Data: 12.05.2020 08:28

Autor: Ijon_Tichy

Zimno na dworze? A miała być już wiosna, a nawet Lato? Cóż, to zupełnie normalne zjawisko, które w połowie maja występuje od wieków w Europie środkowej, ma swoją utrwaloną w kulturze nazwę oraz stworzono wokół tego stosowne przysłowia:

  – Święta Zofija kłosy rozwija.  – Za świętą Zofiją pola w kłos wybiją.  – Na świętego Izydora często bywa chłodna pora.  – Święty Izydor wołkami orze, kto go poprosi – temu pomoże.  – Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy.

Dlatego mówi się, żeby niektórych roślin w ogródku nie siać przez "Zimną Zośką".

Zimna Zośka – zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla środkowej Europy, kiedy w połowie maja, po okresie utrzymywania się wyżu barycznego nad Środkową i Wschodnią Europą (w tym nad Polską), następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i przy słabnącym wyżu zaczyna napływać – wraz z niżem barycznym – zimne powietrze z obszarów polarnych. Analiza danych z lat 1881–1980, przeprowadzona przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, pokazała, że w 95 spośród tych lat zaobserwowano istotne ochłodzenia w okresie 1–25 maja, przy czym aż w dziewięciu latach spadek temperatury z dnia na dzień przekraczał dziesięć stopni Celsjusza. Na podstawie tych danych ustalono, że najwyższe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje między 10. a 17. maja i wynosi aż 34%[1].

Nazwy pochodzą od patronów poszczególnych dni – zimni ogrodnicy to św. Pankracy (wspomnienie 12 maja), św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja), a zimna Zośka – św. Zofia (15 maja). Inny patron tego samego dnia, święty Izydor, również został utrwalony w tradycji ludowej, zyskując miano Oracza.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zimni_ogrodnicy

#zima #wiosna #pogoda #ciekawostki

Data: 29.03.2020 22:07

Autor: hellboy

O, śnieg zaczął we Wrocławiu padać. Jakieś 4 miesiące opóźnienia, ale doceniam, że może w końcu będę mógł bałwany pooglądać nie tylko w programach informacyjnych. Albo i nie, bo są niemal dwa stopnie na plusie…

#pogoda #wroclaw

Data: 26.02.2020 16:29

Autor: Starszyoborowy

Ognie świętego Elma

To zjawisko akustyczno – optyczne. Widoczna jest jasna poświata, połączona z błyskami. Chociaż same w sobie nie są niebezpieczne, ognie ostrzegają przed nadchodzącą burzą, oraz możliwością uderzenia pioruna w miejscu swojego występowania.

https://www.youtube.com/watch?v=q0YEz6pWRk4

#pogoda #burze #zjawiskaatmosferyczne

Data: 22.02.2020 13:41

Autor: Immortal_Emperor

  • za oknem napierdzila sztorm

– na chwile przestaje padać

– wpadnij na pomysł zęby pojechać do sklepu

– damka z oporem mknie do przodu

– wieje w uj

– myślisz sobie trzeba zachować ostrożność, oraz analizujesz teoretyczny upadek z roweru

– silny podmuch wiatru zrywa ci czapeczkę z głowy

– odruchowo naciskasz przedni hamulec

– przelatujesz przez kierownice i lądujesz na ścieżce rowerowej

– straty – dziura na kolanie, lampa odpadła, koszyczek wygięty, przetarta skóra na dłoniach mimo skórzanych rękawiczek, trochę ubrudzony

– jakimś cudem czapka zatrzymała się na krzakach, telefon cały, kończyny nie połamane

– w sklepie nie ma tego co chcesz

– wracaj do domu

– pada, wieje, jedz ostrożnie

– :/

– ludzi praktycznie nie ma, turystów od razu rozpoznaje, bażanta w centrum to jeszcze nie spotkałem

– w końcu w domu, brak profitu

#pogoda #sztorm

Data: 12.02.2020 19:02

Autor: arti

Center for Lightning Research and Testing (ICLRT) na Florydzie zajmuje się badaniem natury piorunów.

Efekt ze zdjęcia osiągany jest dzięki wystrzelonej w czasie burzy rakiecie, która ciągnie za sobą setki metrów drutu miedzianego wzmocnionego kewlarem Do wyładowania z reguły dochodzi na pułapie około 400 m. Zielona poświata wokół wyładowania to wyparowana w tym czasie miedź z przewodów.

Zdjęcia w komentarzach.

