalej mój plan gry to czekanie na dogodny moment na otwarcie shorta pod uwolnienie większych zapasów z Iranu.

#bmbczogieldzie #ropa #trading #usa #iran

Data: 28.06.2019 12:01

Autor: bmbcz01

Znowu o ropie. Niewiele się dzieje na linii USA-Iran a to właśnie tam jest skierowany wzrok inwestorów. Jeżeli USA dalej będzie blokowało eksport Irańskiej ropy i/lub Iran zdecyduje się zamknąć ruch w cieśninie Ormuz (która jest bardzo ważnym szlakiem), ropa z powodu zmniejszonej podaży może pójść znacznie w górę.

Wprawdzie Trump pisał, że wyeliminowanie Irańskiej ropy z rynku nie wpłynie na globalną podaż, ponieważ ZEA i USA zwiększą swoją produkcję. Tylko na ile można im wierzyć, skoro ZEA jednocześnie prognozuje, że ceny ropy mogą dojść nawet do 80 USD (a ostatnio z prognozami 70 USD się nie mylili).

Wiadomo jednak, że Irańska ropa nie będzie stała w nieskończoność. Są przetrzymywane ogromne zapasy i jeżeli dojdzie do sytuacji, że inne kraje będą mogły importować ropę z Iranu bez narażania się na sankcje USA, zostanie wprowadzona na rynek ogromna jej ilość i każdy wie co się stanie z jej ceną :D No i właśnie na taką okazję do shortowania ropy czekam najbardziej i z myślą o tym trejdzie obserwuję tę sytuację z dużą uwagą.

Jednak w chiwli obecnej nie zdecyduję się na otwarcie jakiejkolwiek pozycji. Na pewno nie przed spotkaniem Trumpa z Putinem, ponieważ może tam dojść do pewnego zakulisowego porozumienia. Putinowi droga ropa jest na rękę, tym bardziej połączona z przejęciem choć kawałka Irańskiego rynku (np. zwiększając swój eksport do Chin). Może się zatem okazać, że Trump dostanie od Putina obietnicę, że nie będą ingerować w Irańską sytuację i pozwolą USA na bardziej swobodne działanie, oczywiście w krótkim terminie.

Tylko czy Putin i Trump będą chcieli się dogadać. I czy Trump jest w stanie dać Rosji prezent w postaci wyższych cen ropy.

#bmbczogieldzie #ropa #usa #iran

Data: 27.06.2019 11:02

Autor: bmbcz01

Cały czas patrzę na ropę i nie chcę tego odpuścić. Ale daję na wstrzymanie przed jutrzejszym G20. Jeżeli mielibyśmy do czynienia ze wzrostem napięć i negatywnymi komentarzami światowych liderów, będzie to pozytywna dla cen ropy informacja i myślę, że wtedy mógłbym włączyć się do pociągu zakładając, że pojedzie nawet na 65 USD. Ale to takie gdybanie, nikt nie wie co się wydarzy.

Ale żeby nie robić zastoju… Pisałem tutaj też kiedyś o towarze, na którym trzymam pozycję od 27 maja i jest to platyna. Pisałem wtedy o fundamentach, które zdecydowały o postawieniu długiej pozycji na walorze, który był w silnym trendzie spadkowym, zarówno długo jak i średnioterminowym.

Napiszę trochę o technicznych aspektach tej pozycji, ponieważ poza fundamentalną analizą, zwracam uwagę na analizę techniczną, aby potwierdzać swoje zagrania. Od sierpnia 2018, dołki tworzą się coraz wyżej. Charakterystyka ostatnich większych spadków w czerwcu i sierpniu 2018 różni się od tego, co mogliśmy zauważyć we wcześniejszych etapach trendu spadkowego, trwającego od końcówki stycznia 2018. To również jest sygnał, że sytuacja na rynku się zmienia. Ponadto w grudniu 2018 po konsolidacji na obecnym poziomie, cena platyny poszła znacznie w górę.

