Data: 15.06.2019 16:38

Autor: seosx

Małe ogłoszenie parafialne dla zainteresowanych:

premiera utworu musi zostać niestety odłożona w czasie. Postęp jest cały czas, drobne poprawki tekstu lecą. Rubato już w wymaganych miejscach jest, więc kompozycja przestała brzmieć sztucznie, ale jak widzicie na mikserze, masteringu ciągle brak.

#muzykaklasyczna

Data: 06.05.2019 17:19

Autor: Thanos

7 / 100 muzyki klasycznej

Erik Satie – Gymnopédie No.1

Nie będę pisać nic od siebie, a zacytuję polską wikipedię:

Gymnopédies – trzy kompozycje na fortepian autorstwa francuskiego kompozytora i pianisty Erika Satiego. Zostały opublikowane w Paryżu w 1888 roku.

Są to krótkie, nastrojowe utwory napisane w metrum 3/4, mające wspólny temat i strukturę. Współcześnie bywają postrzegane jako zapowiedź ambientu[1] – są delikatne, a jednocześnie na swój sposób ekscentryczne, co w czasie ich powstawania przeciwstawiało się tradycji klasycznej. Ideałem Satiego była muzyka mogąca służyć za tło do życia codziennego, będąca niejako dodatkowym meblem domowym, czyli taka, która mogłaby wpływać na nastrój człowieka, ale nie absorbować go na tyle, aby odrywać od innych zajęć. Taka muzyka była określana przez samego artystę hasłem musique d'ameublement.

Tytuł nawiązuje do rytualnych tańców podczas Gymnopediów w starożytnej Sparcie.

Dzięki pomocy Claude'a Debussy'ego utwory Satiego dotarły do szerszej publiczności, co samemu kompozytorowi pomogło finansowo w trudnym dla niego okresie. Debussy stwierdził, że druga z Gymnopédie nie nadawała się do aranżacji, tak więc w lutym 1897 zorkiestrował on pierwszą i trzecią, zamieniając jednocześnie ich numerację.

ENJOY! ( ͡º ͜ʖ͡º)

#top100klasyki #gymnopedie #eriksatie #muzyka #muzykaklasyczna

Data: 02.05.2019 18:28

Autor: Thanos

6 / 100 muzyki klasycznej

Wczoraj był marsz turecki, dzisiaj więc pora na marsz… pogrzebowy.

Fryderyk Franciszek Chopin – Marsz Pogrzebowy (Funeral march)

Ze wszystkich marszy (jako gatunek muzyczny), ten jest najbardziej popularny. Początek jest zdawać by się mogło bardzo wyniosły (dumny, dostojny), jak gdyby trumnę samego cesarza prowadzono do mogiły. Niedawno czytałem inną, ciekawą interpretację. W tej początkowej melodii wcale nie chodzi o dumę, ale o ciężar: ciężkie tony, bardzo powolne, dosadne. Niczym zadawanie ciosów. Ból. Strata. Cierpienie. Potem jednak utwór nabiera lekkości. Tony idą mocno w górę. Są trochę szybsze, lżejsze. Słuchacz ma wrażenie, że wszystko wróciło na swoje tory. Życie biegnie swoim rytmem. Ale przy końcu, z powrotem wraca mrok. Ciężkie tony (dokładnie te same co na wstępie) sugerują słuchaczowi, że podmiot wcale nie pogodził się ze śmiercią bliskiego. Ani trochę. Próbował to zagłuszać, ale ból powrócił. Dokładnie taki sam, jak na początku. Tak umiera każdy, byle zjadacz chleba. Cierpienie po utracie bliskich można przykryć, ale nigdy nie można się go pozbyć. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

ENJOY! ( ͡º ͜ʖ͡º)

#top100klasyki #CHOPIN #muzyka #muzykaklasyczna

Data: 30.04.2019 14:43

Autor: Thanos

4 / 100 muzyki klasycznej

Antonio Vivaldi: Kantata "Cessate, omai cessate" (RV684)

Kantata autorstwa A. Vivaldiego. Bardzo smutna, opowiadająca o nieszczęśliwej miłości. "Nie ma już lekarstwa, nie ma nadziei. Tylko śmierć jest wybawieniem…" (SO FAKIN TRUE!! <3 )

To jest utwór śpiewany – kantata. Jeśli komuś podoba sie linia melodyczna, ale ten głos nie bardzo podchodzi, polecam tutaj motyw wykonany na skrzypcach (czysta poezja, szczęka opada).

https://www.youtube.com/watch?v=1rj1CLBtGSA / Pierwszy utwór na tej składance (00:06 – 02:23)