#piorun #pogoda #burza

Data: 09.02.2020 22:41

Autor: FiligranowyGucio

Wieje jak by chciało wyrwać okno.Niedaleko Dresden w kierunku zachodnim wiatr dochodzi już do 160km/h a najsilniejszy nawet nie dotarł do granicy z Belgią.Jestem ciekaw czy wiatraki w niemczech są przygotowane na huragan. (rekordowe podmuchy zanotowano w Australii w 1996 roku – wiało z prędkością 408 km/h!) https://www.green-projects.pl/energia-wiatrowa-jak-dzialaja-wiatraki/

Kilka ciekawostek ↓

https://wysokienapiecie.pl/1479-energetyka-wiatrowa-w-polsce-fakty-mity-2016/

#wiatr #elektrowniewiatrowe #pogoda #ciekawostki #prad #technologia

"Sabina" zmierza do Polski. IMGW wydało ostrzeżenia najwyższego stopnia

Data: 09.02.2020 17:46

Autor: ziemianin

twitter.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #pogoda

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada silny wiatr w południowej, centralnej i zachodniej Polsce. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia, w niektórych powiatach – trzeciego, najwyższego stopnia.

"Sabina" zmierza do Polski. IMGW wydało ostrzeżenia najwyższego stopnia

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia obowiązuje na południu Dolnego Śląska i Podkarpacia.

Alert drugiego stopnia obejmuje pozostałą część Polski z wyjątkiem Podlaskiego i wschodniej części warmińsko-mazurskiego. Tam obowiązuje ostrzeżenie pieweszego stopnia.

W związku z sytuacją meteorologiczną i niżem Sabina, na Bałtyku spodziewany jest sztorm.

Mocno powieje najpierw na zachodzie a później w całym kraju. [#IMGW](/t/IMGW) wydało ostrzeżenia na cała Polskę. Najmocniej powieje w [#gorach](/t/gorach), tam obowiązują najwyższego 3 stopnia ostrzeżenia na [#wiatr](/t/wiatr).https://t.co/kAFHR7R84H

Aktualne ostrzeżenia IMGW:https://t.co/PpUwWelk3Y[#Sabina](/t/Sabina) pic.twitter.com/5SIKpJ9ClN

— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) February 9, 2020

W niektórych rejonach objętych alertami, wiatr może wiać z prędkościami rzędu 200 km/h. Taka sytuacja będzie miała miejsce w górnych partiach Tatr i w Sudetach.

Niebezpieczne zjawiska pogodowe

Jak informuje IMGW w związku z silnym wiatrem, przewidywane są niebezpieczne i groźne zjawiska pogodowe, które mogą powodować duże straty materialne oraz "zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu". Zaleca się częste śledzenie komunikatów pogodowych, a także dostosowanie planów do warunków

UWAGA 💨

Porywy wiatru na wschodzie mogą osiągać 90 km/h, w centrum około 95 km/h, na zachodzie i nad morzem do 100 km/h (na Bałtyku sztorm), a na Podkarpaciu

i Przedgórzu Sudeckim do 110 km/h. W górnych partiach Tatr nawet 180 km/h, a Sudetów aż 200 km/h[#IMGW](/t/IMGW) [#niz](/t/niz) [#wiatr](/t/wiatr) pic.twitter.com/ZNPSrHPesa

— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) February 9, 2020

Po obfitych opadach śniegu w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Tatrzański Park Narodowy informuje w komunikacie, że wysoko w górach są trudne warunki do uprawiania turystyki.

Data: 22.11.2019 16:55

Autor: Macer

sluchajcie anony ale co sie odjebalo xD centrum badawcze zajmujace sie paliwami lotniczymi i turbinami gazowymi w ktorym robilem prace magisterska zostalo zalane. 1,2m wody. wszystko zdemolowane, sprzet za miliony stracony, ale najlepsze – setki litrow paliwa i różnistych do niego dodatków się rozlały, mnóstwo z nich wchuj trujących XD do hali mozna wejsc tylko w kombinezonie wojsk chemicznych, stwierdzili ze 9 miesiecy zajeloby naprawienie strat, wiec prawdopodobnie sobie to podarują i laboratorium już nie będzie xD prace magisterskie tak bardzo rozjebane, doktoraty tak bardzo niedokończone, a to wszystko dlatego, że ktoś chciał zaoszczędzić na cenie działki. no bo skąd woda na terenach zalewowych XD ja sie tylko ciesze, ze mnie juz to nie dotyczy. ale szkoda mi stanowiska doswiadczalnego, ktore zbudowalem, chociaz ono jest dosc proste wiec woda mu nie powinna zaszkodzic

#pogoda #katastrofy #nauka #studia

Niezwykła stacja pogodowa DIY z dwoma ekranami e-ink

Data: 13.10.2019 11:16

Autor: ziemianin

youtube.com

#ciakawostki #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #technologia #3d #pogoda #stacjapogodowa #majsterkowicze

Stacje pogodowe są chętnie wykonywane przez wielu majsterkowiczów jako jedne z pierwszych samodzielnych projektów. Opisywana stacja jest jednak trochę bardziej skomplikowana.