W polskim środowisku traderskim dużo mówi się o wadach analizy technicznej i tym, że ludzie tracą przez nią pieniądze. Osobiście również stawiam na fundamenty, ale lubię też potwierdzać swoje poglądy za pomocą AT. Może nie takiej sztywnej, trzymając się konkretnych wartości różnych wskaźników czy wchodząc w pozycje przy przecięciach jakichś średnich, MACD czy przekroczeniu jakiegoś poziomu przez RSI, bo to zawsze wydawało mi się naciągane i zbyt proste, żeby dało się być profitowym na rynku. Ale wyznaczanie oporów i wsparć (lub jak kto woli, stref popytu i podaży), żeby potwierdzić, że poziom cenowy może być tym, w którym ludzie są bardziej skłonni kupować niż sprzedawać lub odwrotnie, jest dla mnie dosyć istotnym elementem, który pomaga w ocenie pozycji.

#bmbczogieldzie #platyna #ropa #trading

Data: 25.06.2019 21:35

Autor: bmbcz01

Nuda na tej ropie. Zostawiam shorta, ale stawiam stop lossa w okolicach 58,70, ponieważ zaczynam się obawiać o większe straty w razie pójścia kursu w górę. Mimo wszystko obstawiam, że wraz z lekkim wyciszeniem sytuacji Irańskiej w mediach cena ropy spadnie.

Jest kilka podejść do stop-lossów. Jedni nie stosują ich w ogóle twierdząc, że to ich ogranicza i ryzyko zamknięcia pozycji przez manipulacje na rynku czy chwilowe wystrzały jest większe niż standardowa strata. Inni stosują zawsze i w ten sposób zabezpieczają kapitał, pomimo utraty niektórych możliwości.

Osobiście stosuję stop-lossy tylko wtedy, kiedy obawiam się, że sytuacja może być na tyle niestabilna, że warto poza taką moją normalną analizą zastosować odpowiednie risk and reward ratio. Wynika to raczej z mniejszej pewności siebie na rynku przy jednoczesnej chęci pozostawienia pozycji, tak jak to jest teraz na ropie. Nie oznacza to, że nie mogę zamknąć pozycji wcześniej lub ją odwrócić. Stop-loss ma pomagać, dawać pewien komfort psychiczny, ale nie powinien ograniczać i zezwalać na wyłączenie myślenia, co często można zauważyć u wielu traderów.

Zazwyczaj nie stosuję stop-lossów od razu i jestem raczej fanem otwierania racjonalnych pozycji, w których strata nie będzie jakoś szczególnie bolesna i trudna do odrobienia.

Tylko tutaj muszę uczciwie dodać, że wypracowałem sobie dosyć luźne podejście do strat i traktuję je tak samo naturalnie jak zysk. Nawet zysk wiąże się z większymi emocjami i nie zdarza mi się żałować strat, bo jest to nieodłączny element obecności na rynku.

Oczywiście mój mózg zastawia na mnie różne pułapki. Przykładem jest moja pozycja na platynie, którą mam otwartą od początku miesiąca (o czym kiedyś już pisałem). Widziałem tam zarówno +1k usd, jak i -1k usd i jak ten plus zbliżał się do zera miałem ogromną chęć zamknięcia pozycji choćby na niewielkim plusie. Musiałem wyłączyć komputer i wyjść na spacer, żeby tego nie zrobić :D Dlaczego zamknięcie tej pozycji byłoby złe, pomimo, że faktycznie potem wszedłem na stratę? Ponieważ ta decyzja nie była by efektem analizy tylko zwykłych emocji i takiego ludzkiego lubienia jak jest na zielono :D

Inną pułapką jest jak np. mam wszystkie pozycje na zielono to bardziej boję się otworzyć kolejną, żeby tego pięknego widoku nie zepsuć czerwienią. Absurd, bo przecież każda pozycja będzie na czerwono na początku przez spread i w ten sposób pozbawiam się możliwości zarobienia, ale tak już działa mózg. Z rozmów z innymi traderami wynika, że nie tylko mój i jest to dosyć pospolite.