Ciekawostka: jest to ścieżka dzwiękowa do filmu Sympathy for Lady Vengeance, zaadptowana przez koreańskiego kompozytora Choi Seung-hyuna (ale koleś grubo poleciał <3<3 )

Enjoy! ;)

#top100klasyki #VIVALDI #kantata #muzyka #muzykaklasyczna

Data: 28.04.2019 17:44

Autor: Thanos

2 / 100 muzyki klasycznej

Przy niedzieli coś powolnego, leniwego, ale niezwykle pięknego, głebokiego, porywającego. Trzeba się mocno zsynchronizować, aby móc popłynąć razem z główną linią melodyczną.

Adagio in G Minor (Albinoni)

Co ciekawe, utwór ten NIE JEST autorstwa Thomasa Albinoniego. Ten jeden z największych kawałków muzyki klasycznej to ogromna mistyfikacja. Prawdziwym autorem jest nie Thomas Albinoni, a Remo Giazotto (1910-1998). Ziomek ten po bombardowaniu biblioteki w Dreźnie w jej gruzach odnalazł fragment orkiestrowej partii basu Albinoniego. Postanowił dopisać całą resztę (od zera, SIC!) i wydać utwór pod nazwiskiem Albinoniego.

Jak już odsłuchanie oryginał, posłuchajcie jeszcze tych dwóch wersji (to jest także ADAGIO):

Il Divo – Adagio (Live), super wykonanie w koloseum (koncert na żywo)

a to już w ogóle totalne apogeum. nie moge tego ogarnąć, co się tutaj zadziało. Nash Didan – A Window Of My Dreams. Ta kobieta, która to śpiewa to nie człowiek, ale anioł. Zobaczcie w koncówke jak wysoko weszła i nie sfałszowała. Oto prawdziwa DIVA. mogłaby mnie smagać pejczem czy cokolwiek ( @kosmitolog: czasem Cię rozumiem stary, ( ͡º ͜ʖ͡º) ). Btw. specjalnie dla tego utwóru kupiłem sobie porządne głośniki i jeszcze porządniejszą kartę muzyczną.

Miłego słuchania!! <3

#top100klasyki #adagio #albinoni #ildivo #muzyka #muzykaklasyczna

Data: 27.04.2019 20:42

Autor: Thanos

1 / 100 muzyki klasycznej

Są tu jacyś miłośnicy muzyki klasycznej? Ja non stop słucham. Rozpoczynam cykl 100 TOPOWYCH utworów muzyki klasycznej (wg mojego uznania of korz ;P ).

Zaczniemy "klasycznie" (huehue ;D ) Beethoven – Uwertura do Egmonta

Beethoven to nadczłowiek. pojawi sie w tym zestawieniu jeszcze min. 4 razy.

Kawałek powstał w latach 1809-10 na zamówienie J. W. Goethego (tego znanego poety), który chciał wykorzystać ją podczas inscenizacji sztuki. Beethoven jako wielki fan artysty zgodził się z radością.

W tym utworze najbardziej, co mnie porywa, to najpierw płynięcie (2:00), a potem ten zryw (2:11); łącznie motyw ten pojawia się dwukrotnie. Jakie to jest miodne… <3

#top100klasyki #Beethoven #Goethe #muzyka #muzykaklasyczna

Data: 20.04.2019 20:47

Autor: aeon

Himmelsrandt – Drops

Z okazji możliwości pojawienia się już niedługo deszczu i burz posłuchajcie tego pięknego utworu i przeżyjcie swoiste oczyszczenie( ͡~ ͜ʖ ͡°)

https://www.youtube.com/watch?v=usGDeOSbSNo#

#muzyka #muzykaklasyczna

Data: 22.03.2019 17:30

Autor: Macer

ale tutaj pani śpiewa! och jak śpiewa! to jedna z trudniejszych arii, a ona jeszcze daje radę tu grać Królową Nocy mimiką. sam seks. i mimo ze zdecydowanie jest #ladnapani, to idealnie pasuje jako czarny charakter. i jeszcze ten szelmowski uśmieszek na końcu, uwielbiam! ( ͡º ͜ʖ͡º)

https://youtu.be/EznT-RVN8p8?t=45

Data: 06.02.2019 22:07

Autor: Orion

Czy mamy tu słuchaczy muzyki klasycznej/poważnej? ( ͡º ͜ʖ͡º) trochę melancholii… Na lepszy sen. https://youtu.be/_fuIMye31Gw

Dobrego wieczoru Lurki