Projekt ten wykorzystuje 2 wyświetlacze e-ink, na których wyświetlane jest aż 10 różnych plansz. Wszystko zależy od sposobu ustawienia stacji!

Niezwykła stacja pogodowa DIY z dwoma ekranami e-ink

Autor projektu, ukrywający się pod pseudonimem FabriceA6, podzielił się swoim pomysłem na wielofunkcyjną stację pogodową, która potrafi m.in pobrać aktualną pogodę z internetu czy wyświetlić bieżącą temperaturę i wilgotność powietrza. Dane te wyświetlane są na ekranie e-papierowym, dzięki czemu stacja jest energooszczędna i nie wymaga częstego ładowania baterii.

Do stworzenia tego DIY autor użył modułu ESP32, dwóch ekranów e-ink (4,2" oraz 2,9"), akcelerometru komunikującego się z ESP32 przez interfejs I2C, baterii litowo-polimerowej oraz obudowy, która została wykonana na drukarce 3D.

pozostała część artykułu TU

Data: 23.08.2019 09:39

Autor: rebul4

Jak by ktoś jednak planował opuszczać piwnice.

Sezon burzowy, wakacyjny i urlopowy wciąż trwa! Pamiętajmy, aby w dni burzowe, kiedy prognozy jasno wskazują na podwyższone ryzyko wystąpienia burz, ograniczyć wychodzenie w szczytowe partie gór, które są pozbawione wszelkiej zabudowy oraz gęstego zalesienia. Jeśli jednak znajdziemy się już w górnych partiach i burza zacznie nasuwać się prosto na nasz punkt, powinniśmy jak najszybciej odsunąć się od skał, łańcuchów, cieków wodnych, a także pozbyć się wszelkich metalowych elementów. W momencie, gdy przebywamy w grupie, bardzo ważna jest metoda rozejścia – wówczas przy bliskim uderzeniu wyładowania atmosferycznego unikniemy masowego porażenia piorunem, ponadto osoby znajdujące się poza rażeniem będą mogły zarówno wezwać pomoc, jak i same udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym.

Kiedy burza znajdzie się bezpośrednio nad naszym punktem, musimy również pamiętać, aby ograniczyć stawianie dużych kroków (możliwość porażenia metodą pośrednią poprzez oddziaływanie tzw. napięcia krokowego) i pod żadnym pozorem nie biegać; w momencie występowania opadów szlaki są bardzo śliskie, poza tym znajdując się w podstawie chmury burzowej mamy bardzo mocno ograniczoną widzialność. Kluczowe w takim przypadku jest kucnięcie, złączenie maksymalnie do siebie nóg (gdy posiadamy ze sobą plecak to kucnijmy na nim) oraz zasłonięcie głowy rękoma (możliwe intensywne gradobicie).

Pamiętajmy – bezpieczeństwo jest najważniejsze, a wybierając opcję wyjścia w szczytowe partie gór przy korzystnych warunkach do rozwoju burz (kluczowe sprawdzenie wiarygodnych źródeł pogodowych), narażamy na potencjalne zagrożenie nie tylko siebie, ale również innych! Jeśli już koniecznie chcemy udać się na wycieczkę, wybierzmy stosunkowo krótkie i zalesione odcinki dolin, gdzie droga do schroniska nie zajmie nam zbyt wiele czasu (inicjacja komórek burzowych może rozpocząć się już przed południem). Nie lekceważmy również stosownych komunikatów pogodowych!!!

#pogoda #burza #informacje #wiadomosci #gory

Jak zaczęło padać, to przestało dopiero po 750 milionach lat.

Data: 14.07.2019 22:35

Autor: Mimo

twojapogoda.pl

Największe opady deszczu, jakie kiedykolwiek miały miejsce na naszej planecie, rozpoczęły się 200 milionów lat po uformowaniu się Ziemi i trwały przez kolejne 750 milionów lat, powodując przy tym powstanie wszystkich oceanów.

Obecnie nigdzie na świecie nie ma miejsca, gdzie padałoby bez przerwy, 365 dni w roku. Pod względem ilości dni deszczowych najbliższa temu jest góra Waialeale na Hawajach, gdzie nie pada tylko przez 2 tygodnie w ciągu roku.

#ciekawostki #pogoda

Data: 26.06.2019 22:09

Autor: Thanos

ale to był przekichanie gorrrrący dzień. nawet mi dał sie we znaki (a jak wiadomo warunki fizyczne + kondycja u mnie to TOP level). betonowy Wrocław nie nadaje sie do mieszkania, chyba żeby gdzieś w piwnicy siedzieć (akurat dzisiaj nie mogłem).

Planuje zakup klimatyzatora. ktoś coś moze polecić? Są 2 typy: monoblokowe (z rurą za okno lub bez) oraz split (wiatrak na zew. a w chacie przy suficie montuje się obsługiwany pilotem specjalny panel nawiewowy – przykladowe foto ponizej).

Sprawa wyglada tak: przeleciałem dzisiaj wszystkie klimatyzatory przenośne (blokowe) na rynku, Taki typ jest b. tani + niedrogi w utrzymaniu (wymienia sie tylko wkłady chłodzące co jakis czas). Ale z tego co ludzie piszą, nie ma znaczenia czy sie wyda 300 zł czy 1300 zł – wszystkie są tyle samo (nic nie) warte. chłodzą minimalnie lepiej niż wiatrak, na ktory rzuci się mokry ręcznik albo postawi przed nim butelki z wodą trzymane całą noc w zamrażalniku. kasa w błoto.

Splity z kolei są cholernie drogie (od 3k+ z montażem). z tym że montaż musi być zrobiony przez certyfikowaną firmę, która ma uprawnienia w związku z prawem gazowym UE (nowe przepisy, nie ma juz tutaj samowolki montazowej), a dwa, że jest mocno inwazyjny: trzeba wiercić w ścienia (robić przebicie), ciągnąć kable itd. Do tego regularna konserwacja.

Kurde, no mam zagwozdkę. niby taki skwar leje sie tylko kilka dni w roku, ale dzisiaj to juz było przegiecie. Hmm…

#pogoda #klimatyzacja

IMGW: Ostrzeżenia przed upałem 34 st. na zachodzie kraju

Data: 24.06.2019 13:17

Autor: JanuszNosacz

portalspozywczy.pl

IMGW ostrzega przed upałami sięgającymi 34 st. na Opolszczyźnie, większej części Dolnego Śląska oraz w południowej części Pomorza Zachodniego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami do 32 st. obowiązuje w południowych powiatach woj. dolnośląskiego.

Oba ostrzeżenia obowiązują od wtorku 25 czerwca od godz. 12.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu – przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy – należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

#imgw #pogoda #zmianyklimatu #ocieplenieklimatu #upal #koniecswiata

Data: 12.06.2019 17:17

Autor: hellboy

Halo #wroclaw alert SMS od RCB otrzymany? Mam nadzieję, że w końcu się ten żar odrobinkę rozładuje… ale pewnie skończy się tylko tym, że do 33 stopni dołączy wysoka wilgotność i pozostanie tylko gorzko zapłakać. Jeszcze może z dwa – trzy lata i się stąd wynoszę, bo będzie tylko gorzej.

#pogoda

Wierzchołek chmury burzowej można obserwować nawet z 400km

Data: 06.06.2019 12:16

Autor: Macer

facebook.com

Za stroną „Kartografia ekstremalna” z FB:

„Ciekawostka – chmury burzowe są tak wysokie, że przy odpowiednich warunkach mogą rzucać cień długości kilkuset kilometrów. Na zdjęciu satelitarnym zrobionym wczoraj podczas zachodu słońca widać, że np. chmura nad Kaszubami rzuca cień aż pod Terespol.”

Za Krzysztofem Drozdowskim z FB:

„"Wysoko wypiętrzone chmury Cumulonimbus są dobrze widoczne z dużych odległości. Przy założeniu, że rozległe kowadło chmury Cb osiąga latem 12 km okazuje się, że teoretycznie (przy braku przeszkód terenowych, zachmurzenia i bardzo dobrej przejrzystości powietrza) wierzchołek kowadła można zobaczyć z odległości dochodzących do 390 km. Można do tego dojść obliczając odległość do horyzontu (przy założeniu, że ziemia jest kulą). W praktycznej obserwacji ważne jest jednak, by istotna część Cb-ka (np. około połowy) znajdowała się nad horyzontem. W takiej sytuacji możemy wciąż obserwować Cumulonimbusa z bardzo dużych odległości rzędu 250-300 km. Dotychczasowe obliczenia dotyczyły terenu płaskiego, ale znajdując się na górze o wysokości względnej kilometra (np. Giewont) horyzont „poszerza” nam się o ponad 100 km. Analogicznie w sprzyjających warunkach można obserwować nocne wyładowania z ogromnych odległości."