Zdaję sobie sprawę z tych i innych pułapek i staram się z nimi walczyć. Jednym z najskuteczniejszych mechanizmów obronnych jest inwestowanie kwot, których strata na racjonalnym poziomie procentowym nie będzie jakoś szczególnie bolała. Jednak zdaję sobie sprawę, że takie podejście jest ciężkie do zastosowania wśród początkujących, ponieważ straty często przyjmują bardzo personalnie, nie wiedząc czy ich strategia się sprawdza. Przez to pojawia się coraz więcej strachu i nawet najmniejsze straty przestają się wydawać racjonalne. Ten etap na pewno jest najtrudniejszy i wpada się w wiele pułapek swojego umysłu. Istnieją książki o psychologii inwestowania, o tym co się dzieje w umyśle. Na pewno początkujący mogą coś sobie wybrać. Bardziej zaawansowani, z już jakimś doświadczeniem na rynku, mogą sięgnąć po pozycję, która mi przypadła do gustu, czyli "W transie inwestowania" Douglasa. Można też znaleźć sporo przydatnych artykułów w internecie.

Troszkę edukacyjnie dzisiaj, przy tej nudnej sytuacji na rynku.

#bmbczogieldzie #trading #ropa

Data: 25.06.2019 12:15

Autor: bmbcz01

Wrzucę update mojej pozycji na ropie. Wczoraj postanowiłem nie zamykać otwartego przed 15:30 shorta i zaczekać na to co się wydarzy. Dzisiaj z samego rana dotarła do mnie wiadomość, że USA wprowadza jakieś sankcje na Iran. Początkowo wystraszyłem się eskalacji sytuacji, ale potem stwierdziłem, że sankcje raczej nie poprzedzają bezpośrednio działań wojennych (tzn. nie w tak krótkim terminie) i raczej są środkiem zastępczym. Dlatego dzisiaj również trzymam krótką pozycję dalej. Na razie cena stoi w miarę w miejscu, co daje mi trochę czasu na przemyślenie tej sytuacji i obserwację rynku.

Link do poprzedniego wpisu dot. tej pozycji: https://www.lurker.pl/p/l9SkavXJR

#bmbczogieldzie #ropa #usa #iran

Data: 24.06.2019 09:04

Autor: bmbcz01

Chyba czas się zastanowić ponownie nad pozycją na ropie. W piątek miałem otwartego shorta pod załagodzenie sytuacji po słowach Trumpa o odwołaniu ataków na Iran. Ropa jednak nie chciała iść w dół, złoto szło w górę, więc stwierdziłem, że coś może się w weekend wydarzyć. Postanowiłem odwrócić pozycję i zostawić longa na weekend, jakby miało się coś stać.

Poza tym, że USA pochwaliło się, że włamali się do Irańskich komputerów wojskowych sterujących rakietami, nic się nie wydarzyło specjalnego i dzisiaj ropa poszła odrobinę w górę, ale jakoś wygląda to, jakby rynek nie wiedział za bardzo na co się zdecydować. Za 10 minut ruszy Europa i sytuacja powinna się trochę wyjaśnić. Na pewno dzisiejszy dzień będzie kluczowy w decyzji czy pozycję utrzymać, czy zamknąć i jak zamknąć to kiedy – przed otwarciem rynku w USA czy poczekać i zobaczyć jak tamtejsi spekulanci podejdą do tematu.

Może kogoś zainteresują takie wpisy, w których na bieżąco opisuję jak prowadzę jakąś ciekawą pozycję i próbuję znaleźć odpowiedź na pytanie, co się na rynku dzieje. Wydaje mi się, że może to mieć większą wartość edukacyjną niż jakieś tutoriale z internetu, które bardziej szkodzą niż pomagają, ponieważ traktują rynek jak odcięty od rzeczywistości wykres a nie żywy organizm.

