Prażenie mikrofalowe. Dzięki temu orzechy i nasiona lepiej smakują!

Data: 14.05.2020 08:54

Autor: ziemianin

sir.cdr.gov.pl

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #bakalie #jedzenie #mikrofale #zywnosc #ciekawostki

Prażenie mikrofalowe poprawia walory jakościowe oraz smakowe orzechów i nasion. Sprzyja możliwości dłuższego przechowywania produktów oraz powoduje niższą podatność na jełczenie orzechów i pestek. Dowiódł tego projekt Grupy Operacyjnej na Rzecz Innowacji Doskonałe Bakalie!

Prażenie mikrofalowe. Dzięki temu orzechy i nasiona lepiej smakują!

Projekt Doskonałe Bakalie

Projekt Doskonałe Bakalie nawiązywał do badań przemysłowych w zakresie opracowania technologii prażenia mikrofalowego nasion i orzechów. Miał na celu udoskonalenie tych produktów. W wyniku badań zweryfikowano prażenie mikrofalowe oraz proces konwencjonalny pod kątem stosowania ich w zakładach przedsiębiorczych. Zostały wykonane badania przechowalnicze surowców prażonych mikrofalowo dla różnych czasów przechowywania. Dodatkowo opracowane zostały składy 3 mieszanek pestek i orzechów o innowacyjnym zastosowaniu. Chodziło w tym wypadku o odpowiednią ilość i proporcję kwasów tłuszczowych. Do głównych zadań należała również analiza zawartości w mieszankach pestek i orzechów.

Prażenie mikrofalowe to lepsze parametry żywności

W wyniku projektu wdrożono innowacyjną technologię przetwórstwa, dzięki której orzechy i nasiona mają lepsze parametry sensoryczne. Zmniejszone ciśnienie zapobiega utlenianiu zawartych w produktach kwasów tłuszczowych i rozpadowi substancji aktywnych. Sprzyja to możliwości dłuższego przechowywania produktów, prażenie mikrofalowe powoduje niższą podatność na jełczenie orzechów i pestek. Na skutek objętościowego grzania mikrofalami można uzyskać produkt o podwyższonej objętości na skutek bardzo gwałtownego odparowywania wody, tzw. efekt puffingu. Prażenie mikrofalowe zwiększa jakość produktów. Orzechy i nasiona wyprażone tą metodą są dostępne w formie mieszanek i mają podwyższone walory odżywcze.

Jeśli chodzi o wspomniane trzy mieszanki orzechów i pestek to zostały opracowane one dla 3 różnych grup konsumenckich: mieszanka dla kobiet w ciąży, dla osób uprawiających sport oraz mieszanka w formie przekąski dla młodzieży. W każdej z nich znajdują się odpowiednie proporcje kwasów tłuszczowych.

Wyniki prac zostały wdrożone na maszynach i urządzeniach w zakładzie produkcyjnym Bakalland. Dodatkowo została aktywowana produkcja innowacyjnych mieszanek.

Tajemniczy wahadłowiec X-37B poleci w kolejną tajną misję. Tym razem znamy nieco szczegółów

Data: 10.05.2020 22:20

Autor: ziemianin

airspacemag.com

#X37B #wahadlowiec #OTV6 #misja #energia #mikrofale #aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #kosmos #technologia #nasa #samoloty

US Air Force zapowiedziały kolejną misję tajemniczego mini wahadłowca X-37B. Pojazd wystartuje 16 maja. Będzie to już jego szósty pobyt w przestrzeni kosmicznej. O wcześniejszych misjach nie wiemy praktycznie niczego, poza tym, że przeprowadzano podczas nich tajne testy. Tym razem Amerykanie uchylili jednak rąbka tajemnicy.