To cytat ze strony http://lowcyburz.pl/2014/09/12/rozbudowa-pionowa-chmur-cumulonimbus/ .

Prawdę mówiąc, kiedy to wczoraj przeczytałem,nie chciało mi się wierzyć, że zaobserwowanie chmury burzowej z odległości ponad 400 km jest możliwe. Dzisiejsze zdjęcie satelitarne zrobione o zachodzie słońca potwierdza jednak: cień chmury burzowej znad Puszczy Noteckiej sięga aż po okolice Tarnobrzega, a chmury znad Kaszub aż pod Terespol.

Pamiętam, jak kiedyś sfotografowałem z Wałbrzycha chmurę burzową która była w okolicach Nysy. Nikt nie chciał uwierzyć, że to możliwe, a okazuje się, że nie jest to żadna rewelacja.”

#ciekawostki #meteorologia #pogoda #burza

Ta mapa w bardzo efektowny sposób pokazuje KAŻDE uderzenie pioruna.

Data: 20.05.2019 15:35

Autor: ziemianin

pl.blitzortung.org

#pogoda #burza #wyladowania #klimat #piorun #aplikacja

A może przejdzie bokiem? Ta animowana mapa pokazuje uderzenie każdego pioruna

Ta mapa w bardzo efektowny sposób pokazuje KAŻDE uderzenie pioruna.

Blitzortung.org to obowiązkowa pozycja zarówno dla tych, którzy jarają się gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, jak wszystkich, którzy panicznie się ich boją. Niemiecki radar z zaledwie pięciosekundowym opóźnieniem pokazuje każde uderzenie pioruna. Pozwala z wielką dokładnością przewidzieć też burzę.

Kolor biały to uderzenia najnowsze – sprzed maksymalnie do 20 minut. Pomarańczowy oznacza wyładowania w widełkach 20 – 40 min, czerwony – 40 min i więcej. Kolory w prosty sposób obrazują drogę przemieszczania się potężnego frontu.

Strona zrobiona jest doskonale – każdemu wyładowaniu towarzyszy animacja oraz charakterystyczny dźwięk strzału. W kulminacyjnych momentach mamy do czynienia z burzowym koncertem. Korzystanie z tej strony potrafi wkręcić.

Data: 20.05.2019 15:34

Autor: ziemianin

#pogoda #burza #wyladowania #klimat #piorun #aplikacja

A może przejdzie bokiem? Ta animowana mapa pokazuje uderzenie każdego pioruna

Ta mapa w bardzo efektowny sposób pokazuje KAŻDE uderzenie pioruna.

Blitzortung.org to obowiązkowa pozycja zarówno dla tych, którzy jarają się gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, jak wszystkich, którzy panicznie się ich boją. Niemiecki radar z zaledwie pięciosekundowym opóźnieniem pokazuje każde uderzenie pioruna. Pozwala z wielką dokładnością przewidzieć też burzę.

Kolor biały to uderzenia najnowsze – sprzed maksymalnie do 20 minut. Pomarańczowy oznacza wyładowania w widełkach 20 – 40 min, czerwony – 40 min i więcej. Kolory w prosty sposób obrazują drogę przemieszczania się potężnego frontu.

Strona zrobiona jest doskonale – każdemu wyładowaniu towarzyszy animacja oraz charakterystyczny dźwięk strzału. W kulminacyjnych momentach mamy do czynienia z burzowym koncertem. Korzystanie z tej strony potrafi wkręcić.

Data: 12.05.2019 13:35

Autor: Starszyoborowy

W czwartek nad Moskwą przeszła potężna burza, podczas której porywisty wiatr łamał drzewa, zrywał dachy i linie energetyczne, a ulewny deszcz spowodował podtopienia dróg, stacji metra i posesji. Przypomnijmy, że kilka godzin wcześniej nad miastem latały samoloty z ładunkami suchego lodu, aby rozpędzić chmury podczas wielkiej parady z okazji Dnia Zwycięstwa. Tak się kończy manipulowanie pogodą.

https://www.youtube.com/watch?v=eR5Fm6y78kU

#pogoda #rosja

30/04/2019 Tornado w Rumunii (wideo)

Data: 30.04.2019 19:59

Autor: Immortal_Emperor

youtube.com

Jeszcze nie zdążyliśmy ochłonąć po wczorajszej 29.04 trąbie powietrznej nad Wielkopolską, a już dotarły do nas informacje o kolejnym tornadzie mezocyklonalnym. Niesamowity potwór kilka godzin temu rozwinął się w okręgu Calarasi w Rumunii, w pobliżu miejscowości Drajna.

#pogoda #ciekawostki