#bmbczogieldzie #ropa #usa #iran #trading

Data: 21.06.2019 18:46

Autor: bmbcz01

Kurde już sam nie wiem co się dzieje na świecie. Atak na Iran niby odwołany a ropa nie idzie w dół. Złoto za to kontynuuje rajd w górę. Tak jakby ktoś wiedział więcej niż my. Może jednak coś się stanie… Dzisiaj przed 22 zamknę shorta na ropie i otworzę longa na weekend.

#bmbczogieldzie #ropa #usa #iran #wojna

Data: 20.06.2019 21:37

Autor: bmbcz01

Ropa dzisiaj wystrzeliła ponad 5% w górę. Jest to efekt zestrzelenia amerykańskiego drona (picrel) przez Iran. W Białym Domu trwa teraz specjalne posiedzenie dotyczące tej całej sytuacji a Donald Trump twittuje, że Iran popełnił duży błąd.

Amerykanie twierdzą, że dron został zestrzelony ponad 30km od Irańskiego wybrzeża. Iran w odpowiedzi publikuje film z zestrzelenia. Z tym filmem wszystko spoko, tylko trochę przeraża jak przy takich wydarzeniach krzyczą "Allahu Akbar" xD

Na pytanie dziennikarzy, czy są planowane naloty na Iran, Trump odpowiedział "przekonacie się wkrótce".

#usa #iran #ropa #bmbczogieldzie

Atak sabotażowy na saudyjskie tankowce

Data: 13.05.2019 19:34

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

Dwa saudyjskie tankowce zostały poważnie uszkodzone podczas "ataku sabotażowego" u wybrzeży miasta Al-Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – poinformował dzisiaj minister energetyki Arabii Saudyjskiej Chalid al-Falih.

#morze #ropa

Data: 06.05.2019 21:07

Autor: bmbcz01

Jeszcze w zeszłym tygodniu dorzucałem kasę do moich pozycji na ropie, żeby uniknąć złapania margin call'a (czyli zamknięcia pozycji przez to, że straty wyrównają lub przekraczają depozyt zabezpieczający przy handlu z dźwignią). Dzisiaj wstając rano ropa była jakieś 2% na czerwonym, ale w ciągu dnia poszła w górę o 3%, co sprawiło, że już nie jedna a dwie z moich czterech pozycji na ropie świecą się na zielono a straty się zmniejszają.

W najbliższych dniach spodziewam się niewielkich spadków na tym walorze, ale wierzę, że ropa jest obecnie tanio, więc tego nie zamykam twardo swoje pozycje utrzymuję.

Inwestując z wykorzystaniem dźwigni finansowej (nie mówię tu o dużych dźwigniach i jednosesyjnym tradingu), należy pamiętać, żeby zawsze mieć pod ręką kapitał, który pozwoli nam utrzymać pozycję w przypadku, w którym dany walor pójdzie w przeciwną nam stronę, zachowując jednak rozsądek i zimną głowę oraz pamiętając, że nie jesteśmy nieomylni i czasem lepiej uciąć straty.

Ktoś spostrzegawczy zaraz powie "ale bmbcz, pisałeś kiedyś, że nie wykorzystujesz dźwigni finansowej. Jesteś oszut i kłamca". Nooo to było takie uproszczenie. Dźwigni nie wykorzystuję, żeby zwiększyć swoje pozycje ponad to co mam, ale czasem je wykorzystuję, żeby wejść w jakieś pozycje w odpowiednich wielkościach, trzymając jednak część kapitału niezaangażowaną, co pozwala mi na utrzymanie elastyczności pomimo poczynionych nieplanowanych inwestycji.

#inwestycje #gielda #ropa