Koronawirus i alkohol. Ekspert: Europie grozi wzrost liczby osób uzależnionych od alkoholu

Data: 19.04.2020 13:19

Autor: Starszyoborowy

polskatimes.pl

Nie miejmy złudzeń, picie ze znajomymi podczas spotkań online, to tak naprawdę picie samemu w domu – ostrzega w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press międzynarodowy autorytet w dziedzinie walki z problemami alkoholowymi profesor Emanuele Scafato z włoskiego Wyższego Instytutu Zdrowia.

#koronawirus #nalogi

Data: 05.04.2020 12:29

Autor: FiligranowyGucio

"Sam stan uzależnienia wiąże się ze swoistym subiektywnym poczuciem izolacji, nie tylko od innych, lecz również od pewnych obszarów własnego psychicznego funkcjonowania, np. emocji. Ludzie uzależnieni czują się zwyczajnie samotni, niezrozumiani, mają trudność w otworzeniu się wobec bliskich. Uzależnienie często jest ucieczką od bliskości, nie tylko z innymi, ale również ze sobą. Proces psychoterapii uzależnienia pomaga pacjentom się z tego wydostać, między innymi poprzez bliskość, jaką pacjenci przeżywają w relacji z psychoterapeutą, jak również w grupach terapeutycznych. Uczą się także umiejętności tworzenia i podtrzymywania bliskich, wspierających relacji poza psychoterapią, w swoim społecznym środowisku.

Z izolacją nieodłącznie wiąże się poczucie osamotnienia, które pociąga za sobą gamę depresyjnych objawów, takich jak obniżony nastrój, smutek, spadek energii, trudność w koncentracji uwagi, zaburzenia snu wywołane lękiem, zmęczenie czy poczucie odrętwienia, obniżenie odczuwania przyjemności. Nierzadkie jest również odczuwanie lęku. W aktualnej sytuacji zagrożenia epidemicznego, kiedy na towarzyszące każdemu uzależnionemu wewnętrzne poczucie izolacji nałożono izolację zewnętrzną, która nie wiadomo jak długo potrwa, stany lękowe i depresyjne staną się bezwzględnie silniejsze, o wiele trudniejsze do zniesienia. Dla osób uzależnionych, które generalnie nie potrafią swobodnie mówić o swoich trudnych przeżyciach, zmierzenie się z tymi objawami w domowym zamknięciu będzie bardzo trudne."

O uzależnieniu w czasach społecznej izolacji pisze Aneta Gawełek, psycholog, pedagog resocjalizacji oraz specjalista psychoterapii uzależnień.

https://zdrowaglowa.pl/uzaleznienie-w-czasach-spolecznej-izolacji-jak-pandemia-koronawirusa-wplywa-na-samopoczucie-psychiczne-osob-uzaleznionych/?fbclid=IwAR0Xj0GkbU3SFiMzCZnMSkdqIh00o8gBEQhqNEYQzfXnaeUegS3DCfBDsf8 #psychologia #ludzie #nalogi #terapia

Data: 17.02.2020 17:33

Autor: AdJoywekshodavgejhyRavHup7Knat

Parę dni temu zajrzałam sobie z sentymentu do somsiada i wpadło mi w oko takie diabelstwo, które przewinęło się parę lat temu przez biura wyrządzając niepowetowane straty :)

Chciałabym w tym miejscu powiedzieć serdeczne NIENAWIDZĘ CIĘ dla autora tego wpisu, jeśli przez jakiś przypadek ma tu konto :)

Na szczęscie – wersja przeglądarkowa nie zachowuje stanu, więc upgrade przeglądarki skutecznie przywrócił mnie na rodziny łono po 4 dobach spędzonych na ciułaniu.

Nie dam linka, za bardzo Was lubię (。◕‿‿◕。)

#nalogi #2048