Data: 08.12.2019 09:51

Autor: Ijon_Tichy

Albert Einstein ponoć powiedział: "Kiedy z powierzchni ziemi znikną pszczoły, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia …”. Te niepozorne, ciche stworzenia pełnią niezwykle ważną rolę w przyrodzie i bez ich gigantycznego wkładu w zapylanie roślin, przyroda (a więc i rolnictwo, sadownictwo itd.) doznałaby gigantycznych szkód na iście apokaliptyczną skalę.

Tymczasem w USA kilkanaście lat temu padło ponad 90% pszczół, a wymieranie pszczół stało się ogromnym zagrożeniem dla całego ekosystemu. Po niedługim czasie podobne tendencje zaczęto zauważać w Europie zachodniej. Polskę problem dotknął w niewielkim stopniu, ale zagrożenie nadal istnieje. Co jest przyczyną? M.in. stosowanie insektycydów w biały dzień, gdy pszczoły pracują, zabójcze dla pszczół chemikalia rolnicze MONSANTO, zabawa genetyką itd.

https://phys.org/news/2019-12-france-pesticides-citing-bees.html


Info: Francja zakazuje używania dwóch pestycydów, które są niebezpieczne dla pszczół.

https://phys.org/news/2019-12-france-pesticides-citing-bees.html

#pszczoly #monsanto #przyroda #ekosystem #biznes #pszczelarstwo

Data: 19.09.2019 12:03

Autor: FiligranowyGucio

🐝👁💕Truteń oślepia matkę w czasie kopulacji🐝👁💕

Mówią, że miłość jest ślepa, ale jeśli byłbyś matką pszczelą, to powiedzenie mogłoby się okazać dosłowne. Nowe badania dowodzą, że podczas kopulacji trutnie wstrzykuje toksyny, które powodują czasową ślepotę królowej. Naukowcy właściwie nie wiedzą dlaczego.

#pszczelarstwo #ciekawostki #przyroda #kopulacja

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/2186-truten-oslepia-matke-w-czasie-kopulacji?fbclid=IwAR3m3WAvpFlOKuE-nxs4UGH7u6KIIaQuclFRGHRn-OtD2DV0nl6bBiekr4w

Data: 07.09.2019 07:33

Autor: FiligranowyGucio

Wydawnictwo Pasieka

Jak to jest z tą datą minimalnej trwałości na etykiecie z miodem?

„Najlepiej spożyć przed…” czy „Najlepiej spożyć przed końcem…” i co tam wpisać? Dzień, miesiąc i rok? A może miesiąc i rok albo tylko rok?

Na początek warto napisać, dlaczego na etykiecie na miód nie stosujemy zapisu „Należy spożyć do…”, czyli terminu przydatności do spożycia. Otóż termin ten stosujemy w przypadku środków spożywczych, które z mikrobiologicznego punktu widzenia szybko się psują i z tego względu już po krótkim czasie mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Miód takim produktem nie jest. Według przepisów jego trwałość to 36 miesięcy od daty rozlewu, a więc jest produktem długoterminowym.

#jedzenie #ludzie #przyroda #zdrowie #pszczelarstwo

Teraz już wiemy, że na etykiecie z miodem powinniśmy zastosować datę minimalnej trwałości, którą oznacza się następująco:

– „Najlepiej spożyć przed …” – gdy zawiera oznaczenie dnia,

– „Najlepiej spożyć przed końcem …” – w innych przypadkach.

Więcej w artykule:

Data: 09.07.2019 11:22

Autor: FiligranowyGucio

Wydawnictwo Pasieka-Fb

🎻🐝🎼Pszczoły w wiolonczeli🎻🐝🎼

Doktor Martin Bencsik z Nottingham Trent University przeznaczył wiolonczelę, by stała się domem dla pszczół. Chciał zwrócić uwagę na problem wycinania starych drzew w Wielkiej Brytanii, które często mając dziuple, były naturalnym domem dla pszczół.

Martin zajmuje się dźwiękami i wibracjami wywoływanymi przez pszczoły. Jego ojciec był pszczelarzem, a on sam w dzieciństwie nie cierpiał tych owadów, ponieważ go żądliły. Obecnie jednak jego życie zawodowe kręci się wokół pszczół miodnych.

– Moja żona jest zawodową wiolonczelistką. Zawsze lubiłem dźwięk wiolonczeli – mówił Martin. – Wiolonczela to podarunek dla pszczół, piękny i wspaniały, w którym mogą się rozwijać. Nie muszę oglądać telewizji, żeby odpocząć, bo godzinami mogę obserwować pszczoły.

Link do filmu

https://www.bbc.com/news/av/uk-england-nottinghamshire-48803596/bees-set-up-hive-in-cello-in-west-bridgford-garden?intlink_from_url=https%3A%2F%2Fwww.bbc.com%2Fnews%2Ftopics%2Fcpzppl5ng3rt%2Fbees&link_location=live-reporting-map

#pszczelarstwo #muzyka #ludzie #przyroda #natura

Data: 11.06.2019 11:34

Autor: FiligranowyGucio

🐝🐝🐝 3 PSZCZELE CIEKAWOSTKI 🐝🐝🐝

🧙‍♂ Albert Einstein powiedział: "Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia". Zobacz nietypowe 3 ciekawostki, o tych niesamowicie ważnych owadach:

.

😠😠😠 Pszczoły, które chcą wejść w przyjazne interakcje z innymi osobnikami podają sobie prawe czułki. Powitania za pomocą lewych czułek często wywołują wśród tych owadów agresję.