Tajemniczy wahadłowiec X-37B poleci w kolejną tajną misję. Tym razem znamy nieco szczegółów

Wiemy, że USA posiadają dwa mini-wahadłowce tego typu. Długość każdego z nich to 8,8 metra, a rozpiętość skrzydeł wynosi 4,6 metra. Duże wahadłowce miały długość 37 metrów, przy rozpiętości skrzydeł 24 metrów. Pierwszy start X-37B odbył się w kwietniu 2010 roku, a pojazd wrócił na Ziemię po 224 dniach. Kolejne misje były coraz dłuższe. Ostatnia, najdłuższa, odbyła się pomiędzy 7 września 2017 a 27 października 2019 roku. Trwała więc 779 dni. W czasie pierwszych czterech pojazd był wynoszony przez rakietę Atlas V, podczas ostatniej wykorzystano Falcona 9.

Najbliższa misja, OTV-6, wystartuje na pokładzie Atlasa V. W ramach tej ważnej misji przeprowadzili więcej badań niż podczas którejkolwiek z wcześniejszych. Znajdą się wśród nich dwa eksperymenty NASA, poinformowała sekretarz US Air Force, Barbara Barrett. Wyjaśniła, że jeden z eksperymentów dla NASA będzie badał wpływ promieniowania kosmicznego na nasiona, a podczas drugiego zostanie sprawdzone zachowanie się różnych materiałów w przestrzeni kosmicznej.

Znacznie bardziej interesująco wygląda inny eksperyment, który zostanie przeprowadzony na zlecenie U.S. Naval Research Laboratory. W jego ramach badana będzie technologia zamiany energii słonecznej na energię mikrofalową i jej transfer na Ziemię.

Nie zdradzono przy tym żadnych szczegółów, jednak z wcześniejszych informacji napływających z Naval Research Laboratory wiemy, że z technologią taką wiązane są duże nadzieje, Dzięki niej Amerykanie mogliby stworzyć drony pozostające w powietrzu przez bardzo długi czas, może nawet bezterminowo, gdyż otrzymywałyby energię z satelitów. Ponadto satelity byłyby zdolne do przekazywania energii w dowolne miejsce na Ziemi, ewentualnie do pojazdów kosmicznych czy innych satelitów.

Dzięki takiej technologii jednostki wojskowe czy zespoły naukowe działające w odległych miejscach globu nie musiałyby polegać na mało wydajnej technologii fotowoltaicznej czy na ciężkich, hałaśliwych zużywających sporo paliwa generatorach. Wystarczyłoby urządzenie z anteną odbierającą mikrofale. Ta sama technologia przydałaby się w regionach katastrof, gdzie zapewniłaby energię na długo zanim możliwe byłoby odbudowanie infrastruktury.

Przypomnijmy, że po powrocie (maj 2017) X-37B z misji OTV-4 przyznano, że w czasie misji testowano zaawansowane systemy nawigacyjne, kontrolne, napędowe, ochrony termicznej oraz systemy lotu autonomicznego, lądowania i wejścia w atmosferę. Zauważono też wówczas, że X-37B latał niezwykle nisko. Pojawiły się sugestie, że USA testują technologie pozwalające satelitom szpiegowskim na latanie nisko nad Ziemią. To pozwoliłoby na wykonywanie bardziej dokładnych zdjęć, ale wymagałoby znacznie więcej paliwa.

Wiemy też, że w ramach OTV-6 z pokładu mini wahadłowca zostanie wypuszczony niewielki satelita FalconSat-8, który przeprowadzi pięć eksperymentów na potrzeby U.S. Air Force Academy.

Nie wiemy za to, jak długo potrwa misja OTV-6.

Data: 09.02.2020 00:42

Autor: R20_swap

Naukowcy z Yale University przeprowadzili badania wskazujące na to, że istnieje korelacja pomiędzy powstawaniem raka a promieniowaniem z telefonów komórkowych. Potwierdza to, że korzystanie ze smartfonów rzeczywiście zwiększa ryzyko wystąpienia chorób onkologicznych, szczególnie raka tarczycy.

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/potwierdzono-ze-uzywanie-smartfonow-ma-wplyw-na-rozwoj-raka

#rak #promieniowanie #mikrofale #smartfony #medycyna #badania #nauka