.

🍬🍬🍬 W 2014 roku we Francji pszczoły zaczęły produkować niebieski miód. Śledztwo wykazało, że zamiast pyłkiem kwiatów, pszczoły pożywiały się resztkami z pobliskiej fabryki słodyczy, które zawierały niebieski barwnik z produkcji tych łakoci.

.

🦖🦖🦖 Najstarsza zachowana pszczoła zatopiona w bursztynie, została znaleziona na terenie Birmy. Skamielina liczyła 100 milionów lat! A to oznacza, że żyła w erze dinozaurów! Ps. ciekawe czy komary wtedy też tak irytowały tyranozaury.

#pszczelarstwo #ciekawostki #przyroda

Data: 29.05.2019 21:03

Autor: FiligranowyGucio

Na czym polega pszczelarstwo miejskie?

Moda na pasieki na dachu trwa od lat. Na całym świecie w miastach i metropoliach na dachach hoteli, restauracji czy urzędów mieszkają pszczoły. W naszym kraju pierwsze pasieki miejskie pojawiły się w Warszawie, m.in. na dachu hotelu Hyatt Regency czy Pałacu Kultury i Nauki, a nawet na terenie Sejmu i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

https://www.youtube.com/watch?v=gJpwtvqNM0w

#pszczelarstwo #przyroda #owady

Data: 29.05.2019 11:38

Autor: FiligranowyGucio

Życie na planecie ziemia zależy od tych malutkich owadów🐝🌺 Podpiszcie petycję w ich obronie. Protestujemy przeciwko śmiercionośnym dla pszczół pestycydom.

https://secure.avaaz.org/campaign/pl/save_the_bees_canada_loc/?fBvttob&fbclid=IwAR345CbOENkK2-LwHe5c0BiGFM6-ACjzxpn8aklOW4-tHX4uMvzLtgVgHtI

#przyroda #pszczelarstwo #petycja

Data: 27.05.2019 18:19

Autor: FiligranowyGucio

Wydawnictwo Pasieka-Fb

🐝🌷🌻Rośliny o pyłku nieodpowiednim dla pszczół🐝🌷🌻

W kwietniu 2019 r. Journal of Applied Ecology pojawił się artykuł dr Michała Filipaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego dotyczący wpływu diety na rozwój larw murarki ogrodowej (Osmia rufa). Analizy przeprowadził z użyciem programu badawczego stechiometrii ekologicznej, która pozwala na porównanie zapotrzebowania larw na niezbędne im składniki pokarmowe, z występowaniem tych składników w pyłku konkretnych gatunków. Wykazał, że wiele gatunków roślin, które zwyczajowo uważane są za przyjazne zapylaczom, tak naprawdę nie wpływają dobrze na czerw. Mało tego! Mogą być niezdrowe dla larw, hamując ich rozwój.

Pyłek, który nie zaspokaja potrzeb pokarmowych pszczół, jest produkowany przez lawendę, mak, słonecznik, rzepak i kukurydzę, a także przedstawicieli rodziny astrowatych m.in. astry, mniszek lekarski. Natomiast „dobrego” pyłku dostarcza bób, koniczyny, jeżyna, dziurawiec, gorczyca polska, orzech czarny i część gatunków wierzb.

W badaniu naukowym opublikowanym w kwietniu ujął 62 gatunki roślin – jest to pierwsza baza danych zawierająca informacje o wpływie gatunków pyłku, na larwy murarki. Naukowiec przypomina, że w naszym kraju żyje ok. 470 gatunków pszczół, o różnych wymaganiach pokarmowych, i rośnie 3000 gatunków roślin pyłkodajnych. Dlatego uważa, że publikacja jest tylko kroplą w morzu potrzeb danych. Informował też, że trzeba rozróżniać potrzeby pokarmowe pszczół samotnic, nieudomowionych i pszczół miodnych, które produkują mód i tworzą potężne rodziny. Wcześniej dr Filipiak zajmował się dietą pyłkową pszczoły miodnej i przeanalizował 85 gatunków roślin, występujących nie tylko w Polsce.

Więcej na:

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/aktualnosci/wiadomosci-z-polski/2042-rosliny-o-pylku-nieodpowiednim-dla-pszczol?fbclid=IwAR0gEsG3ZHre3NXWC27u0IDjjM7J6iMyNopJAdaICVQWBmARVQ0xJjlqWsk

#pszczelarstwo #przyroda #kwiaty

Data: 25.05.2019 14:50

Autor: FiligranowyGucio

🐝⌛😞Masowa śmierć pszczół w Gostyniu🐝⌛😞

Dwudziestego maja w Gostyniu doszło do masowego wymarcia pszczół w trzech pasiekach – dwóch w Dalabuszkach i jednej w Kunowie. Eksperci z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa pobrali próby, by orzec czy doszło do wytrucia.

– Zajmuję się pszczołami od 1973 roku, serce boli patrząc na to, co się stało – mówił dla Elka.pl jeden z poszkodowanych pszczelarzy. Taka dramatyczna sytuacja zdarzyła się pierwszy raz w jego życiu.

Na zdjęciach widać nieżywe pszczoły leżące tysiącami przed ulami. Poszkodowani pszczelarze są przekonani, że doszło do nieprawidłowego użycia środków ochrony roślin.

http://elka.pl/content/view/93015/78/

#pszczelarstwo #przyroda